Enes Gökçek – Elini Kirletenler

Enes, Sıfırdan Globale Akademi mezunlarından ve şu an stok fotoğrafçılığı sitelerinden Pexels üzerinde içerik üretiyor.

Seni tanıyabilir miyiz? 

Merhabalar, ben Enes Salih Gökçek. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri 1.sınıf öğrencisiyim. Teknoloji, psikoloji, nöroloji, fotoğrafçılık ve müzik başlıca ilgi alanlarım. Yaklaşık 6 aydır Pexels üzerinden içerik üretiyorum. Kendisini daima geliştirmeyi ilke edinmiş, doğayı yaşamayı ve kamp yapmayı seven birisiyim.

Neden elini kirleterek böyle bir projeye başladın ve Pexels platformunu seçtin?

Sevdiğim bir işti ve ilgiliydim. Naçizane görüşüm insanların elini kirletirken sevdiği iş ile kirletmesi yönünde. Diğer insanlardan bir farkımın olmadığını, benim de içeriklerimi paylaşıp etkileşim almaya bir fırsatım olduğunu ve bunu başarıyla gerçekleştirebileceğimi düşündüğüm için elimi kirlettim. Pexels platformunu seçme sebebim, çok fazla insanın bu platformu kullanıyor olması ve başarılı bir kullanıcı deneyimi sunması.

Elini kirletmiş olduğun projenin hikayesi?

Ben elimi stok fotoğrafçılık alanında kirlettim. Aslında hikayemin başlangıcı yıllar öncesine dayanıyor. Henüz 6 yaşındayken bir fotoğraf makinesine sahiptim ve makine benim bir parçam gibiydi. O yaşlarda bir çocuktan ne beklersiniz? Elbette oyun oynamasını ve eğlenmesini ancak ben bunların yanında makinemi yanımdan hiç eksik etmeyip hoşuma giden canlıları, nesneleri çekerdim. Zaman geçtikçe bu işin benlik bir şey olduğunu fark edip önüme çıkan hemen her fotoğrafçılık eğitimine dahil oldum.

Ancak bana sorarsanız en büyük eğitimi defalarca “fotoğraf ve video çekerek” kendim kendime verdim. Yaşım ilerledikçe daha uzun soluklu ve profesyonel eğitimlere dahil oldum. Günün sonunda elimi kirletmem gerekti ve bende neden böyle bir alanda olmasın ki dedim. İlk adımımı attım ve bir kaç gün içinde sadece 10 fotoğraf ile 20 bin görüntülenme aldım. Bu benim için paha biçilemezdi ve çok güzel bir motivasyon kaynağı oldu. Bu günlerde ise düzenli olarak içerik ürettiğim için görüntülenmem 190 bin sınırına yaklaştı.

Başlamadan önce ne tarz zorluklar yaşadın?

Benim yaşadığım çok büyük 2 zorluk vardı;

1- Bu işi çok profesyonelce yapan insanlar var. Bu insanların yanında benim içeriklerimin pek basit kalacağını düşünmem ve beni geri planda tutması oldu.

2- Çevremdeki insanların olumsuz yönde yorumları… Tahminimce herkesin çevresinde böyle enerji emici insanlar vardır ancak ben kendi kendimi şunu söyledim. “Evet, insanlar seni geri plana atmaya çalışıyorsa doğru yoldasın.”

Hem okul hem elini kirletme projesi nasıl gidiyor?

Formül çok basit “Zamanını yönet”. Kişi zamanını yönetir ve düzenli bir şekilde içerik üretirse hem okul hem proje yürütülebilir.

Yaşadığın sürecin sana neler kattığını düşünüyorsun?

Her şeyden önce kendimi keşfetme konusunda fayda sağladı. Yaptığım işin en güzel yanı ise sürekli gezmem ki bunu çok seviyorum. Yeni yerler keşfetmek, yeni insanlar tanımak bana çok şey kattı. Fotoğrafçılığın bir başka iyi yanı ise hayatın akışına diğer insanlardan daha farklı pencereden bakıyor olmanız. İnsan sevdiği işi yapınca başarı da beraberinde geliyor.

Benim naçizane başarı hikayemin sonucunda ise belli yerlerde konuşmacı olma fırsatım oldu. Bu benim için pahabiçilemez bir olay. Diğer yandan işimi internet dünyasında yayınladığım için networküm arttı. Her güzel başarı gibi benim başarım da pek kolay olmadı ancak en büyük kozum sevdiğim işi yapmamdı, bu yüzden her birinin üstesinden gelip kendimi güçlü kıldım.

Elini kirletmek isteyenlere verebileceğin tavsiyeler neler olur?

Naçizane tecrübelerimi maddeler halinde açıklama yapacağım.

1- Sevdiğiniz alanda elinizi kirletin.

2- İşinizi ciddiye alın ve düzenli olarak çalışın. Süreklilik önem arz ediyor.

3- Etrafınızdaki insanların olumsuz yorumlarına kulak asmadan yolunuza devam edin.

4- İşinizi en iyi yapmaya çalışın. Bunun için alanınızda kendinizi her daim bir adım ileri taşıyın.

5- Farkındalık yaratın. Herkes yazı yazıyor, herkes web sitesi açıyor, herkes Instagram’da sayfa açabiliyor. Sizin farkınız ne?

Sorular dışında eklemek istediklerin:

Bu yazıyı okuyan ve elini kirletmeye yeltenen kişi sana sesleniyorum. Zaten burada olarak nasıl bir insan olduğunu açıkça ifade ediyorsun. Elini kirletmek istediğin için yolun yarısını katettin diyebilirim. Diğer yarısı ise hedefini belirleyip atacağın ilk adımda gizli. Kendine güven ve benden ne olur deme çünkü herkes ama herkes 0’dan başladı, tıpkı senin gibi.

Enes Gökçek Pexels Hesabı:

Enes Gökçek LinkedIn Hesabı:

Stok fotoğrafçılık ile ilgili rehber yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
5 4 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
2 Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Online dünya hakkında fikir sahibi olmak için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Midjourney Nedir?

Dijital dünyada tasarıma getirilen yepyeni bir boyut Midjourney. En basit tanımıyla; oluşturacağınız metinleri görsele çeviren bir yapay zeka uygulaması. Hayal ettiğiniz her şeyi metne dökebildiğiniz

Twitter’da Büyüme İpuçları

Dünyada 500 milyondan fazla, Türkiye’de ise 16 milyondan fazla kullanıcıya ev sahipliği yapan Twitter, işinizi veya ürününüzü pazarlamak için mükemmel bir araçtır. Fakat milyonlarca kullanıcı

ChatGPT Nedir, Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen son teknoloji ürünü bir dil modeli. Bir yapay zeka dil modeli olarak ChatGPT, insan benzeri metin yanıtlarını anlamak ve üretmek için

Figma Nedir

Figma, kullanıcı arayüzleri (UI), kullanıcı deneyimi (UX) tasarımları ve etkileşimli prototipler oluşturmak için kullanılan bulut tabanlı bir tasarım ve prototipleme aracı. Tasarımcılar ve geliştiriciler gerçek

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x