Social Proof ve Pazarlamada Kullanımları

30 Nisan 2021

Herkese selamlar,

Sıfırdan Globale olarak bir sosyal girişim olma yolundayız ve bu konuda tecrübeli kişilerle/kurumlarla istişare halindeyiz. Yakın zamanda gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bu zamana kadar çektiğimiz bölümleri e-kitaba çevirme yolculuğumuz devam ediyor ve şu an kitabın yarısına geldik. Haziran sonuna kadar yayınlamak hedefimiz.

Instagram hesabımızı aktifleştirmeye başladık; gelişmelerden haberdar olmak isterseniz @sifirdanglobale kullanıcı adını takip edebilirsiniz. 

Online Haberler 

Gerçek zamanlı öngörüleri yapay zeka ve makine öğrenmesi ile güçlendirerek, şirketlerin online kanallar üzerinden büyümesini sağlayan Insider, G2’nun mobile marketing alanında G2 Spring 2021 listesindeki girişimler arasında liderliği elde etti

G2 Nedir? 

B2B yazılımları ve servisleri içeren bir review platformu olan G2, PEAK olarak belirlediği bir kültür kodu ile performance(performans), entrepreneurship(girişimcilik), authenticity(gerçeklik) ve kindness(sevecenlik) değerlerini merkeze alarak firmaların kendi peaklerine ulaşmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Platform, 2012 yılında 5 girişimcinin kendilerine ‘’100 $’lık bir otel odası hakkında tarafsız bilgi almak, 100.000 $’lık bir yazılım ürününe göre neden daha kolaydır?’’ sorusunu sormaları üzerine kuruluyor. 

Bugüne kadar 1 milyonun üzerinde review yayınlayan platformun Similar Web verilerine göre aylık 7.1 milyon ziyaretçisi bulunuyor. 

G2, kullanıcıların tarafsız ve doğrulanmış değerlendirmeleri okuyarak satın alım kararı vermelerini kolaylaştırırken, satıcı firmalara da yazılım ya da hizmetlerini tanıtma imkanı sunuyor. Ek olarak platform, G2 Track adındaki hizmetiyle 1600’ün üzerinde SaaS firmasının harcamaları, kullanımları ve sözleşmeleri tek bir yerden yönetmesini de sağlıyor. 

Kendilerini ne kadar tarafsız olarak tanımlasalar da, B2B firmaları G2 üzerinde yorumlarının bulunması için müşterilerine indirim verebiliyor veya çevrelerinden de destek alabiliyorlar. 

G2 üzerinde kaç adet yazılım firması olduğunu merak ediyorsanız da, buna yönelik güncel bir bilgi bulamasak da 2020 yılında yayınlanan bir raporda 57.000’den fazla yazılım olduğu aktarılmış.

G2 üzerinde yer alan yazılım firmalarından bazıları: Prisync, UserGuiding, Juphy, Popupsmart, Segmentify, INBOX.

Capterra Nedir?

1999 yılında kurulan platform, 2008’de kullanıcı yorumları sunan ilk iş yazılımı sitesi oldu. Ücretsiz bir şekilde kullanıcıların erişimine açık olan Capterra 1 milyondan fazla doğrulanmış yorumu barındırıyor. 2015 yılında Gartner tarafından satın alınarak Software Advice ve GetApp’ten oluşan Digital Markets ailesine katılıyor. 

Fiyatlandırma bilgileri ya da özellik paketlerine baktığınız yazılımın anlık ekran görüntüsünü alarak diğer yazılımlarla karşılaştırmanıza da imkan veren Capterra’nın Similar Web verilerine göre aylık 4.5 milyon ziyaretçisi bulunuyor. 

Capterra ve G2’nun karşılaştırması için burayı inceleyebilirsiniz.

TrustRadius Nedir?

Mayıs 2013’te ‘’Neden uzman kullanıcı incelemelerine dayanan bir kaynak olan işletme teknolojisi için CoffeeGeek gibi bir site yok?’’ sorusu ile kurulan TrustRadius, müşteri incelemelerine dayalı olarak B2B teknolojisi alıcıları için en güvenilir kaynağı yaratma misyonuyla hayatına başlayan bir girişim.

Bugün, 60.000’den fazla derecelendirmeye/incelemeye sahip olan ve yaklaşık 100.000 kayıtlı topluluk üyesi bulunan platformun aylık ziyaretçi sayısı 1 milyona yakın.

Social Proof Nedir?

Social proof, psikososyal bir terim olarak, kişilerin davranışlarını diğer insanlara adapte etme eğilimine deniyor. Kökleri Asch Deneyi’ne kadar uzanan bu kavramın pazarlamanın birçok alanında kullanımı bulunuyor.

Yalnızca bir kişinin test edildiği ve diğer tüm katılımcıların vereceği cevapların önceden belirlendiği bu deneyde, katılımcılara ikisinin boyu eşit olan toplamda 4 çizgi gösteriliyor ve hangi ikisinin boyunun birbirine eşit olduğu soruluyor. Gerçek katılımcının her denemede sıranın en sonuna oturduğu deneyde, yapılan 18 denemenin 12’sinde diğer katılımcılar doğru cevabı bilinçli bir şekilde yanlış veriyorlar ve gerçek katılımcıların yaklaşık %75’i gruba en az bir kez uyma davranışı gösteriyor. 

Social Proofun Pazarlamada 6 Kullanımı

 1. Positive Review: Takip ettiğiniz kişiler beğendiyse, siz de beğenebilirsiniz.

Nielsen’in anketine göre Amerikalıların %82’si bir satın alma işlemi yapmadan önce yakınlarından tavsiye bekliyor. Instagram ve Twitter’ın takip ettiğiniz kişilerin beğenilerini ana sayfanıza düşürmesini ya da Linkedin’in bağlantılarınız ile ilgili bilgi mailleri göndermesini bu tavsiyelere örnek olarak gösterebiliriz

Minter’ bir raporuna göreyse Amerikalıların %70’i satın alma kararı vermeden önce review sitelerini inceliyor.

 1. Customer Testimonials: Kullanıcılarınız ürününüze referans olduysa, potansiyel müşterilerinize daha fazla güven verirsiniz.

56 ülkeden 28 bin kişinin katıldığı bir araştırma, tüketicilerin %92’sinin önerilere güvenme olasılığının diğer reklam türlerinden daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ürünün veya hizmetin müşteri için çözebildiği bir soruna doğrudan hitap etmesi, herhangi bir pozitif yoruma göre daha etkili bir referans oluşturuyor. UserGuiding’in aşağıdaki social proof kullanımı, customer testimonial için bir örnek teşkil ediyor.

Görsel: https://userguiding.com/
 1. Celebrities & Influencers: Ürününüz hedef kitlenizin güvendiği bir kişi tarafından beğenildiyse, müşterinize güven vermeye devam ediyorsunuz.

Görsel: https://buffer.com/library/social-proof/

Influencer marketing, social proof elde etmenin alternatif modellerinden biri. Bu mecrada markalar, niş bir alanda takipçi kitlesi olan kişilere ürünleri hakkında paylaşım yapmaları için sponsor olur.

 1. Wisdom of The Crowd: Kalabalık bir takipçi kitlesi ürününüzü kullanıyorsa, potansiyel müşterileriniz de bu kitleye katılmak isteyebilir.

FOMO hissimize hitap eden bu social proof türünde, kalabalık bir kitlenin ürününüzü kullandığı senaryoda, gruba dahil olma ihtiyacı ile yeni kişiler de müşterileriniz arasına eklenebilir. 

(Burada yer alan sayıların doğruluğuysa tartışmaya açık.)

Görsel: https://blog.hubspot.com/marketing/social-proof-examples
 1. The Wisdom of Your Friends: ‘’Arkadaşlarım kullanıyorsa ben de kullanırım.’’

Bu tür bir social proof, insanların akranlarının veya arkadaşlarının ürününüzü veya hizmetinizi onayladığını gördükleri zamandır. Facebook’ta ‘’arkadaşımızın arkadaşı’’ olan kişilere hiç tanımadıklarımıza göre daha fazla güven duymamızı ya da arkadaşlarımızın beğenilerine göre ana sayfamıza düşen gönderileri okumaya eğilimli olmamızı buna örnek olarak gösterebiliriz

 1. İçerik Pazarlaması: Sitenizdeki blogunuzda ürününüze/hizmetinize dair ufuk açan, güncel içerikler varsa 1 adım daha öndesiniz. 

Sitenize trafik çekerek dönüşüm oranlarınızı artıran nitelikli ve güncel blog yazıları, videolar ya da podcastler sizi aynı zamanda üretimlerinizde bir otorite de yapabilecek güçte social proof örnekleridir. 

İlginizi Çekebilecek Social Proof İstatistikleri

 • Müşterilerin% 61’i, bir ürün veya hizmet satın almadan önce çevrimiçi reviewleri okuyor.
 • Araştırmalar, çevrimiçi tüketicilerin yaklaşık % 70’inin bir satın alma işlemi yapmadan önce reviewlere göz attığını keşfetti.
 • 18-34 yaşındakilerin % 91’i çevrimiçi social proof incelemelerine yakınlarından gelen tavsiyeler kadar güveniyor.
 • 18-29 yaşları arasındaki kişilerin %100’ü, 2018 eMarketer anketinde satın alma kararı vermeden önce yorumları kontrol ettiklerini söyledi.
 • Tüketicilerin %63’ü, ürün derecelendirmeleri ve reviewleri olan bir web sitesinden satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu belirtti.

Podcast Tavsiyesi

Konuya dair, tüketici içgörü platformu Kimola ekibinin hazırladığı ve Beybin Esen’in sunduğu Verizekalılar Podcasti’nin Yorumlarda Buluşalım bölümünü tavsiye ediyoruz.

Offline Haberler

Makine öğrenimi teknolojisi ile bulut tabanlı uçtan uca planlama ve analiz platformu sunarak tedarik zincirlerini otonom hale getirmeyi amaçlayan Solvoyo, Gartner tarafından yayınlanan Pazar Kılavuzu’nda ard arda iki kez öne çıkarıldı

Firma, veri analizi, üretim planlama, arz-talep planlama gibi birçok çözümü tek platformda birleştiriyor.

Lansman

 • Dijital pazarlama ekiplerinin daha iyi kararlar almak için analiz araçlarını anlamasına yardımcı olan heybooster, yakında yeni özellikleriyle Product Hunt’ta olacak. Buraya giderek bekleme listesine mail bırakabilir ve lansman günü yeni özelliklerden haberdar olabilirsiniz.
 • Sosyal medyadan gelen mesaj ve yorumları tek bir yerden yönetebilmenizi sağlayan Juphy, Product Hunt’ta lansman gerçekleştirdi.
 • edelkrone, motorlu pan & tilt başlığına sahip HeadPLUS v2’yi duyurdu ve FocusPLUS PRO ile Vision Module’ün de müjdesini verdi.
 • Otomatik akışlar oluşturmanıza olanak sağlayarak onay sürecini kolaylaştıran ve formlar ile daha fazla bilgiyi daha hızlı şekilde toplamanızı sağlayan JotForm Approvals ürününün lansmanı Product Hunt’ta gerçekleşti.

Girişim

Teknoloji yeteneklerini global firmalarla buluşturan platform TalentGrid yeni projesi Askıda Kod’u duyurdu. Proje, çocuk hakları, kadın hakları, hayvan hakları, eğitimde eşitlik ve doğa koruma alanlarında hizmet veren kurumların, maddi limitler nedeniyle hayata geçiremedikleri projeleri gönüllü yazılımcıların desteğiyle hayata geçirmek için çalışmalar yürütüyor. 

İş İlanları 

V-Count – Head of Product

ikas – UI/UX Designer

Code 2 – Senior Back-End Developer 

Yayında olan tüm iş ilanlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Sıfırdan Globale Fırsatları

Sıfırdan Globale fırsatlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Podcast Bölümleri 

Sıfırdan Mobil Uygulama Geliştirme – #7 Çalışma Ortamı, Rutinler ve Verimlilik

Sıfırdan Mobil Uygulama Geliştirme serisinin 7. bölümünde Atlas Mobile Apps Kurucusu Görkem Çağlar Sayan ile bağımsız mobil geliştiricilik serüvenindeki çalışma ortamını, rutinlerini ve verimlilik tavsiyelerini konuştuk.

Sıfırdan Etsy  #04 – Komisyonlar, Kar Hesaplama ve Vergiler

Sıfırdan Etsy serisinin bu bölümünde Etsy Payments’ta komisyonların/karın nasıl hesaplanabileceğini ve Elmira Art Studio’nun mart ayı gelir-gider durumunu mağazanın kurucusu Irmak Engün ile konuştuk.

113 – İklimlendirme Sistemlerine Yönelik Çalışan IoT Şirketi Sensgreen

Sıfırdan Globale Podcasti’nin bu bölümünde daha yeşil bir dünya için verimli  iklimlendirme çözümleri sunan IoT şirketi Sensgreen’in Kurucu Ortağı Hasan Basri Tosun’u ağırladık.

Destekçilerimiz

Bireysel veya kurumsal destekçi olarak bize destek vermek isterseniz buradan sayfamıza ulaşabilirsiniz. 

Not: Review ve social proof kavramlarının Türkçe karşılıklarını bulamadığımızdan bültene bu şekilde eklemeyi uygun gördük. Sevgilerimizle.

Kapak fotoğrafı: marketingland.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments