#27 NFT Nedir? – Madalyanın Altın Yüzü

6 Ağustos 2021

Herkese selamlar,

Ülkecek hepimizi derinden üzen yangın haberlerinden kaynaklı bülteni 1 hafta geç gönderiyoruz. Ortak mirasımız olan ormanlarımızın yeniden yeşermesini ve canlılığın devam etmesini yürekten istiyoruz. Geçtiğimiz ayın Patreon gelirlerini, bu uğurda çalışan HAYTAP ve Muğla BB ekiplerine bağışladık. Afetzedelere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, söndürme çalışmalarına katılan herkese kolaylıklar diliyoruz.

Online Haberler

Etsy’de Yenilikler

Etsy Design Awards 2021 finalistleri geçtiğimiz günlerde açıklandı. Toplamda 10 kategoriden 100 satıcının bulunduğu listede home & living kategorisinde ürünler üreten Türkiye’den BelginBozsahinArt adlı mağaza finalistler arasına girmeyi başardı

Satıcılara Yeni Rozet

Etsy önümüzdeki eylül ayından itibaren müşterilere en iyi deneyimi yaşatan satıcılara Star Seller rozeti vererek onları ödüllendirecek. Bu rozeti almaya hak kazanan mağazalar, Etsy tarafından daha fazla öne çıkarılıp, satışlarını artırma ve işlerini büyütme fırsatı yakalayacak.

Etsy’de Star Seller Olma Şartla

  1. Yanıt oranı: Mesajların %95’i veya daha fazlası 24 saat içinde yanıtlanmalı.
  2. Nakliye: Siparişlerinizin %95’i veya daha fazlası, belirtilen işlem süresi içinde ve takip kodu veya Etsy’den satın alınan bir nakliye etiketi ile gönderilmeli.
  3. 5 yıldızlı derecelendirme: Yorumlarınızın %95’i veya daha fazlası 5 yıldızlı derecelendirmeye sahip olmalı.
  4. Siparişler, satışlar ve görev süresi: Üç aylık inceleme süresince mağazanızın para birimine bağlı olarak (nakliye ve vergilerden önce) 10 sipariş ve yaklaşık $300 satışa ulaşılmalı ve ilk satıştan bu yana 90 gündür Etsy’nin platformunda olmalısınız.

*Kerem Başalı’nın Star Seller rozeti almaya hak kazanan iki Türk satıcı Aslı ve Cihan ile yaptığı yayınları izlemenizi tavsiye ediyoruz.

İhracatın 1001 Şekli: NFT 

NFT yayıncısı, oyun üreticisi ve girişimci Tolga Ünlü, ekip arkadaşları ile birlikte yaptığı çizimleri satarak $50.000 gelir elde etti! (Bültenimizi yayınlayana kadar aşağıdaki görselin üzerine $35 bin daha kazandılar) Çizimlerini Open Sea isimli platformda yayınlayan 4 arkadaş, 66 milyon yıl önce dinozorların neslinin tükenmesiyle ortaya çıkan Dewilight’s & Demonz adlı karakterleri tasarladı. Tolga Ünlü, Linkedin üzerinde yaptığı paylaşımda NFT sektörünün potansiyeline dikkat çekti.

NFT Nedir?

Dijital varlıklar sayısız kez kopyalanabilirken, bu varlıkların kripto teknolojisi ile şifrelendiğini ve artık kopyalarından ayrı, özgün bir konumda olduğunu düşünün. Sanat eserleri, koleksiyonlar ve hatta emlak gibi birçok varlığı simgeleştirmenize olanak veren NFT(non-fungible token), bölünemeyen ve eşi benzeri olmayan tekil bir değeri ifade ediyor.

NFT, varlıkları tanımlamak için kullanabileceğiniz ekonomik bir terim. Bu varlıklar, benzersiz özelliklere sahip oldukları için diğer öğelerle değiştirilemiyor. Ek olarak, NFT’lerin aynı anda yalnızca bir resmi sahibi olabildiğini ve Ethereum blok zinciri tarafından güvence altına alındığını da belirtelim

*Kentçizer Tarık Tolunay ve Bager Akbay’ın NFT’den bahsettiği DW Türkçe’nin şu kısa videosu konuya dair bir özet ve farklı bakış açıları sunuyor.

SaaS Acquisitions’ın Konuğu Arsen Nurmagomedov

Geçtiğimiz günlerde Micro Acquire üzerindeki satış haberini duyurduğumuz Restpack’in Kurucusu Arsen Nurmagomedov, Andrew Gazdecki’nin sunduğu podcaste konuk oldu. Restpack’in Micro Acquire’daki exit sürecini, Nurmagomedov’un tecrübelerini merak ederseniz yayını buradan izleyebilirsiniz.

Freelancer Kılavuzu

Freelancer topluluğu Birlikte İhracat’ın kurucusu Zekeriya Mulbay, Freelancer Yol Haritası adlı bir e-kitap yayınladı.

Freelancer Yol Haritası’nda çalışma türleri, sektör analizleri gibi genel konulardan, İngilizce kalıplar ve ebeveyn olarak freelancerlık gibi özel konulara kadar geniş yelpazede başlıklar yer alıyor. Freelancer olmayı düşünüyorsanız, $1M’ı aşan ihracat gelirine ulaşan bir topluluktan çıkan bu el kitabına göz atmaya kesinlikle değer! 

Offline Haberler

Madalyanın Altın Yüzü

Tokyo’da düzenlenen 32. Olimpiyat Oyunları’nda klasik yay bireyselde yarışan Mete Gazoz, ülkemize bu alanda tarihin ilk altın madalyasını getirdi.

Tie-break’e kalan final maçında İtalyan rakibi Mauro Nespoli’yi 6-4 yenerek olimpiyat şampiyonu olan Gazoz, attığı bir tweetle ülkemizi kürsünün en üst basamağında temsil etmenin gururunun yanı sıra, Türk sporu için, ülkemizin gençlerini spora teşvik etmek, onlara yol göstermek adına çıktığı yolda çok değerli adımlar atmış olduğunu söyledi.

Okçuluğun yanı sıra, artistik jimnastikte Ferhat Arıcan bronz, taekwondoda Hatice Büşra İlgün ve Hakan Reçber bronz ve güreşte Yasemin Adar ve Rıza Kayaalp de bronz madalya kazanarak ülkemizin gururu olmayı sürdürdüler. Tüm sporcularımıza tebrik ve teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Öte yandan, boksta 51 kiloda Buse Naz Çakıroğlu finale yükselerek bir ilke imza attı. 69 kiloda Busenaz Sürmeneli ise bu siklette tarihte ikinci kez finale yükselen isim oldu. Çakıroğlu, Bulgar rakibi Stoyka Zhelyazkova Krasteva ile 7 Ağustos TSİ 08.15’te; Sürmeneli ise Çinli rakibi Gu Hong ile 7 Ağustos TSİ 09.15’te karşılaşacak. Kalbimiz sporcularımızla!

Yatırım

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından desteklenmek üzere dünya çapında seçilmiş 9 girişimden biri olan Fazla Gıda, 212 liderliğinde MAP, 500 Istanbul ve Berlin merkezli Atlantic Food Labs’ten €2.5M yatırım aldı. İşletmelerin atık kaynaklı maliyetlerini azaltmak için hizmet veren girişim, atıl stokları finansal, çevresel ve sosyal yönden değerlendirmeyi hedeflemesiyle sosyal girişim rolünü de üstleniyor. Dahası, maliyetleri azaltamadığı sürece hizmetlerinden ücretsiz faydalandırıyor. 

Girişimin Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, B2B çözümleriyle son 4 yılda 19.000 tonun üzerinde gıdayı kurtardıklarını ve 62 bin tondan fazla karbon salınımını önlediklerini belirtti. 

Lansman 

No-Code Bible

Kod-suz ekibi Bubble’ı öğrenmeyi kolaylaştıran No Code Bible ürününün lansmanını Product Hunt’ta gerçekleştirdi. Ürünün free, pro ve operator olmak üzere 2’si ücretsiz toplamda 3 planı bulunuyor.

Resource Center

UserGuiding, tüm ek kaynaklarınızı, bilgi tabanı içeriğinizi ve etkileşimli materyallerinizi kendi merkezinizde toplamaya olanak tanıyan yeni özelliği Resource Center’ın lansmanını Product Hunt üzerinde yaptı

Thundra Foresight

Thundra, CI Pipeline’ınız için gözlemlenebilirlik sağlayan yeni ürünü Thundra Foresight’ın lansmanını Product Hunt üzerinde gerçekleştirdi.

İş İlanları

Ekmob – Senior Marketing Manager

Interesting Engineering – Frontend Developer

Evreka – Senior Performance Marketing Specialist

Yayında olan tüm iş ilanlarını buraya giderek görüntüleyebilirsiniz.

Sıfırdan Globale Fırsatları

Tüm Sıfırdan Globale fırsatlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Podcast Bölümü

124 – AppSumo LTD ile $120,000 Satış Yapan RADAAR’ın Hikayesi

Bu bölümde AppSumo Marketplace üzerinde yer alan LTD (Ömür Boyu Kampanya) ile $120,000 satış elde eden RADAAR’ın hikayesini, şirketin Kurucusu ve CEO’su Mustafa Ercan Zırh ile konuştuk.

Destekçilerimiz

Bireysel veya kurumsal destekçi olarak bize destek vermek isterseniz buradan sayfamıza ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments