Ataberk Özaydın – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz?

Lise eğitimimin başından itibaren farklı girişimcilik yarışmalarına(t_MBA, TÜBİTAK, WOW+ vb.) katıldım. Bunların pek çoğunda dereceler elde ettim ve ödülleri alarak yurt dışında girişimcilik eğitimi veren programlara katılmaya hak kazandım. Bunun yanı sıra profesyonel olarak League of Legends’da Türkiye’nin en genç profesyonel espor oyuncusuydum.

İlk girişimimi lise sonda League of Legends’te bireysel koçluk hizmeti veren bir platform olarak kurmuştum. Ardından 60 kişilik bir ekibi olan içerik sitesi kurmuştum. Üniversite sınavı geldiği için girişimlerime dönemsel olarak ara verip sınava çalıştım. Pek çok üniversitenin yeteneklerinize göre burs veren programlarından %100 burs almıştım ancak üniversite sınavı mühendislik barajını geçemediğim için bursları değerlendirememiştim. Lisede pek çok farklı alanda faaliyet gösterdiğim için üniversiteye girmek benim için kolay olmadı. Üniversite sınavına 3. girişimde yazılım mühendisliği bölümüne yerleşebildim.

Üniversiteye girmemle birlikte makronline yazılım ekibini kurdum. Bu ekipte ilk girişimimiz makrosocial’ı hayata geçirdik. Daha sonrasında hâla aktif olan makromusic’i kodladık.

Şu anda aktif olarak İstinye Üniversitesi yazılım mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Makromusic’te Co-Founder & CEO görevindeyim. Aynı zamanda kendi müzik grubum olan “kurkafanda” grubunda gitarist ve vocal olarak devam ediyorum.

LinkedIn platformunda makromusic öncesi çok sayıda girişimin kurucuları arasında olduğunu görüyoruz. Girişimciliğe olan ilgi nereden geliyor?

Küçük yaşlardan itibaren girişimciliğe ve bilgisayara ilgim vardı. Pazarda su satmaktan, mahallede oyuncaklarımı satmaya, sevdiğim bilgisayar oyunlarının sunucularını kurmaya kadar, ticaret yapmayı ve bir şeyleri geliştirmeyi seviyordum. Liseye geçmemle birlikte yarışmalara katılmak ve buralarda derece almak, başkaları tarafından da fikirlerimin değer gördüğünü görmek tatmin ediyordu. Lise sona geçmemle birlikte de artık daha fazla somut şeyler görmek istedim ve seri şekilde girişimler kurmaya başladım. 2 yılı aşkın süredir makromusic’i geliştiriyoruz, makromusic bir gün kapanırsa yenisini ve daha iyisini yapmak için yola devam edeceğim.

Neden elini kirleterek makromusic’e başladın?

Makronline ekibi ile yola çıkarken üniversite hayatımız boyunca farklı girişimler kurup en az birinde başarılı olup kariyerimize bu işle devam etmek istiyorduk. makrosocial’da aradığımız başarıyı bulamayınca onu kapatıp, makromusic’e başladık. Elimizi kirlettiğimiz yolculuğumuzun şimdilik sonuncusu makromusic diyebiliriz 🙂

Başlamadan önce ne tarz zorluklar yaşadın?

makromusic’i kodlamaya başlarken henüz 1. sınıf öğrencisi olduğumuz için hiçbir mobil uygulama kodlama tecrübemiz yoktu. Ayrıca sermayemiz de yoktu. Dolayısıyla sıfırdan mobil uygulama geliştirmek için gerekli olan yazılım dillerini ve teknolojileri öğrenmeye başladık. Üniversite sınavına çalışır gibi Udemy, YouTube gibi yerlerden kurslar izleyip uygulama geliştirmeyi öğrendik. Süreç boyunca danışabileceğimiz bir bilen olmadığı için, tek başımıza ilerlemek sürecin en zor kısımlarındandı. Ayrıca bütçemizin olmayışı reklam stratejilerinde bize epey zorluk çıkardı ancak ekstra çabalarla bu konuları da süreci sağlıklı şekilde ilerlettik. İlk günün sonunda makromusic uygulaması hem App Store hem de Google Play Store’da +20.000 indirme almıştı ve en popüler uygulamalar arasında 1. sıraya kadar yükselmişti. 

Aynı zamanda şu an İstinye Üniversitesi’nde öğrencilik de yapıyorsun. Hem okul hem iş nasıl gidiyor? Okula bakış açın nasıl?

Yaşıtlarım mezun olurken ben hâla 2. sınıftayım. Ne yazık ki derslerim pek iyi değil. Elimden geldiğince hem girişimciliği hem de eğitim hayatımı pozitif şekilde ilerletmeye çalışıyorum. Ancak geçen dönem istisnasız tüm derslerden kaldım.. 

Üye olduğun girişimcilik kulüplerinin, vakıfların ve denediğin projelerin Ataberk Özaydın’ın oluşumunda sana neler kattığını düşünüyorsun?

Kulüpler, vakıflar genellikle aynı düşünce setlerine sahip kişilerin bir arada olmasını sağlıyor. Fikirlerinize hızlı geri dönüşler alabiliyor ya da potansiyel ortaklarınızı bulabiliyorsunuz. Projelerde ise insanlarla olan iletişiminizi, fikir geliştirmeyi, risk almayı ve ileri görüşlülük gibi özelliklerinizi geliştirebiliyorsunuz. Bu bağlamda yaptığım şeyler bana etki etti ve daha fazlası olarak etki etmeye devam ediyor.

Makromusic üzerine hayalleriniz neler?

makromusic’te hedeflerimiz ilk günden beri global olmaktı. Bu noktada küresel anlamda sektörde varlığı olan sosyal medyalar olsun, benzeri uygulamalar olsun, bunlara rakip olabilecek bir uygulama yaratmak istiyoruz. Bu da 10 aylık, 1 yıllık, 2 yıllık hedeflerle gerçekleştirilebilecek bir şey değil. Yani bizim hedeflerimiz genelde 10 senelik hedefler diyebiliriz. 

Öncelikli hedeflerimiz uygulamamızı Türkiye’de geliştirmek, büyütmek ve testlerimizi gerçekleştirmek. Buradaki kullanıcılarımızın yorumlarını aldıktan sonra bunu global piyasada adım adım yürütmek ve sonucunda da global bir uygulama haline gelmek. Pek tabii konuşurken bu 1-2 cümleye sığan bir şey ama arkasında da 10 yıllık bir çalışma, istikrar ve birliktelik söz konusu. Yani hedefimiz özetle global anlamda müziğin sosyal medyası olmak diyebilirim.

Sorular dışında eklemek istediklerin:

Son dönemlerde çok fazla tebrik mesajı ile karşılaşıyoruz. Bu noktada kendimizi aslında sorumlu ve borçlu da hissediyoruz. Ekibimizin tamamının her gün saatlerce çalışıyor olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hepimiz makromusic’i geliştirmek için elimizden geleni yapıyor, global bir marka haline getirebilmek için çok çalışıyoruz. Bizi destekleyen herkese de buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz. 

İletişim Bilgileri:

Instagram: https://www.instagram.com/ataberkozaydin/

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/ataberkozaydin/

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Midjourney Nedir?

Dijital dünyada tasarıma getirilen yepyeni bir boyut Midjourney. En basit tanımıyla; oluşturacağınız metinleri görsele çeviren bir yapay zeka uygulaması. Hayal ettiğiniz her şeyi metne dökebildiğiniz

Twitter’da Büyüme İpuçları

Dünyada 500 milyondan fazla, Türkiye’de ise 16 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Twitter, işinizi veya ürününüzü pazarlamak için mükemmel bir araçtır. Fakat milyonlarca kullanıcı

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü bir dil modeli. Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, insan benzeri metin yanıtlarını anlamak ve üretmek için

Figma Nedir

Figma, kullanıcı arayüzleri (UI), kullanıcı deneyimi (UX) tasarımları ve etkileşimli prototipler oluşturmak için kullanılan bulut tabanlı bir tasarım ve prototipleme aracı. Tasarımcılar ve geliştiriciler gerçek

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x