Stok Fotoğrafçılığı Rehberi

Stok Fotoğrafçılığı Nedir?

Dünyanın her yerinden müşterilerinizin olduğunu ya da çektiğiniz bir fotoğrafın National Geographic’te yayınlanabileceğini hiç hayal etmiş miydiniz? İşte stok fotoğrafçılığı, bunun kapılarını ardına kadar açıyor.

İnternette görüp görebileceğiniz hemen her alanın içinde bulunan stok fotoğrafçılık günümüzde görsel çeşitliliği artıran, ajansları yüksek maliyetlerden kurtaran ve ihracat yapmak isteyen serbest fotoğrafçılara bir kapı açan alanlardan bir tanesi. Alıcılarla fotoğrafçıları bir araya getirmeyi amaçlayan stok fotoğraf siteleri ise bugün ajansların da en sık kullandığı platformlardan biri haline geldi.

Stok Fotoğrafçılığı Ne Değildir?

Bu konuya bir tersine mühendislik anlayışıyla yaklaşarak “Stok fotoğraf ne değildir?” diye sormak isterseniz, Ahmet Çığsar’ın aşağıda yer verdiğimiz tweet zinciri bu sorunuz için birçok cevap barındırıyor.

Stok Fotoğrafçılığı Türleri Nelerdir?

1. Kamu Malı (Public Domain)

Fotoğrafların herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabildiği türdür.

2. Hak Yönetimli Lisans (Rights-Managed License)

Müşterilerin, görseli nasıl kullanmayı planladığına bağlı olarak bedel ödedikleri türdür. Maliyet; kullanım süresine, konuma, görüntü boyutuna ve daha fazlasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

3. Telifsiz Görseller (Royalty-Free)

Kişilerin ve işletmelerin telifsiz bir görselin lisansını bir kez alıp lisansı yenilemek zorunda kalmadan bu görseli kalıcı olarak kullanabildikleri türdür.

4. Editöryal

Haberleri veya güncel olayları açıklayan, reklam ve tanıtım için kullanılamayan türdür. Örneğin stok görsel sitelerinden biri olan Shutterstock’ta müşterilerin tek görseli 199 dolara ya da 25 görseli görsel başına 99 dolardan alabildikleri iki tür plan mevcuttur.

Stok Görsel Siteleri

Stok Fotoğrafçılığı Siteleri

Yukarıda 5 büyük stok görsel sitesinin dünya genelinde 5 yıllık trendlerini karşılaştırmalı şekilde görüyoruz.

Aşağıda ise bazı stok görsel sitelerini sizin için listeledik:

1.  Adobe Stock

2.  Deposit Photos

3.  Pond5

4.  iStock

5.  Alamy

6.  Getty Images

7.  Stocksy

8.  123RF

9.  Dreamstime

10. Big Stock

Biz bu yazımızda sizlere içinde en çok görüntü barındıran ve en çok ziyaretçinin geldiği stok görsel sitelerinden biri olan Shutterstock’tan bahsedeceğiz. Shutterstock anlatımına geçmeden önce bir hatırlatmada bulunmak istiyoruz. Ahmet Çığşar’ın hazırladığı “Stok Fotoğrafçılık Eğitimi” geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Eğer bu alana ilginiz varsa, eğitime katılmanızı tavsiye ediyoruz.

Shutterstock Nedir?

Kendisini “yüksek kaliteli lisanslı görseller, videolar ve müziğin önde gelen küresel sağlayıcısı” olarak tanımlayan Shutterstock, dünyanın her yerindeki işletmelere, ajanslara ve bireysel müşterilere içerikler sunan bir stok görsel sitesidir. Aşağıda paylaşmış olduğumuz grafikten görebileceğiniz gibi, Türkiye’de Shutterstock’un son 5 yıllık Google Trends verileri dönemsel bir şekilde artış eğilimi gösteriyor.

Shutterstock

Shutterstock’ta Katılımcı Olmak Ücretli mi?

Shutterstock’ta bir katılımcı olarak fotoğraflarınızı satışa çıkartmanız için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Şu linke giderek hesap oluşturmanız, sizi birkaç dakika içerisinde dijital ihracat yapabilecek bir Shutterstock üyesi yapabilir. Buna ek olarak Shutterstock, sattıkça daha fazla komisyon kazandığınız ve 6 seviyenin olduğu bir yapıya sahip olduğunu da belirtelim.

Bu konuyla ilgili olarak Akın Özcan ile yaptığımız podcast yayınının ilgili bölümünü aşağıdan izleyebilirsiniz.

Shutterstock’tan Nasıl Para Kazanılır?

Shutterstock’ta bir fotoğraftan kazanacağınız komisyon, alıcının abonelik paketine göre belirleniyor. Alıcıların fotoğraflarınızı reklam-tanıtım gibi genişletilmiş lisansla almaları gereken durumlarda ise kazanacağınız komisyon artabiliyor.

Shutterstock’taki Kazançlarımın Vergilendirmesi Nasıl Oluyor?

Shutterstock’ta vergiler, fatura adresinizle birlikte kredi kartınızı veren banka ile ilişkili banka kimlik numarasında görülen ülkenizin oranına göre alınıyor. Bu konu için Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere göre vergilendirme şartlarına bakabilirsiniz.

Shutterstock’tan Nasıl Ödeme Alırım ?

Shutterstock ödeme altyapısı olarak Payoneer’i kullanıyor. Şu linkten kendinize ücretsiz bir şekilde Payoneer hesabı açabilirsiniz.

Payoneer Nedir? Payoneer Hesabı Açmak Ücretli mi?

En basit haliyle Payoneer, ABD’de oluşturduğunuz bir sanal banka hesabı. Türkiye’deki hesap bilgilerinizi Payoneer hesabınıza tanımlayarak Shutterstock kazancınızı Türkiye’deki banka hesabınıza çekebiliyorsunuz.

Shutterstock’ta ödeme alma işleminizi iki adımda anlatmak gerekirse,

 • İlk olarak Türkiye’deki banka hesabınızı Payoneer’a bağlayın.
 • Daha sonra Payoneer hesabınızı Shutterstock profilinizdeki ödeme alma panelinde ilgili yere yazın.

Komisyonlar ile ilgili olarak Payoneer’in ödemeler ile alakalı sayfasına bakmanızı öneririz.

Shutterstock’tan Hangi Sıklıkta Ödeme Alırım?

Shutterstock’ta ödemeler aylık olarak yapılır. Shutterstock hesabınızda belirlediğiniz minimum ödeme alma tutarına ulaştıysanız, her ayın birinci günü doğu standart saatine (EST) göre gece yarısı 12.00’de ödeme döngüsü biter. Payoneer özelinde söylemek gerekirse, her ayın 7. ve 15. günleri arasında ödeme alırsınız. Shutterstock’un diğer tüm ödeme koşulları için bu linkte bulunan içeriğe göz atabilirsiniz.

Shutterstock’a Herhangi Bir Görsel Yüklemek İçin İzin Almam Gerekir Mi?

Shutterstock’ta iki tür izin gerekliliği var:

1.  Model İzni: Model izinleri modelin tanınır olduğu durumlarda gerekir. Modelin yaşının 18 yaşın altında olup olmaması durumuna göre iki farklı model izni formu vardır. Bu formun imzalanmasının ilk yolu, hem fotoğrafçının hem de modelin bilgilerinin ve imzalarının olduğu fiziksel yoldur. Diğeri ise model iznini dijital bir şekilde almaktır.

2.  Mülkiyet İzni: Fotoğrafçının ve mülk sahibinin bilgilerinin olduğu formun fiziksel ya da dijital şekilde imzalanmasına dayanır.

Bu iki iznin detaylarına yazımızın ilerleyen kısmında detaylı bir şekilde değiniyor olacağız.

Pixabay.com

Shutterstock’ta Hangi Fotoğraf Konularını Seçmeliyim?

Konu sınırlaması neredeyse olmayan Shutterstock’ta platform kendi sitesinde her yılın trendlerini açıklıyor ve her ay katılımcılar için o ayın en çok aratılanlarını içeren bir çekim önerisi listesi sunuyor. Ayrıca Shutterstock’un paylaştığı 2022’nin yaratıcı trendleri ile ilgili önemli içgörüler içeren etkileşimli içeriğe de mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Shutterstock’un önerdiklerinin yanı sıra, fotoğraf satabileceğinizi düşündüğümüz bazı alanlar için önerilerimizi de aşağıda paylaşıyoruz.

1. Sağlık Fotoğrafları

Pandeminin dünyayı sardığı bu zamanlarda sağlık fotoğrafları geçerliliğini korumaya devam ediyor.

Stok Fotoğrafçılığı
Hikendal on Unsplash

2. Obje Fotoğrafları

Sokağa çıkma yasaklarının olduğu günlerde dışarı çıkarak fotoğraf çekemeyebilirsiniz. Fakat evde hazırlayabileceğiniz bir ortam ile obje fotoğrafları çekerek satabilmeniz mümkün.

Stok Fotoğrafçılığı
Matt Arz on Unsplash

3. Model Çekimleri

Model izni gerekliliklerini yerine getirmek her ne kadar fotoğrafçılar için sorun olsa da, model fotoğfarları her zaman kazandıran türlerden biri.

Stok Fotoğrafçılığı
Pixabay.com

4. Spor Fotoğrafları

Shutterstock’ta 2020 yaratıcı trendlerinden biri olarak yer alan spor fotoğraflarında cinsiyet çeşitliliği ve erişilebilirlik konularıyla harmanlanan fotoğraflar fark yaratmıştı.

Stok Fotoğrafçılığı
      Hngstrm on Unsplash

5. Seyahat-Tatil Fotoğrafları

Gezerken ya da dinlenirken para kazanabilme düşüncenizi gerçekleştirebileceğiniz türlerden bir tanesi seyahat-tatil fotoğrafları.

Stok Fotoğrafçılığı
Nate Castner on Unsplash

Shutterstock’ta Fotoğraflar İçin Teknik Gereklilikler Nelerdir?

Shutterstock’a yükleyeceğiniz fotoğrafların şu standartlara uygun olması gerekiyor:

 • Formatlar: JPEG ve TIFF
 • Renk Profili: sRGB
 • Dosya Boyutu: En az 4 MP (Örneğin: 2000×2400 pixel = 4.8 MP)

Bu değerler bilgisayarınızın standart değeri olan 72 DPI/PPI* için geçerlidir.

*PPI: Pixel Per Inch, yani “inç başına düşen piksel” anlamına gelir.

Shutterstock’ta Fotoğrafların Reddedilme Nedenleri Nelerdir?

1. Dosya Formatları

Fotoğraflarınız JPEG ya da TIFF formatında değilse, büyük ihtimalle reddedilecektir. Shutterstock bu noktada JPEG formatını öneriyor.

2. Renk Profili

Fotoğraflarınız sRGB renk uzayında değilse, ret yeme olasılığınız bir hayli yüksek.

3. Dosya Boyutları

Görselleriniz en az 4 MP boyutunda değilse de ret yiyebilirsiniz. İnternet tarayıcınız ile yükleyebileceğiniz görsel boyutu en fazla 50 MB’dir. Yükleme için FTPS kullanıyorsanız JPEG formatı için 50 MB, TIFF formatı için ise 100 MB boyutunda yükleme yapabilirsiniz.

4. Başlık, Etiket ve Meta Açıklamalar

Başlık, etiket ve meta açıklamalar içeriğinizle uyumlu olmalı. Tekrarlanan kelimeler, internet linkleri ve katılımcı ismi gibi ögeler buralarda yer almamalıdır. Shutterstock’un sunduğu örnek başlık, etiket ve meta açıklamalar için bu sayfaya göz atabilirsiniz.  

5. Model ve Mülkiyet İzni

Fotoğraflarınızda izinler eksikse ret yiyebilirsiniz. Aşağıdaki mülkiyetler izin gerektirir:

 • Modern mimari eserler
 • Eğlence parkları
 • Graffitiler
 • Tanınır hayvanlar (at yarışları, hayvanat bahçeleri)
 • Dövmeler
 • Sanat eserlerinin taranmış ya da fotoğraflanmış halleri

Bunların yanı sıra, kişilerin yüzlerinin belli olduğu modelli çekimlerinizde de izinleriniz eksikse ret yiyebilirsiniz. Mülkiyet izni gereksinimleriyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için bu sayfaya göz atmanızı öneriyoruz.

6. Görünür Marka

Belirli bir ürün veya hizmetin kaynağını ayırt etmek ve tanımlamak için kullanılan bir sözcük, ad ya da sembol gibi ticari bir marka tarafından korunan unsurlar içeren fotoğraflarınız reddedilebilir. Bu nedenle Shutterstock bu gibi unsurları bulanıklaştırmanızı öneriyor. Shutterstock’un bu konuya dair önerileri için bu sayfaya göz gezdirebilirsiniz.

7. Benzer İçerik

İncelemeye gönderdiğiniz içerik daha önce gönderdiğiniz içeriklere benziyor ise reddedilebilir. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için bu sayfaya göz atmanızı tavsiye ediyoruz .

8. Fikri Mülkiyet

Eğer fotoğrafınız aşağıdakilerden birini ya da birden fazlasını içeriyorsa gerekli izinler alınmadığı takdirde, ret yiyebilirsiniz:

 • Sanat eserleri
 • İzole edilmiş mimari
 • 1900’den sonra oluşturulan heykeller ya da önemli noktalar
 • İzole edilmiş taşıtlar
 • İzole kameralar
 • Rubik küpleri gibi belirli ürün veya cihazların tasarımları
 • Kitap, dergi ve gazete metni
 • Süper kahraman ya da maskot

Shutterstock’un bu konu ile ilgili yazısı için bu linke gidebilirsiniz.

9. Post Prodüksiyon

Rötuş, klonlama veya bulanıklaştırma gibi teknikler fotoğrafınızda teknik sorunlara yol açarsa reddedilme şansı yükselir. Ayrıca fotoğrafınızın renk ve ışık ayarları sorunluysa da yine incelemeye gönderdiğiniz görseller reddedilebilir.

10. QR Kod ve Barkod

Aşağıdaki türde içeriklere link veren bir QR kod ya da barkod içeren fotoğraflarınız reddedilebilir:

 • Web sitesi 
 • Marka veya ürün 
 • Hassas bilgi 
 • Uygunsuz dil

Konuya dair aydınlatıcı yazı için bu sayfaya gidebilirsiniz.

11. Kişi veya Nesneler

Aşağıdaki kişi veya nesneleri içeren fotoğraflarınız reddedilebilir:

 • Albert Einstein
 • Bob Marley
 • Elvis Presley
 • Kanada banknotu
 • Kitaplar
 • Karikatürler
 • Kameralar
 • DVD’ler
 • Fontlar
 • Haritalar
 • Madalyalar
 • NATO bayrağı
 • Oyun kartları

Shutterstock’un bu konuya dair ayrıntılı yazısı için bu sayfaya göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Son olarak tüm bu ret sebeplerinin, stok fotoğrafçılığa başlamak için gözünüzü korkutmaması gerektiğiniz belirtelim. Shutterstock’un üreticiler için hazırlamış olduğu “Stok Fotoğrafçılığında Çeşitliliğin Önemli” isimli yazıya göz atarak stok fotoğrafçılığı konusunda aradığınız fikir ve motivasyonu bulabilirsiniz.

Shutterstock’ta Fotoğraflarınız Nasıl 5 Adımda İncelemeye Gönderilir?

 1. submit.shutterstock.com adresinden Shutterstock katılımcısı olmak için üye olun ya da mevcut üyelik bilgileriniz ile oturum açın.
Shutterstock

2. Tüm gereksinimleri sağladığına emin olduğunuz görsellerinizi yüklemek için “Upload content” seçeneğine tıklayın. Shutterstock aşağıdaki görselde görebileceğiniz şekilde size teknik gereksinimleri hatırlatacak. “Got it!” butonuna tıklayarak bu pencereyi kapatın.

Shutterstock

3. Fotoğrafınızda sorun olmadığı takdirde “Start adding details” diyerek başlık, etiket ve meta açıklama paneline gidin. Fotoğrafınız yukarıdaki “Submit” sekmesinde görünecek.

Shutterstock

4. Fotoğrafa bir kez sol tık yaptığınızda sağ tarafında resmin türü, kullanım şekli, açıklaması, kategorileri, lokasyon bilgisi, -gerektiği takdirde- izin belgeleri ve etiketleri girebileceğiniz panel açılacak. Burada etiketler için “keyword tool”u kullanabilirsiniz. Tüm bu bilgileri eksiksiz bir şekilde girdikten sonra ‘’Submit’’ butonuna tıklayın.

Shutterstock

5. Artık fotoğrafınızı incelemeye gönderdiniz. İncelemeye gönderilen fotoğraflar yukarıdaki “pending” sekmesinde görünecektir. Fotoğrafınız genellikle 1-3 iş günü arasında incelenecek ve kabul edilip edilmediği ile ilgili size bilgi verilecektir. İncelenmiş fotoğraflarınızı yukarıdaki “reviewed” sekmesinden görüntüleyebilirsiniz.

Shutterstock

Stok Fotoğrafçılık Yaparak Yüksek Gelirler Elde Eden Kişilere Örnekler  

Bu blogun sahibi, 2019 yılında toplamda $42 bin üzerinde gelir elde ettiği tabloyu sitesinde paylaşıyor ve bazı ipuçları veriyor. 2018 yılındaki geliri ise $8 bin daha az.   

Stok Fotoğrafçılığı

Burada yer alan sayfada da 2020’nin ekim ayı verilerine göre aylık 3.000 doların üzerinde gelire ulaşan bir stok fotoğrafçısının kazançlarına göz atabilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılığı

Aşağıdaki videoda, 2010 yılında PDN Magazine tarafından hazırlanan “En Etkili 30 Stok Fotoğrafçısı” listesinde yer alan isimlerden biri olan Danimarkalı stok fotoğraf milyoneri Yuri Arcurs’un hikayesine kulak verebilirsiniz.


Buradaki yazıda ise Alexandre Rotenberg isimli bir stok fotoğrafçı, aylık $500 gelire nasıl ulaştığının hikayesini ve stok fotoğrafçılığı üzerine tavsiyelerini paylaşmış.

Stok Fotoğrafçılığı İçin Kaynak Önerileri

 • Shutterstock’un 2021 stok fotoğraf trendlerinden bahsettiği şu yazıyla hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.
 • Ek olarak eğitim konusunda sizin için Udemy’deki 4,5 puanın üzerinde oylanan eğitimleri sıraladık.
 • Tin House Studio’nun hazırladığı bu Youtube listesi size stok fotoğrafçılığına başlamak için ilham verebilir.
 • 15 yıla yakın stok fotoğafçılık yapan Zdenka Darula, fotoğrafçılığa başlamadan önce kendisinin de bilmek isteyeceği önerilerini paylaşmış.
 • Sophia Carey’nin stok fotoğrafçılıktan elde edebileceğiniz gelire bakış açınızı değiştirmeniz için Youtube kanalında verdiği örnekler yararlı olabilir.

Shutterstock’ta Katılımcı Olacaklar İçin Son Tavsiyeler

Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S.)

Stok Fotoğrafçılık Nedir?

Reklam ve tanıtım amacıyla yapılan ticari fotoğrafçılık türü.

Shutterstock Nedir?

Dünyanın en büyük stok görsel sitelerinden biri.

Shutterstock’ta Katılımcı Olmak Ücretli Mi?

Hayır, ücretsiz şekilde stok görsellerinizi yüklemeye başlayabilirsiniz.

Shutterstock’ta Nasıl Para Kazanırım?

Alıcıların abonelik durumları ve katılımcı olarak Shutterstock‘un belirlediği 6 seviyeden hangisinde olduğunuza göre aldığınız komisyon %15-40 arası değişir.

Shutterstock’taki Kazançlarımın Vergilendirmesi Nasıl Oluyor?

Fatura adresinizle birlikte kredi kartınızı veren banka ile ilişkili banka kimlik numarasında görülen ülkenizin oranına göre vergi alınır.

Shutterstock’ta Nasıl Ödeme Alırım ?

Payoneer ve Skrill ile ödeme alabilirsiniz; Türkiye’deyseniz en az kesintiyi Payoneer’da yaşarsınız.

Payoneer Nedir? Payoneer Hesabı Açmak Ücretli Mi ?

ABD’de açtığınız bir sanal banka hesabıdır. Burada hesap açmak ücretsizdir.

Shutterstock’ta Hangi Sıklıkta Ödeme Alırım?

Her ayın 1. günü EST gece yarısı 12’de ödeme döngüsü biter. Payoneer özelinde her ayın 7. ve 15. günleri arasında ödeme alırsınız.

Shutterstock’ta Herhangi Bir Görsel Yüklemek İçin İzin Almam Gerekir Mi?

Model ve mülkiyet barındıran fotoğraflarınız için yazılı ya da dijital izin almalısınız.

Shutterstock’ta hangi fotoğraf konularını seçmeliyim?

Sağlık, oble, doğa, model, seyahat ve spor bunlardan birkaçı.

Shutterstock’ta Fotoğraflar İçin Teknik Gereklilikler Nelerdir?

JPEG ve TIFF formatlarında , sRGB renk uzayında , minimum 4 MP boyutunda olan fotoğraflar genellikle teknik açıdan yeterli sayılır.

Stok fotoğrafçılıktan ne kadar para kazanabilirim?

Stok fotoğrafçılığa ayırdığınız zaman ve harcadığınız emekle doğru orantılı olabilmekle birlikte ayda 2 haneden 4 haneye kadar kazanan fotoğrafçılar var.


Bizi Patreon’dan destekleyin: https://www.patreon.com/sifirdanglobale

Youtube kanalımıza abone olun: https://bit.ly/2Kp3mhr


Paylaş:

Twitter
LinkedIn
Facebook
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Editoryal: Haber/güncel içeriklerin bulunduğu, ticari olarak kullanılamayan stok görsellerdir. […]

trackback

[…] Online dünyada karşılaştığımız hemen her alanın içinde bulunan stok fotoğrafçılık, görsel çeşitliliği artıran, ajansları yüksek maliyetlerden kurtaran ve ihracat yapmak isteyen serbest fotoğrafçılara kapı aralayan, fotoğrafçılığın bir alanı. […]

Haftalık E-Bülten

E-Bültenimize
Abone Olun!

Bireysel ve kurumsal ihracatla ilgili ilham verici içerikler için bültenimize abone olabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

En Son Yazılar

En Son Yazılar

Gençlerin İş Arayışına Yönelik 7 Tavsiye

Son zamanlarda çok sayıda yeni mezuna geri bildirim verdiğimizden, iş arayışında olan gençlere birkaç tavsiyede bulunmak istedik. Yazıya geçmeden önce Verified CV’nin Sıfırdan Globale okuyucularına

Dijital İhracat ile Dolar Kazanmak

Bir önceki yazımızda dijital ihracat tanımına değinmiştik. Birkaç kelimede özetlememiz gerekirse, dijital ihracatı “fiziksel olarak sınırı geçmeden ticaret yapılan ihracat türü” olarak adlandırabiliriz. Ticarette sınırların

Stok Fotoğrafçılığı

Stok Fotoğrafçılığı Rehberi

Stok Fotoğrafçılığı Nedir? Dünyanın her yerinden müşterilerinizin olduğunu ya da çektiğiniz bir fotoğrafın National Geographic’te yayınlanabileceğini hiç hayal etmiş miydiniz? İşte stok fotoğrafçılığı, bunun kapılarını

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x