Herkese selamlar, 

Bu bültenimizde Producter’ın build in public misyonuyla kuruluşunda Indie Hackers platformunun yeri, C Tech’in iş birliği anlaşması ve Lotus Yoga’nın yatırım haberi başta olmak üzere dijital ihracat gelişmelerini aktardık. Keyifli okumalar!

Online Haberler

Samet Özkale, Linkedin hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ürün odaklı çalışan şirketler için ürün geliştirme araçlarını tek bir yerde toplayan yeni girişimi Producter’ı duyurdu.

Özkale, ‘’build in public’’ anlayışıyla ilerleyeceklerini belirttiği gönderide, geri bildirim ve tecrübe paylaşımlarıyla Producter’ı geliştirdiklerini duyurdu. Beta aşamasında olan ürünü hem ilk deneyenlerden biri olmak hem de geri bildirim ile destek olmak isterseniz buradan mail adresinizi bırakabilirsiniz.

Build In Public Nedir?

Adı üzerinde olan nadir terimlerden biri ‘’build in public”, kısaca girişimi halka açık bir şekilde kurmak anlamına geliyor. Bu yöntem başlı başına girişimlerin mutfağını halka göstermekten ibaret diyemeyiz; bilakis girişimciler ve ilk kullanıcılar arasında kazan-kazan ilişkisine dayanan çıktıları olan bir süreç. Peki nedir bu çıktılar?

thehustle.co

Doğallık ve Şeffaflık 

Girişimin doğal görünümü ve sağladığı şeffaflık markaya güven duyulmasını sağlar. Şirketler rekabet oluşumunu önlemek için uygulamalarını genellikle rakiplerinden gizlerler. Aslında bunu yaparken markalarının önemli unsurlarını müşterilerden de gizlemiş olurlar. Şeffaflık ve güvenirlik arasında bir denge kurmak, ürün ve kullanıcı arasında bir bağ oluşturur.

Geri Bildirimler  

Yeni bir ürünün yakıtı, müşteri deneyimini anlamanın en iyi yollarından biri geri bildirimlerdir. Bilgi toplamak için kapsamlı pazar araştırmaları, anketler veya odak grupları yürütmek yerine, bir girişim, ürünü hali hazırda geliştirirken onu kamuoyuna kolayca tanıtabilir. Geri bildirimleri aldıktan sonra eldeki tüm verilerle ürün, hedef kitlenin ihtiyaç ve isteklerine uygun bir şekilde iyileştirebilir. 

Komünite Oluşturma

Halka açık bir şekilde ürün oluşturmak, girişimin lansman yapılmadan önce bir komünite oluşturmasına yardımcı olur. Startuplar, pazarlamaya çok fazla zaman, enerji ve para harcamak yerine, Alfa ve/veya Beta aşamasında ürününü halka tanıtabilir. Oluşan bu organik bağ ile tüketiciler, ürünün gelişim sürecine dair bilgi ve öngörüye sahip olarak ürüne ilgi duymaya başlar.

Ürün – Pazar Uyumu

Halka açık bir şekilde ürün oluşturmak, bir girişimin ürün-pazar uyumunu optimize etmesine de izin verir. Ürün-pazar uyumu, yeni bir ürünün halkın talebini karşılama düzeyini ifade eder. Bir startup, halka açık bir şekilde bir ürün oluşturarak, kullanıcıların ürünle etkileşim kurmasına, geri bildirim toplamasına ve pazar taleplerini karşılamak için üründe ince ayarlar yapmasına olanak sağlayabilir. Bu, sonuçta daha başarılı bir ürün lansmanı ve tüketicilerin uzun vadede daha iyi katılımını sağlayacaktır.

Kullanıcılara teknoloji dünyasında yeni veya gelecek ürünleri paylaşma imkanı veren Product Hunt, ürün-pazar uyumu konseptiyle çalışan şirketlere örnek verilebilir. Product Hunt en temelde, kişilerin yeni ürünleri denemelerini sağlayarak onlara halka açık ürünler hakkında daha fazla farkındalık kazandırır.

Build in public ilkesiyle ürün geliştiren girişimlere Buffer, Gumroad ve Nomadlist örnek verilebilir.

Producter Build In Public İçin Nasıl Bir Yol İzliyor?

Firmanın Kurucu Ortağı Samet Özkale, Producter’a dair güncellemeleri Indie Hackers sayfasında paylaşıyor.

Indie Hackers Nedir?

Girişim ve yan proje kurucularının hikayelerini paylaşarak kişilere ilham olmanın yanında; deneyim paylaşımı, geri bildirim alıp verme ve destekleme gibi amaçlarla bir araya gelen topluluk misyonunu da üstlenen Indie Hackers, 2016 yılında Courtland Allen tarafından kuruluyor ve 2017’de Stripe tarafından satın alınıyor.

Bunun yanında Courtland Allen bir ‘’indie hacker’’ın kim olduğunu tanımlamadan da geçmemiş: ‘’Bağımsız olarak para kazanıyorsanız, bir indie hackersınız.’’ 

Psikolojiden cold e-maile, growth alanından build in public konseptine kadar birçok grubun bulunduğu platformda çeşitli topluluklara katılarak farklı fikirler edinebilirsiniz.

Offline Haberler 

C Tech Bilişim, Fransız-İtalyan ortaklığındaki Thales Alenia Space ile uydu haberleşme sistemleri alanında iş birliği anlaşması imzaladıklarını duyurdu

Bu iş birliği ile sayesinde C Tech, uydu haberleşmesi ve uzay kalifiye ürünleri kapsamında ilk ihracatını Thales Alenia Space için gerçekleştirdi. Thales Alenia Space ise bu işbirliği ile Türkiye uzay pazarındaki varlığını güçlendirerek tedarik zincirini geliştirmeyi hedefliyor.

Lansman

Test otomasyonu sistemleri sunan Testinium, ekipleri daha üretken hale getirmeye çalışan Git Analytics altındaki Oobeya 2.0’ı duyurdu.

Kodlama etkinliklerini daha derin analiz etmek için Gitwiser’ı geliştiren şirket, Oobeya 2.0 ile mühendislik süreçlerinde karşılaşılan zorluklarda kullanıcılara daha fazla ölçüm ve içgörü sağlamayı hedefliyor.

Yatırım

Tüm dünyada 500 binden fazla kullanıcı sayısına ulaşan girişim Lotus Yoga, 3.65 milyon değerleme ile yatırım aldı

12 farklı dil destekleyen ve kullanıcılara kendi dillerinde video ile ses alternatifleri sunan uygulama Japonya, Fransa, İtalya’da ilk 5’te yer alırken; ABD, İngiltere, Kanada’da ilk 10’da yer alıyor. 

İş İlanları

Exceptionly – Project Manager

Rollic – Product Manager

Kovan Studio – Front-end Developer

Yayında olan diğer tüm iş ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Sıfırdan Globale Fırsatları

Sıfırdan Globale fırsatlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Podcast Bölümleri

119 – Katma Değerli Dijital Ürünler Geliştirme Topluluğu: Komünite

Sıfırdan Globale Podcasti’nin 119. bölümünde, kişilere kendi dijital ürünlerini üretme imkanı sunan Komünite topluluğunun Kurucusu Fatih Güner’i ağırladık.

120 – $8,5M Yatırım Alan Bulut Tabanlı Depo ve Stok Yönetimi Yazılımı Logiwa

Sıfırdan Globale Podcasti’nin 120. bölümünde bulut tabanlı depo ve stok yönetimi yazılımı Logiwa’nın Kurucu Ortağı ve CEO’su Erhan Musaoğlu’nu ağırladık.

Sıfırdan Etsy #05 Etsy Reklamları: Etsy Ads ve Offsite Ads

Sıfırdan Etsy serisinin 5. bölümünde Etsy’de bulunan iki reklam türü Etsy Ads ve Offsite Ads’ten bahsettik.

121 – Evren Özmen ile Mayıs Ayı Değerlendirmesi

Sıfırdan Globale Podcasti’nin 121. Bölümü’nde Evren Özmen ile mayıs ayı ihracat gelişmelerini değerlendirdik.

Sıfırdan Mobil Uygulama Geliştirme – #10 Abonelik Bazlı Uygulamalarda Dönüşüm Oranları

Sıfırdan Mobil Uygulama Geliştirme serisinin 10. bölümünde abonelik bazlı mobil uygulamalarda dönüşüm oranlarını ve bu oranların nasıl iyileştirilebileceğini konuştuk.

Destekçilerimiz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments