#102 İrfan Şener Geliştirdiği Mobil Uygulamalarla Nasıl Döviz Kazanıyor?

19 Şubat 2021

Sıfırdan Globale Podcast Serisinin 102. Bölümü’nde Sıfırdan Globale Konferansı’nda da konuşmacı olarak yer alan bağımsız mobil uygulama geliştirici İrfan Şener ile geliştirdiği mobil uygulamalarla nasıl dijital ihracat yaptığını konuştuk.

Yayından konu başlıkları:

– Mobil uygulamaya geliştirmeye nasıl başladı?

– 2.5 milyon indirilmeye sahip Insfull’un hikayesi

– iOS’a neden geçiş yaptı?

– Flutter mı React Native mi?

– Android ve iOS ne kadar gelir getiriyor?

– Uygulamaları yapması ne kadar sürüyor?

İrfan Şener Geliştirdiği Mobil Uygulamalarla Nasıl Döviz Kazanıyor? – Detaylı Özet

Dakika – 01:09    

İrfan Şener kimdir? yazılıma nasıl başladı? İlk uygulamasını ne zaman yaptı?

Ortaokuldayken php kodu yazarak para kazanıyordum. Kodları bir şekilde düzenliyordum ve php kodu olduklarını sonra öğrendim.

Programlamaya böyle bir giriş yaptım, lise yıllarında bir farkındalığım oluştu. Lise 3 olduğum zaman bir şirkete girip yazılımcı olarak çalışmaya başladım. 6 ay çalıştıktan sonra istifa ettim ve üniversite sınavına hazırlanmak için açık liseye geçip sınava hazırlanmaya başladım. Sınava çalışırken bir taraftan kendimce programlama için bir şeyler yapıyordum. Aklıma sürekli uygulama fikirleri geliyordu ama kendimi frenleme çalışıyordum. 

Böyle bir haftalık boşluğum vardı bir tane web sitesi yaptım. Instagram’ın başına sıfır koyuyorsun Instagram’daki fotoğraf ve videoları indirmeni sağlıyor. Trafik gelmeye başladı ve insanlar bunun neden mobil uygulaması yok demeye başladı. Kendimi de zorlayarak bir ay içerisinde bir tane mobil uygulama yazdım, mobil uygulama geliştirme sürecini sıfırdan öğrendim diyebilirim. Çoğunlukla web tarafına hakimdim. Javascript ile React Native Framework sayesinde bir ay içerisinde uygulamamı yayınladım.

2017’nin aralık ayında ilk mobil uygulamamı yayınladım. 3 ay o uygulama Play Store’da kaldı. O uygulama tutmadı açıkçası, eksiklerimi, hata yaptığım noktaları bulup başka uygulamalar yaptım, 2018 yılı mart ayında yayınladığım uygulamam iki buçuk milyon indirmeye sahip olunca hayatıma “indie mobile developer (bağımsız mobil uygulama geliştirici)” olarak devam ettim diyebilirim.

Dakika – 04:16    

İrfan Şener hangi üniversitede okuyor?

İlk girdiğim yıl kötü geçmişti çünkü çalışmamıştım da. O dönem içinde mentor diyebileceğim bazı büyüklerim tekrar çalışıp iyi bir üniversiteye gitmemin daha faydalı olacağını söyledi. Ertesi yıl daha kötü bir puan aldım ve bir yere yerleşmeliyim diyerek Ege Üniversitesi’nde istatistik okumaya başladım. Aslında biraz üniversite ortamını tadabilmek için girdim.

Dakika – 05:17    

İrfan Şener’in yaptığı ilk web sitesi nedir?

İlk web sitesini yaptığım zaman Instadp’nin tüm özellikler vardı. Onun tek yaptığı profil fotoğrafınızı büyük göstermek, ben ilk olarak 0instagram adlı sitede harici olarak video ve story indirme özelliklerini sağlıyordum. Mobil uygulaması 100 indirme almıştı orada yaptığım en büyük hata uygulamayı Türkçe yapmamamdı.

Türk web sitelerine duyurur musunuz diye mail atmıştım. 10 bin trafik alan internet sitesinde uygulamaya sadece 100 tanesi gelmişti ve uygulamanın İngilizce versiyonu bile yoktu.

Insfull uygulamasını yaptığımda hemen İngilizce olarak yayınlamıştım. Instagram’ın bir API değişikliğini fark ettim ve kendimce çözdüm sonra uygulamasını yapıp, yayınladım. Üniversite sınavına çalışmaya devam ediyordum derken bir hafta sonra uygulama aklıma geldi ve baktığımda bir hafta içerisinde 100 indirme almıştı. Bende demek ki burada bir potansiyel var dedim ve bunun üzerine gittim.

Dakika – 07:23    

Insfull uygulaması nasıl indirme aldı? Reklam verdi mi?

Insfull’u ilk yayınladığımda bir ay içerisinde organik bir şekilde 5 bin indirme aldı. Benim avantajım pazarın boşluğundan yararlanmak oldu. Aramaya Instagram’dan fotoğraf indirme uygulaması yazdığınızda birçok şey çıkarken profil fotoğrafı büyütme yazdığınızda bir şey çıkmıyordu. Hiçbir uygulama yok iken, ben ilk uygulama yayınlayanlardan biriydim. 

Sıralamam yüksek olunca ilk başta daha fazla indirme almaya başladım, ardından dönüşüm oranını arttırmaya odaklandım. Logo, dizayn, ekran fotoğrafları kısmını düzelttim veya optimize ettim. Bu tarz güncellemeler sonucu daha çok indirme almaya başladım.

Uygulama indirildikçe puan almaya başladı ve ilk altı ay boyunca Google Play ortalamam 4.9 olmuştu, sürekli kullanıcıyı 5 yıldız vermeye yöneltiyordum. Bu şekilde pazardaki rakiplerimin önüne geçtim ve muhtemelen Google Play beni önerilen uygulamalar kısmında çıkartmaya başladı .

Reklam vermedim, kullanıcının hayatı boyunca bana ödediği miktarlar çok düşük olduğu için muhtemelen reklam yayınladığım zaman karşılığını alamayacaktım.

Dakika – 09:44    

Android’de gelir elde etmek zor mu? Geliştiriciler için App Store ve Google Play farkları neler?

Android tarafında gelir elde etmek biraz daha zor bence. Kullanıcı edinmek çok kolay, iki buçuk milyon devasa bir rakam ama bunun bana maddi olarak karşılığı gerçekten o kadar fazla değil. iOS tarafında işler geliştirici açısından biraz daha tatmin edici oluyor. 

Bunun yanında Google Play‘deki uygulamanız bir anda kaldırılabilir, Instagram ile alakalı bir uygulama geliştiriyorum yayınladığım günden beri acaba hangi gün kaldırılır düşüncesi ile yaşıyorum. Google Play’de uygulamanın yanında geliştirici hesabınızı komple kapatabilirler ve bu çok anlık oluyor. Google bir algoritma yazıyor ve temizlik sırasında sizin uygulamanız da aradan kaçabiliyor ve herhangi bir iletişim kurma şansınız yok. Apple böyle bir durumda size uygulamanızdaki şu sıkıntı çözmezseniz kaldırılacaktır şeklinde başta bir bilgilendirme maili atıyor. Başınıza bir şey geldiğinde geliştirici (developer) hesabınızın kapanması olayına pek rastlanmıyor.

Dakika – 12:50    

İrfan Şener Insfull uygulamasını App Store’a nasıl yükledi?

Insfull bir milyon indirmeye ulaştığında artık apple mağazasına da yüklemem gerektiğini düşündüm, kodlar hazırdı tek eksiğim Macbook sahibi olmamamdı. Macbook satın aldıktan sonra Insfull uygulamasını Apple mağazasına yüklemeye çalıştım fakat ret yedim. 8 ay boyunca bu böyle devam etti. Farkı bir geliştirici Insfull benzeri bir uygulamayı iOS‘ta yayınlamayı başardı. Ben gittiğim zaman Apple, Instagram ile alakalı olduğu için ret cevabı veriyordu. 

Ondan sonra vazgeçip farklı uygulamalar yapıp yayınlamaya başladım ve 3 farklı uygulamayı App Store’da yayınladım, 6 ay önce Insfull uygulamasını App Store’da yayınlamayı başarabildim.

Dakika – 15:07    

İrfan Şener hangi mağazada daha çok kazanıyor? Apple mı? Google mı?

İndirme başına gelirler iOS tarafında daha yüksek. O biraz da ülkeye bağlı. App Store’daki ülkelerin geneli Amerika ve Avrupa’dan indirilen uygulamalar olduğu için daha çok gelir getiriyorlar ama Android platformunda yayınladığım 2 buçuk milyon indirmenin çoğunluğu, Hindistan, Pakistan, İran ya da Türkiye gibi CPM’i (cost per minute) düşük diyebileceğimiz ülkeler olduğu için çok güzel bir getirisi yok. Android tarafına eğer Amerika veya Avrupa’dan indirme almayı başarabilirseniz orada da güzel bir gelir elde edebilirsiniz.

App Store’da yayınladığım uygulamalar çok basit. Pazarı inceleyip, örneğin font uygulamaları çok meşhurdu bende bir font uygulaması geliştirdim, story make uygulaması yaptım arkadaşımla beraber. Şu an 6 farklı uygulamam var App store tarafında.

Dakika – 16:16    

İrfan Şener React Native mi kullanıyor? Aynı uygulamayı iki platformda da yayınlamak mümkün mü?

React Native ile yapıyorum. İlk başlarda tek bir uygulama geliştirip hem ios hem android kısmına koyuyordum. Artık Android kısmında yayınlama ile uğraşmıyorum. Belki hata benim için sonuçta oradaki pazarı kaçırıyorum, ama oradaki uğraş beni yoruyor ve Google Play hesabımın kapatılma riski olduğu için yayınlamak istemiyorum. Son 3 uygulamamı bu nedenlerden dolayı Android platformlarında yayınlamadım.

Dakika – 17:26    

Mobil geliştiriciler Flutter ile mi React Native ile mi başlamalı?

React Native öğrenmemiş olsaydım Flutter dilini seçebilirdim. Google sempatisi sayesinde flutter dilini seçebilirdim zaten Firebase gibi Google uygulamalarını sıkça kullanıyorum

UCS, WCS gibi javascript kütüphanelerine hakimseniz React Native öğrenmek sizin için daha kolay olur. Sıfırdan öğreniyorsanız Flutter’a şans verebilrsiniz.

Dakika – 18:28    

İrfan Şener hangi araçları (Tool) kullanıyor? Fikir geliştirme süreci nasıl ilerliyor?

Araçlardan ziyade aklıma bir fikir geldiğinde onu App Store ve Google Play’de arayıp acaba kaç tane farklı rakibim var onlara bakıyorum. Ardından hızlı bir şekilde MVP(minimum valuable product) sayılabilecek bir ürünü yapıp mağazaya yüklüyorum ve deneyimlemeye çalışıyorum. SensorTower, Mobile Action, Appfigures gibi ASO (app store optimization) için faydalı olabilecek araçları kullanıyorum bunun yanında rakiplerimin aylık ne kadar para kazandıklarını tahmin eden uygulamaları işime yarıyor.

Reklam deneyimim yok geçtiğimiz kasım ayı adjust uygulamasına entegre edip reklam verme fikri ile yanıp tutuşuyordum ama çok fazla uğraş olduğunu fark ettim. Öğrenmem gereken çok fazla şey olduğunu farkettim. Uygulamayı yapıp ASO (uygulama mağazası optimizasyonu) ile uğraşmak bana daha keyifli geldiği için reklam kısmını pas geçtim.

Dakika – 20:09    

İrfan Şener bir şirkette çalışıyor mu? Çalışmak ister mi?

Lise 3 olduğum sıralarda altı ay çalışmıştım ve ben aslında o zamanlar ailemden ayrı abimle beraber yaşıyordum ve paraya ihtiyacım vardı yani çalışmak zorundaydım. 6 ay çalıştığımda parayı harcamayıp biriktirmiştim ve bu benim bir buçuk yıl hayatta kalma param gibi bakıyordum. 6 ay sonra bu şekilde bir yerden gelir elde ederek bu düzene devam etmeye başladım o yüzden üniversiteye girmek veya mezun olmak hayatımda pek bir şey değiştirmeyecek.

Son zamanlarda neredeyse her hafta bir freelance iş teklifini reddediyorum ya da bazı şirketler gel çalış gibi tekliflerde bulunuyor hep nazikçe reddediyorum ki ilerde uygulamaların başına bir şey gelirse ve çalışmak zorunda kalırsam reddettiğim yerlere geri dönebilirim gibi düşünüyorum. Şu an farklı farklı uygulamalar geliştiriyorum ve farklı platformlarda yayınlıyorum ki eğer yarın bir gün birinin başına bir şey gelirse diğerini etkilemesin ve sürekli olarak bu şekilde hayatımı geçindirmem mümkün olsun.

Dakika – 21:51    

İrfan Şener için özgürlük kavramı nedir?

Özgürlük kavramı benim için finansal özgürlükten ziyade zaman yönetimindeki özgürlük. Bence çok para kazandığınız zaman değil daha fazla zamanınızı kendiniz yönetebildiğiniz zaman daha çok özgür olabiliyorsunuz. 2019 yılında 2 ay Güney Asya’da yaşamıştım herhangi bir şirkette çalışsaydım bunu yapmam çok zor olurdu uzaktan çalışsam bile saat sıkıntıları nedeni ile problem yaşardım. Kendi mobil uygulamamdan para kazandığım düzende günün hangi saati çalıştığımın veya ne kadar çalıştığımın bir önemi yok. Bu düzende ilerleyebilmek için elimden geleni yapıyorum

Dakika – 23:26    

İrfan Şener’in mobil geliştirici olmak isteyenlere tavsiyeleri nelerdir?

Şunu söyleyebilirim hangi dili öğrenmeliyim sorusundan önce neden mobil uygulama geliştirmeyi öğreniyorum sorusunu yanıtlamalılar. Kendi uygulamanı yapmak için mi? Bir şekilde çalışmak için mi? Kurumsal bir şirket mi yoksa startup gibi bir şirkette mi çalışmak istiyorlar? Kendi mobil uygulamanı yapıp, benim yaptığım gibi bir yere bağlı olmadan çalışmak istiyorsan React Native, Flutter hızlı uygulama öğreneceğin dilleri öğrenmek daha çok işinize yarayabilir. Ama kurumsal şirketlerde çalışmak istiyorsanız React Native ile ilgili iş ilanı çok fazla olmayabilir, o zaman belki Java, Swift gibi dilleri öğrenmek gerekiyordur. Bu açılardan bakıp karar vermeleri gerektiğini düşünüyorum.

Ne istediğinize karar verdikten sonra internette sınırsız kaynak var, YouTube veya Udemy gibi platformları kullanarak bir şeyler öğrenmek çok kolay.

Dakika – 26:01    

İrfan Şener bağımsız geliştirici olmaya nasıl karar verdi? Kimleri takip ediyor? WIP nedir?

Nasıl yaptığımdan kısaca bahsedebilirim. İlk başladığımda çok bir şeylerin farkında değildim, Google veya Facebook gibi bir firmada mühendis olarak çalışmak istiyordum. Sonra aslında biraz daha özgürlüğüne düşkün bir insan olduğuma ve nerede yaşamak istediğimi kendim belirlemek istediğimin farkına vardım. 18 yaşlarında biraz da bu işlerden para kazanmaya başlayınca en kötü 5 yıl sonra farklı bir yoldan ilerlerim diyerek böyle bir yola girdim. Sürekli olarak istediğim hayatı yaşayan insanları Twitter’da takip ediyorum ve sürekli onlara soru sormaya ve onlarla konuşmaya çalışıyordum ki benim hayalini kurduğum hayat bana uygun mu onu görebileyim.

Pieter Levels benim en çok takip ettiğim isimlerden biri. Birçok farklı girişimi var, Nomadlist adlı girişiminde şehirleri puanlıyor ve dijital göçebeler (nomad) için hangi şehrin daha uygun olduğunu gösteriyor. Remoteok’da ise remote (uzaktan) olarak iş bulma internet sitesi. Pieter Levels yaptıklarının sürekli loglarını tutuyor, şu saatte şunu yaptım, Güney Kore’de şuralara gittim şu sorunlarla karşılaştım gibi. Bali’de olduğu sırada bir kargo beklemiş, kargo gelmemiş çünkü kargodaki şekeri çalışanlar yemiş demek ki o kadar güvenli değil gibi çıkarımlar yapabiliyorsunuz. Ben istediğim hayatı yaşayanları takip ediyorum ve başkalarına da bunu yapmasını tavsiye ederim.

Pieter Levels’in de dahil olduğu Wip Chat var. Geliştiriciler ve bağımsız çalışan insanlar kendi yaptıklarını paylaşıyor ve bir tane büyük gruplar var orada herkes birbirini destekliyor. Burada herhangi bir ürün geliştirildiğinde Product Hunt’ta genelde birinci veya ikinci oluyor. Girmek için para vermek zorundasınız aylık 20 dolar yanlış hatırlamıyorsam.

Dakika – 35:55    

İrfan Şener uygulamaları yapmaya ne kadar zaman harcıyor?

Genelde logo, ekran görüntüsü kısmından kod yazımına kadar ben tek başıma ilgileniyorum, kodlamanın en az zamanımı alması için çok basit uygulamalar yapmayı tercih ediyorum. Yayınladığım uygulamalar arasında en fazla kod kısmı için uğraştığım zaman aralığı iki hafta olmuştur. Ardından birkaç gün içerisinde dizaynını hazırlayıp yayınlamaya çalışıyorum. Kod kısmını uzattığınız zaman motivasyonunuz iyice düşüyor. Uygulamaya bir şekilde kullanıcı gelirse ve para kazandırmaya başlarsa güncelleme (update) kısmına ağırlık veriyorum bu da sonsuza kadar zamanımı alabiliyor. 2 veya 6 ay bir uygulama üzerinde çalıştığınız takdirde sonucunda hiçbir şey getirmeyebiliyor, bu yüzden uygulamanın ilk versiyonu için en fazla bir ay olarak kendime hedef koyuyorum.

Dakika – 34:00   

İrfan Şener kaç aktif kullanıcıdan sonra gelir elde etmeye başladı?

Android tarafında 500 bin kullanıcıdayken ve in app purchase kısmını yeni eklemişken bana o ay 56 TL kazandırmıştı. 500 bin kullanıcı ile anca kiramı ödeyip bir şekilde hayatta kalabiliyordum diyebilirim. In app purchase (uygulama içi satın alma) kısmını optimize etseydim belki daha çok kazandırabilirdim.

iOStarafında sayı uygulama kategorisine göre değişebiliyor. Günlük 100 kere indirilen uygulamanız size aylık bin dolar kazandırabilir, örneğin bir arkadaşımın 150 bin indirmesi var fakat kazandığı para benim 500 bin indirilen uygulamamla eşdeğer. In app purchase konusunda hangi özellikler eklediğiniz nasıl bir kurgu tasarladığınız çok önemli.

Dakika – 36:20    

İrfan Şener’e nasıl ulaşabiliriz? 

Son zamanlarda çok selam mesajı alıyorum. Bu tür sorulara cevap vermiyorum. Soru sorma sanatı bence çok önemli bir konu. Tanımadığınız insanlara selam diye mesaj atıp cevap vermelerini beklemek çok olası değil. Pieter Levels ile Telegram üzerinden bir saate yakın konuştum. Ona o kadar spesifik bir soru sormuştum ki cevap vermek zorunda hissetti kendini, ama Pieter ne haber diye soru sormaya başlasaydım cevap alamazdım muhtemelen. Güzel ve alakalı sormak önemli. Bana Twitter üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bölümden linkler:

Insfull: https://play.google.com/store/apps/de…

Levelsio: https://wip.co/@levelsio https://twitter.com/levelsio

İrfan Şener: https://twitter.com/irfansenercom

Patreon Hesabımız: https://www.patreon.com/sifirdanglobale

Sizi Yakından Tanıyalım! 15 dakikalık bir sohbette sizi daha yakından tanımak ve Sıfırdan Globale olarak neleri daha iyi yapabileceğimizi öğrenmek istiyoruz. Aşağıdaki link üzerinden görüşme tarihini ayarlayabilirsiniz: https://calendly.com/leventaskan/15min

İletişim: selam@sifirdanglobale.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments