Wix, kendi web sitenizi oluşturmaya yarayan ücretsiz bir platform. İçerdiği şablonlarıyla, amacınıza uygun özellikleriyle ve mobil için uygun görünümüyle internette öne çıkan bir web sitesi kurmayı vadediyor. Kendine ait tasarım yapay zekası ve sitenizin mobil uygulamasını geliştirebileceğiniz bir uygulama platformu da bulunuyor. Tercih edilmesinin en önemli nedeni ise herhangi bir kod bilmeyi gerektirmeyen basit kullanımı. Wix’i blog yazımında, e-ticaret sitesi kurmakta, portfolyo sitesi oluştururken, etkinlik tanıtımları veya restoran menülerinde kullanabilirsiniz. Güvenli ödeme sistemiyle ödemeleri de online olarak kolayca alabilirsiniz. Biraz da Wix kullanımından, sunduğu özelliklerden ve ücret paketlerinden detaylıca bahsedelim.

İçindekiler

Nasıl Kullanılır?

İşe web sitenizin tasarımıyla başlamalısınız. Öncelikle ücretsiz bir şekilde hesap oluşturuyorsunuz. Tasarım için Wix’in size sunduğu üç seçenek var. Bunlardan ilki Wix Editör. Bu kısımda sitenizin tasarımını bir editör gibi üstlenebilirsiniz ve istediğiniz bölümleri ekleyebilirsiniz. Bunu yaparken fikir edinmek için diğer kullanıcıların oluşturduğu sitelere de göz atabilirsiniz. Kendinizi tasarım konusunda yeterli hissetmiyorsanız bunun için bir profesyonel destek almanız da mümkün. Wix’in size sunduğu yüzlerce web tasarımcısı arasından istediğinizi bu iş için tutabilirsiniz fakat bu hizmet için tuttuğunuz tasarımcıyla bire bir olarak bir fiyat görüşmesi yapmanız gerekiyor. Site tasarımınızı geliştirmek için bir diğer yol ise yapay zeka. Birkaç soru cevaplamanız yapay zekanın sizin için bir tasarım oluşturmasına yetiyor. Daha sonra eklemek istediğiniz görselleri, temaları, renkleri ve diğer her şeyi özelleştirebiliyorsunuz.

Buraya kadar herhangi bir kod bilmenize gerek yoktu. Her şey bizlere kullanıcı dostu ve en basitleştirilmiş haliyle sunuluyor fakat gelişmiş özellik ve entegrasyonlar ekleyip uygulama oluşturmak isterseniz Velo by Wix adında bir sürümü de mevcut. Velo’nun anlatıldığı faydalı bir video bırakıyoruz, göz atabilirsiniz.

Wix Özellikleri

  • E-Posta Pazarlama: Var olan sitenizin trafiğini arttırmak için ilgi çekici bülten tasarımları yapabilirsiniz. İster sıfırdan başlarsınız, ister Wix şablonlarından kullanırsınız. E-posta otomasyonu ve veri analizi özellikleriyle de sizi hedef kitlenize bağlayan bir pazarlama sistemine sahip. E-posta hazırlamak istediğiniz sitenizle ilgili birkaç soru yanıtlıyorsunuz ve devamında Wix sizi yapmanız gerekenlere yönlendiriyor.
Wix
  • Pazarlama Entegrasyonları: Müşteri tabanınızı genişletmeniz için reklam, sosyal medya, site analizi gibi birçok konuda sunulan entegrasyon uygulamalarından faydalanabilirsiniz. MailChimp, Easy SEO, Visitor Analytics ve Google Ads gibi uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Bunlardan bazıları ücretsiz paket sunarken bazılarının ise fiyatlandırmaları mevcut. Ücretlerin her birini Wix buradan öğrenebilirsiniz.
  • Video Oluşturucu: Bu özellikle birlikte markanıza uygun videolar oluşturabilirsiniz. Video oluşturucuya girdiğinizde videonun kişisel kullanım için veya işletme adına olduğunu belirtip ne amaçla oluşturduğunuzu (etkinlik, duyuru, anı vb.) belirtmeniz gerekiyor. Daha sonra medya yüklüyor, tema seçiyor, müzik ekliyor ve uygun bir metin yazıp videonuzu oluşturmuş oluyorsunuz.
  • Sosyal Paylaşımlar: Markanızın etkileşimi arttırmanın en iyi yollarından biri olan sosyal medya kullanımını Wix sayesinde daha çekici hale getirebilirsiniz. Yine kendi tasarımınızı yapabilir veya oluşturulmuş şablonlardan kullanabilirsiniz.
Wix
  • SEO Araçları: Sitenizin arama motorlarında ön sıralarda yer almasını sağlayacak optimizasyonları kod gerekmeden yapmanız mümkün. Bunu sağlayacak etiketler otomatik olarak oluşturulur. Tüm SEO araçlarının ve özelliklerinin detaylıca bahsedildiği Wix’in SEO sayfasına göz atabilirsiniz.
  • Analizler: Sitenize en çok ziyaretçi hangi gruplardan ve nerelerden geliyor; daha fazla kişi çekmek için neler gerekiyor gibi analizlerinizin yapılması da Wix’in bir diğer özelliği. Önerileri takip edip uyguladığınızda sitenizin trafiğinin artacağı vadediliyor.

Wix Paketleri

Paketlerin fiyatı içerik zenginliğine göre değişiyor. Öncelikle en temel paketten bahsedelim. Bu paketin ücreti aylık 20 türk lirası. Bu paket diğer hepsi gibi özel domain hakkı tanıyor. Farklı olarak ise bir yıllık ücretsiz domain sağlamıyor ve Wix reklamları içeriyor. Wix reklamlarını kaldırmak ve bir yıllık ücretsiz domain hakkı için aylık 35 tl olan Combo paketi tercih etmelisiniz. Bu pakette aynı zamanda bant genişliği ve depolama alanınız da artar fakat Bant genişliğinizin sınırsız olmasını isterseniz aylık 52 tl ödeyerek Unlimited paket tercih edebilirsiniz. Bu paket ziyaretçi analizi uygulaması ve daha fazla trafik çekme özelliğinden dolayı girişimciler ve serbest çalışanlar için ideal olan. Son olarak VIP pakette neredeyse tüm özellikleri sınırsız kullanabilir ve destek almak isterseniz öncelikli müşteri listesinde bulunabilirsiniz. Bu paket içinse aylık 100 tl ücret talep ediliyor.

Wix ile bir web sitesi kurma fikriniz varsa, sitenizi duyurmanız için bir e-bülten oluşturmanızı tavsiye ederiz. E-bültenler hakkında bilgi edinmek için yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca yazılı içerikler için kullanılabilecek araçları derlediğimiz yazımız da ilginizi çekebilir.

Newsletter Nedir? : https://sifirdanglobale.com/blog/newsletter-nedir/

Yazılı İçerikler İçin Kullanılabilecek Araçlar : https://sifirdanglobale.com/blog/yazili-icerikler-icin-kullanilabilecek-araclar/

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Midjourney Nedir?

Dijital dünyada tasarıma getirilen yepyeni bir boyut Midjourney. En basit tanımıyla; oluşturacağınız metinleri görsele çeviren bir yapay zeka uygulaması. Hayal ettiğiniz her şeyi metne dökebildiğiniz

Twitter’da Büyüme İpuçları

Dünyada 500 milyondan fazla, Türkiye’de ise 16 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Twitter, işinizi veya ürününüzü pazarlamak için mükemmel bir araçtır. Fakat milyonlarca kullanıcı

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü bir dil modeli. Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, insan benzeri metin yanıtlarını anlamak ve üretmek için

Figma Nedir

Figma, kullanıcı arayüzleri (UI), kullanıcı deneyimi (UX) tasarımları ve etkileşimli prototipler oluşturmak için kullanılan bulut tabanlı bir tasarım ve prototipleme aracı. Tasarımcılar ve geliştiriciler gerçek

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x