Blogger Platformu Nedir?

Blogger, iki milyondan fazla kullanıcının aktif olduğu ve yazılım bilgisine sahip olmayan kişilerin kolaylıkla bir blog sitesi yönetmelerine imkan tanıyan online bir servistir. Blogger üzerinde açtığınız siteyi Blogger’ın size sunduğu araçlar sayesinde kodlama yapmanıza gerek kalmadan istediğiniz gibi düzenleyebilir ve istediğiniz konu hakkında yazı yazabilirsiniz.

İçindekiler

Blogger’ın Ücretsiz Planı Var mı?

Blogger, tamamen ücretsiz bir platformdur.

Blogger Üzerinden Site Nasıl Açılır?

 • Blogger’dan bir internet sitesi açmak için bir Google hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Google hesabınızla üye olduktan sonra “.blogspot.com” alan adı uzantısıyla blog sayfanızı oluşturabilirsiniz.
Blogger Hesap Açma
 • İnternet sitenizi oluşturduktan sonra Blogger’ın size sunduğu temalara sol taraftaki menüden ulaşabilir ve sitenizin temasını 60’a yakın farklı tema içinden seçebilirsiniz.
Blogger Kullanıcı Paneli
 • Sağdaki menü bölümünden seçtiğiniz konu hakkında yazacağınız yeni yazınıza başlayabilirsiniz. Aynı zamanda Blogger size yazınızı taslak olarak kaydetme ve yazınızı ileri bir tarihte yayınlama seçeneği sunar.
Blogger Kullanıcı Paneli 2
 • Yayınladığınız yazının aldığı görüntüleme sayısı ve yorumları istatistikler kısmından görebilirsiniz.

Blogger üzerinden nasıl bir site oluşturabileceğinize dair bir videoyu aşağıda paylaşıyoruz.

Blogger ile Ne Tarz Siteler Açılabilir?

 1. Liste
 2. Blog
 3. Nasıl Yapılır
 4. Checklist
 5. Röportaj
 6. Eleştiri Yazısı
 7. Seyahat Yazısı
 8. Podcast
 9. Vlog
 10. Fotoğraf Galerisi

Blogger mı, WordPress mi?

Blogger, WordPress’in basitleştirilmiş halidir. Her ne kadar iki site aynı amaca hizmet etseler de WordPress kullanıcı, deneyim ve araç bakımından daha kapsamlıdır. Eğer sadece kişisel bir blog sayfasına sahip olmak istiyorsanız size Blogger’ı öneriyoruz. Ama “Ben istediğim konu hakkında içerik üretirken gelir elde etmek istiyorum.” diyorsanız size WordPress’i tavsiye ediyoruz. WordPress’in sahip olduğu ve bir miktar para ödeyerek ulaşabileceğiniz pazarlama araçları ile hem işinizin ne kadar büyüdüğünü gözlemleyebilir hem de kendi sitenize reklam alabilirsiniz.

Bu arada WordPress ve Blogger’ın karşılaştırması hakkında Forbes’un buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz bilgilendirici bir yazısı mevcut. Aşağıda paylaştığımız Google aramalarından da görebileceğiniz gibi, iki platformun aranma sayıları çok yakın olsa da WordPress her zaman daha fazla trafiğe sahip olan site olmuştur.

Blogger vs WordPress Google Arama Hacmi

Fakat bu durum WordPress üzerinde açtığınız bir internet sitesinin Blogger üzerindeki bir siteden daha çok trafik alacağı anlamına gelmez. Sitenizin alacağı trafik, her zaman size ve içeriğinize bağlıdır. Hangi site üzerinden açmış olursanız olun, düzenli olarak paylaştığınız kaliteli içerikler sayesinde internet siteniz trafik almaya başlayacaktır.

Eğer WordPress üzerinden bir internet sitesi açmak ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız daha önce yayına aldığımız “WordPress Nedir?” yazısına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Blogger ne demek?

İngilizce bir kelime olan ve Türkçe’ye blogcu olarak çevirebileceğimiz bu kelime, kendisine ya da başkasına ait bir sitede düzenli olarak yazı yazan kişilere verilen bir unvandır.

Blogger nedir?

Blogger; iki milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olan, sunduğu araçlarla hiçbir yazılım bilgisine sahip olmadan bir blog sitesi yönetmenize imkan tanıyan bir internet servisidir.

Blogger nasıl olunur?

Eğer yazı yazmayı seviyorsanız, bu yazıları başkalarıyla paylaşmanın iyi olacağını düşünüyorsanız ve düzenli olarak yazabileceğinize inanıyorsanız Blogger, WordPress ya da benzeri bir site yönetim servisi üzerinden kolaylık bir internet sitesi açarak siz de blogger olma yolundaki ilk adımı atabilirsiniz.

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Midjourney Nedir?

Dijital dünyada tasarıma getirilen yepyeni bir boyut Midjourney. En basit tanımıyla; oluşturacağınız metinleri görsele çeviren bir yapay zeka uygulaması. Hayal ettiğiniz her şeyi metne dökebildiğiniz

Twitter’da Büyüme İpuçları

Dünyada 500 milyondan fazla, Türkiye’de ise 16 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Twitter, işinizi veya ürününüzü pazarlamak için mükemmel bir araçtır. Fakat milyonlarca kullanıcı

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü bir dil modeli. Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, insan benzeri metin yanıtlarını anlamak ve üretmek için

Figma Nedir

Figma, kullanıcı arayüzleri (UI), kullanıcı deneyimi (UX) tasarımları ve etkileşimli prototipler oluşturmak için kullanılan bulut tabanlı bir tasarım ve prototipleme aracı. Tasarımcılar ve geliştiriciler gerçek

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x