Onurcan Çam – Elini Kirletenler

Seni tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Onurcan Çam. 24 yaşındayım ve 2,5 yıldır Sosyal medya’da faydalı ve ilginç bilgiler, genel kültür, seyahat, Dünya ve Türkiye trendleri hakkında içerikler üretiyorum.

TikTok, YouTube ve Instagram mecralarında uzun zamandır faydalı içerikler üretiyorsun. Öncelikle faydalı içeriği biraz açabilir miyiz? Neye faydalı içerik diyebiliriz?

Benim açımdan faydalı içerik insanların daha önce duymadığı veya hayatlarının bir bölümünde kullanabileceği bir bilgiyi onlara vermektir. Bu çok geniş kapsamlı olabilir. Örneğin seyahat sırasında faydalanabilecekleri bir ipucu, işe yarar bir websitesi, X bir ülkenin ilginç geleneği veya gündem olmuş bir haberin detayı olabilir.

Bir gün ne oldu da, içerik üretmeye başladın? O an neler düşünüyordun, bugünlere geleceğini hayal etmiş miydin?

Ben ilk başta TikTok’ta içerik üretmeye başladım. Pandemi sebebiyle tüm dünya eve kapanmıştı ve herkesin elinde telefon, insanlar yukarı doğru kaydırıyor ve video izliyorlardı. Buna ben de dahildim ancak artık bir izleyici değil ve oyuncu olmaya karar vererek ilk videom olan ‘Pizza ve Hamburger’in tarihi’ isimli videomu yükledim. Bu videom hiç takipçim yokken ilk başta 10.000 izlenmişti ve sevinçten havalara uçmuştum. O gün bu gündür aynı heyecanla her gün düzenli olarak içerik üreterek video yüklüyorum. Samimi konuşmak gerekirse bu günlere geleceğimi hiç hayal etmiyordum. Bunu bir hobi olarak yaparım diye düşünürken hobim benim işim oldu.

Bu üç mecrada toplamda 1 milyondan fazla takipçin var. Her birinin kullanımı için bir ipucu vermek istersen ne söylerdin?

TikTok daha çok doğallığı ile ön plana çıkan bir uygulama olduğu için burada kullanıcıların görmek istediği şey doğal bir anlatım. Ayrıca daha fazla insana ulaşmak isteyen bir kişinin ilk gireceği yer TikTok olmalıdır. Çünkü algoritmalarına göre önemli olan şey takipçi değil içeriktir. Instagram’da ise yükselmek daha zor ancak standart bir algoritmaya sahip. TikTok’ta 2M takipçili bir kişinin yeri geldiğinde bir videosu 20 bin izlenebilirken Instagram’da bunu görmek imkansızdır. Youtube ise bana kalırsa sıfırdan başlayan birinin adapte olabileceği en zor alan ancak size videolarınız için para ödeyen tek platform. Ben Youtube’da 5 aydır bulunuyorum ve sadece Shorts videolarım ile 75 bin takipçi kitlesine ulaştım. Bu benim nezdinde çok büyük bir başarı. Yatay videolar ile kesinlikle bu kadar sürede bu kadar takipçi kazanamazdım. Bu da bize aslında dikey videoları yerinin hayatımızda çok daha fazla olacağını gösteriyor.

2021 yılında TikTok tarafından faydalı içerik üreticisi ödülünü kazandın, bu ödülün sana katkısı ne oldu?

Yaptığım işe olan saygınlığım ve motivasyonum bir kez daha arttı. 2022 için de adayım umarım yine bu ödüle layık görülürüm. Sosyal medya platformları tarafından alınan bu gibi ödüllerin manevi anlamı çok büyük oluyor. Seni daha çok motive ediyor ve doğru yolda gittiğini bir kez daha hatırlatıyor.

Yaşadığın sürecin sana neler kattığını düşünüyorsun?

Kamera önünde rahat olmak ve konuşabilmek gerçekten zor bir iş. İçerik üretmenin en büyük katkısı bunu ortadan kaldırmak oluyor. Ben sürekli düşünen ve yeni şeyler üreten biri olduğum için hayatım daima böyle geçiyor ve bu biraz yıpratıcı. Ancak tüm zamanım kendime ait olduğu için sabah yataktan sadece kendim için kalkıyorum. Bu da benim çok değerli bulduğum bir şey.

Sıfırdan başlayıp, elini kirletmek isteyenlere verebileceğin tavsiyeler neler olur?

İçerik üretenlerin çoğu hemen pes ediyor. Ayrıca iyi bir videonun çekilmesi için lüks bir stüdyo veya ışığa ihtiyacı olduğunu düşünüyorlar. Ben bunu kabul etmiyorum. Doğal olmak bu işin en önemli unsurudur. Başlangıç için TikTok’u tavsiye ediyorum. Bu işin büyük bir emek istediğini kesinlikle unutmamalılar. Yeri geliyor bazı şeylerden ödün vermeniz gerekiyor. İlk başlarda içerik ürettiğiniz için çevrenizden garip yorumlar alabilirsiniz ama bunu düşünmeyin. Siz üretmeye devam edin, sonra değişiyorlar.

Sorular dışında eklemek istediklerin:

Davetiniz için çok teşekkür ederim. 

İletişim Bilgileri:

Instagram: https://www.instagram.com/onurcancamm/

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/onurcancam/

Email: onurcancamiletisim@gmail.com

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Midjourney Nedir?

Dijital dünyada tasarıma getirilen yepyeni bir boyut Midjourney. En basit tanımıyla; oluşturacağınız metinleri görsele çeviren bir yapay zeka uygulaması. Hayal ettiğiniz her şeyi metne dökebildiğiniz

Twitter’da Büyüme İpuçları

Dünyada 500 milyondan fazla, Türkiye’de ise 16 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Twitter, işinizi veya ürününüzü pazarlamak için mükemmel bir araçtır. Fakat milyonlarca kullanıcı

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü bir dil modeli. Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, insan benzeri metin yanıtlarını anlamak ve üretmek için

Figma Nedir

Figma, kullanıcı arayüzleri (UI), kullanıcı deneyimi (UX) tasarımları ve etkileşimli prototipler oluşturmak için kullanılan bulut tabanlı bir tasarım ve prototipleme aracı. Tasarımcılar ve geliştiriciler gerçek

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x