Bu bölümümüzde çektiği fotoğrafları, shutterstock/depositphotos gibi sitelere yükleyen ve bu fotoğraflar üzerinden döviz geliri elde eden Akın Özcan’ı ağırladık.


Kendisiyle:
– Stok Fotoğrafçılığına geçiş hikayesini,
– Neden ShutterStock’u tercih ettiğini,
– Diğer stok totoğrafçılığı sitelerini,
– Ekipman önerilerini,
– Cep Telefonu ile başlanıp, başlanmayacağını,
– ShurtterStock ve diğer platformların komisyon oranlarını,
– ShutterStock üzerinden aktif olmanın getirdiklerini,
– Photoshop bilmenin önemini,
– Vergilendirmenin nasıl olduğunu,
– Stok video üzerine düşüncelerini,
– Ne tarz temaların kazandırdığını konuştuk.

Detaylı Özet

Kurumsal şirketten Urla’ya kadar uzanan bir hikayen var. Bize hikayeni anlatabilir misin?

2016’nın başında İstanbul dışına taşınma veya kurumsal hayatı bırakma gibi bir planım yoktu. 10 yıllık bir deneyimim var dijital pazarlama alanında. Fakat artık Facebook’tan paylaşım yapmak bile artık zor gelmeye başlamıştı. Hani elim gitmiyor artık o derece sıkılmıştım yaptığım işle, ondan sonra yeni arayışlara ne olabilir diye düşünmeye başladım.

Maceram ilk böyle başladı, işyerinde fotoğrafçılık yapan, geçmişinde fotoğrafçılık yapmış olan bir arkadaşım bana stok fotoğrafçılığından, fotoğraf yükleyip para kazanıldığından bahsetti.  Başta yapamam diye korkmuştum ama daha sonra dolar üstünden para kazanılabilmesi gibi sebeplerden dolayı Shutterstock ile başladım. 

Sonra baktım yapabiliyorum, severek bu yolda ilerleyebilirim. 2018’in mart ayında kurumsal hayatı bıraktım. Bir süre serbest çalışan olarak Google Adwords desteği verdim. Sonra baktım ben ondan da iyice kopmuşum onu da bıraktım. İstanbul’dan da sıkılmaya başlamıştım, trafik var, her yer kalabalık gibi sebeplerden. İstanbul’dan ayrılma planını da ciddiye aldım. Sonra bir baktım ki kurumsal hayattan ayrılmamdan 8 ay sonra Urla’ya taşınmışım. Burada da iki sene içerisinde stok fotoğrafçılığı üstüne kendimi geliştirmeye çalıştım.

Dakika – 04:44 

Peki daha önceden fotoğrafçılık üzerine bir ilgin var mıydı? Bunun üzerine çalışmalar yapıyor muydun? Yoksa arkadaşın tavsiyesi ile mi başladın?

Evet bir yıl önce bir makine almıştım sadece fotoğraf çekmek için. Şirkette stok fotoğraf seçimini de hep ben yapıyordum zaten, ilk o zaman ilgilenmeye başladım herhalde

2017’de bir makine almıştım. Hobi olarak doğa fotoğrafları çekiyordum. Bir arkadaşımın önerisi ile denemek istedim. Kesinlikle kolay bir yol değil, bir de kurumsal hayatı bırakmak için ya birikiminizin çok sağlam olması ya da başka bir gelir modeli bulmanız gerek. Ben yapabileceğimi düşündüm, kendime inandım. İyi ki de girmişim diyorum bu yola.

Dakika – 06:30

Stok fotoğrafçılığa başladıktan sonra nasıl fotoğraflar çektin? Tamamı Türkiye içerisinde mi yurt dışına gittin mi? Kaç adet fotoğrafın var?

Kur nedeniyle yurt dışına gitme imkânım olmadı, yurt içinde şehir gezileri yapmaya başladım, çay içmeye gideceğim zaman bile makinemi yanımdan ayırmadım. Stok Fotoğrafçılık için illa hazırlık yapmanıza gerek yok her an bir ilham gelebilir, bir simitçi görürsünüz, bir köpek komik hareketler yapar mesela. Makinanızı yanınızdan ayırmayın!

Shutterstock’ta 4000’e yakın fotoğrafım var. Adobe Stock’ta 1500-1600 fotoğrafım olması lazım. Gittikçe platform sayısını arttırmaya çalışıyorum şu anda muadillerini de portföyüme eklemeye çalışıyorum.

Son beş aydır Shutterstock’a yapılan global protestolar nedeniyle fotoğraf yüklemedim, komisyonlarda düşüş olmuştu fakat protestolara rağmen değiştirmediler. Yıllar içinde dört bin, beş bin, on bin gibi bir arttırma hedefim var.

Shutterstock’ta toplamda 300 milyon fotoğraf olması lazım. Bir milyonun üstünde fotoğrafa sahip hesaplar var, stüdyoda sürekli çekim yapıyorlar. Onlarla rekabet etmek mümkün değil ama pastadan ne koparsak kârdır.

Peki diğer muadiller neler onları da kısaca aktarmak ister misin? 

  1. Shutterstock. Komisyon oranları düşük ama satış rakamları çok yüksek, sürümden kazandırır. Fotoğraf başına ortalama 0.50 dolar
  2. Adobe Stock. Shutterstock’un iki katı kazandırır. Fotoğraf başına ortalama 1 dolar
  3. Alamy
  4. Istock
  5. Deposit Photos ve Dreamstime – ikisi bence eşit (henüz ben bile denemedim)

Bence sıralama bu şekilde. Hiçbiri Shutterstock kadar kazandırmıyor yine de portföyü olabildiğince arttırmak lazım.

Dakika – 11:02

Fotoğraf başına 50 cent kazandığını söyledin bu seninle mi alakalı yoksa başka bir durum mu var? 

Birinci olarak fotoğraftan ne kadar komisyon geleceği karşı tarafın abonelik durumuna göre belirleniyor. Bin fotoğraf iki yüz elli dolar, şu kadarlık fotoğraf şu kadar gibi. Buna göre 0.10, 0.14, 0.20 cent olabiliyor aldığınız ücret. 

İkincisi kullanım alanına göre değişebilir. Fotoğrafı reklamında kullanmak istedi genişletilmiş lisans alması gerek. Böyle durumlarda 85 dolar 70 dolar 50 dolar gibi gayet tatmin edici kazançlar olabiliyor. Tamamen karşı tarafın fotoğrafı nerede kullanacağına ve abonelik durumuna bağlı bir durum.

Dakika – 12:45

85 Dolarlık çiçek 

Bir ay önce bir fotoğraftan 85 dolar kazandım. Normalde çiçek ve doğa fotoğraflarını rekabetin yüksek olduğu için önermem. Urla’da çektiğim bir fotoğraftı, yolda giderken ne kadar güzel bir çiçek diye fotoğrafını çekmiştim. Hiçbir beklentim yoktu fakat bir ay önce tek fotoğraftan 85 dolar kazandım

Yeni başlayan biri de aynı parayı kazanabilir. Yine de Shutterstock’un açıklamadığı bir öngörüm var. Shutterstock ilgi gösteren, düzenli fotoğraf yükleyen kullanıcıyı daha görünür hale getiriyor, siz ne kadar algoritmayı beslerseniz sizi o kadar çok görünür hale getirmeye çalışacaktır. Kazan-kazan durumu

Dakika – 14:24

Peki fotoğrafları hangi ekipmanlar ile çekiyorsun? Çok güzel kameralara sahibi cep telefonları var mesela iPhone ile çekim yapıyor musun? iPhone’dan çekip yapıp satanlar var mı?

Ben gayet ortalama bir makine olan Sony a-6000 ile başlamıştım. Güzel makine ama yenileri çıktıkça orta halli bir makine olmaya başladı.

Telefonla çekim sorusu çok geliyor. Iphone’un yapacağı bir yere kadar, bütün olay sensörde. Telefon, makine sensörünü hiçbir zaman geçemez. Çok büyük hedefler yoksa veya yapabilir miyim acaba diye denemek için telefonla da başlanabilir, satılabilir de fotoğrafınız. Ancak Rakibiniz fotoğraf makineleri, bu durumda da telefonla çektiğiniz fotoğrafların çok bir şansı kalmıyor. Para kazanmaktan ziyade beğenip beğenmeyeceklerini görmeleri açısından telefonla denemelerini önerebilirim.

Dakika – 17:03

Gelir ne zaman gelmeye başlıyor?

Bu birçok cevabı olan bir soru. İlk 2-3 ay fotoğraflarınız kaliteli olsa bile gidilebilecek mesafe sınırlı çünkü algoritmanın o kişiyi tanıması fotoğrafları işlemesi öne çıkarması belli bir süre gerektiriyor. Üçüncü ayımda bile kazancım en fazla 5 dolardı.

Algoritmayı besledikçe ve fotoğraflarınıza özen gösterdikçe kazanç artıyor. Bu fotoğraf kalitesi ile de alakalı, kalitesiz yükleme yaptınız veya kompozisyonu oturtamadınız beş ay sonra hiçbir şey kazanamayada bilirsiniz.

Dengesiz bir durum var şu kadar fotoğrafınız varsa şu kadar kazanırsınız gibi bir durum söz konusu değil. Bu noktada makinenin kalitesi, kompozisyon ve renkler Photoshop ile işleme çok önemli. Gelir yolda öğrenilen bir şey.

Dakika – 19:05

Shutterstock’ta 85 dolar kazandığını söyledin tek bir fotoğraftan. Diğer platformlarda bu durum nasıl?

Adobe’de de durum aynı. Fakat Shutterstock minimum kazancı 0.25’ten 10 cente kadar düşürdü. Ama daha kaliteli fotoğraf yükleyenlere yüksek komisyonlar vermeye başladı. Adobe’de minimum kazanç 30 cent, verdiği komisyon çok daha iyi fakat komisyon oranı da abonelik durumuna göre değişiyor.

Dakika – 20:35

Mesela Shutterstock’a veya diğer platformlara bir sürü fotoğraf yüklenmiş bunların büyük bir kısmı reddedilmiş. Böyle bir durumda algoritma bizi geriye atıyor mu? 

Shutterstock’un algoritma ile alakalı açıkladığı hiçbir şey yok. Kendi deneyimim şu şekilde, kalitesinden eminseniz, daha sonra tekrar yüklemeyi deneyin. Ret yemenin gelire negatif bir katkısı olduğunu görmedin. Bazen hiçbir problem yok iken ret yiyorum, tekrar deniyorum en sonunda gıcık gününde olmayan bir kontrolcüye geliyor ve kabul oluyor.

Dakika – 22:35

Peki bu kontrolcü kim? Neye göre seçiliyor? 

İlk başta fotoğrafları onaylayan birileri vardı, daha sonra yüklenen fotoğraflar çok arttığı için önüne bir algoritma yerleştiler. Algoritma örneğin gürültülü, çok fazla opak fotoğrafları eliyor, elemeden geçebilenler manuel bir kişiye düşüyor ve onun kontrolünden sonra fotoğraf yayınlanıyor.

Dakika – 26:00

Geliri nasıl alıyorsun?

Payoneer ve Skrill var. Skrill çok fazla komisyon kesiyor. Payoneer’den aldığınızda ise o anki mevcut dolar kurunun 15 kuruş altına göre paranızı size TL olarak banka hesabınıza gönderiyor. Az komisyonla gayet güvenli bir şekilde paranızı alabilirsiniz, ben Payoneer kullanırken hiçbir sorun yaşamadım. 

Dakika – 31:08

Stok fotoğrafçılığı dışında stok video mesela önerdiğim bir şey mi ya da senin deneyimin var mı?

Stok video, yeni gireceğim bir alan daha önce deneme amaçlı birkaç fotoğraf yüklemiştim. Video konusunda detaylı bir bilgim yok ama şunu söyleyebilirim fotoğraftan çok daha fazla kazandırıyor. 4k çekim yapabiliyorsanız, on beş günde bir satış yapsanız bile size tatmin edici bir gelir sağlayabilir.

Fotoğraftan sonra video işlerine gireceğim. Hatta eşimin desteği ile vektör işine de yeni giriş yaptık. Tamamen sepeti arttırıp o şekilde devam etmek istiyoruz.

Vergilendirme

Türkiye’de gelir beyannamesi gerekmiyor. İhracatçı konumunda olduğumuz için bir vergi durumu Türkiye’de söz konusu değil. Amerika’ya bir vergi ödüyorsunuz bu da ilgili platformlardan W8-Ben diye bir vergi fonu var. O vergi formunu dijital ortamda doldurduğunuzda, onun dışında bir şey yapmanız gerekmiyor. Çünkü ihracatçı konumunda sayıldığınız için aslında dışarıya bir ihracat yapıyorsunuz gibi olduğu için herhangi bir vergi durumuzu olmuyor.

Stok fotoğrafçılığa başlamak isteyenlere ne tarz tavsiyelerde bulunabilirsin?

1- Pes etme, fotoğraf kalitesinden eminsen devam et. İlk üç, dört veya beş ay düşük gelirlere hazırlıklı ol, bu noktada olmuyor deyip bırakma

2- Çok uzmanlaşma şart değil. Photoshop ve Lightroom bilmek şart. Bazen fotoğrafta arkadaki bir logoyu silmek gerekiyor bu tip küçük şeyler için elzem. 

3-Gittiğin her yerde makinen yanında olsun. 85 dolarlık fotoğrafın nerede olacağı belli olmaz.

4-Manzara, çiçek, doğa fotoğraflarının dışında ol. Doğa fotoğrafları rekabetin yüksek olduğu yerler. Modelli çekimlere yönel. Trend takibi çok önemli. Yılbaşı, dini bayramlar, milli bayramlar.

Linkler;

Akın Özcan Twitter Hesabı:

https://twitter.com/AkinOzcan85?lang=en

Akın Özcan Bloğu:

https://tusbeyinli.com

Ahmet Çiğsar Twitter Hesabı:

https://twitter.com/ahmetcigsar?lang=en

Bahsi Geçen Stok Platformları:

1) https://www.shutterstock.com

2) https://stock.adobe.com

3) https://www.alamy.com

4) https://www.istockphoto.com

5) http://depositphotos.comhttps://www.dreamstime.com

Bahsi geçen ödeme yöntemleri:

https://www.payoneer.com

https://www.skrill.com

Patreon Hesabımız:
https://www.patreon.com/sifirdanglobale

Cevap Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *