Twitter’da Büyüme İpuçları

Dünyada 500 milyondan fazla, Türkiye’de ise 16 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Twitter, işinizi veya ürününüzü pazarlamak için mükemmel bir araçtır. Fakat milyonlarca kullanıcı arasından öne çıkmaya çalışırken ciddi bir rekabet ile karşılaşıyorsunuz. Bu yazımızda, rekabetin içine girdiğiniz zaman kendinizi nasıl daha ileriye taşıyabileceğiniz hakkında birtakım tüyolar paylaştık.

Otomatik pilotta daha alakalı içerikler üretin.

Tweetlerinize daha fazla etkileşim almanın en garantili yolu, alakalı içerik yayınlamaktır. Ancak, kimin sürekli yeni içerik oluşturacak veya Twitter hesabını tüm gün izleyecek zamanı var?

İşte fikir edinmenin ve etkili bir şekilde gönderi paylaşmanın bazı yolları:

  • Feedly, okuyucuların kitlenize uygun medyayı izleyerek en son haberleri takip etmelerini sağlayan bir haber toplayıcısıdır.
  • Typefully, tweet taslakları yazmanıza, Twitter için postlar planlamanıza ve otomatik olarak retweet yapmanıza olanak tanıyan bir araçtır. Geçmiş verilerinize dayanarak Typefully’nin sizin adınıza gönderi paylaşması için en iyi zamanları seçebilirsiniz.
  • İlgili Twitter Konularını incelemek, nişinizde hangi konuların, içeriklerin ve anahtar kelimelerin viral olduğunu anlamanın etkili bir yoludur.
  • Zapier, çeşitli araçlardan belirli içerikleri sizin adınıza Typefully’a gönderecek entegrasyonlar yapmanıza olanak tanır. Ve tweetlerinizi veya konularınızı hangi saatlerde göndereceğinizi ayarlayabildiğiniz için, her şey kullanıma hazırdır.

Bu şekilde, yayınlanan içeriğin kontrolü hala sizde olur, ancak tüm gün Twitter’a bağlı kalmak zorunda kalmazsınız.

En uygun zamanlarda paylaşım yapın.

Veri çağındayız. Tweetlerinizi daha fazla kişinin görmesini istiyorsanız, bunları hedef kitlenizin Twitter’da en aktif olduğu zamanlarda göndermeniz gerekir.Etkileşimlerin çoğu sabahın erken saatlerinde veya akşam geç saatlerde gerçekleşme eğilimindedir – bu da mantıklıdır çünkü kullanıcılar uyandıktan sonra veya uyumadan hemen önce sosyal medyayla etkileşime girmeyi severler. Bu nedenle, etkileşim arıyorsanız geleneksel çalışma saatlerinden uzak durmanız en iyisidir.

Direkt mesajları toplu olarak gönderin.

Hedef kitlenizle iletişime geçmenin bir diğer yolu da doğrudan mesajlardır. Twitter’daki doğrudan mesaj pazarlamalarının e-posta pazarlamalarından %300 daha fazla tıklanma oranına sahip olduğunu biliyor muydunuz? Bu, yeni takipçilerle iletişim kurmaya başlamak veya içeriğinizi daha geniş bir gruba tanıtmak için harika bir yol olabilir.

İlk mesajınızı tanıtım amaçlı yapmayın. Bilmediğiniz bir ürünü satın almanız için bağlantı içeren otomatik bir mesaj, alabileceğiniz en can sıkıcı şeylerden biridir.

Toplu mesaj gönderirken, bunu bir satış aracı değil, bir etkileşim aracı olarak değerlendirin. Kendinizi tanıtmak, bir iletişim kurmak ve erişime açık olduğunuzu göstermek istersiniz.

Bu şekilde takipçileriniz için daha değerli olursunuz çünkü yalnızca içerik için sizi takip etmekle kalmazlar, aynı zamanda yanıt verdiğinizi ve topluluk katılımına açık olduğunuzu bilirler.

Ancak bunu yapacaksanız, gelen mesajlara yanıt vermekte gecikmemeniz gerektiğini unutmayın. Kimse görmezden gelindiğini hissetmekten hoşlanmaz ve bunun karşılığında topluluğunuzu kızdırabilirsiniz.

Tweet dizilerini küçümsemeyin.

Herkes çok tweet atmaya odaklanıyor çünkü onların “içerik üretme” anlayışı bu.

Ancak Twitter ileti dizileri, aşamalı olarak gelişen bir hikayeyi anlatan veya değerli bilgiler sağlayan fikirleri bir araya getirmenin güçlü bir yoludur. Tek bir tweet için çok uzun olan ancak tüm bir blog yazısını gerektirmeyen içerikler için mükemmeldir.

Etkileyici Twitter başlıkları yazmak, konuyla ilgili tüm tweetleri tek bir dizide düzenleyerek insanların içeriğinizi bulmasını ve paylaşmasını kolaylaştırır. Buffer’ın yaptığı bir deneye göre, bu tür tweetler bağlantı tweetlerine kıyasla işletmelere %63 daha fazla gösterim ve %54 daha fazla etkileşim sağlıyor.

Biraz göz alıcı tweet atın.

Dürüst olalım, hepimiz Twitter akışlarımızda akılsızca gezinmekten suçluyuz. Dolayısıyla, birinin dikkatini çekmek istiyorsanız, tweetlerinizi görsel olarak çekici hale getirmeniz gerekir.

Bir çalışma, görselli tweetlerin görselsiz olanlara kıyasla %18 daha fazla tıklandığını, %89 daha fazla favoriye eklendiğini ve %150 daha fazla retweet aldığını ortaya koymuştur. Üstelik sadece resimler değil; videolar ve gifler de normal metin tabanlı tweetlere kıyasla daha iyi performans gösteriyor.

Küçük influencer’larla arkadaşlık kurun.

Mikro influencerlar, nispeten küçük ama sadık takipçileri olan sosyal medya kullanıcılarıdır. Takipçileriyle daha ilgili olma eğilimindedirler ve ürünleri tanıtmak için markalardan ödeme almadıkları için daha fazla güvenilirliğe sahiptirler.

Bu nedenle, Twitter’da daha geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olmak için güçlü müttefikler olabilirler. Tweetlerinizde mikro influencer’larla işbirliği yaparak veya onlardan bahsederek onların etkileşimli takipçilerinden yararlanabilir ve içeriğinizin daha fazla kişi tarafından görülmesini sağlayabilirsiniz. Twitter kullanıcılarının yaklaşık %40’ı bir influencer’ın Tweet’inin doğrudan satın almalarına yol açtığını söylüyor.

Mikro influencer’ları bulmak için Followerwonk gibi Twitter kullanıcılarını alanınızla ilgili anahtar kelimelerle aramanıza olanak tanıyan bir araç kullanabilirsiniz. Bazı potansiyel işbirlikçiler bulduktan sonra, aradığınız şeye uygun olduklarından emin olmak için takipçi sayılarına, etkileşim oranlarına ve içeriklerinin kalitesine bir göz atın.

Haber çalma fırsatları bulun.

Haber çalma, markanızı veya ürününüzü tanıtmak için güncel olaylardan yararlanma eylemidir. Ve Twitter çok hızlı bir platform olduğu için haber çalma fırsatları bulmak için mükemmel bir yerdir. Örneğin, Super Bowl veya Olimpiyatlar gibi önemli bir etkinlik varsa, bu etkinlik hakkında markanızla alakalı bir şekilde tweet atabilirsiniz.

Veya sektörünüzle ilgili trend olan bir hashtag varsa, sohbete katılabilir ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Bu, içeriğinizi daha fazla kişinin görmesine yardımcı olur ve ayrıca güncel olaylarla ilgili değerli görüşler paylaştığınız için sizi alanınızda bir uzman olarak konumlandırır.

Bunu yapmak oldukça kolay olsa da, marka itibarınıza çok kolay zarar verebileceğini unutmayın – bencil, duyarsız ve cahil olarak görünebilirsiniz. Bu nedenle, en iyi uygulama olarak, ölüm gibi ciddi olumsuz durumları haberleştirmekten kaçının.

Tweetleme düğmelerini ve eklentilerini mümkün olan her yere yerleştirin.

İnsanların içeriğinizi paylaşmasını istiyorsanız, bunu onlar için kolaylaştırın. Bu kadar basit. Bunu yapmanın bir yolu da Twitter’ın tweetleme düğmelerini ve eklentilerini web sitenize veya blogunuza yerleştirmektir. Bu, ziyaretçilerin içeriğinizi yalnızca birkaç tıklamayla hızlı bir şekilde tweetlemesine olanak tanıyarak içeriğinizin daha fazla kişi tarafından görülme şansını büyük ölçüde artırır.

twitter

İçeriğinizi düzenlemek için listeler oluşturun.

Twitter listesi, esasen seçilmiş bir hesap grubudur. Ve bunları kendi yararınıza kullanmanın birkaç yolu vardır:

  • Yüksek değerli içerik kürasyonu – Sektörünüzle ilgili yüksek kaliteli içerik paylaşan hesapların bir listesini oluşturabilir ve takip ettiğiniz diğer herkesin gürültüsünü kesebilirsiniz. Bu, değerli içerikleri hızlı bir şekilde bulup takipçilerinizle paylaşmanın harika bir yoludur.
  • Rakip izleme – Rakiplerinizin bir listesini de oluşturabilir, böylece neler yaptıklarını takip edebilirsiniz. Bu, herhangi bir içerik fırsatına hızla atlamanıza veya potansiyel tehditleri tespit etmenize olanak tanır.
  • İşbirliği – İşbirliği yapmak istediğiniz kişilerin bir listesini oluşturabilir ve ortaklık fırsatları için yayınlarını izleyebilirsiniz. Bu, alanınızdaki diğer kişilerle çalışarak daha geniş bir kitleye ulaşmanızı kolaylaştırır. Örneğin, bazı hesaplarla arkadaş olmak veya onları müşterinize dönüştürmek mi istiyorsunuz? Bir liste oluşturun ve rahatsız edici olmadan içerikleriyle etkileşime geçin.

Bir Twitter listesi oluşturmak için profil sayfanıza gidin ve listeler sekmesine tıklayın. Buradan yeni bir liste oluşturabilir ya da mevcut bir listeye birini ekleyebilirsiniz.

Bu yazı Twitter Growth Hacking Tips: The Cheatsheet yazısından ilham alınarak yazılmıştır.

Twitter’ı efektif kullanma üzerine olan yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz: https://sifirdanglobale.com/blog/twitter-nasil-kullanilir/

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mtcnkv
mtcnkv
9 ay önce

Çok güzel öneriler bir kısmını denemek istiyorum. Emeğinize sağlık!

2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Midjourney Nedir?

Dijital dünyada tasarıma getirilen yepyeni bir boyut Midjourney. En basit tanımıyla; oluşturacağınız metinleri görsele çeviren bir yapay zeka uygulaması. Hayal ettiğiniz her şeyi metne dökebildiğiniz

Twitter’da Büyüme İpuçları

Dünyada 500 milyondan fazla, Türkiye’de ise 16 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Twitter, işinizi veya ürününüzü pazarlamak için mükemmel bir araçtır. Fakat milyonlarca kullanıcı

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü bir dil modeli. Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, insan benzeri metin yanıtlarını anlamak ve üretmek için

Figma Nedir

Figma, kullanıcı arayüzleri (UI), kullanıcı deneyimi (UX) tasarımları ve etkileşimli prototipler oluşturmak için kullanılan bulut tabanlı bir tasarım ve prototipleme aracı. Tasarımcılar ve geliştiriciler gerçek

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x