Dijital İhracatta İş Modelleri

29 Eylül 2021

Bir önceki yazımızda dijital ihracat tanımına değinmiştik. Dijital ihracatı birkaç kelimede özetlemek istersek ”fiziki olarak sınırı geçmeden ticaret yapılan ihracat türü” diyebiliriz.

trends.google.com

Ülkemizde dijital ve ihracat kelimelerinin son 5 yıldaki trendine baktığımızda ikisinin de çok benzer bir grafikle artışa geçmesi sürpriz değil.

Ticarette sınırların ortadan kalkmasıyla ''dijital'' ve ''ihracat'' terimleri birbirini dişlinin parçaları gibi hareket ettirirken, doğurdukları dijital ihracat yöntemleri de bize fikirler sunmaya devam ediyor. Click To Tweet

Bu yazımızda size dijital ihracat platformlarından ve dijital ihracatın başarılı temsil/temsilcilerinden bahsedeceğiz.

1. Amazon’da Satış Yapmak

Dijital ihracat kanallarının popüler olanlarından bir tanesi Amazon’da satış yapmak. Dünyanın en büyük pazar yerinde satıcılar için individual plan ve professional plan olmak üzere iki plan bulunuyor.

 Fotoğraf: amazon.com

Individual planda ürün başına $0.99 ve satış yaptığınız kategoriye göre bir yüzde ile ücretlendirilirsiniz. Bu planda ayda 40 satıştan fazla yapamayacağınızı ve Amazon’un sunduğu gelişmiş araçları kullanamayacağınızı belirtelim.

Profesyonel planda ise aylık $39,99’dan ve satış yaptığınız kategoriye göre bir yüzde ile ücretlendirilirsiniz. Bu planda Amazon’un sunduğu araçlardan ve Amazon’un Fullfillment By Amazon (FBA) hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Fotoğraf: xsellco.com

Amazon’da satış konusunda fikir sahibi olmak isterseniz Burak Seyman ile yaptığımız podcast yayınını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Bu yayını Youtube’dan izlemek isteyenler buradan ulaşabilir.

2. Etsy’de Satış Yapmak

El yapımı ürünlerin bilinen pazar yeri Etsy’de birçok kategoride satış yapmanız mümkün. Amigurumi örgülerden takılara, ahşap tasarımlardan dijital davetiyelere kadar birçok kategoride ürün satabileceğiniz Etsy’de giriş bariyeri Amazon’a göre daha düşük. Burada listeleme başına $0.20, %5 işlem ücreti ve ödeme yönteminize göre ödeyeceğiniz komisyon ile satışa başlayabilirsiniz.

Etsy abonesi olduğunuz ve reklam kampanyası başlattığınız senaryolarda ödemelerin nasıl olduğuna ilişkin buraya bakabilirsiniz.

Not: Etsy Payments ödeme yönteminin Türkiye’de de aktif olması üzerine Paypal ile ödeme yapmak isteyen müşterilerinizden de ödeme alabileceksiniz.

Vladimir Proskurovskiy on Unsplash

Etsy’de satış yapmadan önce Elmira Art kurucusu illüstratör Habibe Irmak Engün ile yaptığımız ve Etsy’de mağaza açma, komisyon ve kar hesaplama gibi konulardan bahsettiğimiz Sıfırdan Etsy isimli video serisine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Etsy’de satış ile ilgili Mihriban Menteş ile yaptığımız podcast yayınını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Aynı yayını Youtube üzerinden dinlemek isteyenler buradan ulaşabilir.

3. Freelancer Platformları

Evde kaldığımız Covid 19 döneminde dövizin rekor düzeyde yükselmesiyle birlikte freelance çalışma kavramı iyice yaygınlaştı. Dahası, Zekeriya Mulbay’ın kurduğu Birlikte İhracat platformu yüzlerce kişinin Upwork üzerinden dolar kazanmasının yolunu açtı.

 Jeonghwaryu  on Pixabay

Zekeriya Mulbay ile yaptığımız podcast yayınını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Freelancer Olarak Ne Tür İşler Yapabilirsiniz?

  1. Upwork, Fiverr, Toptal gibi platformlarda 3D animasyondan podcast kurgusuna, akademik makale yazımından dijital pazarlamanın alt alanlarına kadar birçok kategoride hizmet sunabilirsiniz.

Emre Topuz ile Fiverr üzerinden gelir elde etme hikayesini konuştuğumuz podcast yayınına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Toptal üzerinden hizmet sunan Ozan Şahal ve Özgür Akçalı ile yaptığımız podcast bölümünü aşağıdan dinleyebilirsiniz:

2. Dribbble, Behance ve 99designs gibi platformlarda tasarım alanında dijital ihracat yapabilirsiniz.

3. Lionbridge’te ise spesifik olarak dil hizmetleri üzerine işler alabilirsiniz.

‘’Ben nereden başlayabilirim?’’ diye düşünürseniz En Çok Tercih Edilen Freelance İş Platformları isimli yazımızı okuyarak freelance çalışma ile ilgili fikir edinebilirsiniz.

4. Online Eğitim Vermek

Mohamed Hassan on Pixabay

‘’Dijital ihracat yapmak istiyorum fakat ne yapacağımı bulamıyorum’’ diyenler için alternatif fikirlerden biri de online eğitim vermek. Konu sınırlaması neredeyse olmayan online eğitimlerde sahip olduğunuz herhangi bir yeteneği Udemy, Teachable gibi platformlardan ya da kendi açtığınız bir web sitesi üzerinden pazarlayabilirsiniz.

Udemy’de eğitiminizi organik bir şekilde satışa sunduysanız platform kazancın %50’sini eğitmene veriyor. Kupon kullanımı ve mobil satışlarda Udemy’nin uyguladığı ödeme planı için buraya bakabilirsiniz. Teachable’da ise üç farklı ödeme planı mevcut.

Kendi web siteniz üzerinden verebileceğiniz online eğitimlere en güzel örneklerden biri onlineegitim.io’nun kurucusu Fatih Güner’in tecrübelerine değindiği podcast bölümümüzü aşağıdan izleyebilirsiniz.

5. Instagram Pazarlaması

Sosyal medyada geçirdiğimiz zamanı orada tüketici olmak yerine üretici olarak etkili kullanabiliriz. 1 milyardan fazla kullanıcısı olan Instagram en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri.

iyzico.com

Instagram pazarlaması denilince verilebilecek en güzel örneklerinden biri şu tivitselinde paylaştığımız mimarlık bölümünde okuyan Bahattin’in hikayesi. Okulda bir dönem kalınca boş vaktini değerlendirmek için kendini 3d max öğrenmeye adayan ve yaptığı çalışmaları da illustrarch adlı hesaba koymaya başlayan Bahattin’in illustrasyon ve mimarlık eksenindeki bu sayfasının güncel takipçi sayısı 653 bin.

6. Stok Fotoğrafçılık

Fotoğraf ve video çekerek de dijital ihracat yapmanız mümkün. Shutterstock ve Adobe Stock gibi stok görsel sitelerinde yüklediğiniz görseller ile döviz kazanabilirsiniz.

  Sunny Au8ust on Unsplash

Payoneer, Paypal ve Skrill ile ödeme alabildiğiniz Shutterstock’ta 6 ayrı ödeme seviyesi mevcut ve %15 ile %40 arasında değişen bir oranda ödeme alabiliyorsunuz.

Adobe Stock’ta ise fotoğrafınız lisanslandığında %33, videonuz lisanslandığnda %35 ödeme alıyorsunuz. Öte yandan Adobe Stock’ta da Payoneer, Paypal ve Skrill ödeme alma yöntemleri mevcut.

Ahmet Çiğsar’ın yakında kendi sitesinden duyuracağı stok görsel kursu için Twitter hesabını takip edebilirsiniz. Ayrıca stok fotoğraçılık üzerine fikir edinmek isterseniz Akın Özcan ile yaptığımız podcast yayınını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Stok fotoğrafçılık yapmadan önce Stok Fotoğrafçılık Rehberi isimli yazımızı da incelemenizi tavsiye ediyoruz.

7. Mobil Geliştiricilik

Dijital çağın yükselmesiyle birlikte neredeyse her işimizi mobil bir şekilde yapar duruma geldik. Hem ihtiyaçlarımız hem de zevklerimiz için geliştirilen mobil uygulama ve mobil oyunlar yaşamımızda önemli yer kaplıyor.

  Sora Shimazaki on Unsplash

Belirlediğiniz bir alana yönelik mobil uygulama geliştirerek App Store ve Android Store üzerinde satışa çıkarabilirsiniz.

Mobil uygulama geliştirme fikrine adım atmadan önce Atlas Mobile Apps kurucusu Görkem Çağlar Sayan ile yaptığımız Sıfırdan Mobil Uygulama Geliştirme serisine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

10 yılı aşkın süredir yazılım ürünlerinden gelir elde eden mobil geliştirici Celil Bozkurt ile yaptığımız podcast yayınını da aşağıdan izleyebilirsiniz. 

Ayrıca Celil Bozkurt’un organize ettiği mobil geliştirici komünitesi Mobile Growth Istanbul’u da inceleyebilirsiniz.

Sıfırdan Globale Konferansı’nda da konuğumuz olarak yer alan Ahmet Yalçınkaya ile geliştirdiği uygulamaların hikayesini ve nasıl döviz kazandığını daha kapsamlı bir şekilde konuştuğumuz podcast yayınını aşağıdan izleyebilirsiniz.

8. E-Kitap

 Lucas Benvenuto on Unsplash

Yazmaya yetenekliyseniz ya da kitap yazdırabilecek bir ekibiniz varsa e-kitaplar da dijital ihracat ürünlerine dönüşebilir.

E-kitabınızı Gumroad, Amazon (Kindle Direct Publishing) veya Product Hunt gibi platformlardan satışa çıkarabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi ve motivasyon için Fatih Güner ile yaptığımız E-Kitap Satarak Döviz Kazanma isimli yayını aşağıdan izleyebilirsiniz.

9. Affiliate Marketing ( Kar Ortaklığı Pazarlaması) 

Bağlı kuruluş pazarlaması ya da kar ortaklığı pazarlaması şeklinde Türkçe’ye çevrilen affiliate iş modelinde özetle bir ürün var ve ürünün sahibi size, bu ürün sattığınızda belirli bir oranda komisyon ödemeyi vaadediyor. Ürünün satıcısı olmak istediğiniz için bu markanın ‘’affiliate’’i oluyorsunuz.   

Sincerely Media on Unsplash

Dünyada affiliate pazarlama sitelerine birkaç örnek:

Türkiye’de affiliate pazarlama sitelerine birkaç örnek:

Affiliate pazarlaması ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için Onur Özcan’ın Patreon bültenini takip etmenizi öneririz.

Onur Özcan ile Sıfırdan Globale Konferansı’nda yaptığımız Yan Proje Hikayeleri yayınını aşağıdan izleyebilirsiniz.

10. Youtuberlık

Yetenek ve ilgilerinizi paraya dönüştürebileceğiniz dijital ihracat yollarından biri de Youtube kanalı açmak. Ülkemizdeki düşük Youtube gelirleri ve eklenen vergilere karşın İngilizce bir kanal ile her gün milyarlarca İngilizce içerik aratılan Youtube’da kendinize bir yer edinebilirsiniz.

iPhonedo Youtube kanalı

Bunun en güzel örneklerinden biri iPhonedo. Youtube kanalında başta Apple ürünleri olmak üzere birçok elektronik ürünün hem Türkçe hem de İngilizce incelemelerini yapan iPhonedo’nun şu anda 585 binin üzerinde abonesi bulunuyor.

Refika’s Kitchen Youtube kanalı

Her hafta Türk mutfağından tarifler gösteren Refika Birgül’ün kanalı Refika’s Kitchen bir yandan kültür ihrac ederken diğer yandan da Youtube üzerinden dijital ihracat yapmanın en güzel örneklerinden birine imza atıyor. Refika’s Kitchen kanalının güncel abone sayısı 280 binin üzerinde.

Ayrıca Refika Birgül’ün yemek kitabı Cooking New Istanbul Style birçok pazar yerinde satışta. 

11. Domain Alıp Satma

Süresi dolan alan adlarını domain kayıt servislerinden alarak sizde kalma süresi boyunca çeşitli amaçlarla kaydedip değer oluşturabilirsiniz.

Fotoğraf: domain.me

Alan adlarını ilgili platformlarda açık artırmalara katılarak da alabileceğinizi belirtelim.

Süresi dolmuş domainleri kayıt edebileceğiniz bazı siteler:

1.Flippa.com

2.Namecheap.com

3.Godaddy.com

4.Expireddomains.net

5.Sedo.com

6.Name.com

7.Namesilo.com

Domain kaydederken bir yol haritası belirleyebilmeniz için Onur Özcan’ın Substack bültenine göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

12. E-posta Bültenleri

Günümüzün etkili pazarlama ve komünite oluşturma araçlarından e-posta bültenleri aynı zamanda ‘’bir şeyler söylemek’’ isteyen profesyonellerin sıkça başvurduğu iletişim çözümlerinden de biri.

sideprojeck.link

 Onur Özcan’ın yan projelerini içeren bülteni bunun örneklerinden birini teşkil ediyor.

trends.vc

Farklı ajanslardan pazar yerlerine kadar komuniteleri tek bir bülten altında toplamayı amaçlayan Trends.vc de başarılı bir lansman ile yayın hayatına devam eden örneklerden biri.

E-posta bülteni yayınlayabileceğiniz araçları sizin için aşağıda listeliyoruz:

  1. INBOX
  2. Gumroad
  3. Substack
  4. Patreon
  5. Mailer Lite
  6. Medium
  7. Mailchimp

13. No-Code & Low-Code Ürün Geliştirme

”Çok iyi bir fikrim var ama kodlama bilmiyorum” düşüncesini büyük oranda ortadan kaldıran uygulama geliştirme metotları no-code ve low-code, kod yazmadan dijital ürün geliştirmenize olanak sağlıyor. Türkiye’den çıkan UserGuiding, JotForm ve Code2 gibi girişimler no-code ürünlere birer örnek teşkil ediyor.

10 milyondan fazla kullanıcısı olan JotForm’un Kurucusu Aytekin Tank’ı konuk ettiğimiz podcast yayınını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

%85 dijital ihracat yapan UserGuiding’in Kurucularından Osman Koç, Alican Bektaş ve Mert Aktaş’ı konuk ettiğimiz podcast yayınını aşağıdan dinleyebilirsiniz:

Konuya dair daha fazla bilgi için no-code ve low-code metotlarını anlattığımız bültenimizi buradan okuyabilirsiniz. Ek olarak, Yücel Faruk Şahan’ın derledeği Türkçe No-Code İçerikleri başlıklı Medium yazısını da incelemenizi tavsiye ediyoruz.

14. NFT Satışı

Dijital ihracat yapabileceğiniz iş modellerinin 2021’de en çok konuşulan yöntemlerinden birisi de NFT satışı. Non-fungible token kelimesinin baş harflerinden oluşan NFT‘ler, dijital dünyada yeri doldurulamayan jetonlar anlamına geliyor. Bugünlerde bir JPEG dosyası milyon dolarlara satılabiliyor.

NFT ilgilileri, Elini Kirletenler podcastinde ağırladığımız Tolga Ünlü’nün ekibiyle birlikte ürettikleri NFT’ler üzerinden 200 bin dolar satış yapma hikayesini izleyebilirler:

Ek olarak, NFT’ler üzerine yazdığımız bülten de sizin için web 3 alemine başlangıç adımı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)


Dijital ihracat nedir?

Fiziksel olarak sınırı geçmeden ticaret yapılan ihracat türüdür.

Dijital ihracat yapılabilecek platformlar hangileridir?

Amazon, Etsy, Upwork, Fiverr, Instagram, Udemy, Teachable, Shutterstock, Adobe Stock, App Store, Andorid Store, Gumroad, Product Hunt, Youtube, Patreon, Medium ve kendi web siteleriniz dijital ihracat yapabileceğiniz platformlara örnek verilebilir.

Freelancer olarak ne tür işler yapılabilir?

3D animasyon, ses ve görüntü kurgulama, akademik makale yazımı, çeviri hizmetleri,dijital pazarlama hizmetleri ve tasarım gibi birçok kategoride işler yapabilirsiniz.


Bizi Patreon’dan destekleyin: https://www.patreon.com/sifirdanglobale

Youtube kanalımıza abone olun: https://bit.ly/2Kp3mhr

*Kapak fotoğrafı: 52zone.it


0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments