#96 – Boni Global’ın Yurtdışı Hikayeleri

26 Ocak 2021

Dünyaca ünlü markalara satış yapan ve birçok alanda akıllı çözümler geliştiren Boni Global kurucu ortağı Sarper Sılaoğlu ile,

– Boni Global hikayesini

– COVID-19 başta olmak üzere kapalı alanlara yönelik geliştirtikleri çözümleri

– Hangi ülkeler için çözümler geliştirdiklerini

– Dinleyicilerimize olan tavsiyelerini konuştuk.

Boni Global’ın Yurtdışı Hikayeleri – Detaylı Özet

Dakika – 01:02    

Sarper Sılaoğlu kimdir?

Ankara’da doğdum, yurtdışında yaşadım, şu an İstanbuldayım. Boni havalimanı, fabrika gibi alanlarda lokasyon tabanlı, konum tabanlı servisler geliştirmek üzere çalışan bir firma.

2005’te akıllı telefonlar hayatımıza girdi. GPS ile haritalı uygulamalar hayatımıza girdi. Şimdi yemek siparişinden taksi çağırma ya kadar. Biz harita altyapısını kullanıyoruz. Binalar içerisinde yaratılabilecek katma değerler var. Biz de ar-ge süreci olarak başladık yaklaşık 10 sene önce. 10 yıldır aynı doğrultuda teker teker kilometre taşlarını dolduruyoruz. 

Dakika – 02:27    

Covid 19 Boni’yi nasıl etkiledi?

İş yaparken, büyük paydaşlar oluyor, bunlarla iş yaptığınızda işiniz hızlanabiliyor veya aksine engel konulmuş oluyor.  Biz nisan ayında corona takip uygulaması çıkarttık, hayat eve sığardan (HES) önce yapılmış bir uygulama. Bunu mobil uygulama olarak sunmak istediğinizde karşınızda Apple ve Google var onların sizi desteklemesi gerekiyor ve bizi reddettiler. Bu alanı regüle etmeye çalıştılar bence doğru değildi.

Mobil uygulamaların hayatımızda yeri büyük ve Apple ile Google’a bağlı onlar blokladığında engelleniyorsunuz. Biz burada bir millileştirilme yapılmasının gerektiğini düşünüyorduk. Apple ve Google temas takip uygulaması çıkarttılar ama kullanılamaz derecede kötü. Yaptıklarımızı Hayat Eve Sığar ekibine devir ettik. 

Biz dedik ki kendi cihazımızı yapalım. Giyilebilir teknolojilere yöneldik, regülasyonlara uymak kaydıyla istediğini yapabiliyorsun. Türkiye’deki önemli IoT (internet of things) üreticileri ve Türkiye Metal Sanayi sendikacıları Derneği ile çalıştık ve giyilebilir bir cihaz ürettik, böylece bağımsızlığımızı da ilan etmiş olduk. Kanunlara uygun bir şekilde veri toplayıp takip yapan bir uygulama oluşturduk.

Dakika – 07:01    

Boni Global’in geliştirdiği Covid 19 takip uygulaması

Uygulamamızın ismi Safe Steps. Safe Steps uygulamasını uzaktan çalışmaya elverişli olmayan işyerleri, ağırlıklı olarak üretim tesisleri, depolar ve hastanelere öneriyoruz. İş yerinde bir numaralı sorun sosyal mesafe ihlali. Hepimiz sosyal varlıklar olduğumuz için ister istemez ihlal ediyoruz. Bu noktada bir uyarana ihtiyaç var, üçüncü bir kişinin müdahalesi doğru karşılanmadığı için cihazın sizi otomatik olarak uyardığı bir hikâye kurguladık. Bazı yerler gürültülü oluyor ona titreşim yapıyoruz, bazen titreşim işe yaramıyor ışık veriyoruz bazen de ses yeterli oluyor

Öncelikle uygulama, mesafe ihlal edildiğinde farkındalık yaratıyor. İkinci bir konu da biri virüse yakalanırsa son iki hafta içerisinde işyerinde kimlerle 1.8 metreden daha kısa mesafede 5 dakika veya on beş dakika süre ile vakit geçirmiş bunların temas bilgisini işyeri hekimi görebiliyor. İşyeri hekimi de riskli olan arkadaşların hemen semptomlarına bakıp gerekirse bir karantina süreci uygulatıyor.

Dakika – 08:32    

Boni Global’in geliştirdiği Safe Steps uygulamasının verimliliği

Nicelik ve nitelik anlamında sağladı. İşçilerde çalışmaya mecbur ama korkuyor. Gittikleri yer kalabalık, orada virüs çıkarsa evime taşırsam evde yaşlı insanlar var diye korkuyorlar. Safe Steps ile işyerinin sağlığı güvence altına alınıyor bu da işçi ve çalışanların daha motive olarak iş yerine gitmesini sağlıyor.

Dakika – 09:58    

Boni Global Covid Safe Steps uygulaması için çalışmalara ne zaman başladı?

Paralelinde bir cihaza başlamıştık. Mayısın ilk haftasında ilk saha testini yaptık. Cihazı 3d yazıcıda üretip içine elektroniği yerleştirip son kullanıcı tarafından kullanılmasını sağladık. Pivot aşamasına başladık defalarca geri bildirimler geldi, tasarım ve yazılım tarafları değişti.

Hedefimiz ürünü standartlaştırmaktı ve bir gündeki üretim kapasitesiyle direk müşteriye gidecek şekilde üretimi organize ettik.

Eğitim dökümanları kitapçıklar, panelin kullanılması paneldeki eğitim, destek alınması problemlerin bildirilmesi yeni özelliklerin gelmesi her şeyin hazır olması ağustos sonunu buldu. Ağustosun sonunda ürün artık hazırdı sonra da zaten kullanılmaya başlandı. 

Tek başımıza yapmadık birçok işin ehli partnerimiz var. MES bu konuda çok yardımcı oldu alanında uzman arkadaşlar. Donanım tarafını üstlendiler. Tüm tecrübeler bir araya geldiği vakit oluyormuş demek ki.

Dakika – 12:50    

Safe Steps uygulamasının bilinirliği nasıl? Türkiye ve dünyada kullanılabilir mi?

Şu an Berlin’de ve Chicago’da ofisimiz var. Açıkçası çok efor gerekiyordu. Birazcık kendi ülkemize döndük ve tüm eforumuzu buraya verdik. Şimdi Arçelik ve diğer yabancı üreticiler dahil 7 tane büyük üretici bizim ürünümüzü tam ölçekli olarak kullanıyor. 20’den fazla işyerinde ve birçok ofiste kurulumumuzu yaptık. 

4 ay içinde 40 bin ürün gönderdik ve göndermeye devam ediyoruz. Devre almaya devam ediyoruz bunun ötesinde Türk Telekom ile beraber işbirliği yaptık. 

Dakika – 14:17    

Safe Steps alternatif kullanım yerleri nelerdir?

Masters of Scale diye bir podcast var orada Deloitte’un reklamları çıkıyor. Smart Factory diye bir birimleri var. Orada Covid virüsünden ziyade, tehlikeli durumlarda işçinin uyarılmasından bahsediyorlar. Yüksek ses alanına girdi veya bilmediği bir alanda dolaşıyor gibi salgın dışında birçok kurgusu mevcut. Covid sonrası dönemde hem verimliliği arttırmak hem de işçi sağlık ve güvenliğini arttırmak için kullanılabilir.

Yaptığımız anlaşmalılarda da Arçelik gibi şirketler farklı düşünmüyor. Kurumsal şirketler 6 aylık şeylere yatırım yapmaz. En başta yoğun bir test süreci içine girdik ve 2022 yılına kadar bir yol haritası oluşturduk.

Dakika – 16:54    

Türkiye ve dünyada iş kazaları

Türkiye, Avrupa’da birinci dünyada ise ölümle sonuçlanan iş kazalarında ikinci sırada. Bizim bunu derhal kısmamız gerekiyor. Birini işe aldığında 5. yıldan sonra artık işin tam uzmanı olup tam performans vermeye başlıyor. O kişiye yatırım yapıyorsun ve sağlığı ve güvenliği çok önemli. Çin’den sonra bu tür çözümlere en çok Türkiye’nin ihtiyacı var. Yabancılara kaptırmayalım. Türkler olarak bu alanı dolduralım, en çok kaza burada var ve biz en iyi uygulamayı yapmak zorundayız. Böylece yurtdışında daha çok rekabetçi olabiliriz.

Dakika – 18:19    

Boni Global’in Safe Steps’in dışındaki üretimleri nelerdir?

Boni olarak İstanbul Hava Limanı bizim için şans oldu. Son teknoloji kullanılıyor ve yollarda yapılacak birçok yenilik var. Biz de bu yeniliklerin altyapısını sağlayan tarafız. Airbus’a yaptığımız yenilikleri anlattık, Airbus BizLab Programı çerçevesinde. Onların ilgisini çektik ve çalışmaya başladık. 

Airbus yolcunun evinden uçağa kadar olan süreçteki deneyimi nasıl daha iyi hale getirebiliriz diye bir arayış içerisindeydiler. İGA dahilinde oluşturduğumuz deneyimi Airbus’a anlattık iki defa farklı bir grup gelip İGA’da yapılanları incelediler, yönetimle konuştular.

Bu arada beş adet havalimanı müşterimiz var. Bunları arttırmakla ilgili epey çalışmalarımız vardı fakat pandemi ile beraber işler duraksadı. Mevcut kontratlar artarak devam ediyor ve edecek. Havalimanı dediğimiz şey rekabetin çok sağlıklı olduğu yerler ve sürekli yenilik yapmak zorundalar.

Dakika – 21:24    

Boni Global’in Airbus’a sunduğu çözümler

Amaç orada yolcu havalimanına geç veya çok erken gelmesin. Örneğin İGA uygulamasında home to gate dediğimiz bir sistem var. Sisteme biletinizi girdiğinizde servis saatleri ve trafiği dahi hesaplayıp size evden çıkmanız için uyarı gönderiyor. Biri geç kalırsa iki taraf da zarar etmeye başlıyor. İkinci önemli nokta, check in ve bavul teslim etme süreci, dolu olan kapıya değil boş olana git gibi kurgular mevcut. Üçüncü adımda güvenliği geçip uçağa binene kadar oluşan süreç

Orada genelde Duty-Freeler var. İstanbul Havalimanı örneğin çok büyük aradığınız her şey var ama nerde var dediğinizde burada keşif (navigasyon) için oluşturulan kurgular geliyor. Birinci amaç yolcu gecikmesin. İkinci amaç iyi vakit geçirsin hatta sipariş ayağına gelsin

Dakika – 24:20    

Covid 19 Süreci ile AVM’lerde nasıl bir gelişim ve değişim olacak?

Gerçekten hiçbir fikrim yok. Sistemin baştan aşağıya değişmesi lazım. Biz değer üretmek için çok uğraştık ama zor. Havalimanında birinci aşamada zararı kapatıyorsun, ikinci aşamada para kazanmasını sağlıyorsun orada dönen bir ekonomi var.

Dakika – 26:46    

Boni Global’in Huawei’ye sunduğu çözümler

Onlarla beraber ortak olarak bir geliştirme projemiz var. Access Point dediğimiz bağlantı noktası ile beraber sadece internet bağlantısı değil de IoT olarak kullanılabilecek bütün cihazların entegre edilmesi ile ilgili. Bu sayede birçok veriye erişim kolaylaşacak. Fabrika alanları kapalı alanlar olduğu için, kablo çektim gibi şeylere ihtiyaç kalmayacak.

Dakika – 27:42    

Boni Global’in yurtdışında partner bulma konusunda karşılaştığı zorluklar

Öncelikle keyifli bir iş değil, streslisin. İkincisi yurtdışına adım attığın anda sıfırdan başlıyorsun. İçinde o girişimcilik ruhu yoksa, hayatından vermeyeceksen başarılı olman mümkün değil. Airbus bize çok şey öğretti, büyüklerle ekosisteme girip çalışmak önemli. Münazara yapmayı çok iyi öğretti. Dertlerini anlayıp cevabı adreslemek gerekiyor ki seni anlasınlar ve ortada bir eşleşme olsun.

İç sponsorluklar önemli, maddi anlamda destek versin veya vermesin projeyi destekliyorum demesi gerek ki kapılar açılsın. Büyükler olmadan açmaya çalıştığında çok vakit kayboluyor. Bir de ürün olmazsa olmaz. Proje para kazanır ama biter sürdürülebilir değil. Ürün yapmamız lazım. Bunları bitirdikten sonra bir de parasız olmuyor bu işler, yatırım önden gidiyor. Dolarla ödemeye başlıyorsun. Bir milyon toplamadan kimse dışarıya gitmesin

Dakika – 33:12    

Sarper Sılaoğlu’nun Boni Global macerasıyla ilgili düşünceleri

Başarma hissi hiçbir zaman hissetmedim. Ne zaman başardım desem ardından çakıldım. Başardım demek tehlikeli biz duygusal varlıklarız. Yalnız şunu fark ettim sabah rutininiz olsun derler mesela bunu sürekli yaptığınızda dönüp başardım demiyorsun. Zaten yapıyorum diyorsun. Bizim şirkette 10’uncu yılımız. 10 yıl boyunca bazı şeyleri tekrarladık ve bu alışkanlığa döndü, inşallah böyle devam eder. Alışkanlıklar yaptıkça oturuyor ve bir yerden sonra kartopu gibi büyüyerek size dönüşü oluyor.

Dakika – 35:13   

Boni Global’in yurtdışındaki müşteri sayısı, cirosundaki oranı ve yurtdışı hedefleri

2010-2015 yılları arasında yurtdışı pazarlara ciddi emek harcadık ve 2019’da yurtdışı cirosu bütün cironun %60‘ı oldu. 2020 yılında bu oran pandemi ile beraber sıfıra indi.

Şimdi daha planlı bir şekilde yurtdışında ilerleyeceğiz, sürdürülebilir olmamız gerek. Hali hazırda ürünümüz de var. Yalnız Avrupa ve Amerika’da böyle bir sektör, işçilerle ilgili karar konseyden geçiyor. İşçi konseyi diye bir şey var ve her şeye hayır diyorlar. Hastaneye gitsin bize ne şeklindeler biraz. 

Bazı yerler çok regüle ve Avrupalılar adım atamıyorlar. Gelişmekte olan ülkeler etrafında büyüyeceğiz, onlar bu konuda daha aç ve agresif. Türki Cumhuriyetler, Doğu Avrupa, Afrika, Orta Doğu örnek olarak verilebilir.

Evet şu an sıfır noktasındayız ama ismimizin Boni Global olmasının bir sebebi var elbette ürünümüzü yurtdışına satacağız.

Dakika – 39:07    

Boni Global’in yurtdışı gelirlerinin sıfırlanması onu nasıl etkiledi?

Şunu söyleyebilirim, ürüne bağlı değiliz, satmayabilir. Önemli olan ekibin erişebildiği pazarda hangi derdi hızlıca çözüm üretebiliyor. Pivot etmek global şirketler de olmazsa olmaz. Nokia’nın başına gelenleri hepimiz biliyoruz. Ürün yaptım bitti, harika gibi bir durum yok. Yaptığımız ürünlerin ömrü uzun vadeli olmayabiliyor. Önemli olan ekibe güvenmek.

Dakika – 41:06   

Boni Global’in ilk yurtdışı satış ve reklam deneyimi

İlk paramızı satıştan kazanmadık. Tübitak, Kosgeb gibi Amerika’nın federal bir fonu var. O grubun bir parçası olduk ve iki yıl onlarla bir şeyler yaptık. Orada kazandığımız para ile beraber satışlar yapabildik. Kuruma satış yaptığımız için onun uzun bir süreci ar. Güven vermeniz gerek, müşteri kendiliğinden gelmiyor.

Dakika – 42:44    

Sarper Sılaoğlu’nun yayınımıza eklemek istedikleri

Tabi biz Türkiye’de mühendislik bağlamında bayağı ilerdeyiz.  Fakat yönetim, pazarlama anlamında çok gerideyiz. Teknolojik, iyi bir ürün yapmış olabilirsin ama ambalaj var önünde herkes ona yatırım yapsın. Pazar, pozisyonlama, değer önerisi bunlar önemli kavramlar.

İkinci olarak: Ürün sahibi olmanız gerekiyor. Siz ürün yaptığınızda bizim rakibimiz olmuyorsunuz, tamamlayıcı oluyor birlikte daha çok değer üretmiş oluyoruz. O zaman işte gayri safi milli hasıla da bizim payımız ciddi derecede değer kazanır.

5G geliyor, IoT alanında ciddi fırsatlar çıkacak. Proje kovalamayın ürün kovalayın diye bir mesaj verebilirim.

Bölümden linkler:

Boni Global internet sitesi: 

https://www.boniglobal.com/tr/

Sarper Sılaoğlu Twitter hesabı: 

https://twitter.com/sarper

Safe Steps ürünü: 

https://www.boniglobal.com/solutions__trashed/contact-tracing/

INNOGATE Uluslararası Hızlandırma Programı:

https://www.ariteknokent.com.tr/tr/ekosistem/innogate

Patreon Hesabımız: 

https://www.patreon.com/sifirdanglobale

İletişim: selam@sifirdanglobale.com

Sizi Yakından Tanıyalım! 15 dakikalık bir sohbette sizi daha yakından tanımak ve Sıfırdan Globale olarak neleri daha iyi yapabileceğimizi öğrenmek istiyoruz. Aşağıdaki link üzerinden görüşme tarihini ayarlayabilirsiniz: https://calendly.com/leventaskan/15min

Cevap Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *