#99 – Yaman Alpata ile AliExpress ve E-İhracat

24 Şubat 2021

Yaman Alpata ile yaptığımız yayında;

– AliExpress pazaryerinin diğer pazaryerlerinden farkını,

– AliExpress üzerinden satış yapan firmalara sunulan avantajları,

– Kaç ülkeye gönderi yapılabildiğini,

– KOBİ’ler için neler sunulduğunu,

– E-ihracat üzerine sunulan avantajları,

– Komisyon oranlarını,

– AliExpress üzerinden satış yapacak firmalara tavsiyelerini ve

– Türkiye’nin Çin’e alternatif bir tedarik zinciri olma durumunu konuştuk.

Yaman Alpata ile AliExpress ve E-İhracat – Detaylı Özet

Dakika – 00:44     

Yaman Alpata kimdir?

İsmim Yaman Alpata, yaklaşık iki senedir AliBaba grubunda çalışıyorum. Pandemi öncesinde Çin’de bulunuyordum, pandemi nedeniyle daha çok Türkiye’de bulunuyorum. Yaklaşık 8 senedir e-ticaretin içerisindeyim, daha önce Trendyol’da çalıştım. Öncesinde Telekom ve medya sektöründe iş geliştirme ve pazarlama alanında yöneticilikler yaptım.

Dakika – 01:45     

AliExpress’te çalışan tek Türk Yaman Alpata mı?

Evet öyleydim ama artık değilim. Yaklaşık 2 yıl önce Çin’de çalışan ilk Türk olarak başladım, şimdi ekibi genişlettik, şirket içerisinde farklı alanlarda, farklı birimlerde çalışan Türkler de var. Pandemi olmasaydı daha fazla olurdu, işe alım süreçleri Çin’de gerçekleştiği için süreç yavaşladı. Pandemi ardından Türk çalışan sayısı artacaktır. 

Dakika – 02:23     

AliExpress’in diğer pazar yerlerinden farkları nelerdir?

AliExpress genelde insanların alışveriş yaptığı e-ticaret platformu olarak bilinir. Fakat bizim Türkiye’de oluş sebebimiz tamamen farklı. Amacımız Türk satıcılarını platformumuz üzerinden e-ihracata başlatmak.

AliExpress’in farklı ülkelerde farklı misyonları var. Birçok ülkede öncelikli amacı satış yapmak. Türkiye’de son 2 yıldır temel odaklandığımız nokta e-ihracat ve Türkiye’deki marka ve kobi ve üreticileri yurtdışına açmak ve onların yurtdışı yolculuklarına katkıda bulunmak.

İki farklı noktadan ilerleyebiliriz. Birincisi Türkiye’deki pazar yerleri, ikincisi global pazar yerleri. Türkiye’deki pazar yerlerinden temel farklılığımız Türkiye’ye ürün satmıyoruz. Bugün AliExpress’te mağaza açan bir satıcı Türkiye’de ürün satamıyor. Tamamen yurtdışına odaklanmış oluyorsunuz. Türkiye’deki diğer bütün pazar yerleri yurtiçine odaklanmış durumda.

İkinci temel farklılık Hepsiburada ve Trendyol gibi platformlarda olduğu gibi bir buybox (hibrit katalog yapısı) mekanizması olmaması. 

Dakika – 04:43     

AliExpress’te sistem nasıl çalışıyor? Ürün listeleme nasıl yapılıyor? Buy Box nedir?

Peki Buy Box nedir? Hepsiburada gibi platformlardan herkes alışveriş yapmıştır. Örneğin bir bebek bezi araması yaptığınızda aramanın altında birçok satıcı rekabet eder buna aynı zamanda hibrit katalog yapısı da denir.

Diğer taraftan Hepsiburada’nın satıcı olduğu ve satıcılarla rekabet ettiği bir model de var: Amazon modeli. Bu noktada AliBaba ve AliBaba Grubu çatısı altındaki bütün pazar yerleri pure marketplace yani saf sadece platformun pazar yeri olarak konumlandığı satıcı olarak satış yapmadığı bir model. Türkiye’de N11 ve GittiGidiyor’da bize benzer modellerde operasyon yapan pazar yerleri arasında.

 En temel farklılık noktalarımızdan bir tanesi lokalleşimiş bir şekilde dünya pazarına satış yapmak. Globale satış yapan birçok firma mevcut fakat lokalleşme anlamında bize benzer firma çok az.

Yerel destek anlamında Türkiye’de oldukça kuvvetli bir desteğimiz var ve satıcılara bire bir hizmet veriyoruz ve onlara yardımcı olmaya gayret ediyoruz.

Dakika – 06:49     

AliExpress üzerinden tüm dünyaya satış yapan 2 ülke hangileri?

Dünyada AliExpress üzerinde bu işi yapabilen sadece 2 tane ülke var bir tanesi Çin.

İkincisi de Türkiye bunun dışında herhangi ülke bütün dünyaya satış yapamıyor. Mesela atıyorum Brezilya’ya veya Yeni Zelanda’ya satış yapacaksın, yapamazsın. Sadece Çinli ve Türk satıcılar bu ülkelere satış yapabiliyor bunun dışında başka herhangi bir ülkeden satıcı kayda alınmıyor.

Başka ülkelerden satıcılar da var. Rusya, İspanya, Fransa’dan satıcılar var. Ama bu ülkelerdeki satıcılar sadece kendi ülkelerinde satış yapabilirler. Örneğin bütün Rusya’ya satış yapabilen 3 ülke var: Türkiye, Çin ve Rusya.

Dakika – 08:15     

Türkiye üretim anlamında Çin’e alternatif olabilir mi?

Çin’e karşı alternatif tedarik zinciri olmak zor. E-ticarette en önemli nokta, elektronik ve bu açıdan Çin ile yarışmak pek mümkün değil. Onun dışında Türkiye’nin rekabetçi olduğu birçok ürün grubu var. Örneğin deri üretimi konusunda Türkiye lider ülkelerden bir tanesi.

Hammadde anlamında örneğin denim, kot ve iplik üretimi, mobilya tarafında sunta. Bu noktada Türkiye’nin ciddi avantajı var. Bu tarz hammaddeleri bulmak çok zor ve Çin ’de bunları yurtdışından ithal ediyor. Lojistik gücü bir diğer avantajlı olduğu nokta. İş gücü eğitilebilir, daha esnek ve kaliteli hale getirilebilir. 

Değiştirilemeyecek tek şey coğrafya. Türkiye’nin o anlamda AliEexpress’in en büyük pazarlarına ciddi bir yakınlık durumu söz konusu. Rusya kapı komşumuz, Avrupa ve Ortadoğu kapı komşumuz. Jeopolitik anlamda çok avantajlı bir ülkeyiz.

Dakika – 10:56     

Türkiye’den AliExpress’i kullanan kaç firma var?

Bana izin verilen ölçüde şunu söyleyebilirim: Şu an Türkiye’de on binlerce satıcı var. Bunlar son bir buçuk yıl içinde ulaştığımız rakamlar. Türkiye’den listelenen yurtdışına satışa sunulan ürün sayısı anlamında milyonlarca ürün diyebilirim.

İhracatta işin başındayız demek için bile oldukça erken bir dönemdeyiz. Ürün listeleme noktasında iyi bir hızda ilerliyoruz. Satıcıların profiline baktığımızda büyük küçük her türlü marka var. DeFacto, e-bebek, Flo gibi Türkiye’nin en büyük markaları bir buçuk saatlik operasyonda kendi alanlarında kendi kategorilerinde en üst sıralarda yer almaya başladılar.

Diğer taraftan baktığımızda birçok üretici de var. AliExpress içerisinde özellikle ben Denizli’den çok ev tekstili üretici görüyorum birçok ayakkabı üreticisi var. 

Bunlar Türkiye’nin aslında en kuvvetli olduğu ürün grupları, onun dışında dekorasyon konusunda ev dekorasyonu konusu özellikle pandemi ile öne çıktığı için söylüyorum. Biliyorsun herkes artık evde oturuyor. Bütün dünyada böyle Sadece Türkiye’de bütün dünyada herkes evde oturuyor. Dolayısıyla evde geçirdiği vakit arttığı sürece ev ürünlerine yönelik talepler ciddi bir şekilde artıyor. Bu şeylerde ürün grupların da keza üretici olmayıp sadece al sat yapan veya distribütörlük yapan çeşitli firmalarda var.

Diğer taraftan AliExpress özelinde birçok üretici de var. Özellikle Denizli’den birçok ev tekstili üreticisi ve birçok ayakkabı üreticisi var. Özellikle pandemi ile beraber ev dekorasyonu, ev ürünlerine yönelik talepler ciddi bir şekilde artıyor, Türkiye’de bu konuda birçok satıcı mevcut. 

Adetsel anlamda büyük bir kısmı tüccar diyebilirim, Türkiye’de e-ticaret platformlarında satış yapan firmalar. Türkiye AliExpress’te satış yapanların %80’i genelde de e-ticaret yapanlardan oluşuyor. Fakat daha önce e-ihracat yaptınız mı diye sorulduğunda bu oran çok düşüyor. 

Bunun dışında hayatında hiç e-ticarete bulaşmamış satıcılar da var, bunlar da aslında Türkiye’deki e-ticareti atlayarak direkt yurtdışına ürün satmaya başlayan firma veya girişimciler.

Dakika – 14:39     

AliExpress sayesinde kaç ülkeye satış yapabiliyor?

Biz bu operasyona başlayalı 2 sene oldu. 2019’un başından beri ilk test aşamaları. Esas aktif olarak 2020’den beri 2019’un sonu 2020’nin başı diyebilirim. O dönemden itibaren başlıyor. Ama yaklaşık 2 yıllık dönem içerisinde dünyada mal göndermediğimiz bir nokta almadı. Bunun içerisinde şey de var çeşitli hiç adını sanını duymadığımız ülkeler de var. Ondan sonra çok büyük e-ticaret pazarları da var. 

Ama genel olarak yani pratikte baktığımızda, teori ve pratikte aslında 200‘den fazla ülke ve bölge diyoruz ki gerçekten de bu sayıyı geçtik yaklaşık dediğim gibi 2 sene içerisinde sadece 11.11 de yani bizim en büyük alışveriş festivali’nde global alışveriş festivali

Operasyona başladığımız 2020 başlarından bugüne kadar satış yapmadığımız, ürün göndermediğimiz ülke kalmadı diyebilirim, bu ülkeler arasında hiç adını duymadığımız ülkeler de var. Aliexpress’in en önemli alışveriş festivali olan 11.11 festivalinde 24 saat içerisinde ulaştığımız ülke kalmadı. Sadece 24 saat içerisinde 150’den fazla ülkeye ulaştık.

Önemli noktalardan bir diğer. Satıcı tüm işi tek panel üzerinden yürütebiliyor. Rakibimiz olan şirketlerin çoğunda ülkeleri tek tek açmak ve farklı paneller üzerinden yönetmek gerekiyor. AliExpress’te tek panelle tüm Dünyaya satış yapabilirsiniz. Türkiye’de oransal olarak her saat başı yeni bir üretici ilk satışını yapmaya başlıyor.

Dakika – 17:14     

AliExpress’in müşteri iletişimi ve ödeme konusunda sağladığı kolaylıklar nelerdir?

İki konuda tercüme işi aslında, dil ve para tercümesi. Yabancı dil konusu birçok satıcımızda mevcut ve İngilizce biliyor mesela bunun bir de İspanyolcası var. Bu gibi işleri daha basit hale getirmek gerekiyordu.

Birinci konu ürünlerin listelenirken tercüme edilmesi. Biz satıcılara şu avantajı sağlıyoruz: Ürünleri Türkçe olarak listeledikleri zaman bunları 18 majör dile algoritma sayesinde otomatik bir şekilde tercüme ediyoruz. Brezilya’daki bir müşteri ürünü Portekizce olarak görürken Rusya’daki müşteri ürünü Rusça olarak görüyor. En temel avantajlarımızdan biri de yabancı dil bilme ihtiyacını ortadan kaldırmamız.

Satıcılara sorular gelebiliyor müşterilerden. Farklı platformlardan bir diğer farkımız da bu. Örneğin Hepsiburada’dan satıcı ile müşteri olarak iletişime geçemezsiniz, yasaktır veya belli kuralları vardır. AliExpress’te aslında bu basit alıcı ile satıcı arasındaki iletişim bariyerini ortadan kaldırıyoruz ve onların arasında konuşmasına imkân sağlıyoruz.

Peki tamam peki Rusça konuşuyor. İngilizce bilmiyor senden gece bilmiyorsun. Nasıl alışacaksın? Rusya’daki müşteri özünde sorusunu Rusça olarak soruyor. Karşılığında Türkiye’deki satıcının paneline o soru Türkçe olarak düşüyor aynı şekilde Türkçe olarak cevaplıyor ve karşı tarafa Rusça olarak gidiyor. Tüm aşama canlı tercüme aracılığıyla yürütülüyor ve sorunsuz bir şekilde iki taraf anlaşabiliyorlar. 

Şöyle sorular gelebilir, tercüme çok mu iyi, karşı taraf ne kadar iyi anlayacak gibi sorular gelebilir. Günün sonunda satıcıyla hayatın anlamını tartışmıyorsunuz belli başlı konular üzerinde döndüğü için çerçeve pek sorun olmuyor. Mevcut tercüme altyapısı iki tarafın gayet sağlıklı bir şekilde iş yapmasına ve anlaşmasında imkân sağlıyor.

Dakika – 22:34     

AliExpress’te ödeme ve tahsilat yöntemleri nelerdir?

Bir de para konusu var ki en zor konulardan bir tanesidir. Kur arttı mı? Azaldı mı? Dolar olarak tahsilat yapabilir miyim? AliExpress’in bu tip sorunları çözmek için en önemli iş ortaklarından biri Ali Pay. Ali Pay’de Ali Baba grubunun yine çatısı altındaki dünyanın en büyük fintek, finansal teknoloji şirketlerinden bir tanesi.

Ali Pay sayesinde dolar olarak satıcıların listelemiş olduğu ürün fiyatlarını 38 farklı para birimine tercüme edebiliyoruz. Sadece para biriminin çevrilmesi değil bununla beraber risk kontrolü de yapılmış oluyor. Çünkü kredi kartı ile ödeme, banka kartı ödeme gibi birçok farklı ödeme yöntemi mevcut. Rusya’da Yandex Money kullanılırken Hollanda’da iDeal kullanılabiliyor. AliExpress bunların tamamı ile entegre ve bu noktada alıcılar ve satıcılarda sorunsuz bir hizmet sağlıyor.

Dakika – 25:09     

AliExpress’te komisyon oranları nedir?

Mağaza açmak ücretsiz AliExpress‘te zaten aynı şekilde ürün listelemek de ücretsiz herhangi bir sınır da yok o noktada tek bizim para kazandığımız nokta komisyon başka bir platformun para kazandığı bir nokta yok. Türkiye’deki platformlarda mesela para kazanma noktası değil belki ama yine de kesinti noktalarından bir tanesidir. Kategorisine bağlı olarak genelde elektronik ürünlerde %5 elektronik harici ürün gruplarında %8 gibi düşünebiliriz. Bununla ilgili detaylı şeyler vardır tabi. 

Mağaza açmak ücretsiz, ürün listelemek ücretsiz ve herhangi bir sınır yok. Bizim para kazandığımız tek nokta komisyon, platformun para kazandığı başka bir nokta yok. E-ticaret platformlarında özellikle ürünün geç kaldığı noktada cezalar mevcuttur. AliExpress herhangi bir maddi anlamda satıcı cezai yaptırım da söz konusu değil. Kategorisine bağlı olarak genelde elektronik ürünlerde %5 harici ürün gruplarında %8 gibi düşünebiliriz. Detaylara web sitemizden bakabilirler tabii.

Dakika – 26:53     

AliExpress satıcı koruması nedir?

%8’lik komisyondaki %3’lük kısım satıcı koruması. Alıcı ile satıcı arasındaki anlaşmazlıklar olduğunda bu fonu kullanarak çözmeye çalışıyoruz, örneğin ayakkabı almıştır olmamıştır vesaire.

Kimin haklı olduğu anlaşılmayan zamanlarda platform devreye girer ve her iki taraf da memnun edilecek şekilde her iki tarafı da para iadesi para ödemesi yapılarak platform tarafından bu tarz minör problemler çözülür. AliExpress doğuş hikayesinden başlayan satıcıyı korumaya yönelik gelenek devam ediyor.

Dakika – 29:54 

AliExpress’te satış yapmak isteyenlere tavsiyeler

Bir sürü deneyimimiz oldu ve elimizde yeterli veri var. Size başarılı ve başarısız satıcıların özelliklerinden bahsedebiliriz.

Birinci olarak satışa sundukları ürün sayısı çok önemli. Mağazaların yaşamış olduğu en büyük zorluklardan bir tanesi trafik kazanma. AliExpress’te milyonlarca ürün ve birçok da satıcı var. Bunlar arasından sıyrılmak ve ürünlerini ön plana çıkarabilmek önemli. Bunun temel sebebi de aslında bizim Türkiye’deki e-ticaret alışkanlıkları.

Türkiye’deki e-ticaret platformlarında kazanılmış olan deneyim ile AliExpress‘te başarılı olmak mümkün değil bu durum Etsy gibi diğer platformlar içinde aynı. Türkiye’de ne yazık ki özellikle Türkiye’deki pazar yerlerinde satıcılar ürünlerin isim ve açıklamaları ve hatta görselleri konusunda çok özenli davranmıyorlar bakıyorsunuz mesela yüzlerce binlerce sipariş almış olan ürünün sadece bir tane görseli var. Beş satır açıklaması var ve ürünün ismini 5 kelime ile ifade edilmiş. 

Satıcı Türkiye’de bu üründe başarı yakalıyor. Binlerce satıyor. Ben şunu çok duydum ben bu ürünü bu şekilde binlerce satıyorum. Türkiye’de AliExpress‘ten niye satamıyorum.

Satmazsın çünkü dediğim gibi Türkiye’deki e-ticarette satılan ürün sayısı yaklaşık 15 milyon o ürünün satış sayısı yaklaşık işte elli altmış bin civarında. Global platformlara çıktığımızda bu rakamları onla çarpın hatta bazen 20 ile çarpmak gerekiyor. Öne çıkmak daha zor ve aynı zamanda global platformların arama algoritmaları çok daha kompleks. Platformun arama algoritmasını çok iyi anlamak lazım. 

Aynı Google’ın farklı olduğu gibi. Google’da bir web sitesini öne çıkarmak istiyorsanız bunun için yapmanız gerekenler var.  Bizim her zaman satıcıları eğitimlerde diyoruz ki en azından 50 tane ürün listeleyin. Birkaç ürün listeleyip acaba bir şey gelir mi noktasında olmamanız gerekir. Mucizevi bir durum yoksa gelmez.

Mesela duvar kâğıdı listelediniz 5 tane çeşit yükledikten sonra sipariş gelirse devam ederim dememek gerek.

İkinci önemli konu ürün isimleri ve açıklamaların yeterli olması. Olması gereken 100 karakter üzeridir. Karakter limiti 128 karakter. Çinliler noktası virgülüne kadar o alanı doğru anahtar kelimelerle kullanıyorlar. Bu kelimeleri (keyword) bulup bunları kelimenin içinde kullanmanız gerek.

Dakika – 36:05     

AliExpress’te mağazamıza trafik çektikten sonra yapılması gerekenler

Şimdi trafik çektiniz. Peki içeri müşteri geldi. Buradan mesela Brezilya’ya bir şey göndereceksin. Ürün 15 gün sonra eline geçecek ve iade etme şansı yok lojistik hizmetini kendi karşılaması gerek. Haliyle müşteri tüm detaylara hâkim olmak istiyor, ürünün tüm açıklamalarının detaylı bir şekilde yer almasını istiyor. Trafiği satışa çevirebiliyor musun bu da çok önemli. Biz bunların nasıl yapılacağını hem AliExpress University tarafında hem de Youtube kanalımızda gösteriyoruz.

Devamlılık kazanmak istiyorsanız doğru ürün açıklaması doğru ürün ismi ve iyi görseller ve hatta varsa video. Bunları yaptığınız noktada başarısız olmamanız için bir sebep yok.

Lojistik tarafında ürünün ne olduğunun çok iyi anlaşılması lazım. Ne ürünü sattım ve bunu nasıl nereye göndereceğini iyi anlamak gerekiyor. AliEexpress’in yapmış olduğu birçok anlaşmalar var. Hepsinin farklı ürünleri için farklı tarifeleri mevcut buna göre sattığın ürünü tanıman ve en doğru lojistik alternatifi belirlemen çok önemli. Firmalar ağırlığa göre gönderiyor ve bazıları Avrupa’ya avantajlı fiyat verirken bazıları Amerika’ya veriyor.

Çok güzel satış yaptın, yaptığın satışı doğru maliyetle doğru zamanda satıcının elinden ulaştırabiliyorsan ancak o zaman başarı ve satışın devamı gelir. Başarısız satıcıların ortak özelliklerinden biri de eğitimleri izlemeye gerek duymadan başlamaları. Özellikle ilk tavsiyem mutlaka tüm eğitimleri izlemeleri.

Platform kurallarını öğrenmeden, platform algoritmasını anlamadan satış yapma tekniklerini İncelemeden satışa başlamamak aslında En doğrusu. Vaktiniz olmayabilir, bir sürü şeyi birkaç kişi yapmaya çalışıyor bazen, vaktiniz olduğunda mutlaka izleyin.

Dakika – 42:50     

AliExpress’te mağazamıza trafik çekmenin alternatifleri nelerdir?

AliExpress tarafında reklam çıkma konusunu satıcılara açmadık. Bunun da temel sebeplerinden bir tanesi özellikle yeni satıcıların işin kolayına kaçıp ürünleri doğru bir şekilde optimize etmeden neyse parası verelim öne çıkalım bakalım satış geliyor mu algısına çok yatkın olduklarını gördük. Bir başka para kaybetme mekanizması da ürünleri optimize etmeden reklam çıktığında trafik gelse de satışa dönüşmüyor. Reklam tarafını belki ilerde açarız fakat şimdilik öyle bir planımız yok.

Platform dışında reklam verme olasılıkları mevcut bunu da iki tür gelir yöntemine bağladık. Bir tanesi klik diğeri affiliate modeli. Belirli bir komisyon ile müşteri kazanma yoluna gidebiliyorlar. Onun dışında da platform içerisinde birçok farklı yöntemler var.

Örneğin freebies yöntemi var. Özellikle mağaza takipçisi arttırma ve belli bir ürüne trafik çekme açısından oldukça faydalı bir araç. Küçük bir pazarlama bütçesi ayırıyorlar ve belli bir ürünü hediye karşılığında alıcıya gönderiyorlar ama o alıcı çekiliş ile şey yapıyor belirleniyor. Çekilişte mağaza takipçileri arasından yapılıyor. Birçok satıcı mağaza takipçi sayısını yükseltmiş oluyor.

Mağaza takipçi sayısı şu imkân sağlıyor. Birincisi mağazanın güvenilirliğini arttırıyor alıcı çok takipçili mağazadan alışveriş yapmaya meyilli. Çok takip demek daha fazla müşteri güveni demek müşteri güveni, güven trafik demek ve satış demek, satış demek yorum demek. Yorum demek daha fazla dönüşüm oranının artması demek var. Müşterin daha çok güvenmesi demek. 

Aslında bir döngü ve her kullanıcı sıfırdan başlıyor. Satıcı 10 tane siparişten sonra belli bir mağaza puanı oluşuyor. Ondan sonra da müşteriler Yorum yapmaya başlıyor. AliExpress müşterisi de oldukça yorum yapmayı sever çünkü o yaptığı yorumlar karşılığında başka puanlar elde eder onları da daha sonra indirimli alışveriş yapmak için kullanır. Yorum dediğim gibi platform içerisindeki interaktifliği arttırıyor. 

Dakika – 48:38     

Mobilya sektöründe AliExpress’te ihracat yapan Türk firmaları var mı? Buradaki kargo maliyetleri nedir?

30 kiloya kadar gönderime imkân sağlıyor AliExpress. Çok ağır mobilya ürünleri gönderilmesi şu an için çok mümkün değil ama 30 kiloya kadar ürünlerin gönderilmesi konusunda bir engel yok ve bu konuda satış yapanlar mevcut. Mobilya konusunda küçük mobilya ürünleri yani duvar rafları, zigon sehpa, ikili üçlü birli ürün grupları veya özel ahşap aksesuarlar gibi ürünler en çok satılan ürünler arasında. 

Özellikle şu anda üzerinde çalıştığımız konulardan bir tanesi özellikle daha ağır ürün gruplarının gönderilmesi belki 200 kiloya kadar 300 kiloya kadar ürünlerin gönderimi ile ilgili olarak  şu anda birkaç lojistik firması ile görüşüyoruz, iyi fiyatlar almaya çalışıyoruz, aynı zamanda da aldığımız fiyatları ürün maliyetleri ile üst üste koyarak bunlar konusunda rekabetçi olabilir miyiz ona bakıyoruz ve dönüp tekrar bunlarla ilgili pazarlıklar yapıyoruz. Bu konuda herhalde önümüzdeki birkaç ay içerisinde satıcılarımıza açıklama yaparız diye tahmin ediyorum. 

Dakika – 51:33     

DingTalk nedir? Avantajları nelerdir? Yaman Alpata’ya nasıl ulaşabiliriz?

Satış destek hattımız var hafta içi 9-18 saatleri arasında telefonla e-mail ve canlı sohbetle hizmet veriyorlar. AliExpressUniversity.com adresinde sitenin altında bütün iletişim bilgileri var.

Bunun dışında kendi sosyal medyamızı oluşturduğumuz ve kullandığımız DingTalk uygulaması var. Çünkü Çin’de WhatsApp yok Wechat var burada dolayısıyla her iki tarafta da olan bir uygulama bulmak gerekiyordu bu da DingTalk uygulaması olarak ortaya çıktı yine Alibaba Grubunun sağlamış olduğu Slack gibi kurumsal uygulamalardan bir tanesi. 

En önemli avantajı kişisel bilgileriniz gözükmüyor. Bu uygulama üzerinden bir komünite oluşturduk. Kullanan on binlerce Türk satıcı var ve onlarca grup farklı konularda sohbet ediyor. Freebies, affiliate, mağaza inceleme, lojistik grupları gibi birçok alanda satıcı grupları mevcut. Satıcılarda burada hem kendi işlerinde konuşabiliyorlar hem de direkt bize bire bir ulaşabiliyor soru sorabiliyorlar ya da satıcı destek hattından birebir hizmet alabiliyorlar ve bu gruplar 7/24 çalışıyor diyebilirim yani gece saat 3’te bile konuşan mesajlaşan ve birbiriyle iletişim halinde olan satıcıları bulmak mümkün. Bana direkt Linkedin’den ulaşmanız da mümkün.

Bölümden linkler:

Yaman Alpata:

https://www.linkedin.com/in/yamanalpata

Patreon Hesabımız: 

https://www.patreon.com/sifirdanglobale

İletişim: selam@sifirdanglobale.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments