Bugünkü bültenimizde içerik pazarlamasının giderek artan önemiyle birlikte, bu alanda son zamanlarda gerçekleşen satın alma hikayeleri hakkında bilgi paylaşacağız. Ve tabii ki ekonomi bakanlığına birkaç öneri.


Yazının sonunda kullanıcı elde edinme tarafında Facebook / Google Ads gibi paralı kanallara karşı fikirleriniz değişebilir, bizden söylemesi. 🙂

Bültene geçmeden önce bir not:

Sıfırdan Globale Bootcamplerini bu yıl başlatıyoruz. Öncelikle online pazarlama ve satış tarafında firmalara özel bootcampler düzenleyip, açık pozisyonlarını doldurmaya çalışacağız. Buna yönelik bir arayışınız varsa, bizimle levent@sifirdanglobale.com adresinden iletişime geçebilirsiniz. 

—————————————————

Son birkaç yıl içerisinde çok sayıda içerik sitesi / komünite – yazılım firması birleşmesi gerçekleşti. 


Bunlardan biri Hubspot’un 2016 yılında kurulan The Hustle adlı girişimlere yönelik hizmet veren bülteni geçtiğimiz sene satın almasıydı. 


Hubspot, 1.5 milyondan fazla abonesi olan medya firmasını tutarı açıklanmayan bir miktara satın aldı ve bu satın alma sonrası Hubspot’un kurucusu aşağıdaki tweeti paylaştı.

Sonrasında da neden satın aldıklarını açıklayan bir yazı yayınladılar.

Yine aynı şekilde Microsoft’un, GitHub’ı 7.5 milyar dolar karşılığında satın alması da en büyük dikkat çeken yazılım firması – komünite birleşmelerinden.


Bunlara ek:

Peki yazılım firmaları neden bu satın almaları gerçekleştiriyor, yeni nesil yazılım firmaları neden medya firmalarını içeride barındırmak istiyor?

Cevabı kullanıcı edinme maliyetlerinde.


Yazılım firmalarının sıklıkla takip ettiği metriklerden ikisi;

Kullanıcı edinme maliyetlerinde son yıllarda sürekli artış olduğundan, daha sürdürülebilir ve kalıcı olan yollar tercih edilmeye başlanıyor. Paralı kanallarda sürekli reklam veriyorken, içerik tarafında yazdığınız bir içerik uzun yıllar trafik çekebiliyor, kullanıcı getirebiliyor. 


Maliyet olarak baktığınızda içeriği yazan kişiye verdiğiniz ücretle birlikte site maliyetleri dışında çok bir masrafı yok. Ama içerikten gelen trafiği paralı kanallardan çekmek için binlerce dolar harcamanız gerekebilir.

Bunun farkına varan yazılım firmaları ne yapıyor?

Yazılım firmaları, içerik / komünite sitelerinin kitlesini satın alıyor ve hali hazırda bulunan kişilere ürünlerini pazarlamaya başlıyorlar. 


Reklam kanalları tıkanmaya veya daha da maliyetli olmaya başladığından, daha ilgili olacaklarını düşündükleri kişilere tanıtımlarını yapıyorlar. Böylece daha uyguna müşteri elde edebiliyorlar.

Sayılarla Destekleyelim!

2021 Facebook Reklamları Tıklama Başına Maliyet Yükselişleri
Statista’dan aldığımız dataya göre çeyreklere göre Facebook üzerinde reklam veren firmaların sayısındaki artış.
Statista verilerine göre Google’un yıllar içerisinde reklamlardan elde ettiği gelir, milyar dolar olarak. Gelir çoğalıyorsa, reklam verenler çoğalmıştır veya reklam maliyetleri artmıştır.
Diyebiliriz ki rekabet gittikçe kızışıyor.

Uzun lafın kısası kullanıcı edinme maliyetleri artıyor ve firmalar uzun vadeli yatırımlar yaparak içerik / komünite sitelerini satın alıyor, hazır kitleleri bünyesine katıyor.

Deneyimlerimiz doğrultusunda görüşlerimiz ve önerilerimiz…

Örnekler vermek gerekirse, Lenny’s Newsletter ağırlıklı olarak ürün ve büyüme özelinde gelişmeler paylaşıyor, John Bonini content marketing üzerine görüşlerini aktarıyor, Dave Gerhardt b2b pazarlama üzerine bültenlerini paylaşıyor.

Türkiye’den Örnekler

3.5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa
Mustafa
3 ay önce

Güzel bir içerik olmuş, teşekkürler.