NFT: Yeri Doldurulamayan Jeton

23 Eylül 2021

Herkese selamlar,

Bundan böyle bültenimizi değiştirmeye karar verdik. Ana akım ve girişimcilik medyasında bulabileceğiniz  haberleri yayınlamak yerine enerjimizi size daha niş içerikler sunmak için harcamak istiyoruz. 

Bu yüzden derleme içeriklerin yanında bazı konularda dilimiz döndüğünce derinleşecek, bazı konularda özel araştırmalar yaparak ilerleyeceğiz. Bu haftaki konumuz, son zamanların yükselen trendi NFT’ler. İyi okumalar!


Non-Fungible Token

‘’Blockchain üzerinde yönetilen mülkiyete sahip benzersiz dijital ögeler’’ tanımı NFT’leri anlatmak için kullanılıyor. Alışmaya çalıştığımız bu yeni dünyada artık bizi daha anlaşılabilir bir kullanım da karşılıyor: ‘’Orijinal Mona Lisa tablosunun sahiplik haklarını, dijital ortamda aldığını düşün!’’

Biraz Veri

 1. Open Sea platformunun haftalık satış tutarı ilk kez 1 milyar doları aştı
 1. NFT işlemlerini ethereum blok zincirinde toplayan NonFungible.com’a göre, alıcılar mart ayından bu yana haftada toplam 10.000 ila 20.000 kişiye ulaştı ve satıcıların sayısını geçti.
 2. Birden fazla blok zincirindeki satışları izleyen DappRadar, 2021’in ilk yarısında satış hacimlerinin 2,5 milyar doların biraz altına düştüğünü söyledi.
 3. Koleksiyonlar ve spor NFT’leri en çok ilgi gören kategoriler oldu.
 1. Henüz zihnimizde anlamlandırmakta zorlandığımız bu dünyada yapılan en büyük 10 satış dudak uçuklatan rakamlara sahip. 

Büyük Oyuncular Giriş Yapıyor

NFT pazarında başı çeken koleksiyonlardan Crypto Punk’ın alıcılarından biri de dünya devlerinden Visa’ydı. Bu alışveriş şirkete $150.000’a mal oldu.

Bir Örnek İle Daha Yakından…

Yukarıdaki şema şu anlama geliyor: Jenny, Love Story parçasının sahiplik haklarını, parçanın mp3 formatının URL’i şeklinde, 12/31/2020 tarihinde Taylor’dan 30 bin dolar karşılığında aldı

Anladık, dijital bir ürünün sahipliğini almak. Peki nasıl?

NFT’lerin çoğu, en basit anlamda Ethereum blok zincirinin bir parçası. Ethereum, Bitcoin gibi bir kripto para birimi; ancak blok zinciri, örneğin bir ETH, ekstra bilgileri depolayan bu NFT’leri de destekliyor. Ethereum dışında başka blok zincirleri üzerinde çalışan NFT’ler de bulunuyor

NFT Oluşturup Satışa Çıkarmak

1. İçeriği Seçin

En popüler NFT kategorisi: Dijital sanat. Bu kategori altındaki bir PNG, GIF, ses klibi veya video klip en çok satılanlar arasında. Bunların yanında içerik oluşturucular, alan adlarından sanal oyun öğelerine kadar her şey için NFT’ler de oluşturuyor.

2. Bir NFT Pazar Yeri Seçin

İki tür pazar yeri var:

 1. Rarible ve OpenSea gibi platformlar, herkesin bir NFT oluşturmasına izin verir. Sadece fotoğrafınızı, sesinizi veya video dosyanızı yüklemeniz ve her satış için ücret almak istediğiniz telif yüzdesini doldurmanız yeterlidir. Dezavantajı, bu pazar yerlerinin genellikle taklitçileri ve sahtekarlıkları olmasıdır.
 1. SuperRare ve Foundation gibi platformlar, yalnızca onaylı içerik oluşturucuların NFT’leri yayınlamasına izin verir. Bu platformlar genellikle yüksek kaliteli dijital sanat ve basit koleksiyon ürünleri için NFT’lere odaklanır. Dezavantajları ise daha yüksek işlem ücretleri (%15’e karşı %3) ve telif yüzdenizde daha az esnekliktir (tipik olarak %10).

3. Kripto Cüzdanından Ödeme Yapın

Bir içerik oluşturucu olarak bilmeniz gereken tek şey, bir NFT oluşturmanın size ether maliyeti olduğudur. Metamask, Coinbase, Myetherwallet gibi ethereum kullanabileceğiniz bir cüzdan satın almalısınız.

İki adımlı süreç: 

 1. Gas Fee: Çalışmanızın blok zinciri ethereum tabanında işlemlerini işlemek ve doğrulamak için gereken enerjiyi telafi etmek adına kullanıcılar tarafından yapılan bir ödeme. Fiyatı saatlere göre değiştiği için 50-100 dolara kadar bir ödemeye hazırlıklı olmalısınız.  
 2. Minting Token Aşaması: Bu kısımda NFT’lerin blok zincirine yüklenmesi işlemi gerçekleşiyor ve ayrı bir gas fee bedeli ödenmesi gerekiyor. Değişken fiyatlar için yine hazırlıklı olmalısınız.

*Ethereum blok zincirindeki sınırlamalar nedeniyle, bir NFT oluşturmak yaklaşık $70-100 eşdeğerinde ethere mal oluyor. Dolayısıyla, kâr etmek istiyorsanız, NFT’lerinizi genellikle 100 doların üzerinde satışa çıkarmanız gerekir.

4. Sosyal Medyada Tanıtın

NFT’nizi sosyal medyadaki hayranların keşfetmesine yardımcı olmak için tanıtın.

NFT’lere Bir Eleştiri 

Ünlü pazarlama gurusu Seth Godin, blogunda NFT’lerin birer tuzak olduğunu yazdı. Süregelen süreçte çok az değer yaratan NFT’lerin zaman geçtikçe hem daha az verimli hem de daha pahalı hale gelen bir israf olduğunu vurguladı. Çoğu teknolojik yenilik için bunun tersinin doğru olduğunu vurgulayan Godin, bu trendden uzaklaşılması gerektiğini söyledi. 

Godin’e göre NFT’ler neden bir tuzak?

İçerik oluşturucuları için, NFT’leri oluşturmaya bağımlı olmaları; alıcılar için ise fiyatların yükselmesine bağımlı olmaları ve bırakıp gidememeleri. Godin, böylelikle yaratıcılar ve alıcıların, kıt dijital tokenler oluşturmaktan başka hiçbir amacı olmayan bir iş için çok büyük miktarlarda değerli enerji tüketen, düzenlenmemiş bir sistemle ilişkili bir döngüye girmiş olduklarını düşünüyor.

Sıkendal! Platformlar Güvenli mi?

The Hustle’ın son bülteninde yer alan habere göre, Twitter kullanıcıları geçtiğimiz hafta OpenSea’nin eski ürün müdürü olan Nate Chastain’i, dijital pazarın ana sayfasında gösterilmeden hemen önce belirli NFT’leri satın almak için gizli cüzdanlar kullanmakla suçladı. OpenSea daha sonra konuya dair soruşturma yapıldığını ve bir çalışanın istifa ettiğini doğrulayan bir bildiri yayınladı.

Blokzincir uzmanı ve fintek profesörü Merav Ozair konuya dair, “Herhangi bir platformda dolandırılabilirsiniz ancak dolandırıcıları blok zincirinde bulmak çok daha kolay, bu yüzden çok fazla korkmamalısınız.” dedi.

OpenSea ayrıca çalışanları için 2 yeni politika duyurdu:

 • Şu anda öne çıkan koleksiyonlardan veya içerik oluşturuculardan satın alamaz veya satamazlar
 • OpenSea’da olsalar da olmasalar da herhangi bir NFT satın almak veya satmak için gizli bilgileri kullanamazlar.

Bu 2 yeni politikanın neler getireceği bilinmez ama OpenSea’nin güven kaybettiği kesin.

Bana Komünite Lazım

‘’İletişim kurmam, sormam-soruşturmam, web 3 dünyasına acil giriş yapmam lazım!’’ derseniz bildiğimiz tek Türkçe komünite: Vebüç! NFT’ler, DAO’lar ve kripto varlıklarla ilgiliyseniz buradan Discord sunucusuna katılım sağlayabilirsiniz.

Kimleri Takip Edelim?

İş İlanları

Gulliver’s Games – 3D Game Artist 

Yayında olan tüm iş ilanlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Not: Bültenimizde ve tablomuzda yer almasını istediğiniz iş ilanları için şu formu doldurabilirsiniz.

Sıfırdan Globale Fırsatları

Tüm Sıfırdan Globale fırsatlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Podcast Bölümleri

Teknik Olmayan Girişimcinin Hikayesi #05 Sertifier’ın 2.5 Milyon Dolarlık Yatırım Turu

Teknik Olmayan Girişimcinin Hikayesi serisinin bu bölümünde Sertifier CEO’su Arda Helvacılar ile 2.5 milyon dolar değerlemeyle kapattıkları son yatırım turunu konuştuk.

129 – Artırılmış Gerçeklik Platformu: VSight

Podcastimizin 129. bölümünde artırılmış gerçeklik platformu VSight’ın Kurucu Ortağı Cihat

Kahraman’ı konuk ettik.

Elini Kirletenler #01 – NFT İle $200.000 İhracat

Türkiye’nin genç girişimcilerini ağırlayacağımız yeni serimiz Elini Kirletenler’in ilk bölümünde, arkadaşları ile birlikte oluşturup OpenSea platformu üzerinden satışa çıkardıkları NFT’ler ile $200.000 gelire ulaşan Tolga Ünlü’yü ağırladık.


Bize Patreon hesabımız üzerinden bireysel veya kurumsal olarak destek verebilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments