WordPress Nedir?

WordPress internetteki en büyük ve en kolay blog yaratma platformudur. Freemium bir platform olan ve 60 milyon bloga ev sahipliği yapan WordPress sayesinde herhangi bir yazılım bilgisine sahip olmadan bir site açabilirsiniz. Aynı zamanda WordPress; sitenizin temasını oluşturma, sitenize bir içerik ekleme, değişikler yapma ve veri toplama konusunda hem kolay hem de kapsamlıdır.

İçindekiler

WordPress’in Ücretsiz Modeli Var mı?

Evet, WordPress’in 4 farklı ücretli modeli ile birlikte ücretsiz modeli de mevcuttur. Ücretsiz modelde sahip olduğunuz blog domaininiz “wordpress.com” uzantısıyla birlikte gelir ve blogunuz üzerinden reklam verip gelir elde edemezsiniz. Başlangıç için size ücretsiz modeli tavsiye ediyoruz, çünkü ücretsiz model internet üzerinden içerik üretmeye başlayacağınız zaman ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Tıklanma ve trafik verilerinize göre de istediğiniz zaman paketinizi yükseltebilir veya iptal edebilirsiniz.

Ücretsiz WordPress sitesi açmak ile alakalı çektiğimiz videoya buradan ulaşabilirsiniz.

WordPress Üzerinden Nasıl Site Açılır?

 • Yapmanız gereken ilk adım bir hesap açmaktır. Sitenizin ismini sonraki adımda belirleyeceğiniz için bu hesap herhangi bir isme sahip olabilir.
 • Sonraki adım da alan adınızı, yani domaininizi oluşturmaktır. WordPress size bu konuda yardımcı oluyor ve sizin istediğiniz isim eğer alınmışsa, size bu ismin farklı bir versiyonunu sunuyor. Eğer .com uzantılı bir alan adı almak isterseniz belli bir miktar ödemeniz gerekmektedir. Fakat wordpress.com uzantılı bir alan adı alırsanız, bu tamamen ücretsizdir.
WordPress Alan Adı Seçimi
 • Alan adınızı aldıktan sonra WordPress size sonsuz seçeneğe sahip menüsünü sunuyor. Bu menüden sitenizin temasını belirleyebilir, yeni yazı ekleyebilir, taslak oluşturabilir, aldığınız trafiğe bakabilir, yorumları ve geri dönüşümleri görebilir ve kişisel profilinizi düzenleyebilirsiniz.
WordPress Menü
 • Sitenizin temasını oluştururken WordPress size bembeyaz bir canvas dahil 160 tane ücretsiz tema ve çok daha fazla ücretli tema sunmaktadır. Bu temaların önizlemelerini görebilir, renklerini değiştirebilir, istediğiniz gibi düzenleyebilir ve istediğiniz zaman sitenizin temasını değiştirebilirsiniz.
WordPress Temalar
 • Üzerinde yazacağınız konuyu belirledikten sonra, ister sağ köşedeki butona tıklayıp isterseniz de menüden yeni yazı seçeneğine tıklayıp yeni yazınıza başlayabilirsiniz. Siz yazarken WordPress otomatik olarak taslak halinde yazınızı siteye kaydetmektedir. Yani yazıyı bitirdikten hemen sonra yayınlamak zorunda değilsiniz, isterseniz taslak olarak da kaydedebilirsiniz. Ayrıca yeni yazı fikirlerini başlıklar halinde yazıp, taslak olarak kaydedip daha sonra o yazılara da başlayabilirsiniz.
WordPress Yazı Ekleme
 • Yazınızı yayınladıktan sonra aldığınız trafiği istatistikler bölümünden göreceksiniz. Bu bölümde kaç kişinin sayfanızı ziyaret ettiğini, hangi sayfalara girdiklerini, hangi platformlardan sitenize geldiklerini ve hangi coğrafyada bulunduklarını görebilirsiniz.

WordPress’in Özellikleri

 • WordPress tamamen ücretsizdir. Evet, ücretli üyeliklere de sahiptir, fakat sitenizin başlangıcı için size sunduğu kaynakların çoğuna ücretsiz erişebilirsiniz.
 • WordPress’in dünyanın en büyük internet sitesi olmasının avantajlarından biri birçok farklı site ile işbirliği içinde olmasıdır. Bunlardan en basiti Themeforest sitesidir. Themeforest, size onlarca kategori altında binlerce farklı tema sunan bir internet sitesidir.
 • WordPress’in size sunduğu bir başka avantaj da işbirliği içinde oldukları hosting firmalarıdır. Hosting firmaları internet sitenizin içindeki verilerin korunmasını sağlayan firmalardır. WordPress’in hem dünya üzerinde hem de Türkiye’de birçok hosting firmasıyla anlaşması mevcut. Bu durum, hızlı bir şekilde site açmanızı sağlarken aynı zamanda sitenizi güvenli bir ortamda yaratma şansı sunuyor.
 • WordPress’in kendini diğer internet sitelerinden ayıran, size sunduğu binlerce eklentinin yanında o eklentilerin ihtiyaçlarınızı ne kadar çok karşılayacağı da WordPress’i öne çıkaran özelliklerden bir tanesi. İhtiyacınız olacak SEO özelliğine sahip eklentilerin birçoğuna sadece paketinizi yükseltip sahip olabilirsiniz.
 • Sadece paketinizi yükseltip ek bir ücret ödemeden birçok kullanışlı eklentiye sahip olabilirsiniz. Zaman geçtikçe ve siteniz büyüdükçe bu eklentilerin nasıl yatırım araçlarına dönüştüğünü göreceksiniz.

WordPress ile Ne Tarz Siteler Açılabilir?

 1. Blog
 2. Online Mağaza
 3. Online Eğitim
 4. Podcast
 5. Affiliate Sitesi
 6. İş ve İşçi Bulma Sitesi
 7. Açık Arttırma Sitesi
 8. Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlar İçin Site
 9. Portfolyo Sitesi
 10. Forum

WordPress ile Nasıl Gelir Elde Edilir?

 • Ücreti paketinizle sahip olduğunuz bağış blokunu aktif hale getirerek ziyaretçilerden bağış talep edebilirsiniz.
 • Sponsorlu içerik paylaşabilirsiniz. Aldığınız trafiğe göre reklam taleplerinin yanında alacağınız sponsorluk taleplerini değerlendirebilir ve sponsorlu içerik üreterek gelir elde edebilirsiniz.
 • WordPress üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız, WordPress’in size sunduğu 4 farklı ücret modelinden birine sahip olmanız gerekiyor. Seçtiğiniz paket size siteniz üzerinden reklam verme şansı sunuyor. Reklamlarınızı ister WordPress’in size sunduğu programdan alabiliyor, isterseniz de Google, Facebook, AdSense gibi dışarıdaki sitelerden reklam sağlayabiliyorsunuz. Aldığınız trafik ve verdiğiniz reklamlara göre de gelir elde etmeye başlıyorsunuz. Fakat bizden size tavsiye: Reklam almadan veya vermeden önce aldığınız trafikte belirli sayılara ulaşmanız veya istikrarlı bir komünite oluşturmanız gerek, çünkü WordPress’in Google üzerinden aldığı trafik aşağıda gözüktüğü gibi yıldan yıla düşmektedir.
WordPress Google Arama Hacmi
 • Themeforest sadece tema satın alabileceğiniz bir site değil, aynı zamanda satabileceğiniz bir sitedir. Yani WordPress teması yaratarak Themeforest üzerinden tema ve eklenti satabilir ve gelir elde edebilirsiniz. Üstelik Themeforest size hem bir kategori için hem de kişiye özel tema yaratma şansı sunuyor. Tema ve eklenti satışı üzerine daha fazla bilgi sahibi olmak için aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz.

İçerik üretmek için kullanabileceğiniz ücretsiz siteler hakkında daha fazla bilgi almak için hazırladığımız videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

WordPress nedir?

WordPress, internetteki en büyük ve en kolay blog yaratma platformudur.

WordPress‘in ücretsiz modeli var mı?

Evet, WordPress’in 4 farklı ücretli modeli ile birlikte ücretsiz modeli de mevcuttur. Ücretsiz modelde sahip olduğunuz blog domaininiz “wordpress.com” uzantısıyla birlikte gelir ve blogunuz üzerinden reklam verip gelir elde edemezsiniz.

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Yağmur Delan – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz? Tabii ki, ben Yağmur. 22 yaşında bir içerik yazarıyım. Haziran ayında Akdeniz Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum, aynı zamanda

Ayça Yontgan – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz? Merhabalar, ben Ayça Yontgan. Dokuz Eylül Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. En büyük hayalim akademisyen olmak olduğu için üniversite hayatımın ilk

Öznur Koçak – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz? Herkese selam ben Öznur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde, Türkçe İktisat 3.sınıf öğrencisiyim. Girişimci ruhu yüksek olan bir insanım. Bulunduğum bazı platformlar beni

Yekta Pektaş – Metin Yıldız – Elini Kirletenler

Sizi tanıyabilir miyiz? Yekta Pektaş, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Ekonometri eğitimi aldı. Üniversite yıllarının başında “Startup Ekosistemi” ile tanışarak çeşitli toplulukların kurulması ve “Startup Odaklı”

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x