Sosyal Girişim Olarak WeWALK – Kitlesel Fonlama Nedir?

15 Mayıs 2021

Herkese selamlar, 

Bu bültenimizi cuma günü Ramazan Bayramı’na denk geldiğinden pazar günü gönderiyoruz. Keyifli okumalar!

Sosyal girişim olma yolculuğumuzda her hafta üzerine koyarak ilerlemeye devam ediyoruz ve bu süreçte bu alandaki kişilerle de görüşüp, değerli fikirlerini alıyoruz. Eğer siz de bize tecrübelerinizi aktarmak isterseniz, bu link üzerinden bizimle bir görüşme ayarlayabilirsiniz.

Online Haberler

Görme engelli kişilerin hareket kabiliyetini geliştirmek için çalışan sosyal girişim WeWALK, 4FYN’nin düzenlediği Impact Awards 2021’de 5 finalist arasına girdi. Kazananın 30 Haziran’da açıklanacağı ödüller, Birleşmiş Milletler’in açıkladığı 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’ne ulaşmaya yaklaşan, dünya çapında en iyi dijital girişimleri bulmayı amaçlıyor.

WeWALK Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Firmanın kurucularından Sadık Ünlü, üniversite dönemlerinde ‘’çift kanatlı bireyler yetiştirmek’’ amacıyla çalışan sosyal girişim YGA’ya katılıyor. Burada yürüttükleri faaliyetlerde görme engelli okullarında eğitim gören çocukların rol model olarak yetişmesini amaçlıyorlar. Sadık Ünlü, WeWALK’un başarısını firmanın diğer kurucu ortakları Kürşat Ceylan ve Gökhan Meriçliler ile birlikte YGA’da kazandıkları içgörülere bağlıyor. 

YGA Nedir? 

Kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu olan Young Guru Academy, sosyal sorunlara köklü çözümler üreten gençler yetiştirmeyi hedefliyor. Bugüne kadar YGA üyelerinin ürettiği teknoloji temelli inovasyonlar arasında WeWALK, Twin, Piri, PoiLabs, Temiz Yaratıcı Teknolojiler (TYT), UP School gibi girişimler bulunuyor.

WeWALK Nasıl Çalışır?

‘’Görme engelliler telefonu kapatıp ceplerine koyduklarında baston üzerinden bütün işlerini yönetebilirler mi?’’ sorusu ile çıkış noktasını yakalayan WeWALK ekibi, bastona bir sensör yerleştirerek göğüs hizasının üzerindeki engelleri de algılayan özelliğiyle diğer bastonlardan ayrılan bir teknoloji üretiyor. 

Telefon uygulamasıyla etkileşimli çalışan akıllı baston, görme engelli kişinin sesli komutunu algılayarak bağlı olduğu navigasyon uygulaması sayesinde ona bir rota çiziyor ve onu istediği konuma götürebiliyor.

Ek olarak WeWALK ekibi, geliştirdikleri ‘’What’s Around Me’’ özelliği ile yürüyüş sırasında etrafta hangi mağaza ya da restoranların olduğunu görme engelli kişilere aktararak teknolojik anlamda öncü olmaya devam etmiş.

WeWALK’u Görünür Kılmak

İlk olarak yerli kitlesel fonlama platformu Arı Kovanı’nda duyurulan WeWALK, burada kısa bir zaman diliminde fonlama başarısı elde ediyor. Ardından ekip, uluslararası bir kitlesel fonlama platformu olan Indiegogo’da “Back It or Donate On’’ sloganıyla bir kampanya başlatıyor. Bu kampanyayla Amerika’da bilinirlik sağlayan WeWALK’un şu anki satışlarının %60’ı Amerika’dan gelmekte. 

Kitlesel Fonlama Nedir?

Girişimcilerin projelerini hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları finansmanı internet aracılığıyla sağladığı fon toplama yöntemine kitlesel fonlama deniyor

Kitlesel fonlama platformları, girişimciler ve yatırımcılar arasında köprü olarak proje sahiplerine hem aradığı ekonomiyi bulma imkanı sağlıyor hem de ürünlerin pazarlanabilirliğine dair bir deneme fırsatı doğmuş oluyor. 

Uluslararası Platformlarda Fonlanan Türk Girişimleri ve Fonlandıkları Platformlar

WeWALK – Indiegogo 

Horizon Ruler – Kickstarter

Twin – Seedrs

sixfab – Kickstarter, Indiegogo

WalkOVR – Kickstarter

Monument – Kickstarter

WeWALK Değer Görüyor

Aynı zamanda bir sosyal girişim olan WeWALK, BBC, CNN gibi uluslararası kanallarda 30 farklı dilde haber oluyor. Girişim, daha önce Steve Jobs, Elon Musk gibi isimlere de verilen Edison Awards’a layık görülmekle kalmıyor, TIME dergisi 2019 yılının en iyi icatları arasında Akıllı Baston’u da gösteriyor. Teknolojideki öncülüğünün yanı sıra WeWALK’un sorunlara getirdiği çözümlerle sosyal girişim olarak da bir örnek teşkil ettiği kesin. 

WeWALK kurucularından Sadık Ünlü ile yaptığımız podcast yayını için buraya.

Yatırım

1-) Daha fazla yazarı, içerik pazarlaması alanında geliştirerek sektöre kazandırma ve onları daha çok markayla buluşturma hedefi güden girişim Textoni, 4 milyon TL değerleme ile yatırım aldı.

58 farklı ülkeden 18 bin yazarın hizmet vermeye başladığını belirten firmanın kurucusu Tufan Kızılırmak, asıl odaklandıkları noktanın markaların içerik ihtiyaçlarını en kısa sürede en iyi alternatifler arasından seçim yaparak karşılayabilecekleri bir model oluşturmak olduğunu sözlerine ekledi.

2-) Airbnb hostlarına otomasyonlar sağlayan girişim Your Porter App, kısa vadeli kiralık platformlarda emlak yönetim yazılımı sunan Guesty tarafından satın alındı.

50 milyon dolarlık yatırımla ilgili Guesty Kurucu Ortağı ve CEO’su Amiad Soto, hem halka açık pazarlardaki konaklama tesisi yönetiminde hem de konut mülk yönetiminde çok fazla büyük oyuncu olduğunu fakat kısa süreli kiralamalarda büyük oyuncu bulunmadığını belirterek bu durumun onlar için büyük bir avantaj olduğunu sözlerine ekledi.

Your Porter App Kurucu Ortağı ve CEO’su Erinç Arık ile yaptığımız podcast bölümünü izlemek için buraya.

Girişim

Dünyanın önde gelen markalarının ürünlerinin satın alınmadan önce kullanıcılar tarafından denenmesi ve yorumların paylaşılması için kurulan girişim Denebunu, Samplico ismiyle İngiltere’de hizmet vermeye başladı

Dört yıl içinde Türkiye’de yaklaşık 2,5 milyon üyeye ulaştıklarını bildiren Denebunu Kurucu Ortağı ve CEO’su Duygu Akbudak, hayallerinin milyonlarca tüketicinin hayatına dokunmak ve onların geri bildirimleri ile potansiyel tüketicilere rehberlik edebilmek olduğunu aktardı.

İş İlanları 

Paymes – Mid-level Backend Developer

RakletSenior Software Engineer

UserGuiding – Sr. Q&A Engineer 

kovan startup studioFull-stack Developer

Staj İlanı

Tüketici içgörü platformu Kimola’nın, teknoloji, sosyoloji ve pazarlamaya meraklı, üniversitelerin iletişim fakültelerine bağlı bölümlerde 3. yılını tamamlamış stajyerlere ev sahipliği yapmak istediği yaz staj programını buradan inceleyebilirsiniz.

Yayında olan tüm iş ve staj ilanlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

SG Fırsatları

Sıfırdan Globale fırsatlarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Podcast Bölümleri 

114 – Uluslararası Hızlandırma Programı Innogate’in Direktörü Arzu Eryılmaz

Sıfırdan Globale Podcasti’nin bu bölümünde Uluslararası Hızlandırma Programı Innogate’in Direktörü Arzu Eryılmaz ile;

  • Innogate programının nasıl doğduğunu, 
  • Programın sundukları/detaylarını ve 
  • Kohortlara katılan firmaların başarı hikayelerini konuştuk.

Sıfırdan Mobil Uygulama Geliştirme – #8 Bağımsız Mobil Geliştiriciliğin Karanlık Yüzü

Sıfırdan Mobil Uygulama Geliştirme serisinin 8. bölümünde Atlas Mobile Apps Kurucusu Görkem Çağlar Sayan ile;

 – Mobil uygulama geliştirmeye ne zaman ve hangi maddi koşullarla başladığını,

 – Geliştirdiği mobil uygulamadan ne zaman para kazanmaya başladığını ve

 – Kaygı/endişe kaynaklarından kurtulmak için neler denediğini konuştuk.

115 – Kovan Startup Studio Kurucu Ortağı Arsen Nurmagomedov

Sıfırdan Globale Podcasti’nin 115. bölümünde Kovan Startup Studio Kurucu Ortağı Arsen Nurmagomedov ile; 

-Kendisinin girişimcilik hikayesini, 

-Kovan Startup Studio’nun geliştirdikleri projeler olan Buena Media, Restpack, AnnounceKiti VoteKit’in hikayelerini ve 

– Product Hunt lansmanı ile lifetime deal deneyimlerini konuştuk.

116 – Evren Özmen İle Nisan Ayı İhracat Gelişmeleri

Sıfırdan Globale Podcasti’nin bu bölümünde Evren Özmen ile; 

– Kurumlar Vergisi’ndeki değişiklikleri,

– Mikro ihracatta uygulanan %50 vergi muafiyetinde son durumu,

– Hizmet bedelinin Transferwise üzerinden alınmasının vergisel farklarını ve

– Airbnb & Upwork üzerinden gelir elde edenlerin dikkat etmesi gerekenleri konuştuk.

Sıfırdan Globale podcastlerini düzenli olarak takip etmek isterseniz, buraya giderek Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Destekçilerimiz

Bireysel veya kurumsal destekçi olarak bize destek vermek isterseniz buradan sayfamıza ulaşabilirsiniz. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments