Elif Nur Yalçınkaya – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, ben Elif Nur Yalçınkaya. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği öğrencisiyim. Bölümde ilk senem ancak geçen yıl İngilizce hazırlık okudum. Sadece okullarla kendimi istediğim düzeyde geliştiremeyeceğimi düşündüğümden Sıfırdan Globale Akademi gibi bir yere katılmayı uzun zamandır istiyordum. Hep bir içerik üreteceğimi düşünürdüm ama iş başlama evresine gelince orada bir dururdum. Tabii bu Sıfırdan Globale ile tanışana kadar sürdü çünkü oradaki ‘Elini kirlet!’ çağrısına kayıtsız kalmak gerçekten zordu. Böylece atamadığım o adımı atıp bir Instagram hesabı açtım.

Neden elini kirleterek böyle bir projeye başladın ve Instagram platformunu seçtin? Kelimelere yönelik özel bir ilgin var mıydı?

Aslında bir şeyler üretmeye hep ilgim vardı. İlgimi çeken içerikleri okumak ve şarkılar dinlemek dünyamın vazgeçilmez birer parçaları gibiydi. Günümüzde bir meselesi olmadan yazılan içerikleri, hem yazılar hem de şarkılar açısından söylüyorum, gördükçe bana anlamlı gelen kısımlar daha da önem kazandı. Ben de anlamlı bulduğum kısımları başkalarıyla da paylaşmak istedim. Ve başlangıç için Instagram hesabı daha uygun geldi bana çünkü oraya Canva’dan tasarım oluşturmayı seviyorum. Sevilen bir doğrultuda ilerlemenin devamlılıkta bana yardımcı olacağını düşündüm.

Elini kirletmiş olduğun projenin hikayesi?

Küçüklüğümden beri okumayı, şarkı dinlemeyi ve yazı yazmayı çok severim. Bir noktada ise sosyal medyadaki bazı alıntı sayfalarında sürekli aynı sözlerin döndüğünü görüyordum. Sonra ise şunu gözlemledim: Çok paylaşılan alıntıların kitaplarını okuduğumda orada alıntılarda yer almayan ama çok hoşuma giden birçok cümle vardı. Ben de böyle sözlerle karşılaşmayı sevdiğimden onları başkalarıyla da buluşturmak istedim.

Başlamadan önce ne tarz zorluklar yaşadın?

Kendimi başlamak için daha çok geliştirmem gerektiğini düşünüyordum. Daha çok şey okuyayım, daha çok şey öğreneyim… Böylece zaman geçti ama ben bir türlü başlayamadım.

Ama sonradan Sıfırdan Globale ile şunu öğrendim: “Sen başla, yolda düzelir.” 

Hem okul hem elini kirletme projesi nasıl gidiyor?

Paylaşılacak içeriği hazırlamak benim için keyifli bir süreç, böyle olunca sevdiğim satırları birkaç saat bilgisayar başında kalıp bana uzun zaman yetecek gönderiler oluşturabiliyorum. Sadece düzenli paylaşım yapma konusunda bir sıkıntım var ama onu da hazırladığım tasarımları telefonuma kaydedip çözmeyi düşünüyorum. 

İnsan bir şeyi yapmak isteyince bunu zaman sıkıntısı yüzünden geri plana atmamalı çünkü zaman ilerledikçe önceden başlamamanın pişmanlığını yaşamayı kimse istemez.

Yaşadığın sürecin sana neler kattığını düşünüyorsun?

Zamanımı daha iyi yönetmem gerektiğinin tekrar farkına vardım çünkü sevdiğim alıntılarla içerik üretiyorum ve okunacak, dinlenecek ya da izlenecek birçok şey var. Aynı zamanda okulumla ve yapmam gereken başka şeylerle birlikte bu daha da önemli oldu benim için.

Sürekli içerik üretmek zor bir konu olsa gerek. Burada nasıl ilerliyorsun?

Dediğim gibi okunmayı, dinlenmeyi ve izlenmeyi bekleyen birçok kitap var. Ama bence kaynak ne kadar çok olsa da bunu sıkılmadan devam ettirebilmek önemli. Burada sevdiğim işi yapmam en büyük yardımcım.

Elini kirletmek isteyenlere verebileceğin tavsiyeler neler olur?

Elini kirletmek isteyen herkes, şu an imrenerek baktığı kişilerin de başlangıçta onlar gibi olduğunu unutmamalı. İsteyen ve çabalayan kişi “güzel yerlere” gelebilir ama beklemeye devam eden kişi yerinde sayar. 

Ayrıca siz de benim gibi başlamada zorluk çekiyorsanız, hatta yolda olmakta da, sizin gibi içerik üretmek isteyen veya üreten insanların arasına katılın. Ben de bunun farkında olarak Sıfırdan Globale Akademi ile başladım bu yola. 

Sorular dışında eklemek istediklerin:

Öğrenilecek çok şeyimiz var ama bunun yeri beklediğimiz nokta olmamalı. Yollar öğrenmek için var. Moralimin düştüğü zamanlarda aniden beni yolda olmaya teşvik eden şeyler oldu. Bazen bir gönderimin birden “fazla” beğeni alması bazen de Sıfırdan Globale ekibinden biriyle konuştuğumda bana devam etmem gerektiğini göstermeleri… 

Yolda düşsek bile bunlar başkalarının da yaşadığı şeyler, onlar kalktıysa biz de kalkıp devam edebiliriz! Yeter ki başlayalım…

İletişim Bilgileri:

Instagram: https://www.instagram.com/elif.nur.yalcinkaya/

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/elif-nur-yal%C3%A7%C4%B1nkaya/

Email: elifnur.yalcinkaya117@gmail.com

Elini Kirlettiğin Projenin Bilgileri: https://www.instagram.com/kelimelerdekibiz/

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Ataberk Özaydın – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz? Lise eğitimimin başından itibaren farklı girişimcilik yarışmalarına(t_MBA, TÜBİTAK, WOW+ vb.) katıldım. Bunların pek çoğunda dereceler elde ettim ve ödülleri alarak yurt dışında

İlayda Küçükafacan – Elini Kirletenler

Seni Tanıyabilir Miyiz? Ben İlayda, bir öğren(i)ciyim! Değer yaratmanın ve hayatlara dokunmanın hayatın amacı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple beni sürekli bir şeylerle uğraşırken bulabilirsiniz, çünkü

Ceren Esin Can – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz? Merhabalar, ismim Ceren, 25 yaşında bir girişimciyim. Koç Üniversitesi’nde İşletme bitirdikten sonra E-ticaret alanında kendimi geliştirip yazılım sektöründe tecrübe kazanırken kendi markam

Elif Damla Karakolcu – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz? Ben Damla benim hikayem Anadolu Lisesi’nden özel liseye geçmem ile başladı diyebilirim. Sınıf belirleme sınavıyla özel derece sınıfına girdim. Kendime o zamana

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x