Midjourney Nedir?

Dijital dünyada tasarıma getirilen yepyeni bir boyut Midjourney. En basit tanımıyla; oluşturacağınız metinleri görsele çeviren bir yapay zeka uygulaması. Hayal ettiğiniz her şeyi metne dökebildiğiniz takdirde görsel olarak görebileceğiniz ve yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz yeni nesil bir hizmet. Midjourney yapay zeka sayesinde hazırladığınız metinlere uygun görseller bulup birleşimini size sunmaya yarayan bir yapay zeka hizmeti.

İçindekiler

Kimler kullanır?

Aslında bu uygulama yaratıcılığını görmek isteyen ve mesleğinde görselliği ön planda tutan herkesin kullanımına uygun fakat işin içine tasarım girince Midjourney özellikle bazı meslek gruplarının göz bebeği haline gelecek gibi görünüyor.

Öncelikle elbette tasarım ve görsel sanatların herhangi bir dalıyla uğraşan sanatçıların kullanımından başlayabiliriz. Özgün tasarımlar, detaylı betimlemeler ve ilham verici görseller oluşturmak için kullanılabilir.

Günümüzde önemi git gide artan meslek gruplarından pazarlama ve reklamcılık için de faydalı bir araç olabilir. Özellikle reklam sektörünün görselliği ön planda olduğu için kampanya yürütmekte ve sosyal medya içeriklerinde kullanılabilir.

Öğrenciler ve eğitimciler için de kullanışlı olan yapay zeka uygulaması ile görsel öğrenme desteklenebilir ve ders anlatımları somut bir şekilde öğrencilere aktarılmış olur.

Bu uygulama üzerinden para kazanan bir grup da var elbette. Çünkü Midjourney üzerinden geliştirilen her bir özgün tasarım çok değerli. Özellikle e-ticaretle ilgilenenlerin odak noktası olabilir. Tasarımların satışı hakkında yazının ilerleyen bölümlerinde detaylı bilgi vereceğiz.

Midjourney nasıl kullanılır?

Midjourney’i kullanmak için bir Discord hesabına sahip olmalısınız. Eğer Discord kullanıcısı değilseniz ücretsiz bir şekilde hesap oluşturabilirsiniz çünkü tüm işleyiş bu platform üzerinden sağlanıyor. Midjourney anasayfasına ilk girdiğinizde karşınıza çıkan join the beta tuşu sizi direkt olarak Discord’a yönlendirecektir. Buradan Midjourney sunucusuna katılmayı onayladığınızda, kanala giriş yapmış olacaksınız.

Midjourney

Sonrası daha çok Discord kullanımına yönelik. Sol tarafta odalar görüyor olmalısınız. Buradan istediğiniz odaya katılabilirsiniz ve yer değiştirebilirsiniz. Burada newcomer odalarından birine katılabilirsiniz. Odada bulunmak hem diğer kullanıcıların ne yaptığını görmek ve ilham almak açısından faydalı hem de görselleri oluştururken kullanılan metinleri görme açısından. Midjourney’e verilen metinlerle 4 tane alternatif görsel oluşturuluyor ve siz içinden beğendiklerinizi alabiliyorsunuz. Çözünürlük ve daha fazla varyasyon üretmesi için de seçenekler mevcut. Üretilen görsellerin altında U1, U2, U3 U4; V1, V2, V3 ve V4 seçenekleri var. U’lar update’i temsil etmekte olup size istediğiniz resmin yüksek çözünürlüklü halini hazırlar. V’ler ise varyasyonu temsil eder ve size seçtiğiniz görselin birkaç versiyonunu daha hazırlar. Harflerin yanındaki sayılar da görsellerin numaralarını gösteriyor.

Görsel oluşturma kısmına gelecek olursak, Discord’da sohbet kısmına gelip /imagine yazdığınızda otomatik bir prompt tuşu göreceksiniz. Bu tuş çıktıktan sonra oluşturmak istediğiniz görsele yönelik metni yazabilirsiniz. Bu noktada belirtmek isteriz ki, Midjourney’in Türkçe dil desteği bulunmuyor, yani yazılarınızı İngilizce yazmalısınız. Virgüllerle özellikleriniz belirttiğiniz görselin sonuna –ar yazıp boyutlarını da belirleyebilirsiniz. İşte kullanılan komutlardan bazıları:

  • /imagine : Görüntü oluşturma
  • /help : Bilgi alma
  • /subscribe : Abone olma
  • /public : Oluşturduğunuz görseli herkese açık hale getirme
  • /show : Yeniden oluşturma

Midjourney kullanımına dair detaylı ve uygulamalı bir anlatım bırakıyoruz.

Ücretli mi?

Midjourney aslında ücretli bir uygulama fakat kullanıcılara başlarken ücretsiz bir deneme sürümü sağlıyor. Belli bir görsel sayısına ulaşana kadar ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Görsel adedi değişken çünkü Midjourney’nin her görseli oluşturma süresi aynı olmuyor ve deneme sürümü görsel oluşturma süresi baz alınarak ölçülüyor. Daha sonra ücretli kullanıma geçmek isterseniz basit planda ayda 10 dolara 200 görsel üretebilirsiniz. Diğer planlar da standart ve pro olarak değişiyor; fiyatları ise aylık 30 ve 60 dolar.

Midjourney üzerinden kazanç elde etmek

Eğer sizin yaratıcılığınız ve yapay zekanın ortaklaşa yarattığı görseller üzerinden kazanç sağlama peşindeyseniz, bunun birkaç yolu var. Öncelikle en basit şekliyle, görselinizi satışa çıkarabilirsiniz. Bu satışlar için çalışan belirli siteler var, birkaçını listeleyecek olursak;

Oluşturulan görseli direkt satışa çıkarmak yerine NFT’ye dönüştürüp de satışa çıkarmak mümkün. Eğer ilginiz varsa bu yöntemi de değerlendirebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise popüler olan sosyal medyaya sarılmak olacaktır. Kendinize gelişmekte olan ve ilgi çeken sosyal medya platformunu seçip orada belirli bir takipçi sayısına ulaşmayı hedefleyebilirsiniz. Bunu da Midjourney aracılığı ile oluşturduğunuz görsellerle yapmak mümkün. Videolu içerik üretecekseniz görsellerinizden oluşan bir video, belki görsellerle anlatacağınız bir hikaye, olay veya direkt olarak ilginç görsellerinizi paylaşmak size takipçi getirecektir. Belirli kitleye ulaşan hesaplar da bu durumdan dolayı reklam ve işbirliği yaparak para kazanabilmekte, ayrıca direkt hesapları da satışa çıkarabilmekte.

Örnekler

İşte Midjourney kullanıcılarından seçtiğimiz birkaç görsel:

midjourney
midjourney
midjourney

Görsel içerik üretimine meraklıysanız, sizi görsel içeriklerle ilgili yazılarımıza davet edelim,

Görsel içeriklerde kullanılabilecek araçlar:

https://sifirdanglobale.com/blog/gorsel-icerikler-icin-kullanilabilecek-araclar/

Figma nedir? :

https://sifirdanglobale.com/blog/figma-nedir/

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Midjourney Nedir?

Dijital dünyada tasarıma getirilen yepyeni bir boyut Midjourney. En basit tanımıyla; oluşturacağınız metinleri görsele çeviren bir yapay zeka uygulaması. Hayal ettiğiniz her şeyi metne dökebildiğiniz

Twitter’da Büyüme İpuçları

Dünyada 500 milyondan fazla, Türkiye’de ise 16 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Twitter, işinizi veya ürününüzü pazarlamak için mükemmel bir araçtır. Fakat milyonlarca kullanıcı

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü bir dil modeli. Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, insan benzeri metin yanıtlarını anlamak ve üretmek için

Figma Nedir

Figma, kullanıcı arayüzleri (UI), kullanıcı deneyimi (UX) tasarımları ve etkileşimli prototipler oluşturmak için kullanılan bulut tabanlı bir tasarım ve prototipleme aracı. Tasarımcılar ve geliştiriciler gerçek

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x