#23 Stok Fotoğrafçılık ile İhracat | Sertifier

28 Mayıs 2021

Herkese selamlar,

Elini Kirletenler adında yeni bir podcast serisine başlıyoruz. Bu seride,18-25 yaş arası, kendi projesini devamlılık sağlayarak hayata geçiren/para kazanan gençleri ağırlamak ve onların tecrübelerini dinlemek istiyoruz. 

Detayları bir sonraki bültenimizde ve sosyal medya hesaplarımızda açıklayacağımız programa konuk olmak, kendi deneyimlerinizi paylaşmak isterseniz bize selam@sifirdanglobale.com üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Online Haberler – 1  

Stok fotoğrafçı ve ihracatçı Ahmet Çığşar’ın uzun süredir beklenen Stok Fotoğrafçılık Eğitimi yayınlandı.

Toplamda 17 ders ve 148 konunun bulunduğu eğitimde giriş seviyesinden başlanılarak, stok fotoğraf sitelerine, satışları artırma taktiklerine, stok görsel araçlarına ve bunların kullanımlarına kadar geniş yelpazede bilgi sunulmuş. Anlaşılan o ki eğitim, katılımcılarına yarar sağlamaya da başlamış. Stok fotoğrafçılık ile ilgilenenlere tavsiye ediyoruz.

Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Pixabay on Pexels

Online dünyada karşılaştığımız hemen her alanın içinde bulunan stok fotoğrafçılık, görsel çeşitliliği artıran, ajansları yüksek maliyetlerden kurtaran ve ihracat yapmak isteyen serbest fotoğrafçılara kapı aralayan, fotoğrafçılığın bir alanı.

Stok Fotoğrafçılık Türleri

Public Domain (Kamu Malı): Fotoğraflar herkesin erişimine açıktır.

Rights Managed Licence (Hak Yönetimli Lisans): Kullanım amacına göre görsele bedel ödenir.

Royalty- Free (Telifsiz): Telifsiz görselin lisansı bir kez alınıp birden fazla kullanılabilir.

Editoryal: Haber/güncel içeriklerin bulunduğu, ticari olarak kullanılamayan stok görsellerdir.

Stok Fotoğraf Platform Verileri

Similar Web verilerine göre dünya genelinde fotoğrafçılık alanında en fazla trafik alan web siteleri sıralamasında Shutterstock başı çekerken, fotoğraf yönetim ve paylaşım ağı Flickr ile yine bir stok görsel platformu olan iStock ilk 3 sırayı paylaşmış.

Shutterstock’u Tanıyalım

trends.google.com

Küresel stok görsel ve müzik sağlayıcısı Shutterstock, son 12 ayda önde gelen stok görsel platformlarının Türkiye’deki aranma hacimlerine bakıldığında rakiplerine açık ara fark atmış durumda.

Similar Web üzerinde son 6 aydaki dünya geneli toplam aranma hacimlerine bakıldığında ise Shutterstock 70 milyonun üzerinde ziyaret alarak en yakın rakibi iStock’u ikiye katlamış. Daha fazla trafik alan platformda daha fazla satış yapacağız diye bir kural elbette ki yok fakat, Shutterstock’un daha avantajlı olduğunu düşündüğümüzden gelin Shutterstock’a daha yakından göz atalım.

Shutterstock’ta Katılımcı (Contributor) Olmak 

Kısa bir süre içinde ücretsiz şekilde üye olabildiğiniz platformda, sattıkça daha fazla kazandığınız farklı kazanç aşamaları bulunuyor. Shutterstock’ta yine ücretsiz şekilde hesap açabildiğiniz Payoneer altyapısı ile ödeme alabiliyorsunuz. 

‘’İstediğim her fotoğrafı çekip izinsiz şekilde yükleyebilir miyim?’’ sorgusunda, çekim yaptığımız model ve mülkiyetin görünür olduğu durumlarda almamız gereken izinler karşımıza çıkıyor. Yukarıdaki fotoğrafta Shutterstock’un sunduğu model izni(model release) belgesi ile ilgili formun bir bölümü bulunuyor. Formun bir benzeri, platform tarafından mülkiyet izinleri (property release) için de hazırlanmış. 

Stok fotoğrafçılık konusunda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, Akın Özcan ile yaptığımız podcast yayınını buraya giderek izleyebilir, hem tatillerinizi bedavaya getirip hem de dijital ihracat yolunda bir adım atabilirsiniz.

Beceri odaklı eğitim verilerini tek bir yerde toplamak için gerekli araçları oluşturmaya odaklanan büyük veri şirketi Sertifier, TiE50 Ödül Programında 2021 birincisi seçildi. Yarışma, teknoloji girişimcileri için dünyanın en büyük konferanslarından olan TiEcon tarafından düzenlendi. Sertifier bu yarışmada e-öğrenme sektöründeki yenilikçi çözümleri ve hizmetleri ile birinciliğe layık görüldü.

Sertifier CEO’su Arda Helvacılar birincilikleri hakkında küresel bir vizyonla sorunlara çözüm bulmanın doğru perspektif olduğuna inandıklarını, bu bakış açısına sahip bir kuruluşun aynı yaklaşıma sahip bir start-upa verdiği bu ödülün Sertifier için son derece sevindirici olduğunu söyledi. Şirket bunu başarmak için, yapay zeka destekli algoritmalar kullanarak geri bildirim ve analizler düzenliyor.

Offline Haberler

BAYKAR’’ın ürettiği yerli Silahlı İnsansız Hava Aracı(SİHA) Bayraktar TB2, ilk kez bir AB ve NATO ülkesi olan Polonya’ya ihraç edilecek. Daha önce Ukrayna,Katar ve Azerbaycan’a da ihraç edilen Bayraktar TB2’ler; özgün tasarım, yazılım, aviyonikler ve mekanikler ile geliştirilen ve 40 ayrı bilgisayar sisteminin görev yaptığı bir yapıya sahip. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisiyle tamamen otonom taksi, kalkış, normal seyir ve iniş kabiliyetine sahip olan Bayraktar TB2 SİHA sistemi, 2014 yılından beri aktif olarak kullanılıyor.  

Yatırım

50 milyondan fazla indirilerek dünya sıralamasında üst sıralara oynayan Home Restoration başta olmak üzere, 100 milyondan fazla oyuncuya ulaştırdığı başarılı Hyper Casual oyunları ile tanınan Panteon, Teknasyon’un Kurucu Ortakları Burak Sağlık, Mustafa Seviç ve Mustafa Vardalı’dan 10 milyon dolarlık yatırım aldı.

Türkiye’nin ilk web tabanlı strateji oyunu olan Savasim (2004) ile ODS (2006) ve Son Savaş (2008) gibi çok oyunculu strateji oyunları üzerine başarılı tecrübeleri bulunan Panteon Kurucu Ortağı Ufuk Şahin, 4X strateji türünde geliştirecekleri yeni oyun için çok heyecanlı olduklarını, oyunun hikâyesinin mitolojik ögelerle destekleneceğini ve Orta Çağ’da geçeceğini aktardı. Şahin, projeye başlamak için 6 aylık bir hazırlık sürelerinin bulunduğunu, bu süreçte projede yer almak isteyen yetenekli ve tecrübeli yeni ekip arkadaşlarına da ihtiyaçları olacağını sözlerine ekledi. Panteon ekibine katılarak destek vermek isterseniz, buraya giderek CV’nizi bırakabilirsiniz.

İş ve Staj İlanları

Vagon – Marketing Intern

Panteon – Game Developer

StorylyProduct Designer UI/UX

Yayında olan tüm iş ilanlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Sıfırdan Globale Fırsatları

Sıfırdan Globale fırsatlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Podcast Bölümleri

117 – E-Ticaret Yapan Kişi & Kurumlara Araştırma ve Analiz Yazılımı Sunan Ne Satılır

Sıfırdan Globale Podcasti’nin 117. bölümünde e-ticaret yapan kişi ve kurumlara araştırma ve analiz yazılımı sunan Ne Satılır’ın İş Geliştirme Müdürü Can İpekçi’yi ağırladık.

118 – 4 Milyon TL Yatırım Alan Vagon’un Hikayesi

20 Mayıs Perşembe gerçekleştirdiğimiz canlı yayında, kullanıcılarına bulutta çalışan yüksek performanslı kişisel bilgisayarlar sunarak(cloud computer) kullanıcılarının iş yapma maliyetlerini kısıp, verimliliğini artırmayı hedefleyen Vagon ekibi konuğumuz oldu.

Teknik Olmayan Girişimcinin Hikayesi – #01 Nasıl Girişim Kurucusu Olunur?

Teknik Olmayan Girişimcinin Hikayesi başlıklı yeni serimizin ilk bölümünde Sertifier Kurucu Ortağı ve CEO’su Arda Helvacılar ile firmanın Partneri ve CTO’su Ceyhun Aslan’dan ”Nasıl Girişim Kurucusu Olunur?” sorumuza cevaplar aradık.

Sıfırdan Mobil Uygulama Geliştirme #09 – Geliştirme Ortamı ve Kullanılan Teknolojiler

Sıfırdan Mobil Uygulama Geliştirme serisinin 9. bölümünde Atlas Mobile Apps Kurucusu Görkem Çağlar Sayan’ın bağımsız mobil geliştiricilik yolculuğu sırasında kullandığı teknolojileri ve geliştirme ortamını konuştuk.

Destekçilerimiz

Bireysel veya kurumsal destekçi olarak bize destek vermek isterseniz buradan sayfamıza ulaşabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments