Twitter Nasıl Etkili Kullanılır?

Günümüzün en büyük sosyal medya platformlarından biri olan Twitter, bize geniş kullanıcı yelpazesiyle haber, iş ve eğlence alanlarında birçok bilgi sunmaktadır. Herkesin Twitter’ı kullanma amacı farklı olsa da çoğumuz Twitter’daki bilgi seli içinde savrulup gideriz ve aslında neden Twitter’a girdiğimizi bile unuturuz. Biz de bu yazıyla Twitter’ın karışıklığı içinden kurtulmanıza yardım etmeyi ve Twitter’da geçirdiğiniz zamanı faydalı kullanmanızı sağlamayı amaçlıyoruz.

1. Algoritmanızı Kendiniz Belirleyin

Twitter’ın algoritması, sizin sevdiğinizi düşündüğü içerikleri karşınıza getirecek şekilde programlanmıştır. Bu durumun kötü tarafı, aslında yararlı olacak içerikleri göstermek yerine, sizin dikkatinizi dağıtabilecek içerikleri size göstermesidir. Algoritmanın sizin yararınıza çalışmasını sağlamak için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Twitter listelerini kullanmak
  • Trendleri engellemek
  • Düzenli olarak konuşmalarınızı sessize almak

Bu üç adımı uygulamak, Twitter’ın önünüze hoşlanabileceğiniz içerikler yerine, sizin takip ettiğiniz hesap ve konulara benzer içerikler çıkarmasını sağlayacaktır.

2. Twitter Listeleri Oluşturun

Twitter akışınız ne yaparsanız yapın dağınık olacaktır. Sizin takip ettikleriniz, beğendikleriniz, takip ettiklerinizin beğendikleri ve daha birçok şey sizin Twitter’da bulabileceğiniz bilgilerin önüne geçecektir. Bu yüzden yapmanız gereken Twitter listeleri oluşturmaktır. Bu listeleri görmek istediğiniz içeriklere ve kişilere özel yaptığınız takdirde istediğiniz bilgiye ulaşmak daha kolay olacaktır.

3. Tweetdeck’i İndirin

Tamamen ücretsiz bir uygulama olan TweetDeck, Twitter akışınızın belirli konular halinde ayrılmasını sağlar. Twitter’a entegre edilmiş TweetDeck, akışınızın düzensizliğinden kurtulmanızın bir başka yoludur. Her listeyi ayrı akışlar halinde gösterir, akışları algoritmaya değil tarihe bağlı olarak düzenler ve yeni takipçilerinizin profillerini görmenizi sağlar.

4. İlgi Alanlarınız Etrafında Oluşmuş Konuları Takip Edin

Ne kadar çok konu takip ederseniz, akışınızı o kadar özelleştirmiş olursunuz. Böylelikle işinize yarayacak içeriklerin önünüze çıkma olasılığı da artar. 

5. Gelişmiş Aramadan Yararlanın

Twitter’ın arama özelliği çok gelişmiştir, fakat çok az kişi bu özelliği kullanmayı bilir. Arama çubuğunu terimlere, tarihlere ve geri dönüşlere göre ayarlayabilirsiniz. Yani Twitter’ın arama çubuğu, en çok aranan ve okunan ve en güncel içeriklere anında ulaşmanızı sağlıyor. Ayrıca belli hesapların en fazla beğeni almış tweetlerini de buradan rahatlıkla görebilirsiniz.

6. Twemex’i Twitter Hesabınıza Entegre Edin

Twemex eklentisi, bir kullanıcının profiline girdiğiniz zaman o kullanıcının en iyi tweet’lerini görmenize, o kullanıcıya benzer kullanıcılara erişmenize ve kolay bir şekilde o kullanıcının tweet’leri içerisinde anahtar kelime aramanıza olanak sağlıyor. 

7. Bir Twitter Kaydırma Dosyası Oluşturun

Notion, Evernote veya mymind gibi uygulamalarla oluşturabileceğiniz kaydırma dosyaları ile ileriki tarihlerde işinize yarayabilecek tweet’leri konulara ayırıp dosyalayabilirsiniz. Böylelikle kaydettiğiniz tweet’ler birbiriyle karışmamış olur ve ihtiyacınız olan tweet’i içinde bulunduğu kaydırma dosyası sayesinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

8. Tweet Zincirleri Oluşturun

Tweet zincirleri, belirli bir konu hakkında detaylı bilgi vermenizi sağlar ve takipçilerinize bir değer katmayı amaçlar. Bu zincirlerin takipçilerinizin dikkatini çekme ihtimali bir hayli yüksektir ve bilgilendirme amacı güttükleri için genellikle yüksek oranda etkileşim alırlar.

9. Analiz Edin

İçerik üretmeye başladığınız andan itibaren hesabınıza gelen takipçi sayısını, aldığınız etkileşimi ve tıklanma oranını analiz edip konularınızı ve içeriklerinizi buna göre ayarlayın.

10. Profil Bilgilerinizi Düzenleyin

Bir kullanıcının sizin hakkınızda bilgi edinebileceği ilk yer, profil bilgilerinizdir. Bu kısmı bir özgeçmiş olarak da düşünebilirsiniz, çünkü kullanıcıların sizi takip edip etmemeleri konusunda büyük bir etkisi vardır. Profil bilgilerinizde nelere yer verebileceğinizle ilgili birkaç önerimiz var:

  • Kullanıcıların neden sizi takip etmeleri gerektiğini yazın. 
  • Ne yaptığınızı kısa ve öz bir biçimde anlatın.
  • Esprili bir kişiliğiniz varsa, bunu profil bilgilerinize yansıtın.
  • Hangi konuda paylaşımlar yaptığınızı belirtin. 
  • Kimleri hedeflediğinizi açıklayın.
Twitter Profil Bilgileri

11. Öğrenmeye Açık Olun

Bahsettiğimiz gibi, Twitter karşınıza birçok yararlı bilgi çıkartabilir. Bu bilgilerin arasında da Twitter’ı nasıl daha efektif kullanabileceğiniz veya hesabınızı nasıl büyütebileceğiniz konusunda başka kullanıcılardan tavsiyeler bulabilirsiniz. 

12. Ne İstediğinizi Bilin

Twitter, sürekli değişen bir sistemdir. Bu sisteme ayak uydurmak için yapmanız gereken, ne amaçla burada olduğunuza karar vererek yukarıda bahsettiğimiz kaydırma dosyalarını ve listeleri oluşturmaktır. Böylelikle sürekli değişen bu sistemde, siz sağlam bir zeminde olmuş olursunuz.

13. Nicelik ile Niteliği Karıştırmayın

Büyümeye başladığınız andan itibaren kazandığınız her takipçi sizin için yararlı değildir. Bunlar sizinle etkileşim kurmayan sadece okuyup geçen takipçilerdir. Sizin asıl değer vermeniz gerekenler ise sizinle etkileşime giren ve sizinle iletişime geçen takipçilerinizdir.

BONUS:

Twitter 2022 Eylül ayı itibariyle eklentilerin olduğu threadleri öne çıkarıyor. Algoritmadan faydalanmak isterseniz, bu tarz tweetlere yer verebilirsiniz.

Yukarıda yer verdiğimiz tüm adımları uygulayarak Twitter hesabınızı aktif olarak kullanmaya başlamanız, kısa bir süre içerisinde fark yaratacaktır.

Bu taktikleri uygulamanız sayesinde takipçi sayınızı arttırarak kendi kitlenizi oluşturabilir, Twitter’da daha fazla öne çıkarak iş teklifleri alabilir veya kendi kişisel markanızı oluşturabilirsiniz.

Twitter’ı etkili ve aktif bir şekilde kullanan profesyoneller arasında şu isimler yer alıyor:

Yazının İlham Aldığı Tweet Dizisi: A thread of 13 tips to help you turn Twitter into your most valuable resource

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
3 3 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Midjourney Nedir?

Dijital dünyada tasarıma getirilen yepyeni bir boyut Midjourney. En basit tanımıyla; oluşturacağınız metinleri görsele çeviren bir yapay zeka uygulaması. Hayal ettiğiniz her şeyi metne dökebildiğiniz

Twitter’da Büyüme İpuçları

Dünyada 500 milyondan fazla, Türkiye’de ise 16 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Twitter, işinizi veya ürününüzü pazarlamak için mükemmel bir araçtır. Fakat milyonlarca kullanıcı

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü bir dil modeli. Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, insan benzeri metin yanıtlarını anlamak ve üretmek için

Figma Nedir

Figma, kullanıcı arayüzleri (UI), kullanıcı deneyimi (UX) tasarımları ve etkileşimli prototipler oluşturmak için kullanılan bulut tabanlı bir tasarım ve prototipleme aracı. Tasarımcılar ve geliştiriciler gerçek

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x