LinkedIn Nasıl Etkili Kullanılır?

Günümüzde kariyer amaçlı kullandığımız birçok internet sitesi var. Fakat listenin başında bir network kurma aracı olan LinkedIn geliyor. LinkedIn üzerinden özgeçmişinizi oluşturabilir, iş veya personel arayabilir, çalıştığınız alandaki kişilerle iletişime geçebilir ve kendi alanınız hakkında içerik üretebilirsiniz. Bu yazıda sizin için LinkedIn’de geçireceğiniz süreyi daha etkili hale getirebilecek bazı ipuçları paylaştık.

İçindekiler

 1. Profil Tasarımı
  1. Kapak Fotoğrafı
  2. Profil Fotoğrafı
  3. Kişisel Bilgiler
  4. Hakkında Kısmı
  5. Öne Çıkarılanlar
 2. İçerik
 3. Geri Dönüşüm
 4. Network
 5. LinkedIn Özellikleri
  1. Profile URL Ekleme
  2. Bildirim Zili
  3. LinkedIn Bülteni
 6. Kullanıcıları İnternet Sitesine Yönlendirme

1. Profil Tasarımı

LinkedIn Profili

Profilinize bakan kullanıcıları takipçiye çevirecek bir profil tasarlayın. Zira bir kullanıcı içeriğinizi ilgi çekici bulduktan sonra şunları yapacaktır:

 • Profilinize girecek.
 • Kapak fotoğrafınıza bakacak.
 • Profil fotoğrafınıza bakacak.
 • Kullanıcı bilgilerinizi okuyacak.
 • Hakkında bölümünü okuyacak.
 • Öne çıkarılanlar kısmını okuyacak.

Tüm bu adımlardan sonra ise sizi takip edip etmeyeceğine karar verecektir.

1.1. Kapak Fotoğrafı

Kapak Fotoğrafı

Bir kullanıcının profilinize girdikten sonra göreceği ilk şey kapak fotoğrafınızdır. Bu yüzden kapak fotoğrafınızda, bir kullanıcının anında ulaşabileceği bilgiler olmalıdır. Kapak fotoğrafınızı;

 • markanızı göstermek,
 • kullanıcıları internet sitenize yönlendirmek,
 • dijital bir ürün veya hizmet satmak,
 • diğer sosyal medya hesaplarınızı sergilemek için kullanabilirsiniz.

*LinkedIn üzerinde kapak fotoğrafı yapmak isterseniz Canva’nın temalarından faydalanabilirsiniz.

1.2. Profil Fotoğrafı

Görünüşünüz sizin hakkınızda birçok şey söyleyebilir. Bu yüzden LinkedIn profilinizde kullandığınız fotoğraf, yaptığınız iş veya sahip olduğunuz pozisyona uygun olmalıdır. 

1.3. Kişisel Bilgiler

LinkedIn Kişisel Bilgiler

Bu kısım, kendinizi kısa ve öz bir şekilde tanıtacağınız yerdir. Bunu üç adımda yapabilirsiniz:

 • Kim olduğunuzu belirtin.
 • Ne üzerine çalıştığınızı yazın.
 • Hesabınızda ne tarz içeriklerin yer aldığını açıklayın.

1.4. Hakkında Kısmı

LinkedIn Hakkında Bölümü

Bu kısım, kendinizi ve kariyerinizi uzun ve detaylı bir şekilde anlatabileceğiniz yerdir. Kariyerinizdeki dönüm noktalarını, müşterilerinizin sizin hakkınızda söylediklerini ve kazandığınız ödül vb. şeylerden burada bahsedebilirsiniz. 

1.5. Öne Çıkarılanlar

LinkedIn Öne Çıkarılanlar

Öne çıkarılanlar kısmı, tıpkı sabit pinler gibidir. Eğer bir ürününüz varsa buraya koyup satabilirsiniz. Veya buraya podcast, blog ya da YouTube kanalınıza giden bir bağlantı koyabilirsiniz veya yaptığınız işteki ilerlemeleri yazabilirsiniz. Bu videodan LinkedIn platformunda nasıl öne çıkarılanlar sekmesi yaratılabileceğine bakabilirsiniz.

2. İçerik

Bir kullanıcının sizin sayfanıza gelmesinin ve sizi takip etmeye başlamasının en büyük sebebi içeriğinizdir. Yazdığınız içeriğin kalitesi ne kadar iyi olursa, takipçi ve etkileşim sayınız da bir o kadar artar. Kaliteli bir LinkedIn içeriği yazmanın 3 adımı vardır:

 • Öz: İçeriğin özünde yazmanız gereken, ne anlatmak istediğinizdir. 
 • Fragman: Özü yazdıktan sonra içeriğinizin özüne göre bir giriş yapmanız gerekir. Burada yazınızda ne anlattığınızın kısa bir fragmanına yer vermeniz ve okuyucunun ilgisini çekecek cümleler kurmanız gerekiyor. 
 • Sonuç: Burası yazınızın ana fikrini paylaşmanız gereken kısım. Burada okuyucuların dikkatini çekecek ve işine yarayacak bir bilgi paylaşabilir veya yazınızı onları gerçekten düşünmeye teşvik edecek bir soruyla bitirebilirsiniz.
Sosyal Medya İçeriği

3. Eski İçerikleri Tekrar Paylaşmak

Düzenli içerik üretmeye ve yeni takipçiler kazanmaya başladığınız andan itibaren geçmiş içerikleriniz ile günümüz içerikleriniz arasındaki etkileşim farkını göreceksiniz. Bu farkı kapatmak için de yapmanız gereken, geçmiş fakat hala güncel olan içeriklerinizi tekrardan paylaşmaktır. Böylelikle yeni takipçileriniz yeni bir içerikle karşılaşmış, eski takipçileriniz ise belki de unutmuş oldukları bilgileri hatırlamış olurlar. 

Burada LinkedIn’in repost özelliği kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken postunuzun altında yer alan share butonuna tıklayıp, repost demeniz.

4. Network

En iyi içerik üreticileri ile iletişime geçin. Ortak bir bağlantı aracılığıyla, onların içerikleriyle etkileşime geçerek, onları överek ve onlara önemli ve anlamlı içerikler sunarak diğer içerik üreticileri ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir network oluşturmak istediğiniz zaman LinkedIn size iki seçenek sunuyor. Bunlardan birincisi bir profil ile bağlantı kurmak, ikincisi de bir profili takip etmektir. Genellikle sıklıkla içerik üreten ve 500’den fazla bağlantıları olan profillerde göreceğiniz takip etme seçeneğine tıkladığınız zaman, o profil sizin bağlantılarınız arasında gözükmez, sadece siz o profilin paylaştıklarını görebilirsiniz.

LinkedIn, network’ünüzü genişletmek istediğiniz zaman size bir özellik daha sunuyor. Bu da bir profile bağlantı talebi gönderirken not ekleme özelliğidir. Böylece hiç ortak bağlantınız olmasa bile, o kişiye neden bağlantı kurmak istediğinizi, eğer tanışıyorsanız nereden tanıştığınızı veya yukarıda yazdığımız gibi o profili ve içeriklerini öven bir not ekleyebilirsiniz.

Bu yazıdan profilinize nasıl takip et butonu ekleyebileceğinizi görebilirsiniz.

5. LinkedIn Özellikleri

LinkedIn’in size sunduğu birçok özellik vardır. Bunlar küçük gözükseler de sayfanızın büyümesinde büyük rol oynayabilirler. Bu özelliklerden bazıları şunlar:

5.1. Profile URL Ekleme

LinkedIn Profiline URL Ekleme

Profili düzenleme kısmında yer alan profilinize URL ekleme özelliğidir. Böylelikle hakkınızda kısmını bir sürü bilgi ve linkle doldurmanıza gerek kalmadan buraya link koyabilirsiniz.

5.2. Bildirim Zili

Takip ettiğiniz ve içeriklerini yararlı bulduğunuz profillerin bildirimlerini açın. Böylelikle bir içerik paylaştıklarında, ilk etkileşim veren kişilerden biri olursunuz.

5.3. LinkedIn Bülteni

Eğer belirli bir sayıda içeriğiniz varsa ve düzenli paylaşım yapıyorsanız, ücretsiz bir şekilde LinkedIn bülteni özelliğini kullanmak için başvuruda bulunabilir ve kolayca bülten oluşturabilirsiniz. Bülten oluşturma hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

6. Kullanıcıları İnternet Sitesine Yönlendirme

Kullanıcıları Web Sitesine Yönlendirme

Yazdığınız içeriğin en sonuna internet sitenizin linkini ön gösterimsiz bir şekilde ekleyin. Böylelikle içeriğinizi ilgiyle okumuş olan kişiler, merakla bıraktığınız linke tıklayacaklar ve sitenize ziyaretçi çekmiş olacaksınız.

Buraya kadar paylaştığımız profiller, profesyonellere aitti. Fakat sadece iş sahipleri veya uzman içerik üreticileri değil, öğrenciler de LinkedIn’i etkili bir biçimde kullanıyor. LinkedIn’i etkili bir biçimde kullanmak, hem bir komünite inşa etmenize hem de daha kolay iş bulmanıza olanak sağlıyor.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre üniversite öğrencilerinin %58’i LinkedIn üzerinden iş arıyor. 760 milyondan fazla kullanıcısının olmasından ötürü LinkedIn, iş ve staj arama sürecinde göz ardı edilmemesi gereken platformların başında geliyor. LinkedIn’in staj arama sürecindeki katkısına dair bir örneği, “Elini Kirletenler” podcast serimizin geçtiğimiz haftalardaki bir bölümünde konuşmuştuk.

LinkedIn profilinizi yukarıda paylaştığımız ipuçlarına göre düzenledikten sonra, takipçi ve bağlantılarınızın sizi unutmaması ve sizin hakkınızda olumlu görüşlere sahip olmaları için yapmanız gereken en önemli şey hesabınızı aktif tutmaktır. Başarılarınızı, yeni pozisyonunuzu ve çalıştığınız alandaki konular hakkında düşüncelerinizi paylaşıp, içerik üretmeniz LinkedIn profilinizi bir portföye çevirmenizi sağlayacaktır. Bu portföyden isterseniz iş başvurularında isterseniz de alanınızdaki insanlarla bağlantı kurmaya çalışırken yararlanabilirsiniz.

Uzun lafın kısası LinkedIn, hem öğrencilerin hem de halihazırda iş dünyasında olan kişilerin kariyerlerini inşa ederken kullanmaları gereken çok önemli bir araç.

LinkedIn’i aktif bir şekilde kullanan kullanıcılardan birkaçı şu şekilde:

Yok ben LinkedIn’ci değilim, Twitter hakkında fikir sahibi olmak istiyorum diyorsanız da sizi bu yazımıza alalım.

Yazıda örnek olarak kullanılan profiller: Justin Welsh, Dave Gerhardt, April Dunford, Ross Simmonds, Levent Aşkan, Çiler Demiralp

Yazının ilham aldığı tweet dizisi: Here’s how I use LinkedIn unlike anyone else

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Enes Gökçek – Elini Kirletenler

Enes, Sıfırdan Globale Akademi mezunlarından ve şu an stok fotoğrafçılığı sitelerinden Pexels üzerinde içerik üretiyor. Seni tanıyabilir miyiz?  Merhabalar, ben Enes Salih Gökçek. İstanbul 29

Blogger Platformu Nedir?

Blogger, iki milyondan fazla kullanıcının aktif olduğu ve yazılım bilgisine sahip olmayan kişilerin kolaylıkla bir blog sitesi yönetmelerine imkan tanıyan online bir servistir. Blogger üzerinde

wordpress-nedir

WordPress Nedir?

WordPress internetteki en büyük ve en kolay blog yaratma platformudur. Freemium bir platform olan ve 60 milyon bloga ev sahipliği yapan WordPress sayesinde herhangi bir

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x