Trivia Race 3D | Konferans | Intenseye

4 Mart 2021

Herkese selamlar,

Bize gelen öneriler üzerine formatımızda değişikliğe gitmeye karar verdik. İki haftada bir yayınladığımız bültenimizin yapısı sayıdan sayıya değişiklik gösterecektir. selam@sifirdanglobale.com üzerinden bize değerli yorum ve önerilerinizi aktarabilirsiniz.

Bizden kısa kısa…

●      25 Mart’ta gerçekleşecek JotForm ile Sıfırdan Globale Konferansı’nın hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Konferans bitiminde Clubhouse’da yapacağımız kapanış partisine davetlisiniz. Duyurular için sosyal medyada bizi takip edebilirsiniz.

●      Elmira Art kurucusu Habibe Irmak Engün ile başladığımız Sıfırdan Etsy Serisi’nin ilk bölümü İllüstrasyona Nasıl Başlanır’ı kaydettik. 7 Mart Pazar günü Youtube kanalımızda takipçilerimizle paylaşacağız.


Haberler

Online Tarafta

Ankara merkezli Apps’in geliştirdiği mobil oyun Trivia Race 3D – Roll & Answer, Şubat ayında Fransa’da en çok indirilen 5. oyun oldu.

Apps’in kurucu ortaklarından Erdem Lafcı attığı tweetle bu haberi paylaştı.

Kendisini şeffaf bir bootstrapping* firması olarak tanımlayan Apps; hızlı öğrenen ve kendi kendini yöneten iş arkadaşları için çalışma ortamı yaratmak istiyor. Ek olarak firma ‘’Yüksek etki ve uzun vadeli oyuncu değeri yaratmak amacıyla mobil oyunlar geliştirmeyi’’ kendisine slogan olarak belirlemiş. 

Bootstrapping: İş dünyasında dış sermayenin yardımı olmadan, yalın şekilde iş kurmak anlamına gelir. Bu yöntemle kurulan firma, ürettiği nakit akışıyla dahili olarak büyümeyi besler. Click To Tweet

2014 yılında Orhun Mert Şimşek, Burak Aydın ve Erdem Lafcı tarafından kurulan firma genelde hyper casual* kategorisinde oyunlar geliştiriyor. Apps’in 2017’de geliştirdiği A Word oyunu hem Apple hem Google tarafından yılın en iyi oyunu seçilirken, 22 milyon indirmeye de ulaştı.

Hyper casual: Oyun dünyasında basit mekanikleri olan, atıştırmalık oyunlara verilen isim. Click To Tweet

A Word’ün hikayesi…

Firmanın kurucu ortaklarından Erdem Lafcı, A Word’ün başarısını doğru zamanda doğru ürün yapmalarına bağlıyor. A Word yapılmadan önce var olan tüm kelime oyunlarının dörtgen yapılardan oluştuğunu, altıgen bir yapı olmadığını; insanların bu yapı ile hem daha fazla heyecan duyduğunu hem de daha farklı düşünmeleri gerektiğini söylüyor.

Ek olarak, A Word’deki bölümler için çok fazla mesai harcadıklarını aktaran Lafcı, A Word’ün içindeki 2.000 civarındaki bölümü 20.000 bölüm arasından özenle seçtiklerini belirtiyor.

Apps kurucu ortaklarından Erdem Lafcı’yı konuk ettiğimiz podcast kaydını bu bölümün sonunda bulabilirsiniz.  

Birçoklarının aksine, Windows, Linux, macOS, Android, tarayıcılar ve iOS üzerinde çalışabilen OpenGL (ES) tabanlı bir cross-platform Java oyun geliştirme platformu olan libGDX adlı oyun motorunda geliştirilen A Word, kelime oyunları kategorisinde başı çekmeye devam ediyor.

A Word’de oyuncular, altıgen harflerden oluşan bulmacalar içerisinde verilen konuya uygun kelimeleri bularak puanları ve rozetleri toplamayı amaçlıyor. Türkçe, Almanca, Portekizce, Rusça, İngilizce, İspanyolca, İsveççe dillerinde oynanabilen A Word, internet bağlantısı gerektirmeyen bir oyun.

Kelime oyunlarına devam…

A Word’ün ardından Apps yeni bir kelime oyunu macerasına atılıyor ve karmaşık şekilde duran kutular arasında anlamlı kelimeyi bulup, kutular yer değiştirdikçe yeni kelimelere erişebildiğiniz, canlı arkaplana sahip Kelime Kutusu oyununu yayınlıyor. 1 milyonun üzerinde indirilmeye ulaşan Kelime Kutusu da firmanın başarılı oyunları arasında yer alıyor.

Apps kurucu ortaklarından Erdem Lafcı ile yaptığımız podcast bölümünü dinlemek isteyenler buraya.

Offline Tarafta

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Froumann Ar-Ge merkezinde üretilen hava temizleme cihazı, yurt dışına ihrac ediliyor. Froumann Ar-Ge Merkezi Müdürü Duygu Yalnızoğlu, pandemi sürecinde havayı temizlemenin en etkili yolunun taşınabilir HEPA* filtreli sistemler olduğunu ekliyor.

HEPA: High-efficiency particulate air kelimesinin kısaltması olan ve hava filtrelerinin verimliliği için kullanılan kısaltma. Bu filtreye sahip cihazların, içlerinden geçen havadaki partikülleri en az %99.95 ve üzerindeki oranlarda… Click To Tweet
en.wikipedia.org/

Yalnızoğlu, Almanya’da ECARF tarafından yapılan filtrasyon verimliliği testleri sonucunda cihazların %99’un üzerinde filtreleme yaptığının kanıtlandığını belirtiyor.

Lansman

Storyly, hikayelerinizde kaydedilmiş videoları yayınlamak için yeni bir özellik olan, hikayeyle geliştirilmiş interaktif Video-on-Demand’i* duyurdu.

Video-on-Demand: Türkçe’ye seç ve izle olarak çevrilen ve bir platformda kayıtlı olan videonun izleyici tarafından seçilerek anında izlenebilmesi üzerine kurulu bir sisteme verilen isim. Click To Tweet

Yatırım

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü mezunu Sercan Esen’in kurucu ortağı olduğu yapay zekâ tabanlı iş sağlığı ve güvenliği platformu Intenseye, $4 milyon tohum yatırım aldı.

Dünyanın en büyük kuruluşlarının çalışanlarını iş kazalarından korumalarına yardımcı olan, yapay zeka destekli bir çalışan sağlığı ve güvenliği (EHS) yazılım platformu olan Intenseye, gizliliği prensip olarak belirlemiş. Yazılımlar, işlediği görsel verilerde kişisel olarak tanımlanabilecek bilgileri kaydetmeyecek şekilde tasarlamış.

Intenseye ürünleri ABD, Avrupa ve Asya’da önde gelen küresel endüstriyel gruplar ve Fortune 500 şirketleri için dünya çapında 30 şehirde kullanılıyor.


İş ilanları

* Sponsorlu

*JotForm – Digital Marketing Intern


Apps – Mobile Game Designer

Raklet Senior Software Engineer

Test Invite – Satış Temsilcisi

UserGuiding – Customer Success Intern


Sıfırdan Globale Fırsatları

eDanışman üzerinden SFGL20 kupon koduyla satın alacağınız İngiltere’de Şirket Kuruluşu Danışmanlığı’nda %20 indirime buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer tüm Sıfırdan Globale fırsatlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.


Podcast Yayınlarımız

●      Sıfırdan Mobil Uygulama Geliştirme – #3 Kullanıcı Edinme Yöntemleri

Bu bölümde kullanıcı edinme için neler yapabileceğimizi Atlas – Vocabulary Builde‪r uygulamasını geliştiren Görkem Çağlar Sayan ile cevaplamaya çalıştık.

Kullanıcı ediniminin üç yöntemi olan paid user acquisition, App Store Optimization ve viral kullanıcı edinimi üzerinde durduk.

●      Evren Özmen ile Şubat Ayı Değerlendirmesi

Mali Müşavir Evren Özmen ile yaptığımız yayında;

– Printfy platformunu,

– Amazon’dan telif hakkı biten kitaplardan gelir elde edenleri,

– Yazılımcılara yönelik vergi incelemesini

– Kripto paralardaki vergi gelişmelerini,

– Mobil uygulama geliştirenlerin vergisel durumlarını konuştuk.

Podcast Yayın Takvimi

●      5 Mart 17:00 – Arda Helvacılar ile Sertifier ve Verified’ın Hikayeleri

●      7 Mart 12:00 – Sıfırdan Etsy – #01 – Illüstrasyona Nasıl Başlanır?

●      10 Mart 17:00 – Smartup Network Kurucu Ortağı Güçlü Talu ile Girişimciler İçin Mobilde ve Web’de Ürün Üretimi

●      18 Mart 17:00 – Akan Acar ile 102 Ülkede 5 Milyonun Üzerinde Kullanıcısı Olan Zeka Oyunu MentalUP


Destekçilerimiz

Burada bireysel veya kurumsal destekçi olarak yer almak isterseniz, bize buradan destek verebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments