Dijital İhracat ile Dolar Kazanmak

Bir önceki yazımızda dijital ihracat tanımına değinmiştik. Birkaç kelimede özetlememiz gerekirse, dijital ihracatı “fiziksel olarak sınırı geçmeden ticaret yapılan ihracat türü” olarak adlandırabiliriz. Ticarette sınırların ortadan kalkmasıyla “dijital” ve “ihracat” terimleri birbirini dişlinin parçaları gibi hareket ettirirken doğurdukları dijital ihracat yöntemleri de bize fikirler sunmaya devam ediyor. Bu yazımızda sizlere bazı dijital ihracat platformlarından ve dijital ihracat yaparak dolar kazanmak için çeşitli yöntemlerden bahsedeceğiz.

1. Amazon’da Satış Yapmak

Dijital ihracat kanallarının popüler olanlarından bir tanesi Amazon’da satış yapmak. Dünyanın en büyük pazar yerinde satıcılar için individual plan ve professional plan olmak üzere iki plan bulunuyor. Individual planda ürün başına 0,99 dolar ve satış yaptığınız kategoriye göre bir yüzde ile ücretlendirilirsiniz. Bu planda ayda 40 satıştan fazla yapamayacağınızı ve Amazon’un sunduğu gelişmiş araçları kullanamayacağınızı belirtelim. Profesyonel planda ise aylık 39,99 dolardan ve satış yaptığınız kategoriye göre bir yüzde ile ücretlendirilirsiniz. Bu planda Amazon’un sunduğu araçlardan ve Amazon’un Fullfillment By Amazon (FBA) hizmetinden yararlanabilirsiniz.

 Fotoğraf: amazon.com

Amazon’da satış yaparak dolar kazanmak konusunda fikir sahibi olmak isterseniz, Burak Seyman ile yaptığımız podcast yayınını aşağıdan dinleyebilirsiniz. Bu yayını YouTube’dan izlemek isteyenler ise ilgili YouTube videosuna buradan ulaşabilirler.

2. Etsy’de Satış Yapmak

El yapımı ürünlerin bilinen pazar yeri Etsy’de birçok kategoride satış yapmanız mümkün. Amigurumi örgülerden takılara, ahşap tasarımlardan dijital davetiyelere kadar birçok kategoride ürün satabileceğiniz Etsy’de giriş bariyeri Amazon’a göre daha düşük. Burada listeleme başına 0,2 dolar, %5 işlem ücreti ve ödeme yönteminize göre ödeyeceğiniz komisyon ile satışa başlayabilirsiniz.

Etsy abonesi olduğunuz ve reklam kampanyası başlattığınız senaryolarda ödemelerin nasıl olduğuna ilişkin buraya bakabilirsiniz.

Not: Etsy Payments ödeme yönteminin Türkiye’de de aktif olmasıyla birlikte artık Paypal ile ödeme yapmak isteyen müşterilerinizden de ödeme alabileceksiniz.

Etsy’de satış yapmadan önce Elmira Art kurucusu İllüstratör Habibe Irmak Engün ile yaptığımız ve Etsy’de mağaza açma, komisyon ve kar hesaplama gibi konulardan bahsettiğimiz Sıfırdan Etsy isimli video serisine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bununla birlikte Etsy’de satış ile ilgili olarak Mihriban Menteş ile yaptığımız podcast yayınını aşağıdan dinleyebilirsiniz. Aynı yayını YouTube üzerinden takip etmek isteyenler ise ilgili YouTube yayınına buradaki linkten ulaşabilirler.

3. Freelancer Platformları

Evde kaldığımız pandemi döneminde dövizin rekor düzeyde yükselmesiyle birlikte freelance çalışma kavramı iyice yaygınlaştı. Üstelik bu dönemde Zekeriya Mulbay’ın kurduğu Birlikte İhracat platformu yüzlerce kişinin Upwork üzerinden dolar kazanmak için atıldıkları maceralara öncülük etti. Zekeriya Mulbay ile yaptığımız podcast yayınını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Freelancer Olarak Ne Tür İşler Yapabilirsiniz?

  1. Upwork, Fiverr, Toptal gibi platformlarda 3D animasyondan podcast kurgusuna, akademik makale yazımından dijital pazarlamanın alt alanlarına kadar birçok kategoride hizmet sunabilirsiniz. Emre Topuz ile Fiverr üzerinden gelir elde etme hikayesini konuştuğumuz yayını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bununla birlikte Toptal üzerinden hizmet sunan Ozan Şahal ve Özgür Akçalı ile gerçekleştirdiğimiz podcast yayınını da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

2. Dribbble, Behance ve 99designs gibi platformlarda tasarım alanında dijital ihracat yapabilirsiniz.

3. Lionbridge’te ise spesifik olarak dil hizmetleri üzerine işler alabilirsiniz.

“Ben nereden başlayabilirim?” diye düşünüyorsanız, En Çok Tercih Edilen Freelance İş Platformları isimli yazımızı okuyarak freelance çalışma ile ilgili fikir edinebilirsiniz.

4. Online Eğitim

Dijital ihracat yapmak istiyorum, fakat ne yapacağımı bulamıyorum.” diyenler için alternatif fikirlerden biri de online eğitim vermek. Konu sınırlaması neredeyse olmayan online eğitimlerde sahip olduğunuz herhangi bir yeteneği Udemy ve Teachable gibi platformlardan ya da kendi açtığınız bir internet sitesi üzerinden pazarlayabilirsiniz.

Udemy’de eğitiminizi organik bir şekilde satışa sunduysanız, platform kazancın %50’sini eğitmene veriyor. Kupon kullanımı ve mobil satışlarda Udemy’nin uyguladığı ödeme planı için ise buradaki sayfaya göz atabilirsiniz. Teachable’da ise üç farklı ödeme planı mevcut.

Kendi internet siteniz üzerinden verebileceğiniz online eğitimlere en güzel örneklerden biri olan onlineegitim.io’nun kurucusu Fatih Güner’in bu konudaki tecrübelerini aktardığı yayınımızı aşağıdan izleyebilirsiniz.

5. Instagram Pazarlaması

Sosyal medyada geçirdiğimiz zamanı orada tüketici olmak yerine üretici olarak etkili bir şekilde kullanabiliriz. Bir milyardan fazla kullanıcısı sayısıyla dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, bu alanda ön plana çıkıyor.

Instagram pazarlaması denilince verilebilecek en güzel örneklerinden biri, aşağıda paylaşmış olduğumuz tweet zincirinde bahsettiğimiz mimarlık bölümünde okuyan Bahattin’in hikayesi. Okulda bir dönem kalınca boş vaktini değerlendirmek için kendini 3Ds Max öğrenmeye adayan ve yaptığı çalışmaları da illustrarch adlı hesaba koymaya başlayan Bahattin’in illustrasyon ve mimarlık eksenindeki bu hesabının güncel takipçi sayısı ise 937 bin.

6. Stok Fotoğrafçılık

Fotoğraf ve video çekerek de dolar kazanmak mümkün. Shutterstock ve Adobe Stock gibi stok görsel sitelerine yüklediğiniz görseller ile döviz kazanabilirsiniz.

Payoneer, Paypal ve Skrill ile ödeme alabildiğiniz Shutterstock’ta 6 ayrı ödeme seviyesi mevcut ve %15 ile %40 arasında değişen bir oranda ödeme alabiliyorsunuz. Adobe Stock’ta ise fotoğrafınız lisanslandığında %33, videonuz lisanslandığnda %35 ödeme alıyorsunuz. Öte yandan Adobe Stock’ta da Payoneer, Paypal ve Skrill ödeme alma yöntemleri mevcut.

dolar kazanmak
  Sunny Au8ust on Unsplash

Eğer stok fotoğrafçılığı yaparak dolar kazanmak istiyorsanız, Ahmet Çiğsar’ın hazırladığı “Stok Fotoğrafçılık Eğitimi“ni satın alarak bu maceraya başlayabilirsiniz. Ayrıca stok fotoğraçılık üzerine fikir edinmek isterseniz Akın Özcan ile yaptığımız podcast yayınını aşağıdan izleyebilirsiniz. Ayrıca stok fotoğrafçılık yapmadan önce Stok Fotoğrafçılık Rehberi isimli yazımızı da incelemenizi tavsiye ediyoruz.

7. Mobil Uygulama Geliştirme

Dijital çağın yükselmesiyle birlikte neredeyse her işimizi mobil bir şekilde yapar duruma geldik. Hem ihtiyaçlarımız hem de zevklerimiz için geliştirilen mobil uygulama ve mobil oyunlar yaşamımızda önemli yer kaplıyor.

Belirlediğiniz bir alana yönelik mobil uygulama geliştirerek App Store ve Android Store üzerinde satışa çıkarabilirsiniz. Mobil uygulama geliştirme fikrine adım atmadan önce Atlas Mobile Apps kurucusu Görkem Çağlar Sayan ile yaptığımız Sıfırdan Mobil Uygulama Geliştirme serisine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Bununla birlikte 10 yılı aşkın bir süredir yazılım ürünlerinden gelir elde eden mobil geliştirici Celil Bozkurt ile yaptığımız yayını da aşağıdan izleyebilirsiniz. Ayrıca Celil Bozkurt’un organize ettiği mobil geliştirici komünitesi Mobile Growth Istanbul’u da inceleyebilirsiniz.

Sıfırdan Globale Konferansı’nda da konuğumuz olarak yer alan Ahmet Yalçınkaya ile geliştirdiği uygulamaların hikayesini ve mobil uygulama geliştirerek nasıl döviz kazandığını daha kapsamlı bir şekilde konuştuğumuz yayını aşağıdan izleyebilirsiniz.

8. E-Kitap

Yazmaya yetenekliyseniz ya da kitap yazdırabilecek bir ekibiniz varsa, dolar kazanmak için e-kitap hazırlamak da önemli bir seçenek. E-kitabınızı Gumroad, Amazon (Kindle Direct Publishing) veya Product Hunt gibi platformlardan satışa çıkarabilirsiniz. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi ve motivasyon için Fatih Güner ile yaptığımız “E-Kitap Satarak Döviz Kazanmak” konulu yayını aşağıdan izleyebilirsiniz.

9. Affiliate Pazarlaması (Kar Ortaklığı Pazarlaması) 

Bağlı kuruluş pazarlaması ya da kar ortaklığı pazarlaması şeklinde Türkçe’ye çevrilen affiliate iş modelinde özetle bir ürün var ve ürünün sahibi size, bu ürün sattığınızda belirli bir oranda komisyon ödemeyi vaadediyor. Bu modelde ürünün satıcısı olmak istediğiniz için bu markanın ‘’affiliate’’i oluyorsunuz. Dünyadaki en önemli affiliate pazarlama sitelerinden birkaçı şunlar:

Türkiye’de faaliyet gösteren en önemli affiliate pazarlama sitelerinden bazıları ise şu şekilde:

Affiliate pazarlaması yaparak dolar kazanmak ile ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için Onur Özcan’ın Patreon bültenini takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca Onur Özcan ile Sıfırdan Globale Konferansı’nda yaptığımız Yan Proje Hikayeleri yayınını da aşağıdan izleyebilirsiniz.

10. YouTube Yayıncılığı

Yetenek ve ilgilerinizi paraya dönüştürebileceğiniz dijital ihracat yollarından biri de YouTube kanalı açmak. Ülkemizdeki düşük YouTube gelirleri ve eklenen vergilere karşın İngilizce bir kanal ile her gün milyarlarca İngilizce içerik aratılan YouTube’da kendinize bir yer edinebilirsiniz.

Bunun en güzel örneklerinden biri iPhonedo. iPhonedo YouTube kanalında başta Apple ürünleri olmak üzere birçok elektronik ürünün hem Türkçe hem de İngilizce incelemelerini yapan iPhonedo’nun şu anda 585 binin üzerinde abonesi bulunuyor.

dolar kazanmak
iPhonedo Youtube kanalı

Her hafta Türk mutfağından tarifler gösteren Refika Birgül’ün kanalı Refika’s Kitchen bir yandan kültür ihraç ederken diğer yandan da YouTube üzerinden dijital ihracat yapmanın en güzel örneklerinden birine imza atıyor. Refika’s Kitchen kanalının güncel abone sayısı 280 binin üzerinde. Ayrıca Refika Birgül’ün yemek kitabı Cooking New Istanbul Style birçok pazar yerinde satışta. 

11. Domain Alıp Satmak

Süresi dolan alan adlarını domain kayıt servislerinden alarak sizde kalma süresi boyunca çeşitli amaçlarla kaydedip değer oluşturabilirsiniz. Alan adlarını ilgili platformlarda açık artırmalara katılarak da alabileceğinizi belirtelim.

Fotoğraf: domain.me

Süresi dolmuş alan adlarını edinebileceğiniz bazı siteler şu şekilde:

  1. Flippa.com

2. Namecheap.com

3. Godaddy.com

4. Expireddomains.net

5. Sedo.com

6. Name.com

7. Namesilo.com

Domain kaydederken bir yol haritası belirleyebilmeniz için Onur Özcan’ın Substack bültenine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

12. E-Posta Bültenleri

Günümüzün etkili pazarlama ve komünite oluşturma araçlarından e-posta bültenleri, aynı zamanda bir şeyler söylemek isteyen profesyonellerin sıkça başvurduğu iletişim çözümlerinden biri konumunda bulunuyor. Onur Özcan’ın yan projelerini içeren bülteni, bunun örneklerinden birini teşkil ediyor.

dolar kazanmak
sideprojeck.link

E-posta bülteni yayınlayabileceğiniz araçlardan bazılarını sizin için aşağıda listeliyoruz:

  1. INBOX
  2. Gumroad
  3. Substack
  4. Patreon
  5. Mailer Lite
  6. Medium
  7. Mailchimp

13. Komünite Kurmak

Yeni fikir ve pazarları tek bir bülten altında toplamayı amaçlayan Trends.vc, başarılı bir lansman ile yayın hayatına devam ederken güzel bir komünite oluşturdu. Dru Riley‘in kurduğu Trends.vc, 40 bin kişinin üzerinde bülten abonesine sahip. Platform, gönderdiği bültenlerin bir kısmını okuyucularına ücretsiz bir şekilde sunarken o günkü konuya dair bazı raporları ise ücretli bir şekilde sunuyor.

trends.vc

Üzerine sürekli düşündüğünüz ve sürekli üretmek istediğiniz bir alan var mı? Mesela Web3’ü ele alalım. Bu alanda sizin gibi meraklı birçok kişiyi bir araya getirmek ve sosyal medyadaki kuru gürültüdense daha odaklı bilgilerin olduğu bir alan inşa etmek istediğinizi farz edelim. Bu yolda kullanabileceğiniz bazı komünite inşa etme platformlarını aşağıda sıralıyoruz:

Bununla birlikte iyi bir komünite oluşturmayı amaçlayan kişiler için bu alanda takip edebilecekleri bazı profesyonellerin isimlerini de aşağıda paylaşıyoruz:

14. No-Code & Low-Code Ürün Geliştirme

“Çok iyi bir fikrim var, ama kodlama bilmiyorum.” düşüncesini büyük oranda ortadan kaldıran uygulama geliştirme metotları no-code ve low-code, kod yazmadan dijital ürün geliştirmenize olanak sağlıyor. Türkiye’den çıkan UserGuiding, JotForm ve Code2 gibi girişimler no-code ürünlere birer örnek teşkil ediyor.

Bu doğrultuda 10 milyondan fazla kullanıcısı olan JotForm’un Kurucusu Aytekin Tank’ı konuk ettiğimiz podcast yayınını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Aynı zamanda %85 oranında dijital ihracat yapan UserGuiding’in kurucularından Osman Koç, Alican Bektaş ve Mert Aktaş’ı konuk ettiğimiz podcast yayınını da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Konuya dair daha fazla bilgi için no-code ve low-code metotlarını anlattığımız bültenimizi buradan okuyabilirsiniz. Buna ek olarak Yücel Faruk Şahan’ın derlediği Türkçe No-Code İçerikleri başlıklı Medium yazısını da incelemenizi tavsiye ediyoruz.

15. NFT Satışı

Dijital ihracat yapabileceğiniz iş modellerinin 2021’de en çok konuşulan yöntemlerinden birisi de NFT satışı. Non-fungible token kelimesinin baş harflerinden oluşan NFT‘ler, dijital dünyada yeri doldurulamayan jetonlar anlamına geliyor. Bugünlerde bir JPEG dosyası milyon dolarlara satılabiliyor.

NFT işine meraklı olan kişiler, “Elini Kirletenler” isimli podcast serisinde ağırladığımız Tolga Ünlü’nün ekibiyle birlikte ürettikleri NFT’ler üzerinden 200 bin dolar satış yapma hikayesini aşağıdaki videodan öğrenebilirler.

Ek olarak, NFT’ler üzerine yazdığımız bülten de sizin için web3 dünyasına giriş için ilk adım niteliğinde olabilir.

16. Oyun Geliştirme

Türkiye’nin dijital ihracatta en iyi olduğu alanlardan biri mobil oyunlar. Peak Games, Rollic gibi oyun firmalarının başarılarını duymuşsunuzdur. Bunların yanında bireysel oyun geliştiricisi olarak da dolar kazanmak mümkün. Elini Kirletenler serisinde yayınımıza konuk olan oyun geliştirici Melih Bahri kendi hikayesinden şu yazıda bahsetmiş.

Bununla birlikte oyun firması Alictus’un kurucu ortaklarından biri olan Emre Taş’ın konuk olduğu podcast bölümünü aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Aynı zamanda mobil oyun kullanıcılarının davranışlarını veri odaklı yöntemlerle analiz eden AppNava firmasının kurucu ortağı Damla Dokuzoğlu’nu ağırladığımız bölümü de aşağıda bulabilirsiniz.

Dijital ihracatın bizim daha sayamadığımız belki 1001 türlü yolu var. Online iş modellerini öğrenmek ve dijital platformları kullanmaya başlamak için hiçbir zaman geç değil. Bu blog yazımıza dair soru, yorum veya görüşlerinizi selam@sifirdanglobale.com adresi üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)


Dijital ihracat nedir?

Fiziksel olarak sınırı geçmeden ticaret yapılan ihracat türüdür.

Dijital ihracat yapılabilecek platformlar hangileridir?

Amazon, Etsy, Upwork, Fiverr, Instagram, Udemy, Teachable, Shutterstock, Adobe Stock, App Store, Andorid Store, Gumroad, Product Hunt, Youtube, Patreon, Medium ve kendi web siteleriniz dijital ihracat yapabileceğiniz platformlara örnek verilebilir.

Freelancer olarak ne tür işler yapılabilir?

3D animasyon, ses ve görüntü kurgulama, akademik makale yazımı, çeviri hizmetleri, dijital pazarlama hizmetleri ve tasarım gibi birçok kategoride işler yapabilirsiniz.


Bizi Patreon’dan destekleyin: https://www.patreon.com/sifirdanglobale

Youtube kanalımıza abone olun: https://bit.ly/2Kp3mhr


*Kapak fotoğrafı: 52zone.it


Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Bireysel ve kurumsal ihracatla ilgili ilham verici içerikler için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Gençlerin İş Arayışına Yönelik 7 Tavsiye

Son zamanlarda çok sayıda yeni mezuna geri bildirim verdiğimizden, iş arayışında olan gençlere birkaç tavsiyede bulunmak istedik. Yazıya geçmeden önce Verified CV’nin Sıfırdan Globale okuyucularına

Dijital İhracat ile Dolar Kazanmak

Bir önceki yazımızda dijital ihracat tanımına değinmiştik. Birkaç kelimede özetlememiz gerekirse, dijital ihracatı “fiziksel olarak sınırı geçmeden ticaret yapılan ihracat türü” olarak adlandırabiliriz. Ticarette sınırların

Stok Fotoğrafçılığı

Stok Fotoğrafçılığı Rehberi

Stok Fotoğrafçılığı Nedir? Dünyanın her yerinden müşterilerinizin olduğunu ya da çektiğiniz bir fotoğrafın National Geographic’te yayınlanabileceğini hiç hayal etmiş miydiniz? İşte stok fotoğrafçılığı, bunun kapılarını

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x