#34 B Corp: Kâr ve Amacı Dengele!

Herkese selamlar, 

Jotform ile Sıfırdan Globale Konferansı geride kaldı. 2.500 kişinin üzerinde kişinin kaydolduğu konferans, anlık 200’ün üzerinde kişi tarafından canlı izlenirken, konferansın 1 hafta içinde izlenme sayısı 5.000’in üzerine çıktı. İlginize ne kadar teşekkür etsek az!

İhracat Hikayem

Yeni projemiz İhracat Hikayem’i yayına aldık! Bizimle hikayenizi paylaşmak isterseniz, bu linke tıklayarak formu doldurabilirsiniz. Şimdiden hikayeler gelmeye başladı bile!

Bu bültenimizde, kar ve amacı dengeleme hedefiyle varlıklarını sürdüren B Corp şirketleri ele aldık. Keyifli okumalar dileriz!

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH), Ocak 2016’da yürürlüğe giren bir evrensel eylem çağrısıdır. Birleşmiş Milletler’in öncü kalkınma ajansı UNDP, 170’in üzerinde ülke ve bölgede bu amaçların uygulamaya konulması için çalışır.

Bu 17 amaç, yoksulluğun azaltılması, demokratik yönetişim, barışı yapılandırma, iklim değişikliği, afet riski ve ekonomik eşitsizlik gibi alanlara odaklanmıştır. 

Pandemiyle birlikte iyiden iyiye kendisini hissettiren ve çokça konuşulmaya başlanan ekonomik eşitsizliklerin nasıl bir yol veya yöntemle çözülebileceği sorusu başı çekiyor.

Tarih sahnesinde ekonomi gelenekselden endüstriyele doğru giderken, günümüzde konuşulmaya başlanan B Economy kavramı, ekonomik eşitsizlikleri çözmek için bir adım olabilir.

B Economy Nedir? (Benefit Economy)

Bu kavram, yalnızca bilgi, mal ve hizmetlerin değil, insanlar için amaçların etrafında da şekillenen bir ekonomi modeli olarak gündemimize girdi. B Ekonomisinde işletmeler insanların ve yaşam kalitemizin bağlı olduğu doğal çevrenin iyiliği için rekabet eder.

Bir B Ekonomisi inşa etmek için amaç ve kârı dengeleyen yeni bir iş türüne ihtiyacımız var. B Corp Şirketler, kararlarının çalışanları, müşterileri, toplulukları ve çevreleri üzerindeki etkisini yasal olarak dikkate alan işletmelerdir. 

Peki günümüz iş dünyasında, bu amaçlara ulaşmak mümkün mü? Şirketlerin yapısı buna ne ölçüde elveriyor? Bu soruları cevaplandırmak için çalışan B Corporation platformuna kulak verelim.

İş Dünyasının Sürdürülebilirliği

B Corporation Platformu, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine yönelik iş dünyası tarafından yapılan eylemlerin, durgunluk riski altında olduğunu vurguluyor. Aynı zamanda, dünyanın karşı karşıya olduğu zorlukların birleştiğini, bunun da SKH’lere ulaşmaya yönelik iş performansını giderek düşürdüğünü belirtiyor. Platforma göre, 17 hedefe ulaşmak için 10 yıldan az bir süre kaldı; rotayı düzeltmek şart! 

Nasıl B Corp Olunur? 

B Corp olma süreci şöyle işliyor: Şirketler ilk olarak sosyal ve çevresel etkilerinin şeffaf bir şekilde belgeledikleri  B Impact Assessment sürecine tabi tutuluyor. Çalışanlar, paydaşlar, çevre ve yönetişim ana başlıklarındaki değerlendirmede 200 puan üzerinden 80 puan alan şirketler, B Corp olmaya hak kazanıyor.

Bu değerlendirme her iki senede bir yineleniyor ve bundan dolayı şirketlerin sürekli olarak gelişmeye ve iyileşmeye devam etmesi şart haline geliyor!

Dünyadan B Corp Şirketler ve B Impact Assesment Puanları

–  Dünyanın ilk etik akıllı telefonu Fairphone (106.6), 

– Doğa sporları ve dış giyim için kıyafet üreten çevreci iş politakaları ile dikkat çeken Patagonia (151.4), 

– Afrika’daki kakao işçilerinin sömürüsüne karşı şeffaf ve izlenebilir bir üretim süreci geliştiren çikolata markası Tony’s Chocolonely (100.9), 

– Tüm ürünlerini GDO dışı kaynaklardan üreten sürdürülebilir dondurma üreticisi Ben & Jerry’s (110).

Türkiye’den B Corp Şirketler

– Sürdürülebilir Kalkınma danışmanlığı hizmeti veren Mikado Consulting (93.2),

– Sürdürülebilir tekstil markası ve tasarım stüdyosu Reflect Studio (98.5), 

– Sürdürülebilirlik danışmanlığı hizmeti veren aynı zamanda B Corp’un da Türkiye temsilcisi S360 (117.2), 

– Sağlıklı atıştırmalık markası Taze Kuru (80.5).

*B Corporation platformu, B Corp şirketlere dair bir dizin de oluşturmayı es geçmemiş.

Podcast Tavsiyesi 

Reflect Studio Kurucu Ortağı Eray Erdoğan’ın, sürdürülebilir iş modelinin mümküniyetini değerlendirdiği şu podcast bölümüne göz atabilirsiniz.

Bir Vaka Örneği

Scrum uzmanı Kirsten Ruffoni ‘’Faydanın Karanlık Yüzü’’ başlıklı yazısında, ekibiyle birlikte yaşadıkları B Corp serüveninden bahsediyor. İş kararları ve eylemlerinin yarattığı olumlu etkiye odaklanırken, negatif etkiyi hesaba katmadıklarını, bunun B Corp şirketlerinin faydaya odaklanmalarındaki dezavantaj olduğunu belirtiyor. 

Ruffoni ve ekibi, yeniden B Corp sertifikasyonunu almaları gerektiğinde negatif etkiyi ölçmedikleri için bir sorunla karşılaşıyor ve ardından bu etkiyi ölçmek için ayrıca bir ekip kuruyor.

Çerçeve oluşturma, verileri analiz etme ve sonuçları değerlendirme adımlarıyla ilerleyerek negatif etkiyi de hesaba katmaya başlayan ekibin yolculuğuna buradan göz atabilirsiniz.

İleri Okuma ve Kaynaklar

What If’in B Corp: Kar ve Amacı Dengeleyen Şirketler yazısı,

B Corporation platformu,

Imece’nin Yeni Trend: Dünyayı ve Toplumu Düşünen B Corp Şirketler yazısı,

B Corp Türkiye websitesi.

Podcast Bölümlerimiz

Podcast serilerimize bir yenisini daha ekliyoruz! Çiler Demiralp’in sunacağı ve dijital ihracat yapan kadın girişimcilerin hikayelerine yer vereceğimiz serinin ilk bölümünü aşağıdaki bağlantı üzerinden izleyebilirsiniz.

Kadın Girişimciler #01 – Londra Mayfair’de Mağazası Bulunan MISELA’nın Öyküsü

Bu bölümde, lüks çanta ve aksesuar markası MISELA’nın kurucusu & creative direktörü Serra Türker’i konuk ettik. Serra ile, 2008’de tek başına kurduğu MISELA’nın dünyaya açılma hikayesini ve hayatla dans etmekten korkmayan MISELA kadınını konuştuk.

134 – Yunus Emre Özdiyar ile İngilizce Web Projeleri

Sıfırdan Globale podcastinin 134. bölümünde farklı alanlara yönelik web projeleri üretip arama motorlarından elde ettikleri trafiği gelire dönüştüren Yunus Emre Özdiyar ile bu projelerin hikayelerini ve yeni proje fikirlerini konuştuk.

135 – Ecem Keskin ile Jotform’un Rebranding Süreci

Jotform’da tasarım direktörü olarak rol alan Ecem Keskin ile Jotform’un rebranding sürecini ve bu süreçte tasarım ekibi olarak edindikleri deneyimi konuştuk.

136 – Şahin Seçil ile Heybooster’ın Hikayesi

Sıfırdan Globale podcastinin 136. bölümünde, e-ticaret’e yönelik ajans kuruculuğundan 1.500 kullanıcılı SaaS girişimciliğine geçiş yapan Şahin Seçil ile Heybooster’ın hikayesini ve AppSumo lansmanını konuştuk.

Jotform ile Sıfırdan Globale Konferansı 

9 Aralık 2021 tarihinde düzenlediğimiz Jotform ile Sıfırdan Globale Konferansı’nın YouTube kanalımızda her zaman erişime açık olduğunu unutmayın!

*Bir sonraki konferansımızı daha iyi yapabilmemiz için,  bu form üzerinden bize görüşlerinizi iletebilirsiniz.

Bize Patreon hesabımız üzerinden bireysel veya kurumsal olarak destek verebilirsiniz.

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Bireysel ve kurumsal ihracatla ilgili ilham verici içerikler için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Gençlerin İş Arayışına Yönelik 7 Tavsiye

Son zamanlarda çok sayıda yeni mezuna geri bildirim verdiğimizden, iş arayışında olan gençlere birkaç tavsiyede bulunmak istedik. Yazıya geçmeden önce Verified CV’nin Sıfırdan Globale okuyucularına

Dijital İhracat ile Dolar Kazanmak

Bir önceki yazımızda dijital ihracat tanımına değinmiştik. Birkaç kelimede özetlememiz gerekirse, dijital ihracatı “fiziksel olarak sınırı geçmeden ticaret yapılan ihracat türü” olarak adlandırabiliriz. Ticarette sınırların

Stok Fotoğrafçılığı

Stok Fotoğrafçılığı Rehberi

Stok Fotoğrafçılığı Nedir? Dünyanın her yerinden müşterilerinizin olduğunu ya da çektiğiniz bir fotoğrafın National Geographic’te yayınlanabileceğini hiç hayal etmiş miydiniz? İşte stok fotoğrafçılığı, bunun kapılarını

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x