Grammarly Nedir?

Grammarly, İngilizce yazılarınızın gramer hatalarını, anlatım bozukluklarını, hatalı kelime ve noktalama işareti kullanımlarını düzelten ve metninizi anlatım açısından daha güçlü hale getiren bir uygulama. Grammarly uygulamasını indirerek veya websitesi üzerinden kullanabiliyorsunuz. Google’a eklenti olarak eklemek de mümkün. Grammarly’nin farklı kullanımlar için düzenlenmiş kısımları mevcut. Eğitim için öğrenci ve öğretmen kullanımı; iş için bireysel, takım ve geliştiriciler kısmı var. Geliştiriciler kısmı kod yazımları için kullanılabiliyor.

İçindekiler:

grammarly

Grammarly Ücretli Mi?

Uygulama, farklı ödeme planlarına göre farklı işlevler sağlıyor. Ücretsiz planda düzelttiği şeyler sadece gramer, yazım ve noktalama hataları. Bunun yanında bir de yazıdaki gereksiz olabilecek kelime veya kelime gruplarını saptayıp, yazınızın nasıl bir tonu olduğunu, yani yazının genel görünüşünü algılıyor. Mesela, yazı resmi bir dille mi samimi bir dille mi yazıldı, iyimser veya kötümser mi gibi ipuçları sağlıyor.

Premium ödeme planında ise bireysel kullanım sağlayabiliyorsunuz ve aylık 12 dolar gibi bir ücret karşılığında Grammarly sizin için daha fazlasını yapıyor. Ücretsiz kullanımdaki özelliklerin yanı sıra cümlenizin tamamını kontrol edip anlam hatalarını düzeltiyor. Eğer çok sık aynı kelimeyi tekrarlamışsanız alternatif kelime önerisinde bulunuyor ve metinde alıntı yapılabilecek yerleri belirleyip uygun alıntılar sağlıyor.

İş için kullanımda ise takım planını seçebilirsiniz. Aylık 15 dolar ücret karşılığında Grammarly’nin takım çalışmaları için size sunduğu özelliklerden faydalanabilirsiniz. Takım arkadaşlarınıza zaman kazandırmak için kısaltılmış ifadeler oluşturabilir, markanız adına yazılan metinlerde belirli bir format oluşturabilirsiniz. Ekip üyeleri bu formata uygun olmayan metinler yazdığında düzeltilir. Takım performansıyla ilgili istatistikler gösterir. Ayrıca ekip adına tek bir kişinin erişebilmesini sağlayabilir ve bazı özelliklere erişim izinleri tanımlanabilir.

Nasıl Kullanılır?

Uygulamayı eklenti olarak kullanıyorsanız öncelikle hesap açmalısınız. Eklediğiniz uygulamada “turn it on” seçeneğine tıkladığınızda aktifleşiyor. Grammarly’i ne amaçla kullanacağınızı seçmeniz gerekiyor. Sonrasında, düzeltmek istediğiniz yazıların köşesinde Grammarly logosu beliriyor. Altı çizili kelime ve cümleler için bazı alternatifler belirliyor.

Logoya tıkladığınızda bu seçenekleri görebiliyor ve yazınızı düzenleyebiliyorsunuz. Dilerseniz uygulama sürekli yazı denetimi yapıyor, dilerseniz sadece siz istediğiniz zaman. Ayrıca ayarlardan hangi aksanla yazmak istediğinizi seçerseniz, ona uygun düzeltme alternatifleri sunuyor. Düzelttiğiniz kelimeler için “add dictionary” derseniz sözlüğe ekliyor ve sonrasında da hatalı yazımlarda sizi uyarıyor. Eğer önerilen kelimeyi kullanmak istemiyorsanız da “dismiss” seçeneğine tıklayıp kelimedeki/cümledeki çizgiyi kaldırabilirsiniz.

Benzer Uygulamalar

Grammarly için alternatif birçok metin düzeltme uygulaması var fakat burada en sık tercih edilenleri sıralayalım.

Microsoft Editor, Grammarly’den farklı olarak sadece İngilizce için değil, farklı dil seçenekleri için de düzeltmeler yapıyor. Tarayıcınızda eklenti olarak kullanabilirsiniz. Ücretsiz sürümünde dil bilgisi ve yazım denetleme özelliklerinden faydalanabilirsiniz fakat daha fazlası için Microsoft 365 aboneliği gerektirir.

ProWritingAid ücretsiz sürümünde Grammarly gibi yazım denetimi sağlar ama ücretsiz sürümünde günlük kelime limiti ve sınırlı düzeltme kapasitesi var. Ücretsiz sürümünde intihal denetimi de yapmıyor. Ücretli sürümünde limitsiz yazı denetimi yapmak mümkün ve Grammarly’e göre daha ucuz. Aylık 10 dolar karşılığında çok daha fazla işlev sağlıyor.

Ginger da birçok dilde yazım düzeltmesi yapan bir yapay zeka uygulaması. Ücretsiz sürümü yok; aylık, 3 aylık, yıllık ve 2 yıllık ödeme seçenekleri var. En çok tercih edilen yıllık ödeme seçeneği 84 dolar. Aylık 6,99 dolar gibi bir fiyata denk geliyor. Ginger’ı takım olarak da kullanabiliyorsunuz. Takım paketinde ise üye başına 4,99 dolar ücret isteniyor. Ginger’ın özellikleri ise cümlelerinizi limitsiz şekilde daha anlaşılır ifade etme, belirlediği yazım hatalarını tek tıkla tamamını birden düzeltiyor olması. Ayrıca 40’ın üzerinde dil içi geçerli olması da İngilizce dışındaki dillerde çalışanlar için avantaj. Yazım hataları için 5.000 kelime sınırı olduğunu da belirtelim.

QuillBot yazım düzenleme uygulamasını tarayıcınıza ücretsiz bir şekilde ekleyip LinkedIn, Slack, Notion, GMail ve Discord gibi birçok uygulama içinde kullanabilirsiniz. Sadece İngilizce için geliştirilen bu uygulama gramer ve yazım hatalarını açıklamalarıyla birlikte vererek İngilizce öğrenimi sağlar. Farklı aksan türleri seçebilirsiniz. Ücretsiz sürümünde yazılarınızı standart ve akıcı olmak üzere 2 şekilde düzenleyebiliyorsunuz fakat ücretli sürümünde resmi ve yaratıcı gibi özellikler de eklenir. Ücretsiz sürümünde 125 kelime düzeltme sınırı var ama uygulamayı sınırsız bir şekilde ve daha çok özellikle birlikte kullanmak isterseniz aylık, 6 aylık ve yıllık paketlere göz atabilirsiniz. Aylık ücreti 9,95 dolardan başlıyor.

Son olarak Wordtune da yazım denetimi yapan, 10 günlük ücretsiz sürüme sahip olan bir uygulama. 10 gün sonrasında kullanmaya devam edecekseniz ve daha çok özelliğe erişmek isterseniz bireysel ve takım ödeme planlarından birini seçmelisiniz. Aylık 9,99 dolarlık bir ücreti var. Wordtune’u da tarayıcınıza eklenti olarak kullanabilirsiniz.

Genel anlamda benzer uygulamalara baktığımızda en kullanıcı dostu olanın Grammarly olduğunu düşündük. Hem fiyat, hem özellikleri, hem de ne amaçla kullandığınıza yönelik öneriler sunması açısından daha kullanışlı. Çünkü her yazı için her öneri doğru olmayabiliyor. Yani önerilerin yazının amacına ve genel dile uygun olması önemli.

Grammarly hakkındaki yazımızı faydalı bulduysanız sizi son yazılarımızı okumaya da davet ediyoruz.

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Barış
Barış
1 yıl önce

Merhaba, grammarly yapay zeka ile çalışan bir uygulama mı? Akademik yazılarımda grammarly kullanırsam bu anlaşılır mı?

Ayça Yontgan
Yönetici
1 yıl önce
Reply to  Barış

Merhaba Barış, evet Grammarly bir yapay zeka uygulamasıdır. Fakat sadece yazılmış olan yazıların üstünde kullanıldığı için akademik yazılarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Midjourney Nedir?

Dijital dünyada tasarıma getirilen yepyeni bir boyut Midjourney. En basit tanımıyla; oluşturacağınız metinleri görsele çeviren bir yapay zeka uygulaması. Hayal ettiğiniz her şeyi metne dökebildiğiniz

Twitter’da Büyüme İpuçları

Dünyada 500 milyondan fazla, Türkiye’de ise 16 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Twitter, işinizi veya ürününüzü pazarlamak için mükemmel bir araçtır. Fakat milyonlarca kullanıcı

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü bir dil modeli. Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, insan benzeri metin yanıtlarını anlamak ve üretmek için

Figma Nedir

Figma, kullanıcı arayüzleri (UI), kullanıcı deneyimi (UX) tasarımları ve etkileşimli prototipler oluşturmak için kullanılan bulut tabanlı bir tasarım ve prototipleme aracı. Tasarımcılar ve geliştiriciler gerçek

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x