106 Arda Helvacılar ile Sertifier ve Verified’ın Hikayeleri

6 Mart 2021

Sertifier firmasının kurucu ortağı ve CEO’su Arda Helvacılar ile Sertifier ve sonrasında geliştirdikleri yeni ürünleri Verified’ın hikayelerini konuştuk.

Arda Helvacılar ile Sertified ve Verified’ın Hikayeleri – Detaylı Özet

Dakika – 00:00    

Arda Helvacılar kimdir? Girişimcilik serüveni nasıl başladı? 

İstanbul hukuk mezunuyum, aynı zamanda Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun oldum, bu yılda ikinci üniversite kapsamında Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü mezunu olacağım.

Girişimcilik serüvenim 4 yıl önce başladı, öncesinde daha çok küçük projeler ve gönüllülük esasına dayanıyordu. Bu projeleri daha profesyonel hale getirmeye başladığımız zaman ticari kaygılar ön plana çıkmaya başladı ve hayattan ilk dersimi aldım.

Dünyadaki her üniversite öğrencisi gibi ilk başta üniversite toplulukları için bir internet sitesi platformu yaratma hedefi ile yola çıktık ve Reed.tech adı ile Facebook hiç yokmuş gibi davranarak ürünü geliştirmeye çalıştık.

Yolda fark ettim ki Facebook’un mevcudiyeti ile rekabet etmenin ötesinde aslında girişimcilik namına öğrenmem gereken birçok şey varmış. Bir şirketi ayağa kaldırmanın ötesinde, ekip kurgulama ve o ekibin birbiriyle iletişimini doğru bir şekilde koordine etmek gerçekten kolay değilmiş. Sonuç olarak bizim değerli vaktimize olan bariz zararından ötürü o işi sonlandırdık.

Ben ardından çok değerli bir mentor ile başka bir işe giriştim. İnsan kaynakları odağında Capita Talent adında bir girişim kurduk. Bir platform kurguladık, bireyler iş başvurularını panoları üzerinden yapmıyor, yetkinlik odaklı bir şekilde işlerle eşleştiriyorlardı. Orada da benzer bir hata yaptık, ben hukuk mezunuyum, mentorumun teknik bir arka planı yok ve eğer bir teknoloji firmasıysanız iyi bir teknoloji ekibine sahip olmanız gerek.

Teknik ekibi kurgulayana kadar iş yavaşça karışmaya başladı ve biz o sırada farklı şeylere yöneldik. ABD, Vegas‘ta İnosan adında bir kuluçka merkezinin partnerliğini yaptık bir süre. Demiştik ki, Türkiye’de kendini ispat etmiş girişimleri ABD‘ye götürelim orada hem potansiyel müşterilerle hem de potansiyel yatırımcılarla tanışmalarını sağlayalım. 3 grup ağırladık, keyifli bir yolculuk gibi görünmeye başlasa da benim akademik kaygılarım işin içine girdi, Vegas gerçeğini fark etmeye başladım ve müsaademi isteyip işten ayrıldım ve memlekete döndüm.

O dönem içerisinde Sertifier’ı kurgulamaya başladık. Sertifier Ağustos 2018’de başladı, keyifli bir şekilde devam ediyor. Yolda kardeşi büyüttük ve onun üzerine kurgulamaya başladık, Verified ortaya çıktı.

Dakika – 03:52    

Sertifier nasıl bir kurucu ekiple kuruldu?

Sertifier’ı da teknik ekipsiz kurdum, üç kurucu ortak ile birlikte yola çıktık. Yazılım ajansı ile yola çıktık ve uygulamanın ilk versiyonunu çok değerli bir yazılım ekibi ile beraber yaptık.

Teknik ekipten ziyade ürün-çözüm uyumluluğunu sağlanması ve ürünü götürebileceğimiz yerlerde farklı sorunlar karşımıza çıktı, müşteriye değer baskı sertifika geçmişte kaldı artık dijitale geçin dediğimizde, tamam ama faydası sadece bu yönde kalmamalı, şeklinde cevap  verip ürünün yetersizliğine dem vurdular.

Yolculuğa sıfırdan başlamış gibi bir durum yarattık. CTO’muz Ceyhun‘un ekibe dahil edilmesi ve ürünün aktif bir şekilde müşteri taleplerine göre gelişmeye başlaması Şubat 2019’da oldu.

Şubat 2019’da doğru iş yapmaya başladığımızı fark edince, mayıs ayında da ilk yatırımımızı aldık. Mayıs ayında ilk yatırımı aldıktan sonra Sertifier ürününde bir versiyon yeniledik.

Dakika – 06:03    

Sertifier nedir? Sertifier’ın global serüveni nasıl başladı?

Sertifier sertifika ve rozetlerin dijital bir şekilde üretilip, dağıtılıp, takip edilmesini sağlayan bir sistem kurgusu oluşturuyor.

Bu kurgu tekil anlamda SaaS bir ürün için değerli görünebilir. Neticede eğitimin ucuna koyulan bir ürün. Ürünü eğitim ve etkinlikten bağımsız bir yere konumlandırdığımızda net bir sorun ortaya çıkıyor, etkinliği veya eğitimi yapan gidip bir de ürünü bulmak mecburiyetinde kalıyor. Bu sebepten dolayı entegre edilebilir bir yapı oluşturma mecburiyetimiz doğdu ve Temmuz 2020’de onu geliştirdik ve yayınladık. 

Müşterilerle tekrar iletişime geçtik ve şunu fark ettik; doğru değer önerisine sahibiz, rakiplerimizle net bir şekilde kafa kafaya vuruşabiliriz, daha üstün bir yere konumlanmaya başlamıştık fakat Türkiye sanırım buna hazır değil. Pazarın daha anlamlı olduğu ABD, Birleşik Krallık, Kanada gibi yerlere odaklandık. Ağustos 2019 itibariyle belirlediğimiz üç ülkeye odaklanıp çalışmalarımızı hızlandırdık.

Dakika – 07:31    

Sertifer yurtdışındaki müşterilere nasıl ulaştı? Hangi pazarlama stratejilerini kullandı?

Outbound Marketing (geleneksel pazarlama) dediğimiz olayda cold outreach ( sizi tanımayan birine e-mail yolu ile ulaşma) kısmını doğrudan yapıyoruz. LinkedIn üzerinden iletişime geçiyoruz, toplu e-mail göndermeleri yapıyoruz, çeşitli etkinliklerde sponsor olabilme imkân ve ihtimallerini değerlendiriyoruz. 

Şunu fark ettik bu opsiyonların hepsini alt alta sıraladığımızda, yatırım geri dönüşü sağlayabileceğimiz karlılık oranımız %94 seviyesinde. Ürünün karlılığını düşürebileceğimiz bir satış ekibi kurmaktansa önce buradan oraya satmayı deneyelim dedik ve zaman farkını da gözeterek vardiyalar halinde çalışmaya başladık. Deli gibi sabahladığımız ve uzunca çalıştığımız günlerdi.

Segmentasyonu doğru yaptığımız kanaatindeydik ama pazara giriş stratejisinde bir handikapımız vardı, ABD, Kanada, Birleşik Krallık gibi yerlere erişimde satış döngüsü takribi 6 ay sürüyor. Asıl problem 6 ay içinde yapılacak sıralı görüşmelerde yüz yüze gelmenin hızlandırıcı etkisi çok net fakat yapacağımız yatırım neticesinde %93’lük kâr marjı %60’lara kadar indirme mecburiyetiniz doğuyor.

Benzeri bir durumu küçük ve orta ölçekli akademiler tarafında da gözettik. Eğer biz doğrudan doğruya gitmez, uzaktan satış yaparken çok iyi bir destek kanalı oluşturursak ve bu destek kanalını onlara ısrarlı bir şekilde müşteri memnuniyetini sağlamak maksadıyla verirsek ne olur dedik. Beraberinde Linkedin’den e-mail kanalları ile veya doğrudan sponsorlu faaliyetlerle ulaşma gayretinde bulunduk. Bu gerçekten dönüş vermeye başladı ve buradaki dönüşlerdeki ritmik artış, 6 aylık satış döngüsünü 20-25 gün gibi bir seviyeye kadar indirdi.

Ayın başında kurumun ismini koyuyorsun ay içerisinde sürekli destek veriyorsun, sorularını hiç geciktirmeden cevaplıyorsun ve 25 günde tamamdır biz bunu almak istiyoruz diye geliyorlar. Bir de şöyle bir gerçeklik var; Türkiye’den aşina olduğumuz bir model, büyük kurumsal şirketlerin eğitim departmanları outsource (dışarıdan temin ederek) çalışıyor. Yani doğrudan gidip küçük ve orta ölçekli akademi topluluklarından dersleri satın alıyorlar ve bunları online veya fiziksel ortamlarda sunuyorlar.

Akademiler ne ürün kullanıyorsa onu da kurumun içerisine getiriyor ve bu durum neticesinde fevkalade sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Burada pazarlama stratejisi olarak kurguladığımız şeyler yaptık, üniversite dönemi etkinlikler yapılıyor ve motivasyon açısından sertifika veriliyor, biz aylık 99 dolar şeklinde tavsiye edersek öğrenciye böylesi bir bütçe yaratamazlar. Bizde ilk gün itibari ile dedik ki öğrencilere tamamen ücretsiz ve öğrencilerin kendi kullanımları neticesinde Sertifier’in bilinirliği arttı.

Bir diğer yandan öğrenciler kesinlikle staja gidiyorlar ve gittikleri stajda biz Sertifier diye bir ürün kullanıyorduk aslında bu fayda sağlayabilir gibi. Stajyerin kendini girdiği kurumda ispat edebilmesini sağlayabilecek bir ürün olduğu için doğrudan doğruya içeriye girmemize vesile olan sistemlerden biridir. Philip Morris doğrudan böyle edindiğimiz müşterilerden biridir.

Bir yerden sonra doğru destek ünitesini oluşturunca, gelen soruları makale ve bloglar ile cevaplandırabileceğimiz kendi kendini götürebilir sistem oluştu. Ardından daha büyük pazarlara odaklanıp Verified’a geçiş yaptık.

Dakika – 13:40    

Designer by Sertifier ürünü nasıl Product Hunt’a çıktı?

Product Hunt’da iki çalışmamız var. Birincisi Sertifier içerisinde biraz daha SEO beslemek ve site trafiğini iyileştirmek maksadı ile çıkardığımız ücretsiz sertifika ve rozet tasarlayıcı ürünü. Çok basit bir ürün aslında içerideki ürünü dışarıya çıkardık ve kompakt bir şekilde Product Hunt’a koyduk. Biraz da amacımız aslında orada Product Hunt diye bir teknoloji sevenler topluluğu var. Bu topluluk öncülerden oluşuyor. 

Biz eğitim teknolojisi olarak konumlansak da bir teknoloji firmasıyız ve bunun üstüne çıkabileceğimiz bir hava yaratabiliriz. Nasıl yapıldığını öğrendik ve biz gittik bayağı bir tribün topluluğu oluşturduk. Yüzlerce arkadaşa mesaj attık biz giriyoruz siz sonra upvote butonuna basın ve bunu deli gibi yapın lütfen dedik. 

Biz Designer by Sertifier’ı ilk çıkardığımızda Kasım 2020 olmuştu. İlk çıkardığımızda güne 3. başlamıştık ve rozetimiz geldi, mutluyduk ve yavaş yavaş yukarı çıkıyorduk, saatlere ayırmıştık şu saatte 100 şu saatte 50 oy gelecek gibi. Günün birincisi 190 oy aldı, bizi günü 470 oy ile 15. bitirdik. Tüm yazıları okumuşuz derken gözümüzün önünde olan gereceği unutmuşuz, o da yeni gelen üyelerin verdikleri oylar 0 puan değerinde ve neredeyse hiçbir işe yaramıyor.

Dakika – 16:21    

Sertifier nasıl Product Hunt’a çıktı?

Appsumo sürecine yakın bir süreçti biz dedik ki Sertifier’ı da lanse edelim ama lansmanı Appsumo ürününe kaydırmadan ABD‘deki müşteriler odağında rakibe yönelik bilinirlik hevesiyle gerçekleştirelim. Orada da zaten şöyle bir durum var, G2 SaaS ürünlerin birbirlerinin alternatiflerinin görüldüğü ve puanlandığı platformlara bir baktık rakipler konusunda daha iyi bir yere çıkabilmek adına çok çok anlamlı bir yerdeyiz, tüm farklı platformlarda ikinci sırada görünüyor bizim ürün. 

Bu gerçeği fark edince dedik ki zaten rakipleri görüntülemek için bu için bu sitelere giren insanlar bizi alternatif ürün olarak görüyorlar, gördükleri zaman sitemize gelme ihtimalleri ve imkanları artıyor biz haliyle yurtdışında özellikle ABD’de arandığımızda yüksek puanlı görünebileceğimiz bir başka platform daha yaratalım o da Product Hunt olsun.

Sertifier’ı oraya konumlandırdık ve hiçbir ilave kampanya yönetmedik sadece tek bir değer teklif ettik insanlara ne kadar oy alırsak o kadar ağaç dikeceğiz şeklinde ve bu motivasyonla birlikte günü 5. bitirerek lansmanı yaptık.

Biraz daha rahat ilerlediğimiz bir durumdu ama birincilik almalıyız durumu içimize oturdu. Şimdi Verified ile sadece birinci olma motivasyonu ile birkaç ay içinde lansman yapacağız.

Dakika – 18:06 

Appsumo MarketPlace nedir? Sertifier’ın Appsumo hikayesi   

Appsumo tarafındaki durum şöyle ilerledi. Türk gibi SaaS Podcast serisi biliyorsunuzdur. 6 ay öncesinde o podcast serisine denk geldim, daha önce hiç dinlememiştim ve dinlememiş olduğuma pişman oldum. 

İçerik olarak neyin nasıl olması gerektiği ile alakalı nasıl yapılır listesi yaparak tek tek anlatmışlar. İlk bölümü her SaaS girişimcisinin dinleyip baş ucuna koyması gerek. 

İlk bölümü dinledim ve biz bu Appsumo olayını atlamışız dedim, o sıralar da daha fazla müşteri edinmeliyiz ki en büyük rakibimizi üstüne çıkalım ve alternatif olmaktansa onlar bizim alternatifimiz olsun düşüncesindeydik.

Appsumo’da gerçekten çok heyecanlı bir kadro var ve ürüne yönelik geliştirmelerde size bir denge sağlayabiliyorlar. Appsumo ekibi ile bir araya geldiğimizde ürünümüz çok niş bir ürün olduğu için bize, biz ilk defa böyle bir ürün görüyoruz sizi Marketplace kısmına alabilir miyiz dediler bizde kabul ettik hemen. Appsumo Marketplace’teki komisyon oranları %90 sadece %10’unu onlar alıyor, Appsumo Offers tarafında sadece sana %30’unu veriyorlar. 3 aya yayılmış fevkalade rahat bir kampanya yürüttük, yoğun bir destek hizmeti verme mecburiyetimiz olmadı, bu sebepten ilerleyen ürün yol haritamızı baştan kurguladığımız fevkalade keyifli bir yolculuk oldu. Tavsiyem okuyan bir SaaS girişimcisi olursa kesinlikle yolunuz hem Product Hunt’tan hem de Appsumo’dan geçsin.

Dakika – 20:59

Appsumo MarketPlace’in avantajları nelerdir? 

Apsumo’da gerçekten her ürünü dinleyen bir kitle var, standart tarafta bir teklif verdiğinde bir yığılma oluyor, yoğun bir geri bildirim akışı oluyor, destek ekipleri yoğun bir dönem geçiriyor. Bir anda çok hızlı bir para bulma gibi bir derdin yoksa Marketplace’i denemek güzel olabilir.

İlk beş gün yoğunluğu bizzat hissettik ve yolun devamındaki güzel olan kısım, ürün globalde alakasız memleketlerden alakasız ülkelerden alakasız profillerin alakasız işler yapmaya başladığı bir noktaya gidiyor. Facbook’tan rastgele Brezilyalı biri bir teşekkür mesajı yolluyor, senelerdir tarot falı bakıyormuş bizim ürünü görünce konferans yapmaya karar vermiş ve altyapısını bizim sayemizde oluşturmuş. Appsumo kitlesinin motivasyonu alıp onun üzerine bir şeyler inşa etme üzerine.

Marketplace’den çıkarken Sertifier ABD veya Kanada’da arandığında ilk başta Appsumo çıkmaya başladı ama müşteriler life time deal (ömür boyu ücretsiz) ile geliyor bu da bize yeteri kadar nakdi fayda sağlamıyor o sebepten oradaki kampanyayı kapattık. Bir daha bir şeyler yapsak mı düşüncesi hala var oranın heyecanı ve talepkarlığı çok keyifli.

Dakika – 24:04    

Sertifier Appsumo üzerinden ne kadar satış yaptı? Appsumo kitlesi nasıl yönlendirilir?

Bize toplam 404 müşteri geldi. Marketplace ön plana çıkarılan bir yerde değil biraz daha gezmeniz gerekiyor, alakalı ürünler kısmından bulmaları gerekiyor haliyle günde 3-4 müşterinin geldiği bir ortam yaratıyor orası. Ürünümüzü 69 dolara satmıştık, 34 bin 580 dolarlık bir gelir elde ettik, onun da %10’luk kısmı Appsumo’ya gitti, tahsilat konusunda hiç sorun yaşamadım gerçekten iyi bir organizasyon yapmışlar.

Rakiplerinin karşısına konumlandığı noktalarda rakiplerden müşteri çaldığını fark ettiğin durum harika bir olay. Biz satış yaptıkça onlardan müşteri gittikçe büyük ihtimal MRR vurgunu yediler, sürekli ürünlerinde bir şeyleri ön plana çıkarmaya başladılar ve ön plana çıkardıkları her şeyi zamansızdı. Ocak ayının başlarında G2’da 1. Sırada oldukları için sitelerine kocaman G2’deki en iyi digital credential management software şeklinde yazdılar daha rozet falan almamışlar. Açılış sayfalarına girdiğinde bunu görüyorsun. Bizde Apssumo’dan LTD satın alanlara dedi ki, mevcut haklarınızın üzerine bir iki özellik daha ekleyeceğiz size zahmet gidip bize yorum yapar mısınız? 

O ekip zaten inanılmaz heyecanlı hemen yorum yaptılar bizde rakibimizin iki kat üstüne çıktık ve bize yetişmeleri de çok zor. Ardından dijital reklamlar aracılığı ile rakipler özelinde olan reklamlarda G2 hakiki dijital kimlik platformu bir numarası biziz şeklinde reklamı yapınca işler daha eğlenceli hale gelmeye başladı.

Dakika – 28:39    

Verified Nedir? Verified fikri nasıl ortaya çıktı?

2020 ocak döneminde biz Sertifier’ı kurguladıktan sonra çok majör ama çok basit bir sorun ortaya çıktı. Sertifer, sertifika gönderen bir uygulama ama sertifika gönderdiği zaman alıcılarda Sertifier’da görüntüleniyor. Sertifier’da günün sonunda almaya başladığımız kayıtların en az yüzde 20- 25 aralğı bir anda sertifika alanlardan oluşmaya başladı ve sertifika alanlar ısrarlı bir şekilde geliyorlar ve sertifika olmadığını fark edince e-mail yağmuruna tutmaya başlıyorlar. 

Biz ondan sonra küçük değişiklikler yaptık, eğer sertifika gönderensen şuraya, alansan şuraya gibi bir kurgu gerçekleştirdik.

İşe yaramadı insanlar girişte inanılmaz zorlandı. Biz bu işi ikinci bir platforma taşıyalım dedik. Birkaç rakibimiz bunu yapıyordu, yapma sebeplerini yaptığımız zaman öğrendik ve verified.cv olarak başlattık. İnsanlara dedik ki profiline bağlı bütün sertifikaları burada görüntüleyebilsin. 

Ocak 2020’de tasarladık, kurguladık ve dedik ki biz sertifika edinenler tarafında bir upsell yapabileceğimiz bir sistem yaratabilir miyiz, tekrar bir değer üretebilir miyiz düşüncesi ile Verified adıyla mobil uygulamasını yayınladık.

Dünyanın en basit uygulaması. Sertifer’dan gelen sertifikalar profiline gidiyor, onun üzerine Udemy gibi platformlardan sertifika aldıysan gidip url’ini içeri yapıştırıyorsun ve profiline ekleniyor.

Biz şunu fark ettik, bizim çözmeye çalıştığımız şey bireylerin yetkinliklerini kurumlara daha iyi anlatabilmelerini sağlamak, biz bunu yöntem olarak sertifikaları kurguladık, sertifika gittiği zaman yetkinlik anlatıyor.

Ocak 2020’den Temmuz 2020’ye kadar 3200 kişilik bir araştırma anketi gerçekleştirdik, sorun ve çözüm tespiti için çok çalıştık. Katılımcıların %80’i ABD’dendi, doğrudan insan kaynakları, firmalarının insan kaynakları departman müdürleri ve yöneticileri işe alım uzmanları ile oturup konuştuğumuzu fasılları oldu. Bu dönem Sertifier Incorporation adı altında OECD 2030 future of education yuvarlak masasına dahil olduk.

Yetkinlik odaklı eğitimleri ilerletme konusu çok gündeme düştü. Aynı dönemde 2019 Linkedin learning and development raporu yayınlandı. Raporda çok güzel bir çıktı var, çalışanların mevcut yetkinlikleri çağa uygun hale getirmelerine yönelik CEO’ların yatırım yapma motivasyonu %78, gerçekte eğitim departmanına para harcayanların oranı %37. İkinci tarafta çalışanların yetkinlikleriniz geliştirmek ister misiniz sorusuna %99 olumlu cevap veriyor ama eğitim alma oranları %49 ve almakta oldukları eğitimin sadece %25’i bir şirket tarafından veriliyor. %75 blog okuması, YouTube videosu gibi içerikler tüketerek kendini geliştiriyor.

Mesela YouTube’da how-to videosu ile bir şeyler öğrendin gün sonunda işini halledip yoluna devam ediyorsun. Fakat orada bir yetkinlik kazandın ve bunun farkında değilsin. Biz Verified’ı tam olarak buraya konumlandırdık dedik ki bireylerin öğrenme yolculuklarında nasıl ki zamanı tutmak için saatlere sahipsek, Verified’ı da bireylerin yetkinliğini ölçmek maksadı ile kullanacağız. Hbr, Medium, Forbes gibi tüm platformları Verified içerisine yerleştirdik. Bireyler okuma yaptıkça, gelişme gösterdikçe, bizim devasa kütüphanemizle eşleşen her şey otonom, ai (yapay zeka) destekli bir şekilde doğrudan alıp skorlanacak ve yetkinliklerini profillerine yansıtacağız.

Verified önce küçük kardeşti ardından amiral gemi haline geldi çünkü pazar hacmi itibari ile iki bin kat daha büyük bir pazara odaklanıyor. Verified bir mobil uygulama ve Türkiye’de öğrenme uygulamasına ilgi çok kısıtlı bir seviyede. ABD’de toplam indirilen uygulamalarının %22’si öğrenme uygulaması ve bizde dedik ki ilk hedef pazar yerimiz ABD. Uygulamayı Temmuz 2020 itibariyle geliştirmeye başladık, prototipleri hazırladık, güncellemelerini aldık, yazılım ekibini genişlettik ve 12 Kasım’da yayına aldık. 12 Kasım itibariyle de yepyeni bir çocuk doğdu hızlı ivmeli şekilde büyüyor.

Dakika – 37:20   

Verified uygulaması nasıl çalışır? Web versiyonu var mı?

Uygulama en kaba tabiriyle şu işi yapıyor; sen indiriyorsun, hayal ettiğin veya sahip olduğun yetkinliği uygulamada seçiyorsun, sonrasında uygulama sana günlük olarak okuma ve izleme içeriği gönderiyor, okudukça ve izledikçe anlık olarak seni takip ediyor, sen gerçekten izledin mi uygulama bunu biliyor ve otomatik bir şekilde skorlayıp profiline  yansıtıyor.

Canlı bir cv yaratıyor ve o yetkinliğin neden orada olduğunu şimdiye kadar işte 12 saat bu konuyla alakalı video izledin, 22 saatlik okuma yaptın şeklinde gösteriyor. Aynı zamanda deneyimlerin ve sertifikalarınla da ilişkisini kuruyor, tüm bunları otomatik olarak ekliyor.

Sadece mobil uygulama var şu an. Web tarafı ile alakalı bir soru işareti dönemindeyiz, akla şu soru geliyor, Medium, Feedly gibi internet sitelerinden okumalar yapıyoruz neden web versiyonumuz yok, şu anda yol haritasında yok. 

Dakika – 39:36   

Verified nasıl bir pazarlama stratejisi izliyor? Hangi dijital kanalları kullanıyor?

ABD’de uygulamanızı ücretli reklam kampanyaları ile büyütmek aşırı masraflı bir olay. Sertifier’ın günlük gönderim hacmi on bin civarında, biz giden her sertifikada Verified’ı en doğru nasıl konumlandırabiliriz meselesini ön plana çıkarıyoruz, organik indirmelerimizi bu taraftan döndürüyoruz.

İkincisi Sertifier’ın şimdiye kadar gönderdiği bütün sertifikalar üzerinde bir yetkinlik etiketi var, uygulamayı indirmeden Sertifier’dan gelmiş gibi sertifika alıcılarına size tavsiye ettiğimiz blog veya videolar listesi şeklinde mail gönderiyoruz. Burada en güzel olan şey otomatik bir newsletter (bülten) sistemi olduğu için hem dönüşümü arttırabilecek hem de geri bildirimlerle ai yapısını daha da besleyecek iki taraf içinde kazançlı bir sistem yaratıyor. Sertifier haliyle organik yapının tam olarak kalbine oturuyor. 

Bunun haricinde 18-24 yaş aralığındaki segmentimiz için nokta atışı olan bir pazarlama sistemimiz var, Discord’u kullanıyoruz. Discord‘da da halihazırda ücretli reklam kampanyaları çok ön planda olmadığı için haliyle herhangi bir meblağ harcamadan sadece adminlerle güzel muhabbetler ederek ön plana çıkarma işlemi çok rahat bir şekilde oluyor ve Discord kanalları bir domino taşı etkisi yaratarak ilerliyor.

Üçüncüsü Google, Google Plus’ı öldürdükten sonra yeni motivasyon kaynağı olarak YouTube‘u yeni sosyal medya platformu haline getirmeye çalışıyor. Mobil uygulamasında, özellikle dolaşırken sürekli paylaşımlar aralara giriyor hikaye (story) tarzı paylaşımlar karşımıza çıkıyor. O paylaşımları yapan kanallara göz atarsanız, paylaşımı yapan kanalın sadece 102 bin takipçisi olduğunu ve 8,9 milyon etkileşim aldığını fark edersiniz. Sebebi YouTube bu özelliğini ön plana çıkarmak adına elinden geleni yapıyor, insanları sürekli paylaşıma teşvik etmeye çalışıyor.

Organikler trafiği, Sertifier, Discord ve YouTube şeklinde oturttuk. Diğer taraftan en en uygun fiyatlı en optimum yöntemlere sahip reklam kampanyaları yönetebileceğiniz Google, Facebook gibi platformları da kullanıyoruz. Referral Marketing sistemini ilave edeceğiz bir de, uygulamaya birini davet ettiğin zaman sana bir yıllık, davet ettiğine bir aylık ücretsiz premium gibi kurgular oluşturduk.

Dakika – 44:03   

Verified’ın gelir modeli nedir?

Freemium bir model, belli özellikleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Reading modu açma, dinleme modunu açma, veya gün içerisinde sınırsız kürasyon barındırabilme gibisi özellikler için premium hesaba geçmeniz gerek, aylık abonelik şeklinde. 4.99 Dolar şeklinde ücretlendirerek ilerliyoruz.

Dakika – 44:57

Arda Helvacılar ve hukuk mezunu olmanın girişimciliğe katkısı

Yönetim bilişim sistemleri biraz daha işin terminolojisine adapte olabilmeme vesile oldu çünkü arka planda herhangi teknik bilgi birikimi olmayınca ve çok kaliteli bir teknik ekiple çalıştığım için onların dilini konuşabilmek gerçekten kolay değil. Doğru iletişim kurabilmek, iyi yol haritasını çıkarabilmek için terminoloji çok önemli, buna sahip olmayan bir non-technical bir co-founder (kurucu) varsa kesinlikle bir terminoloji kitabı edinmesi gerekiyor.

GDPR, KVKK gibi konular aslında çok da bilmeleri gereken şeyler değil sadece sorulduğu zaman bilerek cevaplanması gerekiyor. Hukuk bana bilgi vermesinden çok bende özgüven yarattı. Şunu yaparsam bu bizim batışımız anlamına mı geliyor? Şunu yaparsak büyük ceza yiyeceğiz mi? Şunu yaparsam yarın bizi içeri atacaklar mı? sorularının cevaplarını bildiğim için o sebepten yapıştıralım gitsin şeklinde hareket etmeye başladım.

ABD’de şirket açarken ekibin çoğunluğu tedirgindi, nitekim 3 hafta içerisinde şirketi açtık, iki şirketin de vergilerini ödedik,düzenli bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Hukuk arka planı o sebepten çok yüksek faydası oluyor diyebilirim.

Dakika – 47:46   

Enterprise Grade nedir? Nasıl olunur?

Slack bize 8 ay önce Sertifier için gelmişti. Slack ile ikinci aşamaya geldik, süreci ilerlettik ve yöneticilerinden biri dönüş yapıp siz enterprise grade misiniz diye sordu. Ben bilmiyordum, internette yazdığımda bir şeyler çıkmıyor. Ben de dürüst bir şekilde bilmiyorum dedim ve o laf işin üstünü çizdi.

Enterprise graded olmak,eğer ki ben ABD’de hukuk okusaydım bilebileceğim bir şeydi. Aslında bir pazarlama hamlesiymiş, hiçbir regülasyona tabi değil, hiçbir hukuki altyapısı olmayan tamamen vakti zamanla şirketlerin büyük kurumsallara hizmet verebilme adına söylediği bir yalan olarak kurguladığı bir yapıymış. Sen enterprise graded olduğunu söylersen, şu kadar saat içinde destek veriyorum buna mecburum gibi bir şey diyorsun ki hiçbir yaptırımı yok ve bu senin enterprise graded olmanı sağlıyor. Naçizane tavsiye, enterprise graded mısınız diye sorulursa evet öyleyim deyin ve yolunuza devam edin.

Bölümden linkler: 

Arda Helvacılar: https://www.linkedin.com/in/ardahelvacilar

Sertifier: http://sertifier.com

Verified: http://verified.cv

Patreon Hesabımız: https://www.patreon.com/sifirdanglobale

Sıfırdan Globale Fırsatları: https://linktr.ee/sifirdanglobale

İletişim: selam@sifirdanglobale.com

#SaaS #Sertifier #Verified

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments