Ayça Yontgan – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, ben Ayça Yontgan. Dokuz Eylül Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. En büyük hayalim akademisyen olmak olduğu için üniversite hayatımın ilk üç yılını akademiye odaklanarak geçirdim. Fakat dijital dünyaya olan merakım beni konfor alanımdan çıkarıp Sıfırdan Globale’nin “Dijital Dünyanın Temel Taşları” bootcampine katılmaya itti. Böylelikle nisanda elimi kirletmeye başladım ve WordPress üzerinden blog sitesi açtım. Sıfırdan Globale altında yaz stajı yaptıktan sonra gönüllü olarak içerik yazarı olmaya devam ediyorum. 

Neden elini kirleterek WordPress üzerinden blog açtın?

“Dijital Dünyanın Temel Taşları” eğitiminin en önemli tarafı bana kattığı birçok yeni bilginin yanında deyim yerindeyse omzularımdan tutup kendime getirmek oldu. Sertifikaların ve diplomaların aslında ne kadar bir kağıt parçasından ibaret olduğunu gördüm ve portfolyöme ‘Ayça Yontgan kim?’ diye sorulduğunda cevap verebilecek bir iş eklemek istedim. Hayalimle de paralel olan bir blog sayfası açtım ve orada okuduğum kitapların çeşitli sosyal bilim dallarını kullanarak analizini yazdım. Bu analizleri İngilizce yazmaya karar verdim ve dünyanın çeşitli yerlerindeki kitap severlerden gelen geri dönüşlerden dolayı iyi ki İngilizce yazmışım diyorum.  

Sürdürebilirlik içerik üretme alanında ne kadar önemli?

Bence dijital dünyada bir işe başlamak o işin en kolay kısmı. Her şeye erişimimizin olduğu bu dünya üzerinde hayalimize bile gelmeyecek şeyler yapabiliriz. O yüzden ‘elini kirletme’ kısmı beni hiç zorlamadı. Zorlayan o eli kirli tutmak oldu 🙂 Yazdığım analizler, okulda yaptıklarımla aynı düzlemde olduğu için bir süre sonra kitaplar hakkında değil farklı konularda yazmak istedim. Burada Sıfırdan Globale’nin etkisi çok fazla oldu. Stajda ve daha sonra gönüllü olarak yazdığım yazılar hakkında çoğu zaman bir fikrimin olmaması beni araştırmaya itti ve bu araştırmaların saatler ve hatta günler sürmesi hiç umrumda olmadı. Blog sayfamda da bunu uygulamaya başladım; eski okuduğum veya çoğunlukla o ülkeden okuduğum kitaplar yerine daha edebiyatlarıyla tanışmadığım veya ismini yeni duyduğum kitaplar alıp okumaya ve onların analizini yapmaya başladım. Bu durum hem entellektüel hazinemi geliştirdi hem de blog sayfamda arada bir ortaya çıkan örümcek ağlarını temizledi.

Sıfırdan Globale bünyesinde yaptığın çalışmalar ile aldığın eğitimin arasında paralellik var mı? Sence edebiyat öğrencileri dijital dünyada kendilerine nasıl bir yol çizmelidirler?

Edebiyatın birçok tanımı olsa da kısaca okuyucuda duygu uyandıran, estetik tarafı ağır basan metinler diyebiliriz. Sıfırdan Gloable bünyesinde yazdığım yazılar ise okuyucuya bilgi vermeye odaklı. Böylelikle okuduğum bölümde yazdığım yazıların Sıfırdan Globale altında yazdığım yazılarla pek yakın olduğunu söylemem. Fakat bölümüm gereği hem bir edebi eser nasıl yazılır hem de bir makale nasıl yazılır biliyorum. Her iki metininde gerektirdiği araştırmayı, dilin nasıl kullanılması gerektiğini ve gerekitği zaman diller arası çeviri yapmam için çeşitli dillerde gereken dilbilgisini okulda almış olduğum eğitimle öğrendim. Ve bunlar, Sıfırdan Globale bünyesinde içerik yazarken işime yarayan en büyük özelliklerdi.

Benim düşünceme göre içerik yazma işini gördükleri eğitimden dolayı en iyi edebiyat öğrencileri yapabilir. Fakat dijital dünyada kendini gösterebilen edebiyat öğrencilerin sayısı maalesef çok az. Okullarda verilen dijital eğitimlerin çok sınırlı olmasının yanında edebiyat bölümlerinin dijitale uzaklığı yüzünden öğrenciler, yapabilecek ve yazabileceklerinin sınırının olmadığının farkında değiller. Okumayı, araştırmayı ve yazmayı seven birçok edebiyat öğrencisinin yeteneği ve kalemi sadece kağıt üstünde kalıyor ve dijital dünyanın kapısından içeri nasıl gireceklerin bilmiyorlar. Zaten sayısal bölümlerin yanında hissedilen dışlanmışlık durumunu da dijital dünya içinde hissedeceklerini düşünüyorlar ve birçoğu bu yüzden başlamaya cesaret edemiyor. Bu yüzden ‘Elini Kirletenler’ projesine bu kadar önem veriyorum; kendi gibi insanların kendilerinin düşündükleri korku ve hissettikleri anksiyeteyi aşmış ve kendilerine yabancı bir dünyada adım atmış olduklarını görmeleri ve duymaları, başlamaya korkan veya dışlanmış hisseden birçok insana başlamaları için bir işaret olacak. 

Sıfırdan Globale altında ‘Elini Kirletenler’ projesinde yer alıyorsun. Bu proje içinde almış olduğun geri dönüşler ve etrafında dönen fikirler ile ilgili bilgi verir misin?

Nisan ve ağustos aylarında olan eğitimlerde birçok kişinin dijital dünyada attıkları ilk adımlarının hikayesini çeşitli platformlarda paylaşması ve çoğu kişiden duyduğumuz ‘Bu kadar da zor değilmiş’ ve ‘Keşke daha önce yapsaydım’lardan sonra bu projeye başladık. Amacımız başlaması zor gözüken ve genellikle belirli bir iş deneyimi ve yaşı olan insanların yaptığı zannedilen işleri ve projeleri yapan lise ve üniversite öğrencilerinin kendi başlama ve devam ettirme hikayelerini anlatıp adım atmaktan korkan kişilere ilham olmalarını sağlamak. Podcast ve blog yazılarında yer verdiğimiz röportajlara gelen geri dönüşler bizleri daha fazlasını yapmaya itiyor. İnternet sitelerinin kuruluşları, onların üzerinden nasıl paylaşım yapıldığı hakkında olan ve benim de içinde bulunduğum sıfırdan başlamış ve bu konularda ellerini kirletmiş kişilerin konuşmacı olduğu eğitimden sonra ‘elini kirletme’ye olan ilgi daha da artmış ve daha fazla insanın dijital dünyada ilk adımını atmasına vesile olmuş olduk. Elini kirletenler röportajlarının tek bir kapak altında toplanması ve bir dijital kitapçık haline dönüşmesinde göstermiş olduğum emeklerden dolayı hem kendimle hem de okuyan insanlara vereceği ilhamdan ve atacakları adımlardan dolayı bu kitapçık ile gurur duyuyorum. 

Hem okul hem elini kirlettiğin projen hem dernek çalışmaların nasıl gidiyor?

Elimi kirlettiğim projem bölümümle alakası olması benim o projeden arada bir sıkılmama neden olmuş olabilir fakat bana hiçbir zaman bir yük veya sorumluluk olarak gelmedi. Yazdığım yazılarda böylelikle nicelik kaygısı değil nitelik kaygısı vardır. Yazın başladığım ve takvimini oturttuğum Sıfırdan Globale altında yazdığım yazılarda aynı şekilde hiçbir zaman okuluma verdiğim zamana müdahale etmemiştir. Blog sayfamda ilk başlarda gelen ‘acaba kaç görüntüleme ile para kazanacağım’ sorusu da yok oldu yerini bir terapi olarak ayırdığım zamanda yazdığım yazılara dönüştü. 

Elini kirletmek isteyenlere verebileceğin tavsiyeler neler olur?

Başladıktan sonra devam etmeleri. Herkes başlıyor fakat gördüğüm kadarıyla devam ettiren sayısı çok az. Bunun en büyük nedeni başlangıçtaki hiçliği görüp o hiçliğin devam edeceğine inanlar. Sıfırdan başlamış ve sürdürebilirliği çok da fazla olmayan biri olarak söyleyebilirim ki sıfır trafik aldığım günlerin yanında yazı yayınladığım gün ve o günün haftası gelen trafik beni daha çok yazmaya itiyor. Emin olun o başlangıçtaki hiçlik siz üretmeye başladığınız anda yok oluyor. Çünkü her zaman paylaştığınız videoyuyu izleyecek, yazdığınız yazıyı okuyacak ve paylaştığınız fotoğrafa bakacak birileri var; dijital dünyanın içine girdiğiniz anda sınırlarını onun değil sizin belirlediğinizi görüyorsunuz. 

İletişim Bilgileri:

Instagram: aycayontgan

LinkedIn: Ayça Yontgan

Elini Kirlettiğin Projenin Bilgileri: aycaslibrary

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Midjourney Nedir?

Dijital dünyada tasarıma getirilen yepyeni bir boyut Midjourney. En basit tanımıyla; oluşturacağınız metinleri görsele çeviren bir yapay zeka uygulaması. Hayal ettiğiniz her şeyi metne dökebildiğiniz

Twitter’da Büyüme İpuçları

Dünyada 500 milyondan fazla, Türkiye’de ise 16 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Twitter, işinizi veya ürününüzü pazarlamak için mükemmel bir araçtır. Fakat milyonlarca kullanıcı

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü bir dil modeli. Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, insan benzeri metin yanıtlarını anlamak ve üretmek için

Figma Nedir

Figma, kullanıcı arayüzleri (UI), kullanıcı deneyimi (UX) tasarımları ve etkileşimli prototipler oluşturmak için kullanılan bulut tabanlı bir tasarım ve prototipleme aracı. Tasarımcılar ve geliştiriciler gerçek

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x