#101 Elmira Art ile Etsy ve Instagram’da Illüstrasyon Satışları

19 Şubat 2021

Elmira Art kurucusu Habibe Irmak Engün ile;

– Illüstrasyona başlama hikayesini,

– Illüstrasyonlarını Instagram üzerinden nasıl sattığını,

– Instagram satışlarında ödeme alma ve komisyon konularını,

– Etsy’de satışa başlama hikayesini,

– Etsy’de ödeme alma ve komisyonlar ile ilgili konuları ve

– Dinleyicilerimize olan tavsiyelerini konuştuk.

Elmira Art ile Etsy ve Instagram’da İllüstrasyon Satışları – Detaylı Özet

Dakika – 00:51    

Habibe Irmak Engün  kimdir? İllüstrasyon çizimlerine nasıl başladı?

Güzel sanatlar fakültesi çizgi film mezunuyum. Yüksek lisansımı grafik tasarım üzerine yaptım. Alanım her zaman çizimdi. Animasyon, karakter tasarımları yapıyordum. Mezun olduktan sonra kendimi daha çok karakter tasarımı ve illüstrasyon alanında geliştirdim

2013 yılında üniversiteden mezun oldum. Ardından yüksek lisansa başladım 2016-2017 döneminde tezimi teslim ettim. Bir yurtdışı maceram oldu, Malta’ya dil okuluna gittim. Dil okulunu da tamamladıktan sonra orada bir firmada karakter artisti olarak çalıştım. Yurtdışında çalışma deneyimi ve bana kazandırdığı tecrübeler açısından benim için çok verimli oldu.

Dil okulunu bitirdiğim zaman, çalışma ve oturma iznini alacak bir firma bulmam biraz zor oldu. İşe alındıktan sonra orada çalışmaya başladım. Gayet memnundum Malta çok güzel bir ada ülkesi. Orada çalışırken bir yandan Instagram hesabımı daha bir yoğun kullanmaya başladım, yaptığım çalışmaları paylaşıyordum.

Dakika – 03:08    

Elmira Art ismi nereden geliyor? Instagram hesabınızı ne zaman açtınız?

Sadece kendi adıma normal bir kişisel hesabım vardı. Daha sonra bir marka oluşturmam gerektiğini düşündüm. Elmyra Duff (kedi ve köpekleri çok seven çizgi film karakteri) karakterini çok seviyordum. Kedi ve köpekleri çok sevdiğim için herkes bana Elmyra diye sesleniyordu. Bende o ismi Türkçeleştirmek istedim, Elmyra Duff ismi Elmira Art olmuş oldu.

2016 yılında Malta’da bulunduğum sırada hesabı açmıştım. 2016 yılında ticaret, satış yaparım gibi düşünmemiştim sadece çalışmalarımı paylaşabileceğim bir portfolyo hesabı olsun istedim. Behance hesabım vardı zaten tasarımlarımı paylaştığım ama orada sadece alanındaki insanlar var. Instagram’da herkesle iletişim kurabiliyorsun sadece çizerler kullanmıyor.

Dakika – 05:31    

Habibe Irmak hangi çizimlerini Instagram’a yüklüyor? İlk siparişini nasıl aldı?

İki tane farklı hesap olmuş oldu. Behance genelde benim işe başvuracağım sırada kullandığım bir online portfolyomdu. Ben Malta’da yaşıyordum, orada sürekli sulu boya çalışmaları yapıyordum, Malta’nın çok güzel manzaraları vardı. Elmira Art’da sulu boya çalışmalarımı paylaşıyordum. Daha sonra insanlar beni takip etmeye başladı. İnsanlarla iletişim kurmaya başladım. Bir gün Merve diye biri bana mesaj attı Instagram’dan ve ben kişiye özel tasarım istiyorum dedi. Bende tabi olur dedim, aldığım ilk sipariş oydu sanırım. 

Benden sulu boya tasarımı istemişlerdi, aslında oldukça zor hem sulu boya olacak, dijital çizim olmayacak. Suluboya çalışmamı çok beğendiler. Uzun ömürlü olacağını düşünmemiştim ama ilk işimi teslim ettiğimden beri hep devamı geldi. İlk başta ne fiyat vereceğimi bile bilmiyordum ilk işimi cüzi bir fiyata yapmıştım şu an 5 yıldır sipariş almaya devam ediyorum.

Dakika – 08:03    

Habibe Irmak işten ayrılmaya nasıl karar verdi?

Ben orada oyun firmasında çalışıyordum. Maaşım gayet tatmin ediciydi, mutluydum da. Instagram hesabımda sulu boya çalışmalarımda çok beğeniliyordu. İlk siparişimi paylaştıktan sonra devamı geldi ve ben hem işe gidiyordum hem kişiye özel tasarımlar yapıyordum. 2016 yılında işten aldığım maaşım ve siparişlerden kazandığım para eşitlenmeye başladı, bazen siparişlerden daha çok kazanıyordum.

Bir yandan şey düşünmeye başladım, hepimiz emeğimizin karşılığını almak için çalışıyoruz ama ben Instagram’da rahat bir şekilde bu parayı kazanabiliyordum. Bu noktada Türkiye’ye mi dönsem diye düşünmeye başladım. Türkiye’ye döndüm ve kendi işimi yapmaya karar verdim Instagram’dan istediğim parayı kazanabiliyordum. Sadece para değil, o ortamı çok sevmiştim. İnsanlarla sürekli iletişim halinde olmak, insanların yaptığınız çalışmaları beğenmesi, yorum yapması çok hoşuma gidiyordu. 

Dakika – 10:12    

Habibe Irmak nasıl işyeri açtı?

Aslında 2016 yılında Türkiye’ye dönmen çevremi şaşırttı çünkü güzel bir işim vardı gayet mutluydum. Fakat ben kendi işyerimi açmak istiyordum ve bu benim aldığım en iyi karar oldu. Türkiye’de internetten satış yapsanız dahi bir şirket açmak zorundasınız bende Elmira Fikir Sanat Atolyesi olarak işyerimi açtım hatta Facebook’taki sayfamın adı Elmira Fikir ve Sanat Atölyesi olarak kaldı. Instagram’da Elmira Art olarak kullanıyorum.

Dakika – 12:07    

Habibe Irmak Instagram’da nasıl satış yaptı? Satışı gerçekleştirme yolu nedir?

Instagram kısmı göründüğü kadar kolay değildi. Birçok araştırma yapmam gerekti örneğin nasıl sosyal medyada reklam verilir bilmiyordum. Şunu söylemeliyim ben Instagram’a ciddi bir şekilde reklam veriyorum ve beni yaptığım tasarımlardan çok az insan bulmuştur.

Ben biraz şanslıydım o konuda ablam bana yardım etti. Mesela kişiye özel düğün davetiyesi illüstrasyonları yapıyordum, düğün sezonunda bir günde elli kişiye cevap vermem gerekiyordu. Ben şöyle yaptım, kendi kişisel telefon numaramı paylaştım. 

Güven çok önemli. Mesela bazıları almak istiyor, ilk defa Instagram’dan alışveriş yapıyor ve acaba karşımdaki kişi gerçek mi? Paramı yatıracağım sorun olur mu? Diye düşünüyor. Whatsapp linkini koymuştum, tıkladıklarına direkt Whatsapp üzerinden iletişime geçebiliyorlardı. 

Süreç şöyle ilerliyordu; iletişime geçip siparişlerini veriyorlardı ben illüstrasyonu yapıyordum. Gönderiyordum eğer revize varsa onlarla ilgileniyordum. Baskı aşamasında baskısı yapılıyordu ve düğün davetiyelerini adreslerine kargo ile gönderiyordum.

Dakika – 15:24    

Habibe Irmak ağırlıklı olarak nereye satış yapıyor?

2017 yılında bir haber ajansı ile röportaj yapmıştım, Habertürk gibi haber sitelerinde haber olmuştu. Röportajdan sonra Almanya’da yaşayan Türkler benimle iletişime geçtiler ve son üç yıldır Almanya’daki müşterilerime özel kişisel illüstrasyonlar yaptım.

Dakika – 16:23    

Habibe Irmak’ın Etsy macerası nasıl başladı? Instagram dışında hangi işleri yapıyor? Neden Etsy’yi tercih etti?

Etsy dışında da birçok işler yaptım. Pastane logosunuda kullanılacak bir karakter tasarımı yaptım, çocuk kitapları için kapak tasarımı hazırladım. Amasya Valiliği ile 8 kitap için toplamda 2 yıl süren bir illüstrasyon çalışmamız oldu. Instagram’ın yanında hala çocuk kitabı illüstrasyonu yapmaya devam ediyorum.

Bunlar benim ek işim oldu aslında. Öncelikli işim karakter tasarımı, oyun şirketlerine ve çizgi film firmalarına karakterler tasarlıyorum. Instagram kısmı benim arada sırada aldığım işler olmaya başladı. Bir noktada dünyaya açılmam gerektiğini düşündüm, yaptığım çalışmalar sadece Türkler veya Almanya’daki Türkler değil de (sıfırdan) globale açılmam gerektiğini düşündüm. Elmira hesabını açalı 5 yıl olmuştu, araştırdım ve Etsy‘yi buldum. Amazon ve e-bay’de de el ürünleri satıyor Etsy’nin temel farkı orada sadece özel tasarım ve el emeği ürünlerin satışı olması. O yüzden benim ilgimi çekmişti ve 2020 yılının son aylarında açtım ve şu anda 2 ay oldu diyebilirim size.

Dakika – 18:52    

Etsy’de ödeme problemi ile karşılaşılabilir mi? Habibe Irmak Etsy üzerinden kaç satış yaptı?

Etsy payments ile ödeme açısından hiçbir sorunlar karşılaşmadım.

Bu beni en çok mutlu eden konulardan biri. Etsy’de iki ay içerisinde 39 (yazı yayınlanma tarihi itabari ile 55) satış yaptım ama son üç haftadır yoğun bir şekilde ilgileniyorum diyebilirim.

2020’nin sonunda açmıştım. Bir süre açık kaldı ve ben sonunda artık bu işi ciddiye almalıyım, çalışmalarımı tüm dünya görsün dedim ve yılın başında iyice Etsy’ye yoğunlaşmaya başladım.

Ürünlerimi güzelce listeledim. Burada tasarımcı olmam çok işime yaradı, sayfanızda güzel gözükmesi gerekiyor bazen oraya yüklemek tasarımı yapmaktan daha çok zamanımı alıyor.

İnsanların ona baktığında tıklamaları gerek o düşünce ile hareket ediyorum. Listeledikten sonra ilk iki hafta hiç satış yapmadım. İki hafta sonra ilk satışımı yaptım ve 5 yıl önce ilk siparişimi aldığımda yaşadığım o duyguyu yaşadım ve hemen işi yapıp teslim ettim.

Eşim Özgün Engün bana Etsy konusunda çok yardımcı oldu. Ben tasarım yaparken o SEO çalışmalarına ağırlık verdi. Başlık olarak ne yazılmalı, doğru hashtag (#anahtarkelime) seçimi, müşteriyle nasıl diyalog kurulmalı gibi konularla ilgilendi. Aldığım ve belki de alacağım siparişlerde eşimin çok yardımı oldu, eşime çok teşekkür ediyorum.

Dakika – 23:57    

Instagram ve Etsy’de satış yaparken dikkat edilmesi gerekenler?

İlk satış yaptığımda şunu farkettim iki şey çok önemli. Güven ve kalite. Ne sattığınızın da önemi yok sonuçta onu alacak kişi bir insan ve öncelikle güven vermeniz gerekiyor ardından ürününüzün kaliteli olması gerekiyor. Cevap konusu çok önemli. Etsy’de buna çok dikkat ediyorum Amerika ile aramızda zaman farkı olsa da en azından size şu kadar saat içinde dönüş yapacağım diye cevap veriyorum. Bunu yapınca insanlar çok mutlu oluyor o an cevap almak istiyor çünkü. Kesinlikle müşteriyi merakta bırakmayın.

Dakika – 25:42    

Habibe Irmak Etsy’de ne tür çalışmalar yapıyor? yapmak istediği yenilikler neler?

Ben karakter ve çift çizimleri yapıyorum. Bunun yanında, sadece dijital çizim olarak teslim etmek yerine onlara farklı alternatifler sunuyorum (bardağa, yastığa, telefonun kabına baskı şeklinde örneklendirerek) onlara “siz bu tasarımı şuralarda da kullanabilirsiniz” diyorum. Örneğin kişiye özel saat tasarımı yaptım. Saatin ortasına onların illüstrasyonu oluyor ve insanlar bunları hediye etmek için satın alabiliyorlar. 

Ek olarak ahşap tasarımları yapmak istiyorum. Bebeklere özel, mutfakta veya evde kullanılan dekorasyon amaçlı ahşap tasarımları yapmak istiyorum.

Dakika – 27:27    

Dijital ihracat yapmanın avantajları nelerdir?

Fiziksel ürün ihracatını yaparken dışarıya satış kısmında bir kargo süreci oluyor. Bu hem satıcı hem müşteri içinde sıkıcı bir durum. Hangi kargo şirketi ile göndereceğimi bilmiyorum kargolar çok pahalı, çok uzun sürüyor gibi sorunlarla uğraşmam gerekebilirdi. Teslimatı e-posta üzerinden yüksek çözünürlük olarak gönderiyorum (fiziksel ürün ihracatı yapıyorsanız Navlungo, ShipEntegra gibi alternatifleri inceleyebilirsiniz.)  

İllüstrasyona sıfırdan başlamak isteyenlere ne önerebilirsiniz? Hangi tablet ve çizim programını kullanmaları gerek?

Bana bu soru çok soruluyor hangi tablet ve hangi programları kullanmalıyım gibi. Öncelikle 20 bin liralık tablet almanıza gerek yok hatta tablet almanıza bile gerek yok, sadece sulu boya ile çok güzel şeyler yapabilirsiniz. Çizim tabletim olsa daha güzel yaparım diye bir şey yok ben 8 yıl ufacık bir tablet ile çalıştım. Sonra iyi kazanmaya başladım ve kullandığım ekipmanları değiştirdim. Takip ettiğim tanıdığım insanlar var, bazıları dijital çizim kullanmıyor ve harikalar yaratıyor. Bence insan bir şekilde üretmek istesin gerisi geliyor. Ben Photoshop ve iPad Pro’da Procreate kullanıyorum

Dakika – 33:00

Habibe Irmak’tan tasarımcılara tavsiyeler

Öncelikle şundan bahsetmem gerek. 2016 yılında markamı oluşturdum, sürekli paylaştım, kitap tasarımları, illüstrasyon derken işlerimi büyüttüm. Şunu fark ettim çok yetenekli arkadaşlarım vardı hiçbiri paylaşmıyordu, paylaşmak ve kendini geliştirmek önemli. Ben gerçekten istedikleri ve emek verdikleri sürece istedikleri noktaya ulaşırlar diye düşünüyorum.

Hiç çalışmalarını paylaşmıyorlar böyle. Onlara söylemek istediğim şeyler var tecrübe edinirlerse ve bunları yaparlarsa gerçekten istedikleri noktaya ulaşırlar diye düşünüyorum. Öncelikle ben tasarım yapıyorum. 

Lütfen bir online portfolyonuz olsun. Satış yapmasanız, para kazanmasanız da olur. Birçok tanıdığım var mesela portfolyosu boş hiç biriktirmemiş. Bunun yanında bir de profesyonel amaçlar için kullanacağınız portfolyonuz olması gerek. Bir oyun firması için sizin boya çalışmalarınızın bir önemi yok karakter tasarımlarınızı merak ediyor. Portfolyonuzu gerçekten çok güzel düzenlememiz gerekiyor ki gerçekten güzel işler alabilin. 

Olabildiğince interaktif olan çalışmalarınızı paylaşın. Malzeme, tablet kalitesi önemli değil. Siz paylaştıkça, ürettikçe zaten işler gelip sizi bulacak. Eğer paylaştığım tasarımlar olmasaydı beni insanlar bulamayacaktı. Amasya Valiliği benimle sosyal medya üzerinden iletişime geçti.

Eleştiriye açık olmanız gerek, insanlar olmamış dediğinde üzülme daha iyisini yap, kendini geliştir. Önemli olan araçlar değil amaçlar. Lütfen sürekli araştırsınlar ve öğrenmeye devam etsinler.

Bölümden linkler:

Elmira Art: https://www.instagram.com/elmira__art…

Patreon Hesabımız: https://www.patreon.com/sifirdanglobale

Sizi Yakından Tanıyalım! 15 dakikalık bir sohbette sizi daha yakından tanımak ve Sıfırdan Globale olarak neleri daha iyi yapabileceğimizi öğrenmek istiyoruz. Aşağıdaki link üzerinden görüşme tarihini ayarlayabilirsiniz: https://calendly.com/leventaskan/15min

İletişim: selam@sifirdanglobale.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments