Freemium Model / Gel Gel Ürünler

Gel Gel ürün tabiriyle bundan 20 yıl önce babam kendi işini yaptığı zamanlarda tanışmıştım.

O zamanlar babamın bir mobilya dükkanı vardı ve ağırlıklı olarak yatak odaları için sürgülü dolap satışı yapıyordu. Sürgülü dolabın yanında komodin ve şifonyerler de -yine yatak odaları için- sattığı ürünler arasındaydı. 

O zamanlar komodin ve şifonyerleri neden sattığını sorduğumda, bana şöyle bir cevap vermişti:

“Herkesin ilk etapta sürgülü dolap almaya bütçesi yetmeyebilir, her ne kadar aynı ihtiyacı karşılamasa da uygun fiyatlı gel-gel ürünlerinin olması iyidir. Müşterilerin bu ürünleri senin dükkanından satın almaları, sonrası için akıllarda kalmanı sağlar. Eğer müşteri üründen memnun kalırsa bil ki, sürgülü dolap için de ilk bizim kapımızı çalacaktır.”

Babamın bu aktardığına yönelik elimizde bir veri olmadığından ne kadar efektif olduğunu paylaşamayacağım. Ancak babamın bahsetmiş olduğu bu gel-gel ürünler, bana günümüz dünyasındaki freemium iş modelini anımsattı. Müşteri edinme maliyetleri giderek arttığından, bugünkü bültenimizde gel-gel ürünlerin ya da başka bir deyişle freemium (free ve premium’un birleşimi) iş modelinin çeşitli organizasyonlar tarafından nasıl kullanıldığını anlatacağım.

  • Google, Apple ve Dropbox bulut depolama servislerini belli bir limite kadar ücretsiz sunup, limiti geçtiğinizde sizlerden ücret alıyor. Bu şekilde ücretsiz kullanımla sizin sisteme alışmanızı hedefliyor. Limiti geçtiğinizde de başka bir servise geçmeye büyük ihtimalle üşeneceğiniz için istediği aylık parayı ödemeye başlayacaksınız. Bu videoda Chris Anderson, freemium kullanıcıların neden sadık olduğunu paylaşıyor.
  • Notion üzerine temalar sunan ve kendini Notion Guy olarak tanıtan Easlo’nun internet sitesinde ücretli ve ücretsiz Notion temaları bulunuyor. Ücretsiz temalar sayesinde e-posta toplayıp, ücretli temaların duyurularını e-postasını topladığı kişilere de gönderiyor. Böylelikle gel-gel ürünler sayesinde gelir elde ediyor. IndieHackers platformundan AMA’sına ulaşabilirsiniz.
  • Dickie Bush ve Nicolas Cole’un, internette yazı yazma yeteneğini geliştirmek isteyenlere yönelik ücretli bir kohort programı var. İnternet siteleri üzerinde, yine yazı yazmayı geliştirmeye yönelik 13.000 kelimelik kapsamlı bir e-kitabı da ücretsiz sunuyorlar. 
  • Zapier, Notion, Loom, Webflow, Typeform, Grammarly gibi abonelik bazlı yazılımlar ürünlerinin limitli bir kısmını ücretsiz bir şekilde kullanıma sunuyorlar. Hikaye aynı: Siteye gelenler bir şekilde ürünü kullanmaya başlasın, elleri alışsın, biz onların problemlerini çözeriz, sonrasında da bize para vermeye başlarlar. Burada Mailchimp’in freemium iş modeline geçmesiyle kullanıcı sayısını bir yılda nasıl bei kat arttırdığı ve aynı şekilde karını da %650 yükselttiği paylaşılmış. Typeform ise freemium modele geçince, freemium kullanıcıların taleplerini karşılamak için aylık 130.000 dolar harcadığını açıklamış.
  • Freemium gibi olmasa da, gel-gel ürünü, e-ticaret sitelerinde bunu çok daha geniş kesime hitap eden uygun fiyatlı bir ürün gibi düşünebiliriz. Mesela Edelkrone’u örnek alırsak, FlexTILT Head 3 tüm video prodüksiyon / fotoğraf sektöründe olanlar için kullanışlı bir ürün. Uygun fiyatıyla (74 dolar) herkese hitap ediyor. Edelkrone da bu ürün sayesinde karşı tarafı markaya alıştırmış oluyor. Yüksek fiyatlı ürünlerini satmak için zemin oluşturuyor.

Sadece online dünyada mı çalışıyor bu sistem? Tabii ki hayır!

  • OPET benzin istasyonu denince aklınıza ilk ne geliyor? Temiz, güvenli ve ücretsiz tuvaletler… OPET yolculuk sırasında tuvalet ihtiyacını gidermek isteyenlerin öncelikli duraklarından belki de. Bu OPET’e ne getiriyor? Tabii ki benzin satışı ve market alışverişi.
  • Aynı şekilde bazı süpermarketlerin içerisinde ücretsiz zeytin, sucuk ve çerez tadımları oluyor. Bu neyi sağlıyor? Müşteri adayına ürünü denettirip, hoşuna giderse paketi satın almasını…

Çok sayıda online ya da offline organizasyon bu iş modelini geçiş yapıyorsa, biz kendimiz için de yapamaz mıyız? Bir bireyin gel-gel ürünü olabilir mi? Firmaların kolayca kendisine iş teklifinde veya proje teklifinde bulunmasını sağlayabilir mi? Daha önceki bültenlerde de değindiğimiz gibi, bu sorunun cevabı kesinlikle evet!

Blog yazmak, podcast çekmek, içerik üretmek… Bunların hepsi kişinin kendi gel-gel ürününü oluşturmasını sağlar. Freemium modeli için aşağıdaki sitelerden daha detaylı bilgi alabilirsiniz:


Profitwell Freemium Ebook

Codeacademy’nin 50M Kullanıcı Edinme Yolculuğu

Loom’un Nasıl Hızlı Bir Şekilde Büyüdüğü

Freemium Kullanıcıları Neden Daha Aktif Oluyor?

Freemium In, Trial Out Podcast İçeriği

Görsel: pazarlamaturkiye.com

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Midjourney Nedir?

Dijital dünyada tasarıma getirilen yepyeni bir boyut Midjourney. En basit tanımıyla; oluşturacağınız metinleri görsele çeviren bir yapay zeka uygulaması. Hayal ettiğiniz her şeyi metne dökebildiğiniz

Twitter’da Büyüme İpuçları

Dünyada 500 milyondan fazla, Türkiye’de ise 16 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Twitter, işinizi veya ürününüzü pazarlamak için mükemmel bir araçtır. Fakat milyonlarca kullanıcı

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü bir dil modeli. Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, insan benzeri metin yanıtlarını anlamak ve üretmek için

Figma Nedir

Figma, kullanıcı arayüzleri (UI), kullanıcı deneyimi (UX) tasarımları ve etkileşimli prototipler oluşturmak için kullanılan bulut tabanlı bir tasarım ve prototipleme aracı. Tasarımcılar ve geliştiriciler gerçek

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x