Online Kanallarda Rakip Araştırması Yapabileceğiniz Araçlar

Bir işe kalkışmadan önce çoğu firma, rakiplerinin özellikle online pazarlardaki performansına yönelik bir araştırma yapmıyor. Biz de bu eksiklikten esinlenerek, pazara yeni giren firmaların rakipleri hakkında nasıl fikir sahibi olabileceklerini yazdık.

Reklam Araştırmaları

  • Rakiplerinizin Google reklamlarını merak ediyorsanız, iSpionage ve semrush advertising araçlarını kullanıp; hangi kelimelere reklam verdiklerini görebilirsiniz.

Site Trafiği ve Trend Araştırmaları

  • Sitenin aldığı organik trafiği merak ediyorsanız; semrush, ahrefs ve Similarweb gibi araçlardan faydalanabilirsiniz.
  • Rakiplerinizin Google’da aranma trendleri hakkında fikir sahibi olmak için de Google Trends aracından faydalanabilirsiniz. Google Trends’in kullanımını buradan izleyebilirsiniz.

Rakiplerin Yorumlarını Araştırmak

  • Eğer girmek istediğiniz alan yazılım alanıysa; G2, Capterra ve Trustpilot sitelerine bakıp, rakipleriniz hakkındaki olumlu/olumsuz yorumlara ulaşabilirsiniz.

Diğer Konular

  • Müşterileri hakkında fikir sahibi olmak isterseniz builtwith‘i, kullandıkları yazılım hakkında fikir sahibi olmak için de Wappalyzer‘ı kullanabilirsiniz.
  • Firmaların haberleri hakkında bilgi sahibi olmak için sosyal medya dışında Google Alerts ve @AwarioApp gibi araçlardan da faydalanabilirsiniz. Biraz paranız varsa crunchbase de işinizi görebillir.
  • Bir site üzerinde yapılan değişikliklerden haberdar olmak için, visualping ve fluxguard gibi siteler ihtiyacınız karşılayabilir.
  • Girmek istediğiniz pazar Etsy pazarıysa, Toolsy ve Alura gibi yazılımları deneyebilirsiniz.
  • Amazon alanında çalışmalar yapacaksanız, ZonGuru ve Sellerapp sitelerine göz atabilirsiniz. Detaylar için burada yer alan websitesi size daha kapsamlı bilgiler verecektir.
  • Eticaret alanında çalışmalar yapacaksanız, fiyat takibi için Prisync ve Price2Spy gibi araçlar işinizi görecektir.

Google Alerts, Mention ve Tweetdeck gibi araçların kullanımına aşağıdaki videodan erişebilirsiniz.

Yukarıda yazdıklarımızın dışında paylaşmak istediğiniz rakip analiz aracı varsa bize levent@sifirdanglobale.com adresinden yazabilirsiniz.

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Enes Gökçek – Elini Kirletenler

Enes, Sıfırdan Globale Akademi mezunlarından ve şu an stok fotoğrafçılığı sitelerinden Pexels üzerinde içerik üretiyor. Seni tanıyabilir miyiz?  Merhabalar, ben Enes Salih Gökçek. İstanbul 29

Blogger Platformu Nedir?

Blogger, iki milyondan fazla kullanıcının aktif olduğu ve yazılım bilgisine sahip olmayan kişilerin kolaylıkla bir blog sitesi yönetmelerine imkan tanıyan online bir servistir. Blogger üzerinde

wordpress-nedir

WordPress Nedir?

WordPress internetteki en büyük ve en kolay blog yaratma platformudur. Freemium bir platform olan ve 60 milyon bloga ev sahipliği yapan WordPress sayesinde herhangi bir

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x