Elif Damla Karakolcu – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz?

Ben Damla benim hikayem Anadolu Lisesi’nden özel liseye geçmem ile başladı diyebilirim. Sınıf belirleme sınavıyla özel derece sınıfına girdim. Kendime o zamana kadar söylemediğim bir şeyi söyleyerek “Yapabilirsin!” dedim. Sonucunda da ağırlıklı ders çalışma ve gelişim odaklı bir hayata merhaba dedim.

İstanbul üniversitesi moleküler biyoloji ve genetik bölümünü kazandım. Okula ilk girdiğimde öğrenci kulüpleri ile tanıştım. Hazırlık okuduğum için binam farklıydı ve oryantasyona dahil olamamıştım. Bu yüzden okul kulüplerini bulmak için yanlışlıkla İktisat Fakültesi’ne gittim. Burada Girişimcilik Kulübü ile tanıştım. İlk başlarda çekingen yaklaştığım bu kulüp sayesinde kendime büyük bir bakış açısı kattım. İÜ Genetik Kulübü’ne de dahil olarak bölümüm hakkında bir toplulukta da yer aldım.

Bu dönemde Öğrenci Kariyeri ve Atlas Yurt dışı Eğitim Danışmanlık şirketlerinde marka elçiliği yaptım. Üniversitedeki 2.ayımda İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde bir staj için Doç.Dr Leyla Türker Şener’e yazdım. Görüşme günü yaşadığım olay ve bu olaya yaklaşımım sayesinde kendime çok farklı bir kapı daha açtım. Bu stajım boyunca Dijital Ameliyathane projesi kapsamında ameliyatlara girdim ve AR VR teknolojisini yakından tanıdım. Bu sene hazırlığı tekrar ettim ve hazırlıkta ikinci senemi de en verimli şekilde kullanmayı hedefledim.

Girişimcilik ekosisteminde biyogirişimlerin durumunu analiz etme şansım oldu ve hem girişimlerin görünür olması hem de biyogirişimcilerin de farkındalık sağlayabilmesi amacıyla BioPeak Biyogirişimcilik Zirvesi projesini oluşturdum. İlk yıl Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı’ndan ikinci yıl ise TÜBİTAK’tan destek alarak bu zirveyi hayata geçirdik. Etkinlik gelenekselleşerek faaliyetlerine devam etmekte.

Stajımdan ve girişimcilik sektöründen aldığım enerji ile sağlıkta yapay zeka konulu çalışmalarda yer aldım. Sağlıkta Yapay Zeka İnisiyatifi’nin kurucu ekibinde yer aldım. Uluslararası ve hakemli bir dergi olan Sağlık Bilimlerinde Yapay Zeka Dergisi’nin öğrenci editörü olarak çalıştım. İstanbul’da ve İzmir’de sağlıkta yapay zeka konulu kongreler organize ettik.

Benim teknoloji ile asıl buluşmam da yapay zeka sayesinde oldu. Bu dönemde pandemi çıktı ve Başlangıç Noktası Hackathon’una katıldım. Bu Hackathona katıldığım arkadaşlarımla bir gece çalışırken Google Developer Student Clubs’ı okulumuzda kurma kararı aldık. Başvurumuzu yaptık ve kulübü okulumuzda kurduk.

Bu dönemde başta NASA olmak üzere farklı kurumlardan ağırladığımız konuşmacılar ve yaptığımız etkinliklerle Türkiye genelindeki 75 üniversite lideri arasından ilk 10’a girerek mentor oldum. Mentörlük sürecimi de başarıyla tamamlayarak GDSC serüvenimden mezun oldum.

Yine pandeminin başlarında bir arkadaşımın paylaşımı sayesinde İlker Canbulut ile tanıştım. Önceleri küçük bir ekip olarak başladığımız liderlik ve iletişim eğitimlerini giderek daha geniş kitlelere yaydık.

Lider Gelişim Programı olarak adlandırdığımız bu program şu an 100 üniversite öğrencisine birebir mentorluk ve eğitimler sunmakta.

Başlangıç Noktası Biyoteknoloji Programı organizasyon ekibinde yer aldım ve üniversite öğrencilerine biyoteknolojik dönüşüm çerçevesinde eğitimler verdik. Birçok öğrenciye staj ve iş imkanı sağladığımız bu eğitimde bir öğrenci de sağladığımız bağlantı desteği ile Harvard’da bir programa katıldı.

Ardından TÜBİTAK bünyesinde staja başladım. Hayvan deneylerini temel alan bu stajda laboratuvar hayvanları ile yapılan çalışmalarda aktif rol alarak gavage tekniklerinden literatür araştırma tekniklerine kadar pek çok konuda deneyim sahibi oldum.

Yetgen’de katılımcı olarak geçirdiğim dönemde Microsoft Learn Student Ambassador olduğum haberini aldım. Kısa sürede önce Alpha daha sonra da Beta seviyesinde bir temsilci oldum. Şu an bu ünvan ile öğrencilere LinkedIn eğitimleri vermekteyim.

Google DSC’nin düzenlediği Machine Learning Days hackathonunda sokak hayvanları ile ilgili yaptığımız bir proje sayesinde birincilik ödülü aldık. Yine Google’ın Women Techmakers topluluğu ile teknolojide toplumsal cinsiyet eşitliğini konu alan etkinliklere pazarlama desteği sağladım.

Yenibirlider Derneği #LEAD21 Fellowship Program’ına 20 bin kişinin arasından seçilen 21 kişiden biri oldum. Burada Emine Sabancı Kamışlı, Özlem Akgün Eşmeler ve Miray Tayfun gibi isimlerden birebir mentorluk almaktayım. Yine bu program kapsamında toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan 7 Bölge 7 Lise sosyal sorumluluk projesini gönüllü ekibim ile birlikte hayata geçirdik. Fellow arkadaşlarımla birlikte DAO hakkında sektörel derinleşme raporu yazdık ve bu raporu mentorluk ve koçluk aldığımız Dogma Alares ekibine sunduk.

Paribu ve Yenibirlider Derneği iş birliği ile gerçekleşen Sosyal Fayda için Hackathon yarışmasında bir oyun geliştirerek üçüncülük ödülünün sahibi olduk. Yaratıcılardan oluşan topluluğuna mikro fonlama yapan Komünite’de topluluk koordinatörü olarak çalışmamın ardından marka toplulukları kurmak ve geliştirmek üzerine operasyon gerçekleştiren Fornia‘da çalışmaya başladım. Bugünlerde Web3 alanında toplumsal cinsiyet eşitliğini temel alan bir NFT projesinin adımlarını ekip arkadaşlarım ile birlikte atmaktayız.

Şahanesin, gördüğümüz en uzun tanıtım cevabı oldu. Özellikle gönüllülük projelerine nasıl yaklaşıyorsun, bu projelerin sana neler kattığını düşünüyorsun?

Hikayemin başlangıcını gönüllülük projeleri ile sağlamış biri olarak söyleyeceklerimden daha fazlasını yaşadığımdan eminim. Sağlam bir okul hayatının temelleri okuma yazma öğrenilerek atılır. Gönüllülük faaliyetleri de bir kariyer hayatının inşaası için okuma yazma görevi görmekte.

Biriyle nasıl iletişim sağlarsınız, ekip nasıl yönetirsiniz, bir projeyi nasıl hayata geçirebilirsiniz gibi pek çok temel kariyer taşını gönüllülük faaliyetleri ile öğrenebilirsiniz. Burası bir nevi iş hayatı simülasyonudur. Burada öğrenir ve en önemlisi burada hata yaparsınız. Hata yapmak için bir alanınızın olması inanılmaz bir fırsat.

Buradaki ince nokta ise gönüllülük organizasyonunun liderinin kim olduğudur. İyi bir lider ile çalışırsanız alabileceğiniz yol kariyer hayatınız için hayati olabilir. Kötü bir lider ile çalışırsanız yaşayabileceğiniz manipülasyon ve baskı ile potansiyelinizin çok altında kalabilirsiniz.

Kariyer hayatının başındaki bir insan için iyi ve kötü lider ayrımı çok zordur. Bunun çözümü daha fazla farklı gönüllülük projesinde yer almak, daha fazla farklı liderle çalışmaktır. İşimizi şansa bırakmak yerine denemek ve yanılmak, görmek ve geçirmek kendimiz için yapabileceğimiz en iyi şeydir.

Sosyal medyayı da akranların arasında en aktif kullananlar arasındasın hiç şüphesiz. Bu şekilde kullanım sana neler sağlıyor?  

Odanızda bir kutu olduğunu düşünün. Bu kutunun içinde ne olduğunu bilmezseniz en ihtiyaç anında işinize yarayacak ürünün orada olup olmadığını bilemezsiniz. Bizler de aslında birer kapalı kutuyuz. İnsanların bu kutunun içindeki yetkinlikleri bilmelerini sağlamazsak ihtiyaç anlarında bize ulaşmaları gerektiklerini bilmezler. İnsanların benim çantamdaki yetkinlikleri biliyor olması çok fazla farklı projede yer almamı sağlıyor.

Sıfırdan Globale ekibi ile olan sürecimiz buna güzel bir örnek teşkil ediyor. Levent Bey akranlarımla olan sıkı iletişimimi sosyal medya vasıtasıyla görmüş ve neler yapabileceğimiz konusunda bir toplantı aldık. Bu toplantıda Lider Gelişim Programı’ndan ve buradaki arkadaşlarımdan bahsettim.

Daha sonrasında Elini Kirletenler podcast serisine başlarken ilanı bana iletti ve ben de Lider Gelişim Programı’ndaki arkadaşlarımla paylaştım. Şu an podcast moderasyonunu sağlayan Hilal Gökçe Akbulut’un muhteşem serüvenine vesile olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Sosyal medyanın hayatlarımızda yarattığı çarpan etkisine hayranım!

Hem okul, hem part-time çalıştığın projeler, hem gönüllülük projeleri… Bu üçü nasıl bir arada gidiyor? Zamanını yönetme konusunda kullandığın uygulamalar var mı?

Google Takvimler’i çok fazla kullanıyorum. Tüm hayatım burada. Ne zaman, nerede olmam gerekiyorsa o zamanda orada olmaya özen gösteriyorum. Daha fazla çalışabilmek için sosyal aktivitelerimden ödün veriyorum.

Sosyal ihtiyaçlarımı da içerisinde bulunduğum topluluklar ile besliyorum. Pazar günleri çalışmamaya ve mümkünse evden çıkmamaya özen gösteriyorum. Bu şekilde haftanın yorgunluğunu atıp kendimi güncelleyebiliyorum.

Hayallerin neler, ileride kendini nerede / nasıl görüyorsun?

En büyük hayalim insanların hayatına ve dünyaya güzel bir iz bırakmak. Üniversite birinci sınıftayken mezuniyetime kadar yapacaklarım hakkında bir planlama yapmıştım. Bu listeyi ikinci sınıfta tamamladım. Etrafında olan bitene baktıkça insan fırsatları görebiliyor ve fırsatları düzgün kullandığı takdirde planlarının ötesine gidebiliyor.

Bu yüzden yeni bir plan henüz oluşturmadım, şu an gözlem dönemimdeyim. Etrafımı ve dünyayı gözlemliyorum. Acelem de boşa harcanacak zamanım da yok. Bakalım beni neler bekliyor, birlikte göreceğiz.

Şu an üniversitede okuyan ve bir şekilde deneye yanıla öğrenen – elini kirletmek isteyenlere – verebileceğin tavsiyeler neler olur?

Birden fazla gönüllü toplulukta bulunun, soru sorun, öğrenmeye açık olun, insanlara iyi davranın, kötü konuşmayın, içerik paylaşın ve elinizi kirletin. Nacizane, en çok fayda gördüğüm davranışlar bunlar oldu.

Sorular dışında eklemek istediklerin:

Böyle anlamlı bir seride bana da yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Gelecekte görüşmek üzere,

İletişim Bilgileri:

Instagram: damlakarakolcu

Linkedin: linkedin.com/in/damlakarakolcu/

Email: karakolcudamla@gmail.com

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Ataberk Özaydın – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz? Lise eğitimimin başından itibaren farklı girişimcilik yarışmalarına(t_MBA, TÜBİTAK, WOW+ vb.) katıldım. Bunların pek çoğunda dereceler elde ettim ve ödülleri alarak yurt dışında

İlayda Küçükafacan – Elini Kirletenler

Seni Tanıyabilir Miyiz? Ben İlayda, bir öğren(i)ciyim! Değer yaratmanın ve hayatlara dokunmanın hayatın amacı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple beni sürekli bir şeylerle uğraşırken bulabilirsiniz, çünkü

Ceren Esin Can – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz? Merhabalar, ismim Ceren, 25 yaşında bir girişimciyim. Koç Üniversitesi’nde İşletme bitirdikten sonra E-ticaret alanında kendimi geliştirip yazılım sektöründe tecrübe kazanırken kendi markam

Elif Damla Karakolcu – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz? Ben Damla benim hikayem Anadolu Lisesi’nden özel liseye geçmem ile başladı diyebilirim. Sınıf belirleme sınavıyla özel derece sınıfına girdim. Kendime o zamana

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x