#28 Türkiye Nasıl Avrupa’nın Teknoloji Yıldızı Oldu?

20 Ağustos 2021

Herkese selamlar,

Sıfırdan Globale Bülten’in 28. sayısıyla karşınızdayız.

📙 AJANDA

  • Türk Teknoloji Şirketleri Dünya Medyasında 
  • Zuuks Games’ten 250+ Milyon Download 
  • Angry Birds’ün Geliştiricisi Rovio, Ruby’i Satın Aldı
  • İTÜ ROV Dünya 3.’sü!

Online Haberler

Türk Teknoloji Şirketleri Dünya Medyasında 

sixfab’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Sait Borlak, attığı tweet ile Silikon Vadisi’nde rastgele tanıştığı Hintli bir geliştiricinin Trendyol ve Getir’i sorduğunu aktardı. Borlak, bu gururu yaşatan Türk start-uplarına teşekkür etmeyi de ihmal etmedi. Peki, Trendyol ve Getir’in bu sıçraması dünya basınında nasıl yer buldu? 

Dünyanın prestijli medya şirketlerinden Financial Times, ‘’Türkiye Nasıl Avrupa’nın Teknoloji Yıldızı Oldu?’’ başlığıyla Trendyol ve Getir’e yer verdi.

Getir’in Kurucu Ortağı Nazım Salur, 2018 senesinde hiçbir yatırımcının bir Türk start-up’ından gelen çağrılara cevap vermeyeceğini düşünüyordu! Finansmanın olmadığına düşünen Salur, bu durumun Getir’in denizaşırı ülkelerdeki faaliyetlerini neredeyse 3 yıl ertelemesine neden olduğunu belirtmişti. ‘

Getir’in dünya çapında son 12 aya dair aranma trendi

Getir’in 2020’de yaşadığı gelişim, Türkiye’nin teknoloji endüstrisindeki büyük değişiminin bir parçası. Bu 1 sene içinde e-ticarette Trendyol ve Hepsiburada, oyun sektöründe ise Peak Games ve Dream Games dahil olmak üzere Türk teknoloji şirketleri, küresel başarılar elde ederek değerlemelerini milyar dolar seviyesinin üzerine çıkarmayı başardı.

Trendyol’un SoftBank ile birlikte 1,5 milyar dolarlık fonlama turunu yöneten General Atlantic’in Genel Müdürü Melis Kahya Akar, COVID’in önemli bir değişim yarattığını ve Türk şirketlerinin daha küresel düşünmeye başlaması için artık tüm parçaların yerine oturduğunu belirtti.

Trendyol’un 2004’ten günümüze dünya çapındaki aranma trendi

Financial Times, Türkiye’deki günümüz teknoloji yöneticilerinin çoğunun ilk büyük tecrübelerini 2011’de Türkiye’de faaliyete geçen ve bir yıl sonra aniden piyasadan çekilen Alman start-up inkübatörü Rocket Internet ile 2010 yılında kurulan ve geçen yıl Zynga tarafından $1.8 milyara satın alınan mobil oyun geliştiricisi Peak Games’te yaşadıklarını aktardı.

Trendyol ‘’Decacorn’’ Oldu

Çoğunluk hissesine Alibaba’nın sahip olduğu e-ticaret platformlarından Trendyol, $1,5 milyar yeni yatırım alarak değerlemesini toplamda $16,5 milyara çıkardı. Böylelikle Trendyol, Türkiye’nin ‘’decacorn’’ tanımlı ilk şirketi oldu. Bu tabir, değeri $10 milyar dolar üzerine çıkan şirketler için kullanılıyor. 

Öte yandan Nasdaq, Trendyol’un decacorn şirketleri arasına katılmasını Times Square meydanında sergilenen görsel ile kutladı.

Türk teknoloji şirketlerinin 2021 yılında önceki 4 yılında toplamından daha fazla yatırım aldığını gösteren grafik.

Rocket ve Peak ekiplerinin eski üyelerinden, Londra merkezli Tripledot Studios kurucularından olan Akın Babayiğit, Rocket’ta işe aldıkları çok zeki, aç, süper analitik insanların çoğunun ya Trendyol’a ya da Peak’e katıldığını söyledi. Babayiğit, Trendyol ve Peak’e ‘’Türk teknoloji şirketlerinin üniversitesi’’ benzetmesi yaptı. 

Zuuks Games’ten 250+ Milyon Download 

Research and Markets tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2020 yılında $98 milyar’a ulaşan mobil oyun pazarı, $173 milyara ulaşan küresel video oyunları gelirinin yaklaşık %57’sini oluşturuyor. 2030 yılına kadar $272 milyara ulaşması beklenen pazarda Türk oyun geliştiricilerinin payı büyük ilgi görüyor. 

Zuuks Games, Bus Simulator: Ultimate’ın 250 milyonu aşarak simülasyon kategorisinde dünyanın en çok indirilen mobil oyun olduğunu duyurdu. 50 milyonun üzerinde indirilmeyle en yakın rakibini geride bırakan şehirlerarası otobüs simülasyon oyunu, tüm kullanıcılara “Günün Oyunu” olarak önerildi.

Oyuncuların ABD, Avrupa ülkeleri, Çin ve Brezilya gibi çeşitli ülkelerden otobüs güzergahları arasından seçim yapmasına olanak tanıyan oyunda, dünya çapında 200’den fazla otobüs durağı en ince ayrıntısına kadar modellenmiş. 

Yeni Oyun Geliyor

500 milyondan fazla indirme ve aylık 95 milyon aktif oyuncu ile Zuuks Games, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden oyuncuları bir araya getiriyor. Bus Simulator: Ultimate’ın yanı sıra mağazada 20’den fazla oyun sunan şirket, yeni oyunu Truck Simulator: Ultimate’i bu ay piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Angry Birds’ün Geliştiricisi Rovio, Ruby’i Satın Aldı

600 milyonun üzerinde indirilen hyper-casual oyun geliştiricisi Ruby Games, 2020’de dünyanın en çok indirilen 6. oyunu olan Hunter Assassin’i geliştirmişti.

Rovio CEO’su Alex Pelletier-Normand hyper-casual oyun stüdyosu Ruby Games’i satın alarak büyüme stratejilerinde önemli bir adım attıklarını ifade etti. Ruby Games CEO’su Mert Can Kurum ise Rovio’ya katılmaktan gurur duyduklarını, onlar için yeni biri sayfanın açıldığını paylaştı. Satın alımdan sonra da şirketin genel merkezi İzmir’de olmaya devam edecek.

Offline Haberler

İTÜ ROV Dünya 3.’sü!

İTÜ ROV takımı, öğrencilere bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiği öğrenmeyi teşvik etmek için, ROV(Remotely Operated Underwater Vehicle) denilen uzaktan kontrollü su altı araçlarını kullanan yarışmalar düzenleyen MATE adlı uluslararası bir organizasyonda dünya 3.’sü oldu

Telepresence kategorisinde yarışan ekip, genel sıralamada ise dünya 6.’lığını elde etti. İTÜ ROV ekibini bu başarısından ötürü kutlarız!

Telepresence: Kullanıcının fiziksel olarak bulunmadığı bir alanda sanki oradaymış gibi görünmesini veya uzaktaki alanı etkilemesini sağlayan teknolojileri ifade ediyor.

İş İlanları 

Kovan Startup Studio – Product Owner 

Kompanion – Jr. Product Designer

FikrimuhalSenior Phython Backend Engineer

Yayında olan tüm iş ilanlarını buraya giderek görüntüleyebilirsiniz.

Sıfırdan Globale Fırsatları

Tüm Sıfırdan Globale fırsatlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Podcast Bölümleri 

125 – İnovasyon Ödüllü Anadolu Propolisi : BEE’O

Sıfırdan Globale podcastinin 125. bölümünde İTÜ ARI Teknokent Girişimi BEE’O Kurucusu Aslı Elif Tanuğur Samancı’yı ağırladık. Samancı’nın mesajı açık: ”Arı yok olunca dünya yok olacak.”

Teknik Olmayan Girişimcinin Hikayesi – #04 Globale Açılmada Satış Ekibi ve İşbirlikleri Kurma

Teknik Olmayan Girişimcinin Hikayesi serisinin 4. bölümünde Sertifier CEO’su Arda Helvacılar ile yurt dışında yerleşik kişilerle satış ekibi kurma ve farklı işbirliği modellerini deneme deneyimlerini konuştuk.

126 – Restpack’in MicroAcquire Üzerinden Satış Hikayesi

Sıfırdan Globale podcastinin 126. bölümünde Kovan Startup Studio Kurucu Ortağı Arsen Nurmagomedov ile Micro SaaS türündeki Restpack ürünlerini satma hikayelerini konuştuk.

Destekçilerimiz

Bireysel veya kurumsal destekçi olarak bize destek vermek isterseniz buradan sayfamıza ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments