#95 – Wolf Yurtdışına Nasıl Satış Yapıyor?

16 Ocak 2021

Bu bölümümüzde, Türkiye’nin önde gelen markalarıyla birlikte yurtdışına da dijital platformlar için banner hizmeti sunan WolfTR’nin kurucu ortaklarından Nihat Selçuk’u  ağırladık.

Kendisiyle:

– Wolf’un hikayesini,
– Ürün olarak ne sunduklarını ve diğer firmalara göre farklarını,
– Yurtdışına nasıl açıldıklarını,
– Sitelerinde neden satın al sayfasının olmadığını,
– Bu alanda çalışma yapanlara verebileceği tavsiyeleri konuştuk.

Wolf Yurtdışına Nasıl Satış Yapıyor? – Detaylı Özet

Dakika – 00:53    

Wolf’ün dijitale başlangıç hikayesi nasıldır?

Dijital serüveni 20 yıl önce başladı. Time Out İstanbul dergisini online yaptık ve dijital pazarlamasına başladık. Farklı firmalarda deneyimlerim oldu. Turkcell Superonline tarafında çalıştım ardından onlar için bir ajan kurulumu gerçekleşti. Yahoo’nun Türkiye’ye giriş operasyonunda bulundum. 20 yıllık tecrübe birikiminin ardından Wolf’u kurduk.

Wolf’ün hikayesi 2017 yılında başladı 2018 kasım gibi de ilk kuruluşumuzu gerçekleştirdik. Dünyada ve Türkiye’de bu iş nasıl yapılıyor diye yaklaşık bir buçuk yıl bir sektör analizi gerçekleştirdik.

Banner ve html5’i biz keşfetmedik, durum değerlendirmesi yaptık: ”Ne eksik? Fayda nerede? Markaların sorunu nerede?” gibi, sorunların tespit ve çözümü ile uğraştık ve ardından şirket kurulumu gerçekleşti. Wolf’ün altyapısı bu açıdan gerçekten sağlam temellere dayanıyor. Herkes banner yapıyor ama biz bununla beraber markaların kaybettiği zamanları onlara geri kazandırıyoruz.

Dakika – 04:44    

Wolf hangi hizmetleri veriyor?

Wolf tamamen yerli sermaye ile yatırımcı almadan kurduğumuz 3 ortaklı bir yapı. Ortaklar hem yönetici hem de şirketin birer çalışanı. Ben satış tarafındayım, ürün ve operasyon tarafında olan iki ortağım. Zamanlama ve fayda kısmından önce ekip yapısı bizim için önemli.

Hepimiz farklı sektörlerde çalıştık ama ortaklık dediğimiz şey evlilik gibi ortağınızı yanlış seçerseniz hep başınız ağrır. Benim mutlu olduğum kısımlardan biri de bu çok kıymetli ortaklarla iş yapıyorum ve bu bize başarıyı getiriyor.

Dakika – 07:03    

Diğer ajanslarla karşılaştırdığımızda Wolf’ün tercih edilmesinin sebepleri nelerdir?

Kilit nokta ar-ge. Bir buçuk yıl sorunu tespit etmeye çalıştık. Biz ürünlerimiz haricinde markalara çok kıymetli olan zamanlarını iade ediyoruz. Bunu anlatmak zor oluyor ama 3.yılımıza girdiğimiz için bu durum anlaşılabilir ve raporlanabilir hale geldi. Wolf olarak 2021 yılındaki söylemimiz all in one yani her şeyi bir yerden alabilirsin söylemimiz var. 4 farklı departmanımız var, Html5, dynamic, kreatif ve e-com(commerce).

E-com bölümümüzde kreatif hizmetler sağlanıyor. Html5 tarafında sektörün karşılaştığı ciddi bir sorun var. Kampanyalarınız reddedilir veya yayına çıkamaz veya kreatifler, animasyonlar istenen düzeyde olmaz, kampanya performansları sağlanamaz. Bizim söylemimiz sıfır reject (ret) garantisi. Dünya üzerinde yer alan tüm platformlar için üretilen bannerlara 0 ret garantisi veriyoruz

3 yıl içinde bir milyona yakın veya daha fazla banner ürettik ve hiç ret almadım. Bunun önemi şu marka tarafı ajanstan teslim aldı bunun bir operasyonel süreci var, reklam sunucusuna yüklenirken eğer ret alırsa öncelikle kampanyanın yayın tarihi ertelenecek, kuruma tekrar iletilecek ve bunun çözümü belki iki gün sürecek. Marka tarafının kampanya ile ilgili ciddi bir kaybı bulunuyor. İkinci değer önerimiz markalara şunu söylüyoruz: “On veya on bin hiç fark etmez, rezervasyon yapmanıza da gerek yok. Medya planınızı bize ilettiğinizde gün içinde biz teslim ediyoruz.” Türkiye’de bilindik kurumların bir tanesinin banner adetini iki bin civarından on sekiz bin civarına yükselttik.

Markaların en büyük derdi gdn(google display network) veya Google’ın diğer platformlarına yükledikleri bannerların ret almadan, bir sorun yaşamadan yayınlaması. Türkiye’de ret (reject) alma oranı %70’lerde  bu muhteşem bir rakam. Yayına çıkmak için %30 şansınız var. Bizim önemli bir derdimiz de buydu markalara %100 yayınlanma garantisi veriyoruz dedik. Şu ana kadar hiçbir müşterimiz ret yemedi ve kampanyası bir dakika bile gecikmedi.

Bunun arkasında belirli bir tecrübe var, 20 yıldır bu işin içerisindeyim, mükemmel bir ekibimiz var. Sektörde gerçekten ciddi bir ses getirdi yaptıklarımız. 300’ün üzerinde Premium bilinen markalara servis veriyoruz. Google tarafında html5 resmi tedarikçiyiz. Farklı konumlarda yurtdışında Google ile beraber çalışıyoruz

Dakika – 13:50    

Wolf’un değer önerileri nelerdir?

Sektörde çoklu banner seti ihtiyacınız olduğunda 3-5-10 gibi bunları yapmak 15 günü bulabiliyor. Bu rakamlar olağanüstü fazla. Bizde aynı gün teslimat koşulu var. Bir kurum mesai başlangıcından gelip ihtiyacını dile getirdiğinde gün içerisinde mutlaka çalışmalarını alır. Örneğin geçtiğimiz kurban bayramında 1100 adet banner ihtiyacında bulunan müşterimize bir gün içinde teslimat yaptık. Bu konuda Mottomuz “Lütfen bizi karşılıklı test edin.”

Normalde 20 kişilik bir ekip bunu anca başarır ama bizim oluşturduğumuz disiplin ve ekibimiz sayesinde 8 kişi ile tüm süreci yönetebiliyoruz. Tabi bizde herkesin kullandığı teknolojileri kullanıyoruz. Bunların yanında kendi geliştirdiğimiz teknolojiler de var. 

Toplantı esnasında markalara gerçekçi gelmeyebiliyor, biz toplantı esnasında bono gönderin ve toplantı bitene kadar istediğiniz adetteki ürünleri alın dediğimizde emin misiniz diyorlar. Toplantı bitiminde ellerine ulaştıklarında bu gerçek mi diye sormaya başlıyorlar.

Türkiye’de bu tarz hizmet veren iki kurum var. Bunlarda biri bizi diğeri United Plankton, Muhammer Okumuş’un ekibi. Biz işin credit ve banner tarafındayız onlar daha çok video tarafında. Bu hizmeti taahhüt edecek başka bir kurum yok operasyonel anlamda gerçekten zor bir iş. Buradaki yenilikleri takip edebiliyor olmanız gerek disiplinli çalışmanız gerek bunu sağladığımız için her müşteri bize yeni müşteri getirdi.

Dakika – 19:22    

Wolf fiyatlandırmayı nasıl yapıyor?

Dikkat ettiğimiz en önemli nokta, tamam teslimat sürelerini kısalttın, bunu yaparken kaliteden ödün vermemen lazım bununla birlikte ekonomik olmayı başarabiliyor musunuz? Yaptığımız iş gerçekten zor üçünü aynı anda vermeniz gerekiyor. Multi disipliner bir şekilde çalışma mantığımız var ürün takımımız var, ban sistemi kurduk, sabah giren işin gün içinde bitmesi gerekiyor.

Fiyatlamadaki temel mantığımız zaman, zamanı fiyatlandırıyoruz aslında. En pahalı ürünümüz 3500 TL ve sunduğum ürün sektörde 4 katına kadar satılıyor. Sürekli kendini güncelleyen bir yapımız var, Google geçtiğimiz aylarda 3d yayınlara açtığını duyurmuştu. Biz 150 kb dahilinde bannerlar yapıyorduk.

Dakika – 22:17    

Wolf yurtdışına açılırken ne tarz bir yol izledi?

Google resmi html5 tedarikçisiyiz. Google Dubai tarafındaki ihtiyaçlarını bizimle karşılıyor. Kanada ve İngiltere tarafında iş birliklerimiz var. 2021 yılında Amerika’da bir şeyler yapmayı planlıyoruz. Döviz kurları ve politik nedenler bizi etkiliyor, bekleme kararı çıkıyor.

Türkiye’de yaptığımızı yapıyoruz. Önce mail ve telefon trafiği, toplantı talebi diye devam ediyor. Normalden birkaç kademe daha zor oluyor ama verdiğiniz hizmet kalitesini anladıklarında sizinle çalışmak istiyorlar. Hedefimiz 2021 yılında daha çok ülkeye açılmak. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. 

Dakika – 24:45    

Wolf web sitesinde niçin fiyat veya paket belirtmiyor?

Bizim tercih ettiğimiz bir model çünkü müşteri tarafını bilinçlendirmek bizim için çok önemli bir konu. Belirli paketlerimiz var, 20’li 10’lu 5’li 8’li gibi. Bu boyutları Google öneriyor biz 20+ kullanımı öneriyoruz. Dağılım ve erişim çok önemli. Sosyal medyada reklam görme durumunuz 1,7 saniye iken web tarafında üç dört saniyeniz var. Kullanıcının dikkatini çekemiyorsanız onu yakalayamıyorsunuz.

20’li paket her yere ulaşabileceğiniz paket. Bu aslında biraz da bütçe işi biz kesinlikle markalara mutlaka bunu kullanın demiyoruz. İhtiyacı dinleyip analizlerde bulunduğumuzda bir şeyler önerebiliriz, kampanyanız bir haftalık kapsamlı değilse o paketleri öneriyoruz vesaire.

Bizimle görüşmesi bizi tanıması ve ihtiyacını doğru tespit etmemiz açısından faydalı oluyor. Sizin asıl şuna ihtiyacınız var dediğimiz ve performanslarını arttırdığımız çok marka var, performans satışa yansıyor ve önemli bir konu. Çok paket satalım gibi bir düşüncemiz yok.

Diğer ajanlardan farklı olarak dynamic çalışmaları display bannerlar haline getirip aynı hız, kalite zaman taahhüt ile müşteriler sunabiliriz.

Markaların diğer sıkıntısı da anahtar görseli var ve diğer boyutlara çekebilmek için üç dört gün bekleyebiliyor. Bizde bu işlem saatlerle ölçülüyor.

E-com 2020’nin ortalarında açtığımız ve 2021 yılında duyuracağımız servislerden bir tanesi. Yaptığımız iş aslında e-ticaret sitesinde girdiğinizde oradaki tüm bannerların bizim kreatif ekibimizle üretmemiz. GittiGidiyor ve Turkcell Pasaj müşterilerimizden bazıları. Sektörde ihtiyaç duyulan konulardan biri ve önemi departmanlardan biri haline geleceğini düşünüyoruz.

Her kurum gibi yılbaşında hedeflerimizi güncelleyip yıl sonu hedeflerimize koşuyoruz. Bunların haricinde başarı hedeflerimiz var. Hiçbir marka Wolf’ten mutsuz ayrılmasın istiyoruz. Gerektiğinde sizin banner değil videoya ihtiyacınız var deyip başka ajanslara yönlendiriyoruz. Tüm bunlar da bize başarıyı getiriyor. Key visual (anahtar görsel) reddettiğimiz de oluyor, bazen outdoor olarak düşünülüyor ve biz süreci dijitalize ediyoruz. 

Dakika – 36:02    

Wolf’ün dijital reklam/banner kapasitesi nedir?

Şunu söyleyebilirim beşten sonra gelen hiçbir iş talebini işleme almayız, bir sonraki gün ön sıraya yerleştiririz. Başka bir sınırımız yok 2020 yılı içerisinde 200 binden fazla ürettik, üç bin adetlik bir iş geldiği takdirde bile doğru planlamayı çıkartıp gün içinde yetiştirilir.

Dakika – 37:56    

Wolf’ün dijital reklam/banner hizmeti vermek isteyenlere önerileri nelerdir?

Bizim bu konudaki bakış açımız rekabetin artması yönünde, rekabet arttıkça kalite yükselecek, biz belirttiğim nedenlerden ötürü biraz yalnız geziyoruz ama bizimle iletişimde olan kurumların hepsine know-how paylaşımında bulunuyoruz ve onları sonuna kadar destekliyoruz.

Yurtdışına açılma noktasında dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri stratejik planlama, bunu gerçekleştirip Türkiye’de bir yayılım gerçekleştirdikten sonra aslında bu kurum yurtdışı temasında bulunabilir. Neyi, nasıl ne zaman, ne için, kiminle yapacağınız çok önemli buna dikkat ederlerse başarılı olmak zor değil.

Dakika – 40:37   

Wolf’e nasıl ulaşabiliriz?

Web sitemizde, telefon ve mail adreslerimiz mevcut. Nihat@wolftr.com üzerinden isteyen bana istediği zaman ulaşabilir. Mutlaka hızlı bir şekilde dönüş yapmış olurum 

Wolf yenilikçi bir kurum sık eleyip dokuduğumuz bir product ekibimiz var CV’lerini hello@wolftr.com adresine gönderebilir arkadaşlar, onlarla tanışmaktan birer kahve içmekten mutluluk duyarız.

Bölümden linkler:

Websitesi: 

https://www.wolftr.com/

İletişim: 

nihat@wolftr.com 

hello@wolftr.com

Patreon Hesabımız:

https://www.patreon.com/sifirdanglobale

15 dakikalık bir sohbette sizi daha yakından tanımak ve Sıfırdan Globale olarak neleri daha iyi yapabileceğimizi öğrenmek istiyoruz.

Aşağıdaki link üzerinden görüşme tarihini ayarlayabilirsiniz:

https://calendly.com/leventaskan/15min

İletişim: selam@sifirdanglobale.com

Cevap Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *