SaaS Nedir? SaaS İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

30 Mayıs 2021
Google Trends: SaaS aramalarına olan ilgi 2004-2021

SaaS endüstrisi pazar payının 2025 yılında bazı ülkeler bazında 229 Milyar Euro’ya ulaşmasının öngörüldüğünü biliyor muydunuz? Google Trends verilerine göre 2017 yılından itibaren “SaaS” kelimesine olan ilgi %70 arttı; her geçen yıl bilgisayarlarımıza indirdiğimiz uygulama sayısı azalıyor ve yerini online kullandığımız servislere bırakıyor. Bu yazımızda “SaaS nedir? Avantajları Nelerdir? Türkiye’deki örnekleri nelerdir” konularından bahsettik.

Keyifli okumalar 🙂

SaaS Nedir? SaaS’ın Açılımı Nedir?

SaaS, İngilizce açılımı ile Software as a Service, Türkçe olarak hizmet olarak yazılım anlamına gelir. Kısaca SaaS, bilgisayarımıza herhangi bir yazılım indirmeye gerek kalmadan kullanabildiğimiz, bulut tabanlı uygulama/hizmet türlerine verilen isimdir.

Genel olarak bulut tabanlı servislerin çoğu SaaS‘tır, şirketler tüm yazılım alt yapılarını kendi bünyelerinde veya Microsoft Azure gibi platformlarda bulundururlar. Örneğin Netflix, lisanslı filmleri internet üzerinden seyretmemizi sağlayan bir video platformudur. Yazı yazmak için kullandığımız Google Docs ve form doldurma aracı olan JotForm’u SaaS şirketlerine örnek olarak verebiliriz.

SaaS İş Modelinin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

SaaS iş modelinin kullanıcılar açısından en büyük avantajlarından biri hiçbir kurulum, indirme gerektirmeden sadece bir internet tarayıcı ile hizmeti kullanmaya başlayabilmeniz, tabii bu sadece avantajlardan biri, sırasıyla tüm avantajlarından bahsedelim:

SaaS İş Modeli Avantajları

Erişilebilirlik: Her zaman, her yerde, her platformda erişim. En büyük avantajlarından biri, Mac veya Linux bilgisayarınızda, Android tabletinizde çalışır mı gibi bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz olmaması, tek ihtiyacınız hızlı bir internet bağlantısı.

Donanım: Küçük işletmeler ve yüksek donanıma sahip olmayan kişiler için iyi haber, donanım sorununuza mükemmel çözüm.

Örneğin, Adobe XD gibi bilgisayarınıza indirmeniz gereken bir yazılım kullanmak zorundaysanız ve donanım veya depolama ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, Adobe XD yerine Figma’yı deneyebilirsiniz. Figma, Adobe XD gibi dijital projeler için tasarım ve prototip oluşturmanızı sağlayan bir araçtır. İnternet tabanlı olması sayesinde, hiçbir kuruluma gerek kalmadan web tarayıcı üzerinden kullanabilirsiniz, ayrıca NVIDIA GeForce Now gibi hizmetlerle birlikte SaaS iş modelinde donanım avantajı her geçen gün daha çok ön plana çıkıyor.

Güncelleme ve Yamalar: En son ne zaman uygulamanızı güncelleyin uyarısı aldınız? SaaS’larda bu gibi endişelere yer yok, tüm güncellemeler bulut üzerinden yapılıyor, yapmanız gereken tek şey, kullandığınız SaaS servisinde yeni ne özellikler gelmiş diye bakmak.  

Kaydetme ve Depolama: Özellikle Mac kullanıcısıysanız SSD depolamanız bitmek üzere gibi uyarılara alışıksınızdır veya Word dosyasını kaydetmeden kapattıysanız, her şeye sil baştan başlamaya hazır olabilirsiniz. SaaS servisler anlık olarak yenilenir, ayrıca ekibinizle ortak bir uygulamada çalışabilirsiniz. Örneğin Google Docs üzerinden ortak okul ödevinizi yapabilir, arkadaşlarınızın yaptığı değişiklikleri inceleyebilirsiniz.

Entegrasyon: Kullandığınız SaaS hizmetini başka hizmetlerle entegre edip verimliliğinizi sınırsızca arttırabilirsiniz. Örneğin JotForm’u 100’den fazla hizmet ile entegre edebileceğinizi biliyor muydunuz? Mesela Google Calendar ile JotForm’u entegre ederek toplantınızı otomatik olarak Google Calendar’a ekleyebilir veya form yanıtlarınızın Slack grubunuzda paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Ölçeklenebilirlik: SaaS hizmetlerin çoğu aylık veya yıllık abonelik modeli ile çalışır, sürekli yeni müşteri arayışının yanında, müşteriyi elinizde tutmak da o derece önemlidir.

SaaS İş Modeli Dezavantajları

SaaS’ın avantajlarından bahsettik peki dezavantajı yok mu? Tabii ki de var, Google servislerinde yaşanabilecek küçük bir sorun tüm iş akışınızı durdurabilir ve kendinizi bir anda Twitter’da sorunun ne olduğunu anlamaya çalışarak bulabilirsiniz. 

SaaS iş modelinin kısaca dezavantajlardan bahsedecek olursak:

İnternet Bağlantısı: İnternet bağlantınız kullanıcı deneyiminizi etkileyebilir. İnternet erişiminizin kısıtlandığı bir noktada iş yapamaz hale gelebilirsiniz. Tüm ekran kartı harcamalarınızdan sizi kurtaracak bulut tabanlı oyun hizmetinin karşısına internet sağlayıcınız çıkabilir. “Figma’yı internetten kullanacağım” derken fotoğraf yükleme ve indirme süreleri, bağlantı problemleri canınızı sıkabilir.

Regülasyonlar: SaaS iş modeli gereği, tüm veri ve alt yapısını bulutta bulunduruyor. Bu aynı zamanda tüm verilerinizin internete olduğunu ve korsan saldırılarına açık olduğunu gösterir. Eğer SaaS şirketi sahibi iseniz KVKK, GDPR gibi kavramlarla daha içli dışlı olmanız gerekebilir.

Güvenlik Zafiyetleri: Şifrenizin çalınması durumunda tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz. SaaS servisine yapılacak bir hacker saldırısı, hizmeti işlevsiz hale getirebilir.

B2B ve B2C SaaS Arasındaki Farklar Nelerdir?

İlginiz Çekebilir: AppSumo’da $96K Satış Yapan HockeyStack Ekibiyle Girişimin Hikayesini Konuştuk

Salesforce firmasını daha önce duydunuz mu? Peki ya Netflix, Canva, Duolingo, Spotify? Bu isimler size daha tanıdık gelebilir. B2B ve B2C SaaS arasındaki en büyük fark marka bilinirliği; eğer bir şirketiniz yoksa veya şirketiniz SaaS servisleri kullanmıyorsa ve ben Salesforce’u biliyorum diyorsanız, muhtemelen Salesforce gereğinden fazla reklam harcaması yapmıştır.

B2B SaaS’lar daha çok iş geliştirme, verimlilik, dönüşüm oranı arttırma gibi konulara odaklanırlar. Örneğin, Popupsmart’ın değer önerisi “satışlarınızı arttırın” olurken Spotify’ın değer önerisi “kişiselleştirilmiş müzik listeleri oluştur ve müziğin tadını çıkar” olabilir.

B2B SaaS’larda uzun satış döngüleri vardır. B2B SaaS web sitelerinde “demo görüşmesi yapmak ister misiniz?” gibi ifadeler ve aylık 100 dolar gibi ücretlendirmelerle sıkça karşılaşırız. Genelde müşteriler C-seviye yöneticilerden oluşur. B2B SaaS iş modelini, yüksek fiyatlar, üst düzey yönetici olan müşteriler ve uzun süren satış görüşmeleri olarak adlandırabiliriz.

Canva‘nın çıkış hikayesinin kolayca okul yıllıkları yapmayı sağlayan bir araç yapmak olduğunu biliyor muydunuz? B2C servisler, tüketici problemlerine odaklanır, marka bilinirliğine önem verir; B2C SaaS’ların reklam harcamaları daha yüksek, satış döngüleri çok daha kısadır.

Özetleyecek Olursak:

  • B2B SaaS müşterileri çoğunlukla uzman ve üst seviye yöneticilerden oluşur, satış döngüleri uzundur, satış yapmanız için saatler süren toplantılar gerekebilir.
  • B2B SaaS şirketleri Twitter ve LinkedIn’i daha çok kullanır.
  • B2C SaaS satış döngüsü oldukça kısadır, reklamı geç düğmesi yerine, YouTube Premium abonesi olma ihtimaliniz, bir anda Salesforce kullanmaya karar verme ihtimalinizden daha yüksek olabilir.
  • B2C SaaS servisler Facebook, Twitter, Pinterest veya Instagram gibi sosyal medya ağlarını daha etkin ve aktif kullanır.

As a Service Piramidi Nedir? SaaS, PaaS ve IaaS Kelimelerinin Açılımı Nedir?

İlginizi Çekebilir: Arda Helvacılar ile Sertifier ve Verified’ın Hikayeleri 

SaaS, PaaS ve IaaS kavramları bize katman-katman bulut servislerinin nasıl çalıştığını gösterebilir, aslında hepsi birbiriyle iç içedir. Örneğin Hizmet olarak Platform (PaaS) alt yapılarını kullanarak bulut üzerinden bir SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) uygulama geliştirebilirsiniz.

IaaS: İngilizce açılımı ile Infrastructure as a Service ismini Türkçe’ye Hizmet Olarak Altyapı şeklinde çevirebiliriz. IaaS dinamik ve esnektir; şirketler genelde işlem gücü, depolama gibi ihtiyaçlarına göre IaaS hizmeti satın alırlar ve üzerine istedikleri işletim sistemini kurarlar. IaaS hizmeti veren şirketlere örnek olarak Amazon CloudFront ve Cloud Sigma‘yı verebiliriz.

Kapsama Alanı: Sunucular ve depolama, ağ güvenlik duvarları, veri merkezi fiziksel tesisi.

PaaS: İngilizce açılımı ile Platform as a Service ismini Türkçeye Hizmet Olarak Platform şeklinde çevirebiliriz. Yazılım geliştirmek istiyorum, kullandığım programlara dilleri belli, ağ, sunucu ve depolama gibi konularla uğraşmak istemiyorum diyorsanız Microsoft Azure gibi platformları tercih edebilirsiniz. PaaS kısaca depolama, sunucu gibi hizmetlerin 3. taraf sağlayıcılar ile sağlandığı sizin bulut üzerinden uygulama geliştirmenize yarayan servis türüdür.

Kapsama Alanı: Geliştirme araçları, veritabanı yönetimi, iş analizi, işletim sistemleri.

SaaS: Uygulamaların herhangi bir kurulum gerekmeksizin bulut üzerinden hizmet vermesine denir. Genellikle son kullanıcıların kullandığı bulut tabanlı uygulama türüne denir.Kapsama Alanı: Barındırılan uygulamalar.

Türkiye’de SaaS Modeliyle Çalışan Firma Örnekleri

JotForm

JotFrom 2006 yılında Aytekin Tank’ın kurduğu SaaS modeliyle çalışan bir form oluşturma yazılımı. JotForm’u kullanarak form oluşturup yayınlayabilir, formlarınızı sitenize entegre edebilir ve form yanıtlarının e-posta adresinize iletilmesini sağlayabilirsiniz.

Prisync

Burç Tanır, Samet Atdag ve Şirin Saygılı tarafından 2013 yılında kurulan Prisync, e-ticaret firmalarına fiyat takibi hizmeti sunan bir yazılımdır. 

INBOX

Inbox 2014 yılında Emin Onur Genç tarafından kurulan bir e-posta pazarlama aracı. Inbox ile e-posta bültenleri hazırlayabilir, kampanyalar kurgulayabilir, tek bir panelde tüm e-posta pazarlama aksiyonlarınızı yönetebilirsiniz.

UserGuiding

UserGuiding 2018 Yılında Osman Koç ve Muhammet Enginar tarafından kurulan bir kullanıcı oryantasyonu (user onboarding) aracı.

Appcircle

Appcircle: Osman Çelik tarafından kurulan, mobil uygulama geliştirme süreçlerini kolaylaştıran DevOps otomasyon platformudur. Appcircle ile MacOS cihazına ihtiyaç duymadan iOS uygulamaları geliştirebilir, manuel operasyonlara bağlı kullanıcı hatalarını azaltabilirsiniz.

Sıfırdan Globale SaaS Konferansı

25 Mart 2021 tarihinde JotForm ana sponsorluğunda gerçekleşen ve Türkiye’nin ilk SaaS konferansı olma özelliği taşıyan Sıfırdan Globale SaaS Konferansı’nın öğleden önceki ücretsiz seanslarını yukarıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Ücretli seansların kayıtlarına erişmek isterseniz, Patreon hesabımız üzerindeki $5 ve üstü paketlerden biri ile bu link üzerinden bizi destekleyebilirsiniz.

Sıfırdan Globale Fırsatları: https://linktr.ee/sifirdanglobale

İletişim: selam@sifirdanglobale.com

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dilara
Dilara
17 gün önce

SaaS hakkında bir bilgim yoktu. Fakat okuduktan sonra pek çok bilgi eldindim. Çok faydalı bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz. Ellerinize sağlık

Umutcan Akova
Yönetici
16 gün önce

Merhabalar, faydalı olmasına çok sevindik. Güzel sözleriniz için çok teşekkürler, sevgiler!