Herkese selamlar, 

Önümüzdeki dönemde üniversite öğrencilerine yönelik düzenleyeceğimiz online eğitimler hakkında yaptığımız anket çalışmasının sonuçlarını yayınladık. Bunun için websitemizde yayınladığımız raporu buraya giderek görüntüleyebilirsiniz.

Bu bültende neler var?

Online Haberler 

Insider’ın 15-16 Eylül tarihinde düzenleyeceği RESHAPE Summit 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nin 44. Başkanı Barack Obama ve dünyaca ünlü firmalardan kişiler konuşmacı olarak yer alacak.

15-16 Eylül 2021’de gerçekleşecek olan summit programında yer alan konular ise şöyle: Customer experience (müşteri deneyimi), leadership (liderlik), sustainability (sürdürülebilirlik), diversity and inclusion (çeşitlilik ve kapsama).

Offline Haberler

ABD, Rusya, Fransa ve Yeni Zelanda’nın da aralarında olduğu 55 ülkeye ihracat yapan Kurukahveci Mehmet Efendi, 284.5 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdi. Kuruluşunun 150. senesinde olan şirketin bu yatırımının, pandemi döneminde sıcak içecek pazarında yaşanan büyümeyle ilişkili olduğu biliniyor. Sıcak içecek pazarındaki aslan payı ise bu yıl 436 milyar 632 milyon dolara ulaşması beklenen satış geliriyle kahveye ait.

Lansman 1

77 ülkede 4.000’in üzerinde şirkette kullanılan no code analytics ürünü HockeyStack’in kurucu ekibi Emir Atlı, Buğra Gündüz ve Arda Bulut yeni anket araçlarını Product Hunt’ta tanıttı.

Lansman sonrası metrikleri paylaşan Kurucu Ortak Emir Atlı, ücretsiz anket aracının pazarlama stratejilerinden biri olabileceğini yazdı.

HockeyStack Ekibini Tanıyalım

Geliştirdikleri analytics ürünüyle ajanslar, SEO profesyonelleri, e-ticaret ile uğraşanlar ve UX takımlarının site ziyaretçilerini analiz etmesini, dönüşüm elde etmesini ve daha fazla kullanıcıya ulaşmasını amaçlayan ekip 3 kurucu ortağın bir araya gelmesiyle oluşmuş. Kurucu ortaklardan Buğra Gündüz ve Arda Bulut 11. sınıf öğrencisiyken, Emir Atlı ise lise son sınıfta öğrenim görüyor.

HockeyStack Fikrinin Ortaya Çıkışı

Emir Atlı ve Buğra Gündüz, liselerarası uygulama yarışmasında yaptıkları Bloom isimli uygulamalarına gelen ziyaretçilerin uygulamada kalmadıklarını yani retention sorunu olduğunu fark ediyorlar. Bu sorunu aşmak için kullanabilecekleri bir analytics aracı arıyorlar ve buldukları araçlarda her veri için ayrı fonksiyonlar kurmaları gerektiğini görüyorlar. 

Bunun üzerine, verinin kendisini analiz etmektense veriyi belirli bir formata sokmaya çok daha fazla zaman harcadıklarını anlayan ekip, ürünler için tüm verileri takip eden bir analytics aracı fikrine ulaşıyor. Ekip, Tracktific adını verdikleri bu ürün için gerekli veri setini bulamayınca, HockeyStack fikrine yöneliyor. 

Lifetime deal fırsatlarını değerlendirmek adına AppSumo platformuna girmeye karar veriyorlar ve ilk 8 ayda $1K’ya, ardından kısa bir zaman içinde $96K’ya ulaşıyorlar. Kısa zamanda gelen bu ivmelerinin sebebini, Facebook’taki lifetime deal gruplarını keşfetmelerine ve buradaki kişilerle ilişkiler kurmalarına bağlıyorlar. 

HockeyStack ekibiyle ürünün özelliklerini, müşteri edinme tecrübelerini ve AppSumo/Product Hunt lansmanlarını konuştuğumuz podcast yayınını bu link üzerinden dinleyebilirsiniz.

Lansman 2 

Internet of Beer olarak bilinen Pubinno, A’Design Award 2021 ödüllü yeni ürünü Smart Clean’i duyurdu. Sahip olduğu AquaVibra Teknolojisi ile fıçı bira hatlarının iç yapısındaki temizleme solüsyonunun çeperlere 4 kat daha az baskı yapmasını sağlarken, temizlikte ise %80’e varan artış sağlıyor. 

Lansman 3 

JotForm, form doldurma sürecini hızlandırarak dönüşüm oranlarını artırmayı amaçladığı yeni ürünü JotForm Prefill’i duyurdu. Ürün, müşterilerinize veya iş arkadaşlarınıza form alanlarını önceden doldurulmuş olarak göndermenizi sağlayarak bu süreci hızlandırıyor.

Lansman 4

Botgate, işletmeler için Instagram’da Conversational Marketing deneyimi sağlamak üzere Instagram Messenger API’sini entegrasyonunu Türkiye’de gerçekleştiren ilk şirket oldu

Bu yenilikle Botgate, Instagram’ın yalnızca bir sosyal medya platformu olmakla sınırlı kalmadığını göstererek, sosyal platformların daha etkili bir satış kanalı olarak kullanılabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Yatırım

Özelleştirilebilir ürün mockupları oluşturulabilen; sağladığı fontlar, illüstrasyonlar ve şablonlar ile tasarımcılara pazarlama ve marka yaratma imkanları sunan platform Artboard Studio, 212’den $7 milyon değerleme ile tohum yatırımı aldı.

Firmanın Kurucu Ortağı Mücahit Gayıran, aldıkları bu yatırımı hem kullanıcı deneyimini hızlandırmak hem de tasarımcıların ihtiyaç duyduğu bazı temel özellikleri geliştirmek için kullanacaklarını söyledi. Ekip, geliştirecekleri yeni özellikler ile Photoshop, Illustrator ve After Effects gibi uygulamaların hibrit bir versiyonunu, tarayıcıda çalışan ve gerçek zamanlı paylaşım özellikleri barındıran bir uygulamaya dönüştürerek marketing design dikeyini domine etmeyi hedefliyor.

Girişim

Duygu Esenkar ile Onur Tahmaz’ın kurduğu kültür-sanat girişimi LocksBridge, Türkiye’den IAMA (Uluslararası Sanatçı Menajerleri Birliği) üyesi olan ilk sanatçı menajerliği şirketi oldu.

2019 yılında kurulan şirket, başta Türk sanatçılar olmak üzere alanlarının en iyi sanatçılarını uluslararası arenada tanıtarak global kültür-sanat endüstrisi ile Türkiye arasındaki köprü olmayı hedefliyor.

Yarışma Duyurusu

Yildiz Teknopark’ın mobil uygulama geliştiricilerin globale açılması için başlattığı $400K’a varan ödüllü yarışmaya bu bağlantıya giderek başvurabilirsiniz.

İş ve Staj İlanları

Robomotion – Robotic Process Automation Intern

Botgate – Sales Intern

APPS – Motion Graphic Designer (Marketing Artist) 

Ikarus – Senior Software Engineer

UserGuiding – Customer Support Trainee

Genomize – Account Manager 

Yayında olan tüm iş ve staj  ilanlarına bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Podcast Bölümleri

Teknik Olmayan Girişimcinin Hikayesi – #02 Fikirden Müşteri Edinmeye Giden Yol

Serimizin ikinci bölümünde Sertifier kurucu ortağı ve CEO’su Arda Helvacılar ile girişimin başlangıç döneminde fikirden müşteri edinmeye ve yatırıma giden yolu konuştuk.

122 – Gelirlerinin %47’si Yurt Dışından Gerçekleşen MDP Group

Sıfırdan Globale Podcasti’nin 122. bölümünde SAP entegrasyon ve depo yönetimi yazılımları başta olmak üzere yazılım danışmanlığı veren MDP Group’un kurucusu Fatih Kökce ile şirketin hikayesini ve geliştirmekte oldukları ürünleri konuştuk.

Sıfırdan Etsy #06 Etsy SEO: Marmalead Kullanımı

Sıfırdan Etsy serisinin 6. bölümünde anahtar kelime araştırması ile fiyatlama ve ortalama kargo sürelerine dair bilgilere de ulaşabileceğiniz Etsy SEO aracı Marmalead’i tanıttık.

Destekçilerimiz

Bireysel veya kurumsal destekçi olarak bize destek vermek isterseniz buradan sayfamıza ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments